Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Pikice po obrazu

Pikice po obrazu

Spoštovana gospa dr. Tanč,

naj se vam že v naprej opravičim za tole vprašanje, ker vem, da ste na tako in podobno vprašanje odgovorili najmanj 100X, pa vendar naj vam ga zastavim, ker več ne vem, kaj naj naredim. Prebrala sem skoraj vse na to temo, kar sem lahko zbrskala na netu.
Naša deklica, ki je zdaj že 13 mesecev stara, ima že kar nekaj časa pikice po obrazu. Take male drobne rdeče in bele, kakor mozoljčki. Ima jih sigurno že 4 mesece. Ima jih po obrazu (ličkih), pod brado, nekaj pa tudi na obeh rokicah (zgornja stran nadlakti in podlakti), kaka se naredi tudi pod pleničko, recimo danes sem opazila eno samo belo pikico nad luliko ( nad sramno kostjo).
Po navodilih naše pediatrinje jih mažem z mastno kremo. Na pregledu smo bili že 3x, pa je vsakič rekla enako, da naj mažemo z mastno kremo, ker ima suho kožo. Zamenjala sem vsaj 4 kreme, sedaj mažem z Bepantenom, ker več nimam ideje, katero kremo naj še uporabim. Začela sem tudi izločevati živila. Na en teden po eno. Ni uspeha.
Ali mi lahko svetujete, kaj naj še naredim? Katero živilo bi lahko povzročilo te pikice, da ga probam takoj ukiniti, da vidim, ali je res kriva hrana. Na kravje mleko ni alergična, ker je dobivala že od 5 meseca naprej večerne kašice z aptamilom in od 8 m. naprej krvaje mleko. Tudi na jajca ni alergična. Čokolino tudi ni vzrok, keksolino tudi ne. Pomaranče tudi ne.
Te pikice imajo prav svoj cikel, kakor mozoljčki. Ko se naredi pikica, je rožnata ali rdeča, izbočena, trda,nato pobeli in se nato izloči navzven kakor ena bela pikica, ki jo lahko primem s prsti in ven potegnem in, kakor kaže, je nič ne motijo.
Po obrazu jo umivam izključno z vodo. Hrano ji brišem z vodo in brisačko. Praška nismo zamenjali, mehčalca ne uporabljamo, vse likamo.
Prosim vas za nasvet, za pomoč, ker ne bi rada, da bi ji te pikice poškodovale kožo.
Ali naj odidem do pediatrinje in zahtevam pregled pri dermatologu?
Hvala za nasvet in za vaš čas.
Lepe in vesele praznike vam želim.
Ana

Lokacije in opis so sumjlivi za atopični dermatitis. Mastna krema zadostuje za nego, za zdravljenje pa ne, potrebno je pozdraviti s kortikosteroidnim mazilom nekaj dni. Seveda pa odkriti, kaj povzroča težave, najverjetneje KML ali jajce.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor in nasvet.
Bomo prvo poskusili z jajci. Prej nisem pomislila na piškote in testenine. Koliko dni pa traja, da lahko potrdimo, da recimo jajca so/niso vzrok? Naj vztrajamo teden, dva? Ali bodo pikice izzvenele, če so vzrok jajca (KML), ali je kožo treba pozdraviti s kortikosterodinim mazilom neglede? Ali prvo pozdravimo kožo, ali prej poskusimo z iskanjem povzročitelja? Ali dobimo mazilo na recept ali ga je potrebno kupiti? In če ugotovimo,kaj je vzrok, ali naj se tega živila izogibamo dokončno, ali lahko po recimo letu dni zopet probamo (mogoče kej prej)? Ali naj se tudi jaz izogibam istemu živilu kot ona, ker še dojim?
Ali bodo pikice pustile kake sledi-poškodbe?
Zakaj si naša pediatrinja ni vzela minutke časa in si bolje ogledala pikice in nam svetovala tako kot ste vi? Vsakič znova je rekla, “ja, mastno kremo pa bo, a ne, suho kožo ima”. Je to res tako nepomebno?
Res lepa hvala za vašo prijaznost in pomoč. Zelo se vam hvaležna.
Opravičujem se še 1x za tole tono vprašanj :).
Lp.
Ana

Ko opustimo osumljeno živilo, traja teden, dva, včasih tudi 3, da se stanje kože popravi. običajno je potrebno mazati s kortikosteroidom, da se vnetje kože umiri, potem pa se ne slabša, če ukinemo alergen. Če namreč zdravimo samo s kortikosteroidom, ne izločimo pa alergena, se po začetnem izboljšanju stanje kože spet poslabša.
Mazilo je seveda samo na recept.
Če se ugotovi alergija, se je temu živilu potrebno izogibati, dokler se s testi ne ugotovi, da je alergija izzvenela.
Doječa mati se alergenu ravno tako izogiba.

Na vprašanje o času pediatrinje pa ne znam odgovoriti.=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

zopet se oglašam z istim problemom pri naši punčki.
Zdravnica nam je dala napotnico za dermatologa. Sama nam ni hotela dati nikakršnega zdravila/mazila, svetovala na je novo kremo A-derma, exomega, in ni učinka, še celo poslabšalo se je stanje. Sedaj se mi zdi, da jih ima še več in je še slabše in rdečica je močnejša.
Ali to lahko poškoduje kožo, če ostane nezdravljeno tako dolgo?
Konec maja smo naročeni, pa se mi zdi, neglede, da je to kar kmalu, da bo trajalo celo večnost.
Rada bi pomagala otroku, pa ne znam. Ne vem več kako. Zdravnica je svetovala, da naj ne ukinjamo živil, naj ne vpeljujem diete. Rekla je, da bi to lahko povzročalo tudi zdravilo, ki ga jemlje. (od avgusta jemlje Karbox in Primotren). Sama pa do sedaj nisem ugotovila, kaj bi lahko bil vzrok.
Ali mi lahko vi še kaj svetujete, ali pa naj počakamo do pregleda in vidimo, kaj bo. Edino strah me je, da ne bo mela zaradi tega kakih trajnih poškodb na koži.
Ali je sedaj, ko je sonce zunaj, njena koža še bolj ranljiva? Naj obolele dele mažem s kremo za sonce? Verjetno je senca boljša opcija?
Hvala za mnenje in oprostite, ker vas s tem gnjavim. Hvaležna sem vam za vsako besedo, ki mi jo namenite.

Lp, Ana

Atopično vneta koža je občutljiva, suha, motena je njena zaščitna vloga. Poleg tega, da otroka srbi in je zato nemiren, tudi s praskanjem kožo poškoduje, pogosta so gnojna vnetja zaradi zmanjšane zaščitne funkcije.
Ne razumem tega, da se ne predpiše nič, da se ne svetuje nobenega ukrepa, glede na čakalne dobe je to nečloveško. Če bi lahko otrok povedal, kako mu je neprijetno!
Žal kaj drugega, kot sem napisala že zgoraj (izključitev najverjetnejšega alergena, zdravljenje kože do 1 teden pred pregledom) ni drugega nasveta.
Koža bo najverjetneje vedno slabša, po uvedbi primernega zdravljenja pa se pozdravi brez posledic.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close