Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija dojenčica, dojenje in pridobivanje na teži

dojenčica, dojenje in pridobivanje na teži

Pozdravljeni,

sem mamica 2 čudovitih punčk, starih 2,5 leta in mlajša je ravnokar dopolnila 5 mesecev. S starejšo s prehranjevanjem ni bilo nobenih problemov, rojena je bila s 4 kg, sicer porodne teže ob letu ni potrojila (9,6 kg), ampak se nisem nikoli sekirala…lepo se je dojila, do 6 m izključno, nato z dohranjevanjem do 13. mesecev.

Pri drugi punčki je drugače. Rodila se je 10 dni pred rokom s porodno težo 3350g, 50 cm, teža ob odpustu 3110g. Ob dopolnjenih 5 m je tehtala približno 5,8 kg, dolga pa je bila 63 cm. Se polno dojiva, je živahna, spi celo noč in zaradi lakote nikoli ne joka, ponudim ji, ko mislim, da je čas…na približno 3 ure, mogoče tudi 2,5…ponoči spi skupaj vsaj 6-7 ur brez podoja. Pleničke so polne, kaka na približno 3 dni, do pred 14 dnevi je kakala vsaj po 3 krat na dan.

Zaenkrat mi pediatrinja ni nič omenila, da bi bila prelahka oz. da naj bi ji kaj dodajala…naj povem, da sem ji danes poskusila po podoju dati tudi mleko po flaški in še riževo kašico, ampak nič ni hotela. Pred dvema dnevoma sem prebolela vnetje dojke, 2 dni sem prespala z hudimi bolečinami, vse me je bolelo kot pri gripi, vročine nisem imela, verjetno so mi jo zbili Lekadoli, ki sem jih jemala na 6 ur. Mala je nemoteno jedla. Sedaj se mi zdi, kot da imam manj mleka ali pa ima hčerka zagon rasti ga več potrebuje…

Zanima me, ali me naj skrbi njena teža ob dopolnjenih 5. mesecih? Je možno, da imam manj mleka zaradi vnetja?

Kaj storiti, da se bo bolj redila???? Mislim, da je bolj take ”sorte”…naj povem, da sploh ne zgleda suha, nogice ima malo manj zalite kot njeni vrstniki, lička so polna in nasploh ima okrogel obrazek. Sama imam tanke kosti, ki imajo verjetno tudi nekaj pri teži???

Naj pokličem pediatra? Pregled imamo šele sredi sept. Kakšno maščobo naj ji dodajam v zelenjevno kašičo, ko bo začela jesti, da bo čimbolj kalorično?

Najlepša hvala!

lp

Odstopanje med težo in višino je še v sprejemljivih okvirjih. Primakljaj teže glede na višino je minimalen, morda 400 g. Pri 5 mesecih je čas za uvajanje GH, začnite z zelenjavo, krompirjem, polento, rižem. Seveda vedno tudi podoj. V GH lahko dodate nekaj maščob.
S pediatrom se seveda posvetujte, trenutno pa ne izgleda kaj zelo hudo narobe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lepo prosim za vaš komentar na dolžino in težo moje 2,5 mesečne dojenčice. Iz tabel rasti se žal sploh ne znajdem 🙁

2.6. porodna teža : 3370g / 49cm
7.6. odpustna teža: 3220g
2.7. 1. posvetovalnica : 3850g/53cm
29.7. 2.posvetovalnica: 4560g/56cm

20.8. – tehtano doma: 5050g

Se izključno dojiva, včasih ji dam 20ml vode pa še to samo ob izrednih razmerah, ko so temperature zunaj ful visoke. Ali mislite, da bi morala dodajati? Pediatrinja pravi, da počasi pridobiva na teži.
Moram reči, da deklica zelo malo spi čez dan in je zelo aktivna. Brca z nogicami in nikoli ne leži čisto pri miru (le med spanjem)

hvala za odgovor
Barbara

Bom razložila še enrkat, najverjetneje pa tisočič: v TABELAH RASTI greste na drugo stran, jo povečate (zoom ali +) ali jo sprintajte. Na spodnji osi poiščšite starost 2 mesecev (označeni so birth-rojstvo, 3, 6 …), na levi osi pa poiščete kilograme. Če narišete premico od starosti 2 mesecev navzgor po črtni mreži in od trenutnih kilogramov od leve proti desni, poiščite točko, v kateri se premici sekata. Točka je ali nad ali pod ali na srednji črti, ki označuje povprečno težo za to starost. In vidite, kje ste.
Konkretno pri vas: porodna teža na srednji zadebeljeni črti = povprečje
1 mesec= med srednjo črto in črto pod njo (torej malo pod povprečjem)
2,5 meseca = med drugo in tretjo črto od spodaj navzgor (temu rečemo med 10. in 25. percentilom).
Kar pomeni, da teža ne napreduje čisto v povprečno pričakovanih okvirih.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor, se opravičujem za nevednost glede tabel … sem slučajno videla eno temo, ki je imela pripete tabele in se pač nisem znašla. Iskalnika pa tudi nisem uporabila.

Pravite, da teža moje deklice ne napreduje čisto v povprečno pričakovanih okvirih .. kaj mi svetujete? Da bi en obrok dodala? Dojiva se na 2-3ure, ponoči na 4-5. Deklica je zelo živahna in ne izgleda, da bi ji kaj manjkalo.

Presledki med dojenjem so primerni. Zaenkrat ni potrebno še drugo ukrepanje, če pa bi bila krivulja tudi na naslednjem pregledu bolj sploščena in bi torej kazala, da je pridobivanje na teži počasnejše, kot bi moralo biti, bo mogoče potrbno razmisliti o dodajanju.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close