Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Spolnost Mladi, ljubezen in spolnost Lepota – objektivna/subjektivna?

Lepota – objektivna/subjektivna?

Kaj menite o objektivnosti lepote? (na vseh ravneh, tako človeške lepote, kot lepote stvari oziroma lepote nasploh) – je po vašem lepota objektivna ali subjektivna kategorija? Že res, da npr. pravijo – vsake oči imajo svojega malarja itd., a zakaj je potem neka oseba všeč/lepa mnogim, morda celo večini, druga pa ne? No, sama se po dosedanjih izkušnjah in opazovanju ter razmišljanju bolj nagibam k objektivnosti lepote, čeprav je dosti argumentov tudi za nasprotno pojmovanje.
Upam, da ni preveč filozofska tema za počitniške dni… 🙂

men se zdi, da je pa vseeno subjektivna. mogoče je bolj objektivna lepota kar se tiče recimo videza, kar se tiče človeka kot celote pa ne… zato pa je večim ena ženska všeč – ker jim je všeč kot pojava… če bi jo pa ti isti ljudje poznali kot karakter in kot celostno osebnost, pa dvomim, da bi še vedno bla vsem tako blazno všeč…

*lp*

(res težka tema za poletne dni, sam dans tak dežuje… jaz osebno sem ful pr volji za neke globoke debate! =)) tak da – če bi se kdo mogoče kregal, se lahko kr na mene obrne! se z veseljem skregam z njim… =)

Cut za lepoto je precej dualisticne narave kajti poznamo a priori dejavnike za lepoto – neka univerzalna ‘pravila’, ki so torej splosno veljavna, poznamo pa tudi strogo subjektivno lepoto, ki pa je po mojem vedno pogojena od apriornih dejavnikov. Skratka, dualisticno, ampak apriori je pogoj za subjektivnost.

Točno o tej temi sem brala včeraj v Orbiti od nekega bralca.
O tem je bilo že toliko rečenega.

Zato ker smo od mladosti programirani s strani staršev in okolice kaj je lepo in kaj ni, kaj se nam mora gravžat in kaj je okusno. Dokaz bušmani jedo črve z velikim apetitom evropejec pa ,večina bruha ob misli na tak jedilnik.Enako je z lepoto …
To je samo moje mnenje morda se pa motim
pozdravček duhec

Nisem mislila zdaj na karakter, temveč čisto na golo fizično lepoto stvari in oseb, ne glede na karakter – seveda ima karakter veliko vlogo pri tem, ali bomo nekoga vzljubili kot človeka ali ne, ampak zdaj me zanima samo problem lepote kot take – fizične lepote.
Kar pa zadeva “izrabljenost” teme – msilim, da določene življenjske teme niso nikoli do konca izčrpane in se je vedno zanimivo pogovarjati o njih – nenazadnje pa tukaj sploh ne vem, če je že bila kdaj odprta ta tema, za kakšen Orbit pa sploh ne vem, da obstaja (razen žvečilni gumi :-)), in če nikogar ne moti, da se teme o spolnosti nonstop ponavljajo, tudi to ne bi rabilo motit, če se enkrat pojavi. Da vidimo pač, kakšna so naša mnenja – mnenja forumovcev – o tej temi!
No, še malo o lepoti: a sta npr. Tom Cruise ali Kim Basinger komu grda? No, ne rečem, saj je vse možno, a sama še nisem slišala za koga takega, medtem ko za določene osebe neprestano poslušamo, kako so grde, neprivlačne…

Lepota … huh … kaj pa jst vem … Za moje pojme obstajata dve vrsti “lepote” … je recimo lepota, ki jo vidiš, občuduješ za trenutek in nato ni več zanimiva … in je lepota, ki izžareva od znotraj in jo občuduješ in občuduješ in občuduješ, … in ta nikoli ne mine …

Recimo … primer … imam kolegico, ki je prava lepotica, vendar je karakterno pusta … nima nič v sebi … in večina ljudi jo pogleda, reče kako je lepa … a ko pride druga lepotica mimo, takoj pozabijo na njo …

Potem je pa še lepota od znotraj … recimo (pa prosim ne me napadat za to kar bom zdaj napisala) … dajem primer kar sebe … navzven sem čisto povprečno dekle … mogoče še celo bolj ukrivljeno k grdim (zaradi raznih pomankljivosti … ) … ampak sem skoraj vedno nasmejana, sproščena in izžarevam dobro voljo … in velika večina tistih, ki me spoznajo … me smatrajo kot lepotico … čeprav sem daleč od tega …

Kaj hočem povedat … ne vem več … pač … da je takšna in drugačna lepota … Važno je, kdo si in kakšen si od znotraj …

Joooooooojjjj … kolk sem zabluzila … !!!!!!!!!! :(((((((((

Lp, Bgv

Zdi se mi, da pač ljudje mislijo podobno o stvareh, prav zato ker so skupaj, v stiku. Tako se učimo eden od drugega, včasih sprejemamo nova merila, nova spoznanja (poglej samo kaj dela TV/film ljudem, in kako ljudje dopuščamo, da tako vpliva na nas). Se pravi, da ni tko čudno, da imamo neko podobno podlago za mišljenje, pa čeprav ne izvira iz lastne osebnosti. Vprašanje je kako bi blo, če bi vsak živel po svoje ali pa vsaj v manjših skupinah. Verjetno bi blo te globalizacije kulture&pogledov manj. Se pravi, da je verjetno pomembno to, kolko se vsakdo oddalji od tega kar se je priučil, oziroma kako vrednosti lastne izkušnje in tiste ki so mu ble posredovane.

Tko kot je napisal/a duhec, je npr. pri prehrani to še kar očitno. Ali pa če je kdo kdaj opravljal neke psihološke teste in podobne, pole pozna naloge kjer moreš iskat nasprotja. Sladko .. nasprotje grenko, veselje…nasprotje žalost, lepo..nasprotje grdo. In s tem nas filajo celo življenje. Že res, da nas s tem izoblikujejo v smeri, ki mislijo da je prava. Samo je pa tudi vse potegnejo iz konteksta. Sladko grenka hrana je lahko prav okusna. Verjetno je bil kdo presenečen, ko je videl prvega človeka jokati od sreče (vsaj jaz se tega spomnim). Medtem ko se enim zdijo živali lepe, imajo drugi raje čisto hišo in se jim zdi vsaka pasja dlaka na tleh prava grozota.

O tem nisem prepričan in je samo mnenje, tko da ne mi zamerit tisti, ki ste o tem že razvili celo znanost,… vem tudi da ni prav natančno napisano, samo je že tko predolgo.

no, v tem primeru… bi rekla, da je bolj objektivna kot ne.

Tut jst mislim da je lepota subjektivna…veš kar se tiče manekenk, igralcev in teh slavnih oseb. Če bi ti imela ekipo ki bi stalno skrbela zate (makeup, frizura, obleke)…pa poleg tega še računalniško obdelavo slik bi bla tut za vsakega lepa… ampak kar se skriva za njihovo masko je pa čist povprečna oseba z napakami…zame je ta filmska lepota pusta lepota. Maska. Se strinjam z Bgv, ko je rekla da je povprečen človek lahko lepši od vsakršne lepotice…za pojem lepote ne moreš upoštevat le vizualnosti, pač pa še veliko ostalih dejavnikov. Sicer pa mislim da so tisti ki jih zanima le zunanja lepota plehki ljudje, ki ne poznajo pravih vrednot in ki na osebo gledajo kot na objekt…Samo moje skromno mnenje..

Še enkrat ponavljam in poudarjam: ne govorim o moralnem vrednotenju lepih/nelepih objektov/subjektov, ampak čisto v golo estetskem smislu – v teoriji estetike! Seveda, seveda in še enkrat seveda se tisočkrat strinjam, da pameten človek ne bo presojal nekoga po videzu, ampak tukaj teče oziroma naj bi tekla(!) razprava v golo teoretskem smislu! No, potem pa, če vam bo lažje, za trenutek odmislimo lepoto ljudi in se preusmerimo samo na drugo, kjer se karakter ne presoja: npr. majhne živalice! Majhen mucek je pač lep, ne vem, ali je komu lahko grd, ali lep metuljček, lepa roža, lepa slika,… pa ne bo zato človek plehek, če mu je to lepo, kajne, ker to pač je lepo, – dobro, v eksperimentalne namene razprave dopuščam tudi možnost, da je vse našteto komu grdo, a kot že rečeno do zdaj še nisem srečala koga takšnega, zato zaenkrat privzemam predpostavko, da so te stvari lepe, če se kdo ne strinja, naj me popravi.
Npr. a sem npr. jaz plehka in presojam po “videzu”, če predpostavljam, da je Mozartova glasba lepa – objektivno lepa – lepa ne le nam, temveč na nek način “lepa” vsem(u), tudi rastlinam (baje bolje rastejo ob njej), živalim,… in baje navdušuje tudi oddaljene plemenske kulture, ki niso bili deležni naše izobrazbe, ki jih torej nihče ni naučil, da bi Mozart moral biti lep, a ob predvajanju njegove glasbe naj bi dobesedno “ponoreli” od veselja, kar pa za druge, “povprečno lepe” zvrsti ni veljalo… Človek ni plehek, če VIDI lepoto, temveč če na njeni podlagi VREDNOTI – vrednoti drugega človeka tudi na ostalih ravneh – torej
lahko mi je nekdo lep, a krivico delam ostalim, če rečem, da je zato BOLJŠI od nekoga, ki ni tako lep. Vendar: lep pa je nekdo ali nekaj bolj, drugo manj.
Seveda se, če smo pametni, ne bomo nehali družiti z nekom, ki ni lep, a kljub temu človek vedno rad pogleda lepoto, takšno ali drugačno, v vseh njenih pojavnih oblikah, ali ji prisluhne, če je lepota glasbe na primer. Človek je pač bitje, ki ima tudi estetične razsežnosti in naj bi že po Platonu težil k lepemu, grdo pa naj bi ga odbijalo. Platon ima zelo zanimivo teorijo estetike, a je žal vse skupaj predolgo, da bi se tu razlagalo, no, le tako v priporočilo, če koga slučajno zanima za branje.

Lepota je subjektivna.

Ce gledas izkljucno videz prevladuje objektivnost. Drugace kot celota pa itak subjektivnost.

subjektivna

objektivna!

lepota ne more bit objektivna. hitrost je objektivna, velikost je objektivna. 100 let nazaj si bil car če si mel 100 kil ker je pomenil da si mel hrano, dons je pa lih obratno. suhice suhice… pa suhci… 🙂

Fizika žal pravi, da sta tudi hitrost pa velikost bolj tko .. relativni..

Forum je zaprt za komentiranje.

New Report

Close