Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Priprava na dojenje in stimulacija tvorbe mleka pred porodom

Priprava na dojenje in stimulacija tvorbe mleka pred porodom

Pozdravljeni,
Sem drugič noseča in ker dojenje v prvo ni steklo (deklica je bila rojena s težo 2240 g in palatoshizo, imela infekcijo, dobila antibiotik…), sem sledila vašemu forumu in dobila prenekatero informacijo, znanje in tolažbo.
Pri prvi deklici sem črpala mleko do 9,5 meseca, tega je bilo dolgo dovolj od prvega dne doma (po 7 dneh v porodnišnici).
Ker imam sama tveganje za epileptični napad, sem brez terapije, in po prvem porodu mo se zaradi vznemirjenja in pomanjkanja izkušenj malce spozabili in sem tako imela 3 dan po porodu napad.
Sedaj pričakujemo drugega otroka – fantka (ki tudi sicer kaže, da bo normalno velik). Želeli bi se pripraviti, da bi dojenje čimprej in dobro steklo in da bi nekako uspeli zagotoviti dovolj počitka mamici in očku.
Je možno narediti karkoli za spodbuditev laktacije pred porodom? Kot npr. črpanje? Bi to stimuliralo krčenje maternice (vrat se mi krajša, rajši ne bi prezgodaj rodila)?
V kolikor se ponoči ne bi dojila, bi šlo z dodatkom oz. načrpanim mlekom? Katero dudo bi v tem primeru priporočili (do sedaj imamo dobro izkušnjo s Tommee Tippee cucljem)?
Karkoli iz vaše bogate zakladnice znanja in izkušenj?
Najlepša hvala in še naprej veliko zadovoljstva z lastnimi in otroki vseh nas 🙂
A

Pozdravljeni, AsiA!

V drugi nosečnosti ste in razmišljate, kako ukrepati, da bi dojenje v drugo steklo. Žal mi je, da je imela vaša deklica po porodu tako velike zdravstvene težave, ki so vaju ovirale, da bi dojenje lahko steklo. Iskrene čestitke za voljo in moč, da ste zanjo črpali svoje mleko tako dolgo!

Izkušnja, ki ste jo imeli, je bila težka, tudi zaradi vaših zdravstvenih težav, gotovo vam bo znanje v pomoč. Najprej vam bo v pomoč to, da to ni vaš prvi otrok in da že znate ravnati z dojenčkom in zaznavate določene znake, ki jih dojenčki pokažejo, ko imajo določeno potrebo. Ni vedno vse enako, a glede tega je v drugo laže, zato je dojenje lahko že zaradi tega nekoliko bolj spontano in manj obremenjujoče ob vzpostavljanju. Seveda so otroci različni, tako da eden rabi morda več telesnega stika in več dojenja, drugi manj, ima večje razmake… torej vsakič je zgodba druga. To vzemite kot pozitivno, torej nov začetek. Kar se na dojki dogaja pri enem otroku, ni povezano s tem, kako se bo odvijalo v drugo. Pomembno je tudi, da se v vsaki nosečnosti mlečne žleze še dodatno razrastejo in potencial za dobro dojenje še še večji, boljši, polno dojenje načeloma lažje.

Pomemben dejavnik pri vzpostavljanju dojenja je porod. Gotovo o tem že veliko razmišljate. Lažji kot je porod za otroka, laže bo vzpostavil dobro dojenje že prve dni. Načeloma bi lahko rekli, da so pripročljivi naravni, nemedikalizirani porodi, vendar to je relativno, saj je lahko medikaliziran porod včasih ne samo nujen in potreben, ampak je lahko v neki situaciji tudi v prid otroku in materi. Čeprav, hm, glede poroda je vedno pač treba razmišljati o več scenarijih, ni mogoče kar prosto načrtovati, kako se bo zgodilo, včasih se pač zgodi tudi tako, kot si nismo predstavljali. V tem primeru morebitne otrokove težave (npr. zaradi zaspanosti, narkotikov pri porodu, bruhanja plodovnice, slabega sesanja,…) rešujemo post-festum, na to se ne da kaj dosti pripraviti. Vam je pa izjemno veliko lahko v taki situaciji v pomoč že vedenje, da imate znanje in izkušnjo o črpanju mleka!

Za dovolj počitka bi priporočila, da si zagotovite pomoč domačih, da imate okoli sebe čim več pozitivnih ljudi. Za dojenčka lahko skrbite tudi v postelji, če bo treba. Mnoge mamice, ki že imajo izkušnjo z dojenčkom, pravijo, da je najlaže dojiti na otrokovo pobudo in počivati kar med dojenjem (dojiti leže ali sede, s podprtimi nogami, hrbtom), npr. če se dojenček velikokrat doji.

Ste kaj pogledali v iskalnik najpogostejših vprašanj? V prvem delu je veliko povezav glede priprav na dojenje. Morda bo kaj takega, kar bi vas posebej zanimalo. Priporočam, da si pogledate članek Moč prvih kapljic mleziva spodaj, v njem je veliko, kar je dobro vedeti za vzpostavljanje dojenja prve dni. In da se osredotočite na dobro pristavljanje. Priporočam tudi, da ste sitni in prosite za pomoč, pokličete svetovalko za dojenje kar iz porodnišnice, če pomoči ne bi dobili dovolj ali če bi radi dodatno posvetovali. Težav je lahko kar veliko, mnoge se hitro rešijo, prej se rešijo, laže je.
Pogosto dojenje brez urnika, ki ga postavimo starši – ključ do uspeha:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643 (čl. Dojenje na otrokovo pobudo)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4870120 (potrebe, ki jih novorojenček zadovolji na dojki)
Pravilno pristavljanje:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983622,1983667#msg-1983667 (daljše)
http://www.lalecheleague.org/FAQ/positioning.html (angl.+fotke)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1983356,1983356#msg-1983356 (video posnetki)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977617,1977617#msg-1977617 (zgodba)
Prvi podoji po porodu:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977732,1977732#msg-1977732
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982045
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4254315 (čl. Moč prvih kapljic mleziva)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979795,1979809#msg-1979809 (duda: za in proti)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5096363 (je treba dojki po dojenju še črpati?)

“Je možno narediti karkoli za spodbuditev laktacije pred porodom?”
***Ne vidim potrebe, da bi to počeli. Če ste črpali 9,5m, je to dokaz, da je laktacija pri vas vredu delovala in da bo v drugo najverjetneje prav tako ali še laže. Pomembno je, da otrok sesa dovolj pogosto, dovolj učinkovito in da prek celega dneva dobiva dovolj mleka. Črpanje pred porodom vam odsvetujem, lahko kvečjemu poškodujete bradavice. S tem ne dosežete ničesar. Mlezivo se tvori v drugi polovici nosečnosti, včasih izteka, včasih prav nič, če ga iztiskate, ga ne bo nič več, ko se bo otrok rodil. Mleko bi naj navrelo nekje 2.-5.dan, to se zgodi pod vplivom hormonov in ob sesanju otroka, težko karkoli “čaramo”. Pomembno je zgodnje pristavljanje, v pol ure do uri po porodu oz. po tem, ko otrok in mati zmoreta, npr. po CR. Posebnosti so pri nedonošenosti, ko se lahko mleko pojavi kasneje, ali pri kakih drugih težavah, npr. ostankih posteljice v maternici, zato je zelo pomembno, da se posteljica porodi cela (nekatere mamice skrbi, da bi se zatrgala in ne dovolijo vlečenja za popkovino, več o tem boste mogoče prebrali na sosednjem forumu o porodih).

Če vas skrbi prezgodnji porod, vsekakor ne stimulirajte bradavic, ker lahko sproščate hormon oksitocin. Ta se, mimogrede, sprošča tudi pri orgazmu. V primeru tveganosti za prezgodji porod bi bilo s strani ginekologa verjetno odsvetovano oboje.

“V kolikor se ponoči ne bi dojila, bi šlo z dodatkom oz. načrpanim mlekom?”
***Kombinacij je veliko, naredite to, kar bo za vas bolje, laže, sprejemljiveje. Menite, da bi se tako laže spočili, če ponoči ne bi dojili? Nekatere mamice so to poskusile, enim je ustrezalo, druge pa so ugotovile, da je teže, ker spanec ni bil dober, saj so dojke prehudo otekale in so bile mamice celo v nevarnosti vnetij (mastitisa). Hormoni so namreč prve dni izjemno dejavni, kri in limfa navreta v dojke in pogosto dojenje je običajno ključ do olajšanja tudi za mamico. Ker vem, kako zapletene so lahko situacije, ko mamica ponoči prve dni ne doji, vam nočnega ne-dojenja ne bi zelo priporočila kot načina počivanja. Morda bo enako dobro ali bolje, če boste lahko dremali skupaj z otrokom podnevi. Če se boste odločili za nočno dohranjevanje, pa je dobro pričakovati, da boste morda ponoči potrebovali iztiskanje ali kakšne mrzle obkladke prve dneve… Boste videli, kaj bo manj stresno za oba.

Glede cuclja bi vam zelo rada dala konkreten predlog, a se bojim, da se sesalne zmede ne da napovedati. Nekateri otroci jo hitro razvijejo ne glede na obliko cuclja. Razlog je v tem, da otrok vsaj nekje do 6 tedna težko sprejme več načinov sesanja. Veliko delamo na izogibanju sesalne zmede prek dohranjevanja na druge načine, kadar je dohranjevanje potrebno. Sesalno zmedo je največkrat težko popravljati, otrok pogosto noče nazaj na dojko in mamica se znajde v težkem položaju. Seveda ni rečeno, da bo vaš otrok sesalno zmedo razvil, morda bo čisto vredu kombiniral in se bo rad dojil in znal sesati po steklenički. Kot rečeno, se žal ne da napovedati. Za Avtentov cucelj z eno ljuknjico lahko rečem, da deluje dokaj vredu, čeprav za noben cucelj ne morem reči, da sesalna zmeda ni možna. Niti gre toliko za obliko cuclja na pogled, da je podoben dojki, bolj gre za to, kako se obnese pri tehniki sesanja. Če ste zadovoljni s tem, kar imate doma, ne vidim razloga, da ne bi poskusili, če bo treba. Je pa treba imeti v mislih tudi to, da nekateri otroci kategorično zavračajo vsak poskus hranjenja s stekleničko, to niti ni tako zelo redko. Morda boste pokukali semle. Drugačno dohranjevanje šibkega novorojenčka – brez umetnih bradavic in sesalne zmede:
http://www.breastfeeding.org/articles/cup.html (lonček)
http://www.askdrsears.com/html/2/T026000.asp (alternative steklenički)
http://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/cupfeeding.html (lonček +foto)
http://www.ccmckids.org/programs/breastfeeding_cupfeeding.asp (lonček +foto)
http://www.amedababy.com/product/6-10075-17246-7.html (primer lončka za novorojenčka)
http://www.foleycup.com/index.htm (primer lončka za novorojenčka)
http://www.kellymom.com/bf/pumping/alternative-feeding.html (kliknite »cup feeding video« in »soft-feeder instructions«)

Hvala za lepe želje in vsekakor enako!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Draga Mojca,

Najlepša hvala za izčrpen in zelo pomirjujoč odgovor, ki nam je vsem zelo pomagal.

Naj povem, da se je izkazalo prav to, kar ste napisali – v drugo je vse (večinoma) lažje.
Porod 3 ure od razpoka do poroda, brez kakršnihkoli zdravil, brez epiziotomije, dojenček zdrav in živahen (razen malo popite plodovnice). V prvih 4 tednih od odpusta je pridobil 1 kg, v drugem mesecu ravno tako. Krčev v primerjavi s sestrico skoraj ni bilo (sedaj ima že 2 meseca in pol), razen polivanja in manjših težav z bradavicami (vasospasm in asimetrično pristavljanje) nimamo nobenih težav. Ritem dan- noč vzpostavljen že od začetka, tudi ponoči je začel že s podaljšanim spancem. Mogoče malo sesalne zmede (ne vem) verjetno zaradi dude, ki pa jo tako ali tako zavrača in jo ima mogoče 5 min na teden. V porodnišnici je dobival dodatek (izpustila sva nekaj skupnih obrokov, predvsem ponoči), mleka je bilo hitro dovolj in preveč, dojenje pa se je kaj hitro dobro vzpostavilo.

Kar želim povedati je, da smo super, da je bilo dobro, da nas je malo skrbelo in da je bilo dobro, da nas ni preveč skrbelo, tako smo prišli vsi dobro skozi prva meseca, brez težav in napadov.

Hvala za vaš trud! Hvala vam za vse vaše delo, “najpogostejša vprašanja” imam kar odprta na računalniku in sigurno najdem odgovor na vprašanje ali pa spodbudo ali zanimivo branje. ČESTITAMO!

Odlične novice, zelo sem vesela za vas!!!

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close