Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? Rekonstrukcija dojke in preventivna odstranitev druge dojke

Rekonstrukcija dojke in preventivna odstranitev druge dojke

Lepo pozdravljeni,

zanima me ali se je katera odločila za preentivno odstranitev dojke? Bila sem operirana februarja, karcinom leve dojke. Brala sem koliko možnosti je, da čez nekaj let se rak ponovi oziroma gre na drugo dojko in me zanima, ali odstranijo še drugo dojko? Sama razmišljam v tej smeri, da ko bi imela zaključeno zdravljenje, bi šla na rekonstrukcijo in si dala še odstraniti drugo dojko. Kakšen je vaš pogled na to, morda kakšen strokoven nasvet, pogled?

lp

To bi jaz priporočala samo takim, ki še vedno verjamejo, da so po končanem onkološkem zdravljenju res zdravi. Saj rak ni lokalno obolenje.

Verjetno pa Vam bodo naši strokovnjaki povedali kaj drugega, ker nimajo drugih možnosti.

Nočem nikogar strašiti, in tudi nimam namena na koga vplivati glede odločitve, ampak to sem morala povedati, da še ni bil nihče zdrav zato, ker se mu odreže simptom.

Če je zdravljenje na OI končano, poglejte malo, kaj delajo drugi, tisti, ki so ozdravili. Kaj ste spremenili v zvezi s prehrano in drugimi strupi in rakotvornimi vplivi? Kaj še lahko storite.
Kako izgledajo Vaš imunski sistem? ipd
lp

Razmišljanje o preventivni odstranitvi ti onkologi predlagajo šele takrat, ko genetsko testiranje pokaže, da imaš okvaro genov BRCA-1 in/ali BRCA-2 in iz tega sklepajo, da imaš tudi večjo možnost za pojav raka dojke. Mislim, da o tem razmišljaš še čisto prekmalu, še brez pravih podatkov. Če te to muči, potem se najprej prijavi na genetsko svetovanje in testiranje, ki ga na OI izvajajo. Sicer to traja kakšno leto, da dobiš rezultate testiranja. Pa še prej nekaj časa, da sploh prideš na vrsto.

Ko sem prvič zbolela, sem bila zelo vesela, da mi niso vzeli niti tiste dojke, na kateri sem zbolela. Še na pamet mi ni padlo, da bi si dala preventivno odstraniti drugo. Sicer je res, da sem po veliko letih zbolela na drugi in so mi jo odstranili. Kasneje so mi naredili tudi rekonstrukcijo. Dojko, na kateri sem zbolela prvič, pa še vedno imam. In vesela sem za tistih 14 let po prvem pojavu bolezni, ko sem normalno živela z obema dojkama.

Moj onkolog mi je tudi povedal, da sicer mi lahko preventivno odstranijo obe dojki, a to še vedno ne pomeni, da sem 100% varna pred pojavom raka dojke, saj ti noben kirurg ne bo odstranil čisto vsega tkiva dojke. Pa rak dojke se konec koncev lahko pojavi tudi kje drugje, ne ravno v dojki, kak zasevek, recimo.

To je samo moje osebno razmišljanje. Mogoče se bom kdaj tudi premislila, morda si bom celo dala preventivno odstraniti jajčnike, ko bom prešla meno, če bi genetsko testiranje pokazalo večjo možnost za pojav karcinoma ovarijev. Ampak to še vedno ne pomeni, da bom pred njim 100% varna. Še vedno se lahko pojavi. A o tem bom razmišljala kdaj kasneje, danes se še ne ukvarjam s tem.

Hvala za obe mnenji. Stara sem 24 let, imam nekaj mesečno hčerko in čeprav razmišljam pozitivno, tudi berem o tem. Nisem se še ničesar odločila. Le mnenja zbiram. Zavedam se, da če tudi ostranim še drugo prso, da to ne pomeni, da ne morem kje drugje dobiti raka … niti slučajno. Želim si, le da bi sedaj se pozdravila in uživala družinsko življenje.

Pozdravljena!
Stara sem 38 let , operirana sem bila 2007,sedaj pa sem se odločila za genetsko svetovanje. Čakam rezultate,če bodo pozitivni , to je okvarjen gen BRCa 1, BRCa 2, se bom odločila za odstranitev še druge dojke in jajčnikov. Vem da to ni 100 procentno , je pa 90 procentno , kar mi zadostuje, za normalno življenje naprej. Premisli , si 15 let mlajša in pravilno se odloči. Sigurno ne škoduje posvet s tvojo ginekologinjo.
Vse dobro ti želim LP moza

Pa ne morem verjeti no.
Kaj je 90 procentno? Kje to piše?

Vi se nikoli ne vprasate, zakaj kdo kaj rece. Pozabili ste napisati še: materinico. O tem se ne sme pogovarjati z ginekologinjo. To je popolnoma njena zadeva, ali se zdravi v smislu recedivne preventive, ali pa si “preventivno” odreze stran en del telesa za drugim.

Je ze kdaj kdo pomislil, kaj je s tistimi geni, ce mi pozdravimo raka. Potem pa ni vec gensko pogojenega raka;)
lp

New Report

Close