Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje Euthyrox in Elevit?

Euthyrox in Elevit?

Spoštovani!

Pred tremi meseci, so mi skoraj totalno odstranili ščitnico in od takrat jemljem Euthyroks 75 mmg.
Posebnega zdravljenja nisem imela, tako da mi z nosečnjostjo ni treba čakati.
Zanima me, katere tablete z vsebnostjo mineralov, folne kisline… so komatibilne z Euthyrox – om?
Je to Elevit, ki ne vsebuje joda?

Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav!
Sara

Spoštovani!

Glede na to, da ste imeli skoraj totalno odstranitev ščitnice in jemljete Euthyrox 75 ug dnevno lahko prejemate folno kislino brez joda (Elevit…), lahko pa tudi aktivno obliko folne kisline z dodatkom joda (Femibion).

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Hvala za vas odgovor, dr. Pirnat!

Mi še prosim poveste, kaj je bolje, Elevit ali Femibion?
V lekarni so mi reki, da Femibion ne smem, ginekolog pravi naj se obrnem na vas…
rada pa bi začela z pripravo!

Hvala še enkrat, Sara

Spoštovani,

glede na to, da Femibion vsebuje aktivno obliko folne kisline in da glede na vašo ščitnično bolezen jod v Femibionu ne predstavlja problema, je najverjetneje Femibion primernejši preparat.

lepš pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Hvala dr.Zaletel, bom kupila Femibion.

Lep pozdrav, Sara

Mene pa zanima tole… svetovano mi je bilo da zaradi eutyroxa ne smem dodatkov z jodom in gin. je rekla da lahko jem samo tifol ,danes pa mi je v lekarni farmaceutka rekla da elevit lahko ker nima joda.. ali je to res ker me skrbi zakaj je potem gin rekla da samo tifol?

Spoštovani,

Tifol vsebuje le folna kislino, Elevit pa poleg folne kisline še druge vitamine in minerale. Oba preparata ne vsebujeta joda, zato sta za vas oba primerna.

lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani!

Sem v 4. mesecu nosečnosti. Do sedaj sem jemala Tifol tablete. Zanima me kaj je po 4. mesecu ugodneje jemai Elevit ali Femibion2. Zanima me, ali jih lahko jemljem v kombinaciji s pivskim kvasom Amos Vital, ki ga tudi redno jemljem.

Za odgovor se vam iskreno zahvaljujem in vas pozdravljam.

Ana.

Spoštovani,

obdobje v nosečnosti, ko je najbolj pomembna preskrba z vitamini (predvsem folno kislino), je prvi trimester. Po 4. mesecu izbor vitaminov ni več tako pomemben, predvsem pa bi priporočala, da se odločite za en preparat. Elevit in Femibion se razlikujeta po vsebnosti joda – če imate ščitnično bolezen, je boljši Elevit. Razlikujeta se tudi glede na obliko folne kisline, ta je boljša v Femibionu. Pivski kvas pa vsebuje predvsem vitamin B12, ki ga je dovolj tako v Elevitu kot tudi v Femibionu.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Zdravo!

Potrebovala bi nasvet. Stara sem 23 let in imam težave s ščitnico, ki so se mi pojavile sredi leta 2010, pred tem pa sem hodila samo na redne kontrole TSH-ja, ki so bile takrat v mejah normale. Na preiskavah, ki sem jih opravila v septembru so ugotovili povišan TSH (10,78), na podlagi česar so se odločili za zdravljenje z Euthyroxom 25mg. Po dveh mesecih so se odločili za povišanje terapije na 50mg (TSH 11,2; FT4 11,2; FT3 4,43). Po preiskavah, ki sem jih opravila sedaj v februarju (TSH 8,94) sem morala povečati terapijo na 75mg. Kako lahko dejansko preprečim, da bi TSH ostal v mejah normale pri terapiji s 75mg Euthyroxom? Ali je dejansko to odvisno tudi od hrane? Je pa res, da je moj tempo življenja zadnje leto in pol bolj stresen, kot je bil prej. Čez sem dala tudi že ultrazvok ščitnice, ki je pokazal da imam Hashimoto. Kaj dejansko lahko še sledi temu? Kakšne preiskave? Glede na to, da sem prešla na 75mg, ali lahko prelomim 50mg tableto in jemljem eno in pol na dan?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem!

Lp,
manca

Spoštovani,

odmerek se bo ustalil, ko bo nadomeščanje hormona ustrezalo potrebam telesa. Na to s hrano ne morete bistveno vplivati. Odmerek se lahko z leti še zviša, običajno se ustali med 100 in 150 mcg dnevno. Tablete za začetek lahko lomite, kasneje pa bi bilo bolje, da kombinirate 1 tableto po 50 mcg in 1 tableto po 25 mcg.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Pozdravljen g, Pirnat,
pred 2 meseci sem bila pri vas na rednem pregledu in vam povedala, da načrtujem nosečnost. Moj TSH, T3, T4 hormoni so bili vedno v mejah normale, edino ščitnica je fizično povečana, v izvidih ste napisali tipna difuzno povečana ščitnica prve stopnje, prek ultrazvoka ste videli, da sta oba režnja blago povečana, vendar izoehogene, homogene zgradbe. skrakta gre za manjpi etirotično difuzno golšo in da zdravljenje ni potrebno.

5 let nazaj ste mi rekli, da bom v nosečnosti morala jemati Jodid, 2 meseca nazaj pa ste mi rekli, da to ne bo potrebno in da je hrana sedaj že dovolj jodirana. Svetovali ste mi pred in v nosečnosti Femibion. Ko sem prišla v Lekarno, pa sem videla, da obstajata 2 vrsti, z ali brez joda. Katerega moram sedaj jesti? Mislim, da sem noseča, zato že 2 tedna jem Femibion brez joda. Glede ščitnice ne čutim razlike, tako da mislim, da mi ne škodi. Ne vem pa, ali bi morala vzeti tega z jodom?

Hvala za odgovor in lp, Ema Julija

Spoštovani!

V nosečnosti je priporočljiv dnevni vnos jodida okoli 250 ug Glede na to, da gre pri vas za manjšo evtirotično difuzno golšo in nimate avtoimunske bolezni ščitnice lahko uporabljate tudi Femibion, z dodatkom jodida. Pri nas je sicer v prehrani dovolj joda,tako, da dodajanje jodida ni potrebno. Prekomerna količina joda je lahko celo škodljiva pri bolnikih,, ki imajo avtoimunsko bolezen ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Živijo!

Mene pa zanima jemanje folne kisline. Pred pol leta so mi diagnozirali Hashiomoto in sedaj jem zdravila Euthyrox 50mcg dnevno.Bila sem tudi na ponovnem pregledu na polikliniki a izvid še čakam. Pred dnevi sem naredeila test nosečnosti in izvedela, da sem noseča. Pregled pri ginekologinji imam šelele čez 14 dni, mi je pa sestra svetovala, da kupim folno kislino. Sedaj me pa zanima katero folno kislino je v mojem primeru najbolje jesti in kako ščitnica sploh vpliva na nosečnost…

hvala za odgovor

l.p.

Živijo!

Mene pa zanima jemanje folne kisline. Pred pol leta so mi diagnozirali Hashiomoto in sedaj jem zdravila Euthyrox 50mcg dnevno.Bila sem tudi na ponovnem pregledu na polikliniki a izvid še čakam. Pred dnevi sem naredeila test nosečnosti in izvedela, da sem noseča. Pregled pri ginekologinji imam šelele čez 14 dni, mi je pa sestra svetovala, da kupim folno kislino. Sedaj me pa zanima katero folno kislino je v mojem primeru najbolje jesti in kako ščitnica sploh vpliva na nosečnost…

hvala za odgovor

l.p.

Živijo!

Mene pa zanima jemanje folne kisline. Pred pol leta so mi diagnozirali Hashiomoto in sedaj jem zdravila Euthyrox 50mcg dnevno.Bila sem tudi na ponovnem pregledu na polikliniki a izvid še čakam. Pred dnevi sem naredeila test nosečnosti in izvedela, da sem noseča. Pregled pri ginekologinji imam šelele čez 14 dni, mi je pa sestra svetovala, da kupim folno kislino. Sedaj me pa zanima katero folno kislino je v mojem primeru najbolje jesti in kako ščitnica sploh vpliva na nosečnost…

hvala za odgovor

l.p.

Spoštovani!

Glede na to, da imate Hashimotov tiroiditis in prejemate Euthyrox je potrebno kontrolirati TSH in ščitnične hormone, in glede na izvid prilagoditi (navadno zvečati) odmerek Euthyroxa. Glede folne kisline priporočam jemanje aktivne oblike folne kisline brez dodatka joda (npr. Femibion brez joda)..

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni!
Zanima me kako je z jemanjem pripravka Elevit Pronatal in Euthyrox 175ug. Sem v 12 tednu nosečnosti, pred dvema tednoma sem zaradi slabih izvidov ščitničnih hormonov dobila povišanje iz 150 na 175ug.
Hvala za vaš čas in odgovor.
Lep pozdrav

Spotovani!

Trenutno je najbolj pomembno, da se normalizirajo ravni TSH i ščitničnih hormonov. Z jemanjem Elevita lahko nadaljujete, vsekakor pa tudi z jemanjem Euthyrox 175 ug.

LP

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani,

dvakrat sem bila na terapiji z radiojodom, zadnjič decembra lani, zaradi nodusov in diagnosticirane bazedovke. Sedaj jemljem Euthyrox 100 ug 6x na teden in 1x 50 ug. Prejšnji teden sem izvedela, da sem noseča in me zanima, kako je z jemanjem folne kisline in kaj priporočate? Elevit, tifol, al kaj drugega?
Zadnje izvide še čakam, saj sem imela pregled na Polikliniki prejšnji teden.

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

New Report

Close