Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Prirojena asimetrija

Prirojena asimetrija

Pozdravljeni,

imam 2-mesečnega sina, ki je sicer zdrav fantek, rojen z 3.470g in 54 cm, vendar ima prirojeno asimetrijo. očitno je namreč, da se je v maternici z desno stranjo nekam dalj časa pritiskal-na desni strani noska ima “vtisnjeno” črto, cel obraz mu “vleče” na desno stran (linija-čelo, nosek, usta,brada je rahlo ukrivljena v desno), levi liček je precej večji (bolj debel) kot desni. prav tako opažamo, da ima manj maščobnega tkiva na desni nogici. raje se obrača v desno stran kot v levo.

v porodnišnici so sicer skrbno pregledali funkcionalnosti obraza in nihče ni opazil, da bi desna stran se ne odzivala (npr. usta, oko), vendar so bila mnenja pediatrov precej deljena-en mi je predlagal fizioterapijo (pa se potem nisem imela možnosti o tem pogovoriti s fizioterapevtko v porodnišnici, niti nisem dobila nobene napotnice za nadaljnjo obravnavo, asimetrija obraza pa je vpisana v odpustnem listu). drugi pediater je menil, da otrok ne potrebuje fizioterapije in se bo zadeva popravila sama od sebe, ker gre samo za lepotno in ne tudi funkcijsko pomanjkljivost (manj maščobnega tkiva).

tudi doma sem od dveh pediatrov (izbrani in drugi, ki je nadomeščal) dobila dve mnenji-eno pravi, da naj ga samo polagam tako, da ima svetlobo in dogajanje na levi strani, ga polagam na levo stran, itd, da ga tozadevno vzpodbudim (kar tudi delam), drugi pa je menil, da gre za precejšnjo asimetrijo in naju poslal v razvojno ambulanto (prvi pregled imamo šele čez 1 mesec).

sama pa v tej zmedi ne vem, kaj je najboljše za mojega sina in ali delam vse kar se da, da zadevo kar najbolje popravim oz. pomagam. predvidevam namreč, da so ti prvi tedni in meseci za takšne zadeve (če se pač da kaj spremeniti oz. pomagati) najbolj ključni.

dodatno imam še eno vprašanje in sicer ima fant na desni nogi tudi palec spodvit navznoter pod drugi in tretji prst. tudi tukaj so bila mnenja zelo deljena-od tega, da se bo to popravilo samo, do tega, da se zaenkrat ni mogoče ničesar zagotovo napovedati, in da v prvem letu, dokler ne shodi itak ne moremo nič narediti oz. izboljšati-je to res?

najlepše se vam zahvaljujem za vas vaš čas!

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Spoštovana,

vsi ljudje – in tako tudi novorojenčki – smo nesimetrični, vendar te razlike praviloma niso zelo očitne ali moteče, še zlasti, če so omejene le na del telesa. Pri novorojenčkih, ki so bili “utesnjeni” v maternici (npr. ob manjši količini plodovnice, ob nepravilnosti maternice kot je dvoroga maternica ali maternični pretin), smo neonatologi “navajeni” asimetrij, od katerih večina izveni v prvih tednih ali mesecih življenja. Pač rabijo svoj čas – če je utesnjenost, ki je povzročila asimetrijo, trajala tedne, rabi vsaj dvojno dolžino časa, da se popravi. In na ta proces noben postopek (npr. fizioterapija, podlaganje, obračanje, masiranje, napotitev k razvojnemu pediatru…) nima bistvenega vpliva. Resda pa staršu, ki vse to izvaja, daje dober občutek, da aktivno pomaga in še čas izvenevanja se zdi krajši.

V izjemno redkih primerih asimetrija ni pogojena z stiskanjem v maternici, temveč z motnjo v razvoju – govorimo o “hemihipertrofiji” (prekomerna rast ene strani telesa) ali “hemihipotrofiji” (zavrta rast). Tudi pri tej diagnozi obstoja veliko teorij, zakaj do tega pride – in prav toliko je diagnostičnih in terapevtskih pristopov. Hemihipertrofija je npr. opisana v sklopu tim. Beckwith Wiedemanovega sindroma, ki je izjemno redek. Obstojajo tudi genetsko pogojene hemihiper- in hipotrofije, kjer ima več članov družine eno stran bolj ali manj razvito od druge. Za vse naštete velja, da o njih beremo v slovstvu in se z njimi v vsakdanjem življenju ne srečamo.
Če bi se vašemu izbranemu pediatru zdelo možno, da asimetrija vašega sinčka ni le prehodna in povsem nemoteča stvar, vas bo zanesljivo napotil k specialistom, ki se s tem ukvarjajo – endokrinologom na Pediatrični kliniki v Ljubljani.

Podobno velja tudi za prstke na nogi – večinoma gre za nemoteč, prehodni položaj in se nogica sčasoma uravnovesi tako, da so prstki poravnani. Včasih to kar traja, še zlasti, ko gre za družinsko “posebnost” (oglejte si bose noge kakšnih tet in stricev, svojih in moževih). Če se zdi, da bi tak položaj lahko otroka oviral pri hoji, pa je pravi naslov za pregled in pogovor ortoped, še zlasti tak, ki ima izkušnje z otroki.

Srečno in lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Moja 4 in pol mesečna hči ima asimetrijo uheljčkov. Razlike je za 1 cm in različna oblika. Eno lice je tudi malce bolj “debelo”.
Napakica je po mojem pristranskem mnenju vedno bolj izrazita.V prvih tednih, mesecih ni bilo opazno Pediatrinjo sem prosila za pregled in mnenje. Pravi, da ni kaj narediti in naj čakam da bodo zrasli laski.

Zanima me,če je potreben kakšen pregled, če je zadeva lahko združena s kakšno boleznijo in ali bo razlika z rastjo vedno bolj izražena.

Najlepša hvala

Spoštovana,

če gre za “izolirano” razliko v uhlju in ličku (kar pomeni, da ne gre za močno opazno razliko v velikosti celotne strani telesa ali vsaj celotne glavice), res ni razloga za skrb. Večino takih razlikic opazijo le zelo zaskrbljene mame z občutkom za estetiko in simetrijo, zdravstveni delavci (ne le zdravniki, tudi medicinske sestre) jih ne prepoznamo – ali pa šele po natančnem opisu mame.

Če bi se razlika v velikosti povečevala (kar je malo verjetno), vas bo vaša izbrana pediatrinja zanesljivo napotila na dodatne preglede – k specialistom na Pediatrični kliniki. Če bo edino, kar bo moteče, asimetrija (ki je ne bodo spremljali kakšni znaki motenega delovanja drugih organov), šele po 1. letu. Do tedaj pa “fotodokumentirajte” vse, kar vas moti – tak slikovni material je lahko zdravnikom v pomoč, da vas pomirijo – ali pa se lažje odločijo, kam usmeriti diagnostični postopek (=iskanje vzroka).

Da bi bile opisane spremembe predznak česa resnega? Izjemno malo verjetno ali celo neverjetno.

Hvaležna bi bila, če bi čez čas na tale forum zapisali, kaj se je dogajalo – in kako je z ušeskom in ličkom v starosti 1, 2 ali 3 let. Vaše izkušnje bodo koristile meni, forumu, še zlasti mamam in očkom s podobnimi skrbmi.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
hvala za odgovor. Nikakor nisem hotela dati vtisa, da sem malce prepozorna mami, čeprav dopuščam možnost, da nisem čisto objektivna. Razlike nisem opazila le jaz, na obraz me je opozorila pediatrinja sama.
Vsekakor vas bom obvestila o spremembah čez čas. Upam, da bo tako, kot predvidevate.

Še eno moje opažanje. Šla sem gledat izvid uz trebuha- ko refluksa. Ena ledvička je velika 4 46, druga 4 48. Je to morda povezano ali gre za pač za napako pri merjenju. Skrbi me, da bi bila asimetrija vedno bolj vidna in da bi se to poznalo še na drugih delih telesa npr. na dojkah…
Hvala za vaš čas in oprostite če preveč dlakocepim

Spoštovana,

predvidevam, da gre pri prepisu meritve ledvičk za manjkajočo decimalno vejico, da je torej ena za 0,2 mm večja (daljša) od druge. Kar je zelo zelo malo celo v okviru pričakovane napake UZ meritve (ki je pri natančnih +/- 5%, pri malo manj natančnih – a povsem v okviru dobre diagnostične meritve – pa celo +/- 10%). Torej bi bilo sumljivo na asimetrijo šele v primeru, ko bi bila razlika v dolžini večja kot 0,8 cm (oziroma v vaših “enotah” 80).

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

mi smo imeli podobne probleme, zdaj je star 10 mesecev in se mu skoraj ne vidi več. Tudi jaz sem dobila deljena mnjenja, od tega da to ni nič do tega da bo invalid. od 2. meseca obiskuje fizioterapijo, tudi samoplačniško. sprva je bila asimetrija samo vidn na obrazu in da je bolj uporabljal eno stran telesa kot drugo. kasneje se je drastično poslabšalo. že od rojstva problemi s požiranjem, sesanjem, tudi na žlički problemi. začel jesti “normalno” pri 7 meseceih. Ni sedel, ni se kotalil, obračal se je samo na desno. pri 5 mesecih plazil po šolsko pri 7 stal in še kar ne sedel….. zdaj je OK. moje vprašanje: od česa je to? Moj ni bil stisnjen v maternici, ni imel mo
žganskih krvavitev, ne zastoja pri porodu, abgar 999!!!! Včasih je bilo tega manj ali nič, zdaj o tem govori že vsaka druga. Je možno, da bi bil to stranski učinek epiduralne ali akupunkture? Polagam samo v razmislek

Spoštovana,

po zapisanem tudi jaz težko sodim, kaj je bil vzrok težav pri vašem sinku. Možno je, da je šlo le za prehodno motnjo v napetosti mišic, lahko celo za prehodno težavo v razvoju možganskih povezav (tim. bele možganovine) z ugodno prognozo. Teh sprememb s preiskavo z ultrazvokom ne moremo ugotoviti (pokaže jih le posebna magnetno-resonančna preiskava, ki pa zahteva posebno pripravo otroka in ni niti najmanj prijetna ali koristna, če jo delamo zgolj v “diagnostične” namene pri otroku, ki je že brez pomembnih težav).

Zanesljivo pa epiduralna anestezija in akupunktura nista bili vzročno povezani z asimetrijo.

Zakaj se toliko o tem govori? Po izkušnjah sodeč, vzrok ni v povečanju pogostnosti takih in podobnih težav, pač pa smo bolj pozorni na vsak minimalen odstop – ki je še “včeraj” veljal za nekaj povsem normalnega.

Pozdrav in srečno v novem letu s čim manj podobnimi preizkušnjami vaših “živcev”,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
kot sem obljubila, se oglašam po dolgem času z novimi podatki. Hči je stara dvajset mesecev. Asimetrija je postajala vedno manj opazna in danes je obrazek simetričen. Razlika v velikosti uheljčkov je še vedno , a moraš biti res pozoren nanjo, da jo opaziš.
Hvala za vse in lep pozdrav

Draga alja73,

me veseli, da je asimetrija postala neopazna.

Hvala za sporočilo, še zlasti v imenu vseh staršev, ki se danes soočajo s strahovi ob asimetriji kateregakoli dela telesa svojega novorojenčka in jim bo vaša zgodba polepšala dan.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljen. Mamice, ki ste se sociale s diagnozo tudi mi imamo ne simetrično cela leva manjša od desne strani. Zanima me o cepljenju kako ste se odločile proti otroški paralizi ki je obvezno nam specialist priporoča cepljenje zagotoviti pa mi ne morejo da nebo kaj hujšega lahko samo dvomimo al pomagamo al bomo škodovali. Prosim če delite vaše izkušnje ter kako je danes mi smo stari 4 mesce in nas sonček se je ne simetrično rodil. Najlepsa hvala.

Lp. Suzana

Pozdravljena Suzana,

ker je pobuda namenjena tudi mamicam, ki imajo “asimetrične” dojenčke, sem vprašanje odobrila.

Pa čeprav sploh ne razumem “poante”. Asimetrija prav v ničemer ne vpliva na odgovor po cepljenju – ki je namenjeno zaščiti dojenčka – otroka – odraslega pred boleznimi, ki so smrtno nevarne ali pa pustijo hude posledice. V današnjem cepivu Hexacima je združena zaščita proti 6 takšnim boleznim – poleg otroške paralize še proti davici, tetanusu, oslovskemu kašlju, hepatitisu B ter okužbi z bakterijo hemofilus influence B.

Seveda so ob vsakem cepljenju, vsakem zdravilu možni nezaželeni sopojavi – ki pa zaradi redkosti, praviloma prehodnega – lažjega poteka nikakor ne pretehtajo koristi, ki jih prinaša cepljenje. Na žalost se “v javnosti” (zlasti na “googlu”) veliko raje senzacionalistično piše o tem, umiranja in invalidnosti otrok iz ere pred cepljenjem pa se redko omenja.

Vaš pediater je (kot radi zapišemo) “odvetnik” vašega otroka, skrbi za njegovo dobrobit ter blaginjo njega ter njegovih vrstnikov. Seveda vam je dolžan dati vsa pojasnila, ki jih želite – vi pa mu zaupajte, da ima znanje, izkušnje in zlasti poslanstvo, da poskrbi za zdravje in najboljši razvoj vašega dojenčka.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Zaskrbljena

 

Pozdravljenj. Pri skoraj 4 mesecni dojencici sem opazila malenkost debelejsi nart in desno dlan. Mocno sem v skrbeh, k pediatru sva tudi ze naroceni. Berem o hemihipertrofiji in me je kar groza. Deklica ima tudi tihi refluks, posledicno je vec na rokah. Poskusam jo cimvec odlagati na ravno povrsino, pase kravice, tudi glavico drzi ze zelo samostojno, vendar se se ne obrne sama. Napoteni sva v razvojno ambulanto, cakalna doba je 3 mesece. Trudim se s pravilnim rokovanjem.. me pa tole z rokico in nogico zelo, zelo skrbi..

Kar opisujete, je skoraj zanesljivo naravna variacija ob ostrem maminem vidu in strogi oceni :-). Hemihipertrofija je videti POVSEM drugače, nikoli ne gre za izoliran del(ček) okončine.

Za “tihi” refluks sicer še nisem slišala in si predstavljam, da s tem opisujete, da več joka in se pomiri v naročju. Dvomim, da so bile delane kakšne preiskave v smislu pHmetrije…

Drži, za razvojno ambulanto je pri dojenčkih, pri katerih izbrani pediater presodi, da ni nobene “urgence” in z odlogom ne bo nobene škode za razvoj, res daljša čakalna doba. V tem času bo povsem običajen “handling” odličen – ki si ga lahko “popestrite” z ogledom videov, ki jih na to temo kar mrgoli po spletu.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

 

najlepša hvala za odgovor. Po pregledu pri pediatrinji, je ocenjeno da ima deklica celo desno rokico in nogico cca 1 cm debelejšo od leve. Zaradi povišanih transaminaz, ki so bile ugotovljene slučajno, sva bili napoteni na uz abdomna, kjer odsopanj od normalnega ni bilo videti. Čakava na gastroenterološko obravnavo, ki bo konec meseca aprila. Me pa nedvomno skrbita rokica in nogica.. je možno da gre za omenjeni sindrom ali obsataja možnost, da se bo stanje sčasoma “popravilo”?

Glede na izkušnje, tudi pisanje mamic na tem forumu, sem prepričana, da gre za prehodno stanje, ki bo z rastjo izvenelo. A ker ni nič 100%-nega, bo dodaten skrben nadzor pediatrinje več kot dovolj. Tudi zato, ker celo v najslabšem možnem scenariju – dejanski hemihipertrofiji – ni kakšnih zgodnjih ukrepov ali zdravljenja in ne bi bilo niti v tem primeru prav nič zamujenega.

Tveganje za takšno diagnozo pa je tako majhno, da res ni vredno vaše zaskrbljenosti.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.

    Če prav razumem, ste se že srečali s podobnim primerom, torej, da je imel dojenček eno stran debelejšo in se je z rastjo izzvenelo? Sem res v skrbeh, da ne bi šlo za to diagnozo, Vaše besede pa prav potolažijo.. zakaj sploh pride do tega pravzaprav?

Hvala, prijazen pozdrav

Vzrokov za hemihipertrofijo (če sploh je, praviloma gre za tako majhno razliko, da te “diagnoze” ne zasluži) je veliko, le nekateri so genetski in te primere (kjer pa je razlika res očitna in očitno bolezenska že v obdobju novorojenčka, npr. Milroy sindrom, prirojeni limfedem) je treba obravnavati in zdraviti multidisciplinarno (specialisti različnih področij skupaj). Sama sem se s takšnim primerom v 30+ letih dela srečala samo enkrat. Pogosto pa vidimo blage asimetrije, ki so lahko pogojene tudi samo z lego v maternici ali pa so “družinske” (da ima še kakšen član družine eno stopalo večje od drugega, kar se opazi šele potem, ko ga le en čevelj žuli :-)).

Torej brez panike, popolna simetrija pa je itak moteča.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.
Objava čaka odobritev

New Report

Close