Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija ABC ginekologije in porodništva Porodni center v Sloveniji?

Porodni center v Sloveniji?

Pozdravljeni!

Sama imam po prvem porodu dokaj negativno izkušnjo (bila sem šivana, vsi šivi so se mi znotraj zagnojili in 14 dni po porodu nisem mogla čisto ni, saj so me kljub temu, da sem zelo na gosto jedla protibolečinske tblete, šivi boleli do te mere, da sem skoraj vsako noč jokala, pa nimam ravno nizkega bolečinskega praga).

Zato sem začela preberati mnenja, se pogovarjati z ženskami in opazila sem, da si (nas) večina želi bolj naraven porod. Z malo manj forsiranja.

Sprašujem se, zakaj je v tujini to toliko bolj urejeno?

Ker na tem forumu še nisem zasledila novice o gradnji družinskega centra v Sloveniji, katerega del naj bi bil namenjen tudi naravnemu porodnemu centru, sem se odločila, da vas, g. Pušenjak in prav tako druge bralce povprašam za mnenje? (Sama sem novice o centru našla na upanje.iskreni.net)

Sama se zelo navdušujem in sem pripravljena pri naslednjem porodu precej odšteti zato, da bi rodila v takem centru (sploh glede na to, da je nujna oskrba poleg), čeprav nimam visokih prihodkov. Spet drugi so zelo skeptični. Kaj pa vi menite?

Spoštovani,

Zakaj imamo pri nas porodnišnice urejene tako, kot jih imamo, je stvar zdravstvene politike. Kolikor poznam razmere so v tujini vsi takšni centri zasebni, pri nas pa večina zasebne iniciative nima enakopravnih pogojev z javnim sistemom, zato domnevam, da so tveganja zasebne ustanovitve takšnega centra za enkrat še prevelika. Vaše slabe izkušnje in prihodnje želje glede poroda res težko komentiram, prav tako izraz “forsiranje”, kajti slednje ima lahko svoje povsem strokovne razloge in namen. Seveda lahko tudi v navadni porodnišnici odklonite katerokoli ukrepanje, pomembno pa je pri tem, da razumete, kaj s tem želite in kaj tvegate.Zavedam se, da je možnih poti več, tudi takšna, pri kateri se nič ne ukrene, a tudi ta prinaša svoja tveganja. Dokazano je namreč, da je optimalna dolžina poroda znotraj razpona med 2 in 8 urami pri prvesnici in med 2 in 6 urami pri drugo in mnogorodnici. Če lastni popadki niso dovolj močni, se porod zavleče, kar lahko poveča verjetnost infekcije otroka in/ali porodnice. Včasih je porod treba pospešiti, če otroku grozi pomanjkanje kisika, da stiska traja čim krajši čas.Če ni posebnega razloga, pa se strinjam, da porod lahko traja tudi dalj časa in se nič ne mudi, vendar je v tem primeru morda smiselno v porodnišnico priti malce kasneje in ne ob prvih popadkih. Kar zadeva možnosti omenjenega centra, bi ne imeli nič proti. V Lj. porodnišnici smo npr. zadnja leta tako kadrovsko kot prostorsko zelo močno obremenjeni in so praktično polovico časa vse porodne sobe zasedene oziroma so več kot zasedene vse babice v turnusu. Za alternativne porode oziroma porod, ki traja dalj kot 12 ur zgolj zato, ker ničesar ne ukrenemo, v dani situaciji preprosto ni ne časa ne prostora, zato bi nas neka dodatna porodnišnica, bodisi mestna porodnišnica za nizko tvegane porode ali porodni center ali kar oboje, verjetno toliko razbremenilo, da bi tudi našim porodnicam lažje nudili več udobja in več časa. Sicer pa mi ni znano, da bi bi se tak center že gradil niti načrtoval.

mag. Stanko Pušenjak, dr. med., specialist ginekolog in porodničar; Lepo prosim uporabljajte iskalnik! Samoplačniški UZ pregledi v nosečnosti: GSM 051 321224 nuhalna svetlina, morfologija ploda, preverjanje plodove rasti in ocena stanja pri tvegani nosečnosti, merjenje pretokov skozi različne žile ploda in popkovino, merjenje materničnega vratu, posveti v nosečnosti, npr. o porodu pri medenični vstavi, dvojčkih.

Pozdravljeni!

Čeprav je že dolgo časa, kar ste mi odgovorili, se vam za odgovor najlepše zahvaljujem. Veseli me vaša pozitivna naravnanost k porodnemu centru. Tudi sama mislim, da bi bilo dobro, da je zgrajen – že zaradi konkurenčnosti. Hkrati pa, kot pravite, bo porodnišnice razbremenilo in bo to pomenilo več prostora (časovno in fizično), da bo tudi v porodnišnici porod bolj prijazen.

Kar se tiče “forsiranja” je seveda različno od posameznice do posameznice. Sama sem prišla v porodnišnico, ko mi je odtekla voda in sploh še nisem imela lastnih popadkov. Še preden sem jih sploh zares čutila, so mi že dali umetne. Ker sem rodila 1.1. se je izmenjalo cel kup osebja. Prihajali in odhajali so, kot, da sem na razstavi. Nič ni bilo rečeno, da s hčerko karkoli ne bi bilo OK. Sem pač izbrala malo zoprn datum za porod 🙂

Ker ste napisali, da o centru še niste slišali, vam pošiljam informacijo, ki sem jo zasledila v teh dneh: – Članek o porodnem centru v Sloveniji,
pa še spletna stran, ki sem jo že omenila: Upanje za družine[/url].

Prijazen pozdrav in uspešno delo!

New Report

Close