Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje NUJNO- premalo mleka?

NUJNO- premalo mleka?

Pozdravljeni!

Prosim vas za mnenje, oz. pomoč. Imam deklico, roj. 7. 5. 2010, porodna teža 3060, velika 50 cm. Ob odpusti teža 2900.
Je samo dojena. Mala je mirna, veliko spi, prejšnji teden je bila popoldne bolj jokava, skrbelo me je, da je lačna.

Pregled pri pediatru včeraj, 7. 6.. Težka 3630g, velika 54 cm. Ped. pove, da je glede na tehtnico sicer res ok, vendar da je ovenela (njegov dobeseden izraz!) Da ima ovenele rokice (res ni “michelinček”)
Predlaga dodajanje um. mleka. Ko mu povem, da deklica dobro spi in je mirna, ne joče veliko, mi zatrdi, da je to zato, ker špara z energijo in da ni normalno, da je na pregledu tako mirna, da bi se moraa “dret”, ker siti dojenčki jokajo. Hm… To sem slišala prvič.

Težko se odločim za dodajanje mleka, ker me skrbi, da bo moje potem zavrnila oz. vse slabosti okoli stekleničke…

Ali je možno, da lačen otrok postane apatičen? pač zaspi, ker je navajen zaspati lačen? Čeprav ona je bila vedno mirna. Ali je možno, da se ji je skrčil želodček in ne poje sebi primerno? Ali je lahko vzrok v moji prehrani in mleko ni dovoj kalorično, ga je pa sicer količinsko dovolj?

Prosim vas za čimprejšnji odgovor, saj sem resnično na tem, da začnem z dodajanjem popoldanskemu obroku.

Odločam se tudi za drugo mnenje pediatra.

Naslednji pregled ima 17. 6.

Pozdravljeni!

Ponovno jaz 🙂

Pozabila sem dopisati, da je mala prve tri tedne hotela biti zelo veliko pri meni na prsih, kljub temu, da ni sesala non-stop. To se je dogajalo predvsem popoldne. Dojila sem leže in, ko sem jo odstavila ali umaknila roko, se je predramila in jokala dokler ni bila zopet pri meni. Dudo je zavračala. Ponoči je v 3. tednu spala pri meni, ker je, takoj, ko sem jo položila v posteljico jokala. V 4. tednu je sprejela dudo (sicer nisem pristašica, vendar je dokaj neizvedljivo celo popoldne ležati ob otroku z bradavico v njegovih ustih). Sedaj dojim sede, tudi ponoči in ko jo položim, zaspi. ali je možno, da so bili to znaki, da dobi premalo mleka pa se je po 3 tednih pač navadila na to?

Pediater mi je rekel še, da če mi iz dojk kaplja, to ponavadi pomeni, da ni dovolj mleka. Meni neogična razlaga, pa vendar?

Je normalno, da mi, ko dojim na eni strani in ko je izliv mleka močan, teče hkrati iz druge dojke? Ob tem se namreč izloči kar nekaj mleka- blazinica za dojenje je mokra čez in čez.

Deklica spi ponoči 5 ur skupaj, podnevi tudi do 4 ure skupaj. So to res znaki varčevanja z energijo in pomanjkanja v njenem telesu?

Naj omenim še, da sem sama prebolela anoreksijo (ko sem zanosila, sem začela nekoliko več jesti- zaradi ploda), ki mi je pač postila določene posledice, kar se tiče prehranjevanja. Je lahko to vzrok nekvalitetnega mleka ali pomanjkanja le- tega? Sem vegeterijanka.

Lp,

mamika

Pozdravljeni!

Te dni imam tako nor urnik, da bom od stresa vsak čas zbolela. Upam, da vam bom lahko čim prej odgovorila, mislim pa, da boste najhitreje dobili kompetenten odgovor in drugo mnenje pediatra kar na sosednjem forumu Pediatrija. Vaša deklica je sicer v enem mesecu pridobila 730g od najnižje teže, kar je nekoliko nad povprečjem pridobivanja dojenčkov v tem mesecu (povprečje je 680g). Dodatek potrebujejo dojenčki, ki ne napredujejo minimalnih 450g v prvem mesecu in dojenja mamica ne more okrepiti.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdrav ponovno!

Vaša deklica je stara dober mesec, polno dojena in je od odpustne teže (kar je pravilno merjenje) pridobila 730g. Kot rečeno, gre za nekaj več kot povprečno in primerno napredovanje. Zrasla je 4cm, kar je zelo vredu. Če imate morda še podatek obseg glavice, lahko vse troje še sami preverite tukaj. http://med.over.net/forum5/read.php?46,4080683 (tabele rasti, s foruma Pediatrija). Donošen zdrav otrok naj bi približno sledil svoji krivulji, kjer je bil ob porodu.

Po jokavosti in spanju ne moremo soditi tako rekoč nič glede količine mleka, ki jo otrok popije. Je pa res, da nas pri večji zaspanosti in pri zelo majhnem otroku hitro skrbi. Gledamo vedno znake! Kako mati ve, da njen dojenček dobiva dovolj mleka:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4718681 (znaki – kratko)

Z otrokovim zdravnikom je dobro sodelovati, se veliko pogovarjati, izmenjevati mnenja, sicer je morda bolje, da poiščemo drugega. Je možno, da bi z opisom, da je “ovenela”, mislil npr. na hipotonost, torej na nekoliko manjšo napetost v mišicah? Vam je priporoč morda tudi pregled v razvojni ambulanti, kakšne vaje za krepitev mišic, razvoja, pogosto pasenje kravic ipd.?

Enomesečniki ponavadi še nimajo obilnih vidnih zalog maščevja. Naši fantje so bili vsi kar nekaj težji od vaše deklice pri porodu, pa pri tej starosti še niso imeli tistih močnih bedrc in “mišelink”, kot pravite. Po kakih dveh mesecih pa že, zdaj pri štirih pa že debelo gledajo gole tačke in nas sprašujejo, če kaj dodajamo, ha ha…

Vaše skrbi so upravičene glede stekleničke, pogosto se zgodi, da otrok razvije sesalno zmedo in zavrne dojko. Včasih zavrača tudi stekleničko. Kakorkoli, če se odločimo za dohranjevanje, je še veliko bolj dojenju prijaznih metod od stekleničke! Dodatek pa, kot sem že omenila, rabijo dojenčki, ki so v krizi (predvsem se bojimo dehidracije, premalo polulanih pleničk!), ne napredujejo nujno potrebnih vsaj 450g na mesec oz. vsaj 110-115g na teden in dojenja ne moremo okrepiti, izboljšati.

“Ali je možno, da lačen otrok postane apatičen?”
***Nekateri otroci ne javljajo dobro lakote, kar spijo, so letargični, pogosto v kombinaciji z bruhanjem plodovnice, vplivom analgetikov in drugih zdravil pri porodu, z zlatenico…. Posebej to velja za prve dni, prvi teden do dva po porodu, tedaj je temu namenjena največja pozornost, kasneje pa, če se je dojenje vzpostavilo, gledamo znake – predvsem polulane in pokakane pleničke, število podojev, aktivnost sesanja na dojki. Ponujamo čim večkrat, skušamo povečati število podojev, dojko tudi lahko stiskamo.

“Ali je možno, da se ji je skrčil želodček in ne poje sebi primerno?”
***Možno bi bilo, da premalo aktivno sesa skozi ves dan, da ima premalo podojev, če znaki ne bi bili vredu in ne bi napredovala vsaj minimalno.

“Ali je lahko vzrok v moji prehrani in mleko ni dovoj kalorično, ga je pa sicer količinsko dovolj?”
***Koliko hrane zdaj zaužijete, mi lahko napišete približen jedilnik, koliko je maščob, česa se izogibate. Vam bom napisala nekaj več glede možnih vplivov anoreksije, hvala ker ste mi zaupali ta podatek. Mislim, da pri vas veliko vpliva ne bi moglo biti, sicer deklica ne bi napredovala toliko. Ali zdravnik ve za vašo prehransko motnjo v preteklosti? Kako vi doživljate napredovanje na teži, bi vas skrbelo, če bi dojenček npr. preveč napredoval ali če bi imel izrazite “mišelinke”. Največkrat je težava kar pri otroku, da premalo aktivno in premalo pogosto sesa na dojki, da mamica npr. špara mleko do naslednjega podoja in sta dojki premalo stimulirani, otrok pa ne pride dovolj hitro do vsega razpoložljivega mleka ipd… Možno je tudi, da otrok popije premalo zadnjega mleka, kar bi se kazalo verjetno na pogosto zelenkastem ali zelenem blatu. To govorim na splošno, ne za vaš primer.

Koliko pa bi morala napredovati, da bi bil pediater zadovoljen? http://med.over.net/forum5/read.php?94,5015389,5067943#REPLY (minimum, različne zahteve)

“Pozabila sem dopisati, da je mala prve tri tedne hotela biti zelo veliko pri meni na prsih, kljub temu, da ni sesala non-stop. To se je dogajalo predvsem popoldne.”
***To je pričakovano vedenje novorojenčka in dober odziv mamice.

“Dojila sem leže in, ko sem jo odstavila ali umaknila roko, se je predramila in jokala dokler ni bila zopet pri meni.”
***Tudi to je običajno. Zakaj se dojenček zbudi, ko ga odložimo:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980469 (1m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4794487 (10d)

Imejte dudo za krizne situacije, ko ne morete dojiti ali ko je za vas prenaporno, dokler si malo ne odpočijete. Sicer duda lahko premalo aktivne dojenčke toliko zamoti, da “pozabijo” na lakoto. Duda, cucelj, sesalna zmeda: http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979795,1979809#msg-1979809

“Sedaj dojim sede, tudi ponoči in ko jo položim, zaspi. ali je možno, da so bili to znaki, da dobi premalo mleka pa se je po 3 tednih pač navadila na to?”
***Spanje ni med znaki, žal po spanju soditi ne moremo kaj dosti. Glejte pleničke, pozorni bodite, da aktivno sesa, stiskajte dojko proti koncu podoja, da dobi več maščob, ponudite vedno še drugo stran, če bo možno oz. bo sprejela.

“Pediater mi je rekel še, da če mi iz dojk kaplja, to ponavadi pomeni, da ni dovolj mleka. Meni neogična razlaga, pa vendar?”
***Nekaterim ženskam brizga čez pol sobe, ko pride do izcejalnega refleksa, drugim teče v potočkih, tretjim kaplja, četrtim nič ne izteka. To ni povezano s tvorbo mleka. Izcejalni refleks je eno, količina mleka pa drugo. Res je včasih močnejši ali (pre)močan, če so dojke nabite in mleko zelo tišči, ne pa nujno.

“Je normalno, da mi, ko dojim na eni strani in ko je izliv mleka močan, teče hkrati iz druge dojke? Ob tem se namreč izloči kar nekaj mleka- blazinica za dojenje je mokra čez in čez.”
***Je normalno, izcejalni refleks je hkraten na obeh dojkah. Pritisnite na drugi dojki s podlaktjo za 5-10 sekund in izcejanje se bo ustavilo takoj ali malo prej. Sama uporabljam to tehniko in ne potrebujem blazinic.

“Deklica spi ponoči 5 ur skupaj, podnevi tudi do 4 ure skupaj. So to res znaki varčevanja z energijo in pomanjkanja v njenem telesu?”
***Običajno novorojenček spi en, dva, tri taka obdobja malo daljšega globokega spanca. V drugih delih dneva pa se hoče nenehno dojiti, oddrema, se zbudi, ko ga odložimo. Če otrok kar naprej spi in je na dojki zaspan, pozorno spremljamo napredovanje. Pri vas je napredovanje malo nad povprečjem, tako da… ne vem, če bi bilo zbujanje potrebno. Lahko naredite, kot sem zgoraj napisala (število podojev, stiskanje dojke, ponujanje čim več mleka pri podoju). Ni nujno, da je spanec ovira za dobro napredovanje. Včasih je, drugič pa sploh ne.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Mojca, HVALA za tako izčrpen odgovor.

Najprej naj povem, da sem stopila v stik s še enim pediatrom (privatnik), ki naju zaradi časovne stiske (prezasedenosti) ni mogel sprejeti osebno, se mi je pa res posvetil po telefonu. Povedal je, da je teža deklice čisto ok, da to, da nima mišelinčkastih rok ni problem, saj jih nekateri dobijo šele v 2. ali 3. mesecu. On ne bi dodajal.

Zanimivo je, da so mi na forumu pediatrije napisali, da je mala napredovala suboptimalno- zadovoljivo a pod pričakovanji. Tako človeka zmedejo različna mnenja… Naj omenim še, da je izbrani pediater (ki ga bomo vsekakor menjali, že zaradi njegovega odnosa- med drugim mi je dal na prvem pregledu vedeti, da če se bomo dodajanju upirali, lahko da bo šel v bolnico, naslednja stopnja pa bi bia, da nas prijavijo in odvzamejo otroka…Morda pa je le zaslužkar in hoče na vsak način prodati mleko…) gledal predvsem krivulje, kjer so bili križci povsod na krivulji, razen pri teži je bil križec MALO pod. Mimogrede, obseg glave se je povečal za 2 cm, s 34 na 36 cm.

Tudi patronažna je rekla, da je ok, da je drobna ampak ne presuha, da je pač po meni. Da ne bo nikoli preokrogla. Po njenih izračunih dobi 28 g/dan, po izračunih mojega fanta pa med 25 in 27. V petih dneh, od srede do ponedeljka, je dobila 100g.

Pediater mišičnega tonusa, vaj ali dodatnih pregledov ni omenjal. Z ovenelostjo je mislil, da ni podkožnega maščevja (premalo..), da nima zalitih rok. Pediater za anorexijo ne ve. Okoli tega- kar je mlečnih izdelkov, jem z malo maščobami, zajtrk je jogurt+ sadje (banana, jabolko, marelice)+ 1 žlica kosmičev + žlica oreščkov + laneno seme.
Vmes kakor je, če kaj pojem, je to sadje, včasih tudi kakšen medeni vafelj.
kosilo različno… Odvisno od dneva… Zavračam testenine, večinoma tudi riž. Pojem pa veliko zelenjave, suhega in svežega sadja. Kot rečeno, sem vegeterjanka. Največ pojem, kadar smo pri mami na kosilu 🙂 Načeloma pojem vse, kar ni premastno, niso testenine, riž…

Ne skrbi me, da bi bila mala zalita, njeno blato ni zeleno, je rumeno-rjavo.

V eni izmed povezav, ki ste jo dali, sem zasledila, da je za kolcanje in polivanje lahko vzrok, da otrok preveč hlasta. Je to res? Ker ona popoldne pogosto kolca.

Zasledila sem tudi, da lahko bruhanje pomeni, da je zaužila preveč. Je to res? Ker danes se je mala popoldne dojila od 14.30 pa vse do 21h. Vmes je zadremala za cca 45 minut. V takih situacijah sem zmedena- je lačna? Dobi premalo, naj dodam…? Je pa res, da je bil vroč dan- žeja? Ob 20.30 je zaspala na dojki, kupčka ni bilo, se je pa kmalu zbudila in ko sem jo dvignila iz posteljice je bruhnila. Je možno, da je s tolikimi podoji dobila preveč?
Njeno sesanje ni zelo intenzivno, potrebuje veliko spodbude. Se pa trudiva in mislim, da postaja intenzivnejše. Intenzivna goltanja so ponavadi 3 na eni strani (vedno se doji na obeh). Tudi večkrat se doji kot prej.

Mala ni bruhala plodovnice. Mirna je bila od prvega dne. Sedaj pa se, sploh dopoldne že velikokrat nasmehne, opazuje predmete… Mislim, da lepo napreduje.

Za vaš čas in odgovore sem vam resnično hvaležna.

Lp,

urša

Po vsem, kar ste dodatno navedli (napredovanje, barva blata), ne bi mogla sklepati, da dobiva premalo mleka ali da je vaša nekdanja prehranska motnja kaj vplivala na dojenje deklice. .

Viri La Leche League International pritrjujejo, da lahko mati, ki je prebolela anoreksijo, bulimijo ali kakšno drugo motnjo prehranjevanja, vseeno uspešno doji svoje otroke. Nekatere od teh mater poročajo, da so po porodu zaznale poslabšanje simptomov oz. da se bojijo ponovnega zagona motnje. Za te matere bi bila primerna pomoč in podpora zdravnika in/ali izkušenega nutricionista. Nekatere med temi materami poročajo tudi o poporodnih depresijah v povezavi z motnjo hranjenja (in drugimi težavami, ki so seveda različne v poporodnem obdobju).

Dobro je vedeti, da se tovrstna kemična oz. hormonska neravnovesja v telesu pogosto pojavijo zaradi pomanjkanja maščob v prehrani oz. vnosa preveč ogljikovih hidratov in sladkorja. Seveda ne gre za pomanjkanje maščob nasplošno, ampak za pomanjkanje ZDRAVIH maščob, saj zdrave maščobe umirjajo, sproščajo, nas držijo dlje site, ker se počasneje prebavljajo. Katere so to, je žal povezano z ogromno miti. Morda vas bo zanimalo, ker sem pred kratkim ravno pisala tukaj o mašlobah. http://med.over.net/forum5/read.php?94,6268734,6276958#msg-6276958

Na kratko: strinjam se z vami, da ne boste ne zase in ne za otroka potrebovali pretirano veliko ogljikovih hidratov, če se ob hrani, ki jo uživate, počutite dobro in ne hujšate. Sladkorji in OH-ji nasploh, se hitreje izločajo iz prebavil in krvnega obtoka in odlagajo v vaša tkiva ter povzročajo debelost bistveno hitreje kot zdrave maščobe, ki niso glavni razlog debelosti današnjega časa, kot večina ljudi napačno razume. Zdrave maščobe so tudi laktogene, spodbujajo tvorbo mleka in predvsem razvoj otrokovih možganov (slabe, trans-maščobne kisline, pa lahko procese v telesu, verjetno tudi tvorbo mleka, celo zavirajo).

Še o maščobah pri otroku par presed. Maščevje, ki se otroku nabira pod kožo, da postane zalit, je tisto, iz katerega prvo leto še posebej njegovi možgani črpajo izjemno pomembe snovi za rast in nagel razvoj, to maščevje se bo porabilo približno tedaj, ko bo otrok postal bolj glibljiv, konec prvega in v drugem letu; gre za povsem druge maščobne zaloge kot pri odraslih. Imajo varovalni učinek pred debelostjo v odraslosti. Super, da se ne bojite njenih maščobnih blazinic! Mnoge mamice se jih, ker je toliko propagande v tej smeri.

Za vas bodo pomembne predvsem omega 3! Mnoge ženske imamo po porodu prenizke vrednosti omega 3 maščobnih kislin. Teh nekaj mati tvori sama, večino jih mora dobiti s prehrano. Pomembno vplivajo tako na razvoj otrokovih možganov kot na počutje matere, delovanje njenih možganov in vsega telesa (pozitivni učinki so predvsem mirnost, sproščenost in preprečevanje poporodne depresije in podobnih situacij, ki se lahko pojavijo po porodu).

Priporočam, da laneno seme zmeljete v kavnem mlinčku, vsebuje omega 3, vendar jo ne morete izkoristiti, če jih ne zmeljtete. Delno oz. malo bolje jih izkoristite, če jih čez noč namakate. Nekatere matere vegetarijanke zaradi omega 3 uživajo tudi jajca prostopašnih kokoši oz. ptic ali/in pijejo polnomastno mleko krav, ki se pasejo zunaj (v posnetem mleku jih ni). Nekatere med nosečnostjo in dojenjem sprejemajo ribe oz. kakšno morsko hrano, ki je najbolj bogat vir omega 3. Nekatere tega ne sprejemajo, posežejo pa po prehranskih dopolnilih čim bolj kkakovostnega vira omega 3. Pomemben vir so tudi orehi, oreščki,… dobro je, da če so trši, da jih namakate čez noč, saj se tako hranilne snovi veliko laže izkoristijo.

“V eni izmed povezav, ki ste jo dali, sem zasledila, da je za kolcanje in polivanje lahko vzrok, da otrok preveč hlasta. Je to res? Ker ona popoldne pogosto kolca.”
***Ne nujno. Včasih je tako, če vidimo, da otrok hlasta, se mu zaletava mleko, kašlja… potem je verjetneje, da bo tudi polival, kolcal, ni pa nujno.

“Zasledila sem tudi, da lahko bruhanje pomeni, da je zaužila preveč. Je to res?”
***Ne, to pa ne drži. Če otrok poliva, je to lahko znak, da se prenajeda, lahko pa je tudi zgolj znak, da ima še nerazvito mišico, ki preprečuje uhajanje mleka iz želodčka nazaj v požiralnik. Nekateri vedno polivajo, pa ne hlastajo in se ne prenajedajo. To se ponavadi zmanjša že v prvi polovici leta.

“Ker danes se je mala popoldne dojila od 14.30 pa vse do 21h. Vmes je zadremala za cca 45 minut. V takih situacijah sem zmedena- je lačna? Dobi premalo, naj dodam…? Je pa res, da je bil vroč dan- žeja?”
***Če je vredu vlekla, požirala, če je tudi dobro polnila pleničke, bi bilo tako popoldne in večer dokaj običajen pojav. Morda je s tem ravno dobro spodbudila dojke k tvorbi mleka. Težko pa rečem, kar zanesite se na občutek.

“Ob 20.30 je zaspala na dojki, kupčka ni bilo, se je pa kmalu zbudila in ko sem jo dvignila iz posteljice je bruhnila. Je možno, da je s tolikimi podoji dobila preveč?”
***Verjetno je bolj povezano s kupčkom, ki ga ni bilo. Položite jo na levi bok, če ne podre. Če začne migati, stokati, pa hitro dvignemo in poskusimo podreti.

“Intenzivna goltanja so ponavadi 3 na eni strani (vedno se doji na obeh).”
***Kako točno ste mislili?

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Zopet hvala 🙂 Vaši odgovori človeka tako pomirijo… 🙂

Jutri imava pregled, bom sporočila, kako je bilo.

Za vnos omega 3-6-9 sem si začela dodajati organsko konopljino seme (na pomembnost vnosa me je opozorila že zdravnica, pri kateri sem bila na terapijah zaradi an…). Kar se tiče OH pri meni, se jim še vedno izogibam, poleg testenin, riža… tudi kruha ne jem…
Sladkorja ne jem, hrane si ne sladkam, res pa je, da zaužijem dosti suhega sadja, tudi suhih banan in medu.

Se mi pa zdi, da je mala začela pridobivati malo oblogic 🙂 Sama ločim med mišelinčki in predebelimi otroki. Strah me je drugega, vendar menim, da ob prehrani, ki jo imamo do tega ne bi smelo priti, ker res pazimo, jemo večinoma bio…

O intenzivnih goltanjih pa: Z malo se ponavadi dojiva (sicer po občutku, ampak ponavadi tako nanese) 30 minut na eni strani. Ker ona sprva vleče, vleče in golta, potem ima dolg premor, malo cuclja in vleče, pa ne vem, ali nič ne priteče, čez čas pa se mleko “usuje” in zopet intenzivno golta, pa spet cuclja, se malo afna, vleče in razteguje bradavico, potem pa zopet pride do intenzivnega požiranja. Večinoma se to dogaja na levi dojki, ki je bolj in hitreje prazna. Na desni je več intenzivnega požiranja, vedno manj je tegh v intervalih.
Mala je tudi več budna kot prej, se smejčka, igra (opazuje :))…
Zvečer velikokrat zaspi brez dudice, ponoči (po nočnem podoju) je pa sploh ne rabi, prav tako ne zjutraj, ko zaspi pri meni na postelji. Tudi v vozičku se najpogosteje umiri z zibanjem in petjem.

Res še enkrat hvala in sporočim, kaj bo rekel pediater… Smo pa tudi že v iskanju novega.

Lp

urša

🙂 danes, po 10 dneh ima mala 3990 g oz. 4000g (tehtnica se ni odločila :)) Beležili so 3990g in je ok.

en velik HVALA za spodbudo in pomoč.

Super, da ste zadovoljni z napredovanjem in da vnašate vire omega 3! Teh nam praviloma primanjkuje v današnjem času oz. imamo preveč omega 6 glede na omega 3! Če uživate mleko in jajca, lahko poiščete kaj od tega iz eko ponudbe in lahko tudi v teh živilih dobite omega 3, vitamin D tudi, vendar le, če so bile živali pasene večino časa na prostem, na soncu, na travniku, dvorišču…

Suho sadje ima veliko sladkorja, je zdravo, priporočljivo je v manjših količinah, lahko skupaj z oreščki, da naravne maščobe upočasnijo prebavo sadja in val sladkorja, ki pride s sadjem zelo na hitro v prebavni proces. Med je super, posebej nesegret, prvo polnjenje, ki ima veliko encimov in (skupaj z maščobami) pomaga pri učinkovitejši prebavi beljakovin.

“Z malo se ponavadi dojiva (sicer po občutku, ampak ponavadi tako nanese) 30 minut na eni strani. Ker ona sprva vleče, vleče in golta, potem ima dolg premor, malo cuclja in vleče, pa ne vem, ali nič ne priteče, čez čas pa se mleko “usuje” in zopet intenzivno golta, pa spet cuclja, se malo afna, vleče in razteguje bradavico, potem pa zopet pride do intenzivnega požiranja.”
***Da, tako mleko priteka, v valovih oz. z več zaporednimi izcejalnimi refleksi. En podoben opis tukaj. Kako priteka mleko in zakaj je dojenje drugačno od hranjenja po steklenički:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,6094517

Dojki sta različni, tvorba mleka je lahko različna, večina dojenčkov ima priljubljeno stran vsaj kakšno obdobje.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close