Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija paroksizmalna tahikardija

paroksizmalna tahikardija

Pozdravljeni,
hčerka je dobila napotnico za ultrazvok srca in 24-urni EKG zaradi občasnih prepogostnih srčnih utripov.
Izvid glasi takole:

“UZ SRCA
Vse štiri votline so normalne velikosti. LVDD/S 4,8/2,9 cm.
Desno prekat meri 1,6 cm. Levi atrij parasternalno 2,7 cm. Apikalno prečmo 3,1 cm, vzdolžno 3,8 cm. Sesni atrij prečno 2,8, vzdolžno 2,9 cm. Stena levega prfekata normalne debeline, IVSD 1,08 cm. Zadnja stena 0,75 cm.
Globalna sistolna funkcija levega prekata v mejah normale. EFTZ 0,69, FS 39 %. Segmentnih motenj kontraktilnosti ne registriram.

Aorta: normalne velikosti, bulbus meri 2,4 cm.
Aortna zaklopka je trolistna, brez stenoze oziroma insuficience. Separacija kuspisa 1,7 cm.

Mitralna zaklopka: brez stenoze, signal minimalne insuficience. E val 101 cm/s,A val 45 cm /s, E/2,2, DT 187 ms s tkivnim doplerjem EM večji kot Am (normalen tok).
Deblo plučne arterije normalne velikosti 1,9 cm.

Pljučna zaklopka: brez stenoze, signal minimalne insuficience, maksimalna hitrost 85 cm/s. Akceleracijski čas 250 ms.

Trikuspidalna zaklopka: brez stenoze, signal trivialne insuficience, brez plučne hipertenzije, RVSP 11 mmHg CVP. Intrakardialnih mas ni videti, šantov ni videti, perikard b.p.

MNENJE: Ob današnjem UZ srca odstopa zgolj mitralna insuficienca – hemodinamsko nepomembna, preostali izvid v mejah normale.”

Takole pa piše na Holter ECG Report summary:

“Conclusions

Sinusni ritem z razponom fr. min 53/min, povprečna 89/min, max 167/min. Vidna preekscitacija po tipu WPW (108 x ES, 300 X bigeminija). Brez drugih supraventrikularnih oz. ventrikularnih ektopij. Brez patoloških pavz (max 1,3 sek) ST sprememb ni bilo. V času močnejšega bitja srca prisoten sinusni ritem.

Mnenje: Preekscitacija po tipu WPW največ do bigeminije (CAVE DIGITALIS, LEKOPTIN!!!)
Priporočam kontrolo TSH, T3, T4, K, Na, Ca, MG, seč. kreat. kompletno krvno sliko.
Odsvetujem uživanje poživil. V primeru poslabšanja stanja poniovitev 24h EKG-ja, ter uvedba nizkih odmerkov B blokerja (Concor 2,5 mg 1/2 tbl zj.) Opravi naj obremenitveno testiranje srca.”

Lepo prosim, če mi lahko pojasnite te latinske izraze in kaj sploh vse to pomeni???? Na kak način naj živi, da motnja ne bo preveč vplivala na njeno življenje? Ali si bo sploh lahko privoščila nosečnost…. In še veliko vprašanj me razjeda…

Hvala za vaš trud, ki ga boste vložili v odgovor in veliko zadovoljstva pri opravljanju vašega dela.

Napisali ste, da ima vaša hčerka pogostoma prezgodnje utripe srca. Pri UZ pregledu srca so ugotovili blago nepomembno spremembo na mitralni zaklopki (zaklopka, ki meji med levim preddvorom in levim prekatom) pr kateri ni potrebno nobeno zdravljenje.
Pri preiskavi po Holterju so ugotovili prirojeno (?) napako, kii se imenuje “sindrom WPW” (začetne črke priimkov treh znanstvenikov, ki so prvi opisali napako) ali “predekscitacijski sindrom”, za katero je značilno, da imajo bolniki s pogostoma motnje srčnega ritma, ki jih najbolj uspešno preprečujemo z zdravili iz skupine betablokatorjev (npr. Concor). Bolniki ne smejo jemati zdravil, ki vsebujejo digitalis (Lanitop) ali verapamil (Lekoptin, Isoptin). Napade hitrega bitja srca lahko bolniki sami poskušajo ustaviti s poskusom po Valsalvi. Pri slabo obvladljivih napadih z zdravili so možni posegi z ablacijo.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g. Cibic!
Hvala lepa za vaše pojasnilo, s katerim ste me malo pomirili. Zanima pa me, kako to, da te prirojene srčne napake doslej na nobenem sistematskem pregledu nihče ni ugotovil in ali je to mogoče dedno? Hčerka je sedaj pričela z jemanjem 1/2 tabletke Concor-ja. V navodilih sem prebrala, da zdravilo vpilva na sposobnost upravljanja vozil. Ali obstajajo kakšna zdravila, ki na to ne vplivajo in ali obstajajo za njeno bolezen zdravila, ki ne bi negativno vplivala na razvoj plodu med nosečnostjo, kot npr. Concor.
Ima tudi napotnico za obremenitveni test, vendar šele čez dva meseca. Medtem je nekoliko spremenila življenjske navade, saj ne pije več kave, čedenih čajev, zmanjšala je tudi kajenje, čeprav bi bilo verjetno najbolje, da čisto preneha. Kaj pa mislite vi? Ali menite, da se tudi obremenjevati ne bi smela več (kolesarjenje, plavanje, tek…).
Za dodatne odgovore se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem in vas prav lepo pozdravljam.

Hvala za sporočilo

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani,

Na zdr.pregledu so mi ugotovili prezgodnji prekatni utrip (bigeminijo). In sicer je izvid naslednji:
elektrokardiogram: fr. 82/min; ventrikularna bigeminija, int. os, obremenitev LA, ST denivelacije V2-V6 + v obvodih spodnje stene horiz. tipa (neznačilno: obremenitev?, šum zaklopke?, IBS?, PMZ? (prolaps mz?), neznačilno?, drugo?/ mikrokardiopatija?, TSA?
EKG v globokem vdihu: ventrik.bigeminija, 100/min, nato sin.ritem 108/min, int. os, obrem. LA, lažji ink. DKB, obremenitev LV. V času ventrikularne bigeminije: horiz. ST denivelacije do 2mm v odvodih spodnje stene: endokardna okvara miokarda: obremenitev, lezija. TH: svetujem B-Bloker, če ni kotraindikacij in ko + primerjavo s tem EKGjem ali kardiološki pregled.

Stara sem 26 let, krvni tlak 130/70, krvni sladkor normalen, ne kadim, ne pijem, indeks telesne mase 22, redno se gibam. V času pregleda sem bila vznemirjena, živčna. Zanima me, če gre v tem primeru za kaj resnega, ali je povezano zgolj z mojim takratnim trenutnim počutjem. Zanima me tudi možen vpliv ugotovljenega kroničnega limfocitnega tiroditisa (Hashimoto) -1 mesec nazaj, zaenkrat brez specifičnega zdravljenja (povišano vrednost sem imela le pri anti Tg: 132,2 KE/L (normalno do 60). UZ ščitnice je pokazal izoehogeno nehomogeno zgradbo, normalne velikosti. Ostale vrednosti normalne.

Ali lahko v mojem primeru vpliva ščitnica na delovanje srca? Kaj mi svetujete (zdravila za srce ali ščitnico)? Kardiološki pregled? Ali je stanje resno?

Hvala, lep pozdrav

V zapisu krivulje EKG je prisotnih več odklonov od “normalnega” EKG: ugotovili so prezgodnje srčne utripe, ki imajo svoj izvir v prekatih (ventrikularna bigeminija), obremenitev levega preddvora, horizontalni potek segmenta ST rahlo pod izolinijo, blago moten potek električnega dražljaja po desni strani srca. Na osnovi ugotovljenih sprememb so posumili na obremenitev srca (zaradi visokega tlaka?), na manjšo prirojeno napako na mitralni zaklopki, na nezadostno prekrvitev srčne mišice.
Ugotovljene spremembe dopuščajo posumiti, da so prisotne blage organske spremembe v srčni mišici in na zaklopkah. Manjka mi pa več podatkov, da bi jih potrdil (anamneza, prejšnji izvidi). Strinjam se s predlagano terapijo. Indiciran je pregled pri kardiologu in tireologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Zanima me povečan utrip srca ( 150 in več ) pri srčnem bolniku ( starost 79 let) , ki ima že narejen bypass na srcu . Koliko je to nevarno , oz. kako lahko to preprečimo ( oz. lajšamo) . Po nekaj urah se utrip srca umiri na normalno vrednost (60-80)

Izgleda, da bolnik ima napade supraventrikularne paroksizmalne tahikardije. V dopisu ni podatkov ali že jemlje zdravila proti navedeni motnji. Upam, da bo, z rednim zdravljenjem, napade preprečil ali vsaj zelo skrajšal.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close