Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Re: Bolečina okoli srca…

Re: Bolečina okoli srca…

Najprej lepo pozdravljeni . Imam 26 let, nekadilec ne pijem alkohola ( kadil sem u mladosti vendar nikoli redno , sem ter tja), nikoli resno bolan razen glavoboli ki jih zdravim z amyzol, opravljen ct glave bp. Imam problem to se mi zgodi na vsake toliko časa. Imam na levi strani obcutek pri srcu kot da imam vse mravlincsto, zvecer komaj zaspim, naj povem da mi srce NE razbija oziroma se mi zdi da se ge sploh ne sliši. Opravljen sem imel eeg, pulz imam zmeraj u mirovanju do 65 udarcev na minuto, sem sportnik, prehranjujem se zdravo
HR 64/ MIN

intervals

RR 932ms
P 108 ms
PR 124ms
QRS 100ms
QT 392 ms
QTC 408ms

AXIS

P 66
QRS 78
T 67

P 0,15
S – 1,47
R 2,02
SOKOL 4,14

Naj povem da mi je zdravnica izmerila pred eeg pritisk ki je bil 140/90, zadnjic ste mi rekli da je to znak bolnika z pritiskom ( visji sokol), naj me to skrbi, naj povem da drugace tezav z pritiskom nimam, naj se povem da ga imam pri zdravniku vedno malo visjega, doma pa je vedno u mejah 130/80/65. Kot pravim imam tezave u predelu srca kot nekaksen cuden obcutek, neko ščemenje. Ali bi glede na eeg bilo smisleno opraviti uz srca ali ni potrebe . Se na eeg posnetku vidi z strokovnega mnenja kaksno nepravilnost ki zahteva dodatno preizkavo. Moram pa se povedati da imam probleme z vratno in ledveno hrbtenico, zaradi katere sem tudi naročen na MRI slikanje

Hvala vam za svoj cas in odgovor in lepo pozdravljeni

Ob navedbi, da imate krvni tlak v mirovanju v povsem normalnih mejah, me nekoliko preseneča št. 4,14 pri besedi Sokol, ki je verjetno kratica za Sokolow-indeks. Ta indeks kaže na obremenitev ali razširitev levega prekata, če je preko 35 mm (3,5 cm). Priporočam posvet pri kardiologu, ki bo ugotovil potrebo za UZ pregled srca.
Neprijetne senzacije v predelu srca ne kažejo na obolelost srca, pač pa bolj na morebitne spremembe v hrbtenici ali na stresne vplive na srce.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Vrjetno je UZ srca samoplacnisko enako kot pa ti ga predpise kardiolog, Ali je sokol 4,14 tako visok da treba do kardiologa, si pa predstavljam da rečem svoji zdravnici za napotnico se mi bo samo smejala da to ni nič itd. Bom pregled opravil kar samoplačnisko. Oziroma bo UZ srca dau odgovor ali je z levim prekatom vse ok, naj pokazem zdravniku izvid eeg in povem da imam sokol visji. No vsaj takrat sem ga imel, morda ga sedaj nebi imel

P.S

Naj še omenim da mi na izvidu piše NORMAL ECG, ampak zakaj če je sokol 4,14, piše pa še
5.78

25 mm/s 10mm/s 0.30-25hz F50 SSF SBS 10 mm/mv AT – 10 plus 1.32

če se ne motim je takrat zdravnica na urgenci pogledala samo del na katerem piše normal ekg in je rekla z srcem je vse ok, grem pa nasledni teden na test alergij ki ga vodi internist ki izvaja tudi ecg srca in ga bom prasal in bom videl kaj bo rekel, morda mi ga bo ponovil ( Upam no ker ste me malo prestrasili z odg zgoraj tko da mi sedaj ne bo dalo mira dokler ne opravil uz srca)

hvala vam, bolje da ste odgovorili posteno da se bom vsaj preprical

jaz imam ravno ta problem, da srrce vedno čutim ko grem spat 😀

Učeraj me je zopet bolelo u predelu srca, sel sem na urgenco kjer so mi naredili naslednji ekg.. Dobil sem 2 izvida ekg

1. list atrial fibrilation
non specific intraventricular block

Intervals QRS 17

RP 750 ms T 24 5,78
P – ms
PR – ms P – mv
QRS 240ms S – 0.10 mv
QT 248ms R 0.20 mv
QTC 514 ms sokol 0,29 mv

2. LIST sinus rythum ST T abnormality consider
inferior ischemiia or left ventricular strain, T
QRS 89 abnormality in high lateral leads

RR 757 T 79
P 98
PR 124 P 0,17
QRS 94 S – 1,59
QT 358 R 1,4
QTC 411 SOKOL 3,54

Gospod doktor naj se povem da sem dobil napotnico za obremenitveni test, in lepo vas prosim zakaj sem dobil 2 ekg zapisa in kako je z njimi, zdravnica je rekla da sta ok, obracam se na vas ker vem da mi boste pomagali in malo bolje pogledali. Zadnjic sva se pogovarjala ker sem imel zadni ekg visok sokol 4,14, sedaj je u mejah normale, vendar vidim neka druga odstopanja, pričakujemvas strokovem odgovor

hvala in lepo pozdravljeni

Bolečina okrog srca – Jurcek 26 let

V mnogih sodobnih EKG – aparatih so shranjeni podatki normalnih oblik zapisov elektrokardiografskih krivulj. Vrednosti (časi, višine zobcev) zapisa vašega EKG so normalni, moti le navedba 4,14 pri kratici “Sokol”. Če je ta kratica istega pomena kot “Sokolow-Lyonov” indeks, je njena normalna številka manjša od 3,8 in številke višje od le-te dopuščajo misliti na obremenitev levega prekata srca zaradi zvišanega krvnega tlaka. V dvomih naročimo še UZ-pregled srca, ki je v tem pogledu bolj natančen.
Vsekakor bi rad izvedel, če kratica “Sokol” pomeni “Sokolow-Lyonov ” indeks in ali so v sodobnih obrazcih navedene drugačne (bolj sodobne) normalne vrednosti navedenega indeksa.
Glede neprijetnih senzacij v predelu srca bodite brez skrbi. Za zdravnike je pomembna navedba, da ima bolnik ob telesnih ali duševnih obremenitvah “topo”, stiskajočo bolečino za prsnico, z izžarevanjem v levo ramo in v levo zgornjo okončino , ki popusti kmalu po končani obremenitvi. Taka bolečina dopušča sum, da se ponavljajo krči zoženih srčnih žil. Zbadajoče bolečine v predelu srca in druge neprijetne senzacije kažejo na prezgodnje srčne utripe, na večje nihanje krvnega tlaka, na napade nerednega bitja srca, itd., ki so lahko zelo moteči, vendar ne nevarni pojavi.
Kot je razvidno iz vašega dopisa ste opravili poglobljen pregled tudi pri nevrologu zaradi glavobolov. Morda gredo vsi vaši simptomi na račun stresnih obremenitev, ki jih boste zanesljivo obvladali z vašim sedanjim zdravim načinom življenja in jemanjem ustreznih zdravil.

Boris Cibic

PS. Zgoraj sem obravnaval vaše tri dopise. Nepričakovano sem dobil še četrtega v katerem so navedeni izvidi pregleda na “urgenci”.
Kot sem navedel v zgornjih vrsticah imajo lahko bolniki kar nekaj težav ob napadih nerednega bitja srca (atrijska fibrilacija)
V prvem EKG presenečata izvid “Sokol”, ki je povsem normalen in izvid “atrijske fibrilacije ” (napad hitrega nerednega utripanja srca), ki se lahko ponavlja pri povsem zdravem srcu in ga bolnik lahko prekine z globokimi vdihi.
V drugem EKG je navedeno, da je levi prekat nekoliko obremenjen (kar dopušča mise,l da je lahko nekoliko povečan zaradi zvišanega tlaka). Na drugi strani pa je tudi v tem EKG Sokolov indeks v normalnih mejah.
Mnenje: verjetno se pri vas ponavljajo prezgodnji srčni utripi in zelo kratki napadi nerednega bitja srca pri blago obremenjenem srcu brez prizadetosti srčnih žil (kar je najbolj pomembno!). Prisotni so znaki sumljivi za stresne obremenitve. Podpiram zdravljenje, ki ga je priporočil nevrolog (amyzol), svetujem zdrav način življenja, po potrebi jemanje blagih pomirjeval. Pričakujem izvid UZ pregleda srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najprej se vam moram iskerno zahvaliti za vaš čas in vaše odgovore. Danes bil pri internistu pod nujno, kjer mi je opravil naslednje preizkave, res se vam moral zahvaliti se enkrat, res ste zlati, čim več bi moralo biti taksnih zdravnikov.

IZVID

Pred dvemi tedni je imel mravljincasto področje prsnega koša levo. to je trajajo cirka 10dni tudi ga je zbadalo in tiščalo, sedaj ni bil kaj posebno aktiven, ni kasljal, temparature ne navaja

Neprizadet afrebilen, kardialno kompreziran, RR 140/90
vrat::: vene primerno polnjene
prsni kos::ni bolecnosti na palpacijo
pljuca::: dihanje normalno
srce::: ritmična, normokardna toni primerno poudarjeni
trebuh:: mehka neobčutljiva, brez tipnih rezistenc

EKG :::SIN RITEM FR 65/MIN normotip

RTG p/c, ::: v pljucnem parenhimu ni videti svezih zgostitev, preponi diferencialni, mediastium ni razsirjen, srce primerno veliko in konturirano , brez zastoja

SPIROMETRIJA:::: FVC 5970 ml( 116% norme), FEV1 4860 ml ( 112% norme), Tiff ind 118%
spirometrija u mejah normale

MNENJE: bolnik ima nekoliko neznacilne prsne bolečine, za dodatno bo opravil se obremenitveno testiranje

BOM pa vam prepisal se en EKG ki sem ga opravil 7,4,010

SF 65 min

OSI

P 66
QRS 88
T 62

INTERVALS

RR 913
P 104
PQ 126
QRS 96
QT 368
QTc 385

interpretacija::: sin ritem fr 65 min normotip

MOJE VPRASANJE: na tem ekg pa ne pise nikjer sokol , ali se med seboj ekg razlikujejo in vase mnenej glede tega ekg,, dobil sem obremenitveni test, napisali ste zgoraj pricakujete uz srca, ali bo ta test dovolj ali naj se opravil uz srca samoplačnisko, poziroma če bo obremenitveni test bp potem kaj svetujete, se uz ali ne, je obremenitveni test dovolj dober dokaz da je moj srcek ok

LEP POZDRAV iz KOČEVJE

Preseneča me razlika v višini indeksa po Sokolowu. Nagibam se, da je pravilna vrednost tista, ki je pod 38 (40?), saj nimate zvišanega tlaka. Mislim, da ste lahko brez skrbi glede srca in, da se lahko poljubno obremenite pri telesnih obremenitvah. Normalen je tudi izvid respirometrije. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala vam za vaš trud in čas ki ga namenite meni oziroma nam . Bi pa samo še nekaj prašal, kako je mogoče da se ekg pri meni tako razlikujejo, u 10 dneh so mi naredili 3 zapise ekg, na katere ste mi odgovorili

V prvem EKG presenečata izvid “Sokol”, ki je povsem normalen in izvid “atrijske fibrilacije ” (napad hitrega nerednega utripanja srca), ki se lahko ponavlja pri povsem zdravem srcu in ga bolnik lahko prekine z globokimi vdihi.
V drugem EKG je navedeno, da je levi prekat nekoliko obremenjen (kar dopušča mise,l da je lahko nekoliko povečan zaradi zvišanega tlaka). Na drugi strani pa je tudi v tem EKG Sokolov indeks v normalnih mejah.

Opravil sem se tretjega pri internistu, izvid sem napisal zgoraj pa je vse ok, no hvala bogu da je, samo me preseneča razlika, kaj mislite zakaj . Naj se omenim en ekg zapis narejen leta 2005 na katerem piše sin ritem 59 min bradikardija, semivertikalna os.

V Ekg, ki ste ga opravili leta 2005 so napisali, da imate semivertikalno os, kar pomeni, da je slika značilna za človeka, ki zanesljivo ni debel in nima obremenjenega levega prekata zaradi zvišanega tlaka. Od tedaj je že 5 let. Ste se morda zredili in se je zaradi tega slika Ekg nekoliko spremenila? Zakaj pa imate sedaj, v kratkem intervalu, različne slike EKG bi težko znal odgovoriti Vsekakor se bolj nagibam mnenju, da imate normalen EKG in zdravo srce.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala vam, naj se povem da imam 68 kg in 178 cm, tko da se zredil nisem oziroma se ne morem, vrjetno imam res zdravo srce in lansko leto in letosnje leto sem imel neko hudo infekcijo, sum na KME ovržen, komaj prebolel infekcijo so se zacele druge tezave in sedaj imam probleme z bolečinami u presledku in levo v skrotumu, urolog bp, uz testisov abdomna bp, vse bp vendar bolečine so in mozno da je vse to v zvezi z ekg psihičnega izvora, upam vsaj da je to temo tko. No kot pa ste rekli je bil zadnji ekg SIN RITEM FR 65/MIN normotip bp tako da upam na da je z mojim srcem vse ok

hvala lepa vam za vse odgovore do sedaj, če pa bom kdaj rabil še kakšen nasvet se bom z veseljem obrnil na vas, če lahko

Mal sem prebrskal po temah, pa se mi zdi, da moje vprašanje najbolj paše v to temo.
Star sem 66 let, pred mal več kot petimi leti mi je postavljena diagnoza: levostransko srčno popuščanje in atrijska fibrilacija. Od zdravil imam Concor 2,5 mg zjutraj, Olivin 5 mg zjutraj in zvečer in marevan. Rekel bi, da skoraj nenehno imam ” bolečino “, raje bi rekel nekakšno tiščanje v predelu srca, s tem sem se sprijaznil, tako pač je. Rad potujem, in sem ugotovil, da mi ta ” bolečina ” na potovanjih praktički izgine. Nazadnje sem bil februarja na dvajsetdnevnem potovanju in ja bolečina popolnoma izginila. Zdravila jemljem redno, le na potovanjih se rad zgodi da pozabim zjutraj vzeti zdravila. Pri februarskem potovanju, sem doma pozabil Concor, pa sem si mislil, bom že preživel, da le imam Marevan. Se pravi dvajset dni sem jemal le olivin in Marevan, počutil se odlično brez bolečine v predelu srca. Ko sem prišel domov, sem redno začel jemat zdravila, in bolečina se vrnila. Zadnja tri dni sem po naključju pozabil zjutraj vzet zdravila in bolečina je izginila, pa sem ravno danes vse to povezal skupaj. Svetujte, kaj naj naredim. Na lastno pest si ne upam nehat jemat zdravilo Concor, zdravnica v ambulanti je čisto mlada, pa ne vem če mi bo lahko kaj svetovala.
Pred kratkim me je zdravnica poslala na pregled krvi in je vse v okviru normale, razen sladkorja 6,2, in sem ponovil to meritev ( izida ne poznam ).

Ko pri bolniku ugotavljamo stopnjo srčne bolezni je zelo pomemben bolnikov odgovor kako zmore telesne obremenitve in kdaj so predvsem prisotne bolečine v predelu srca. Težave, ki izginejo pri blagih telesnih ali duševnih obremenitvah kažejo na veliko verjetnost, da so težave zaradi psihičnih ali stresnih obremenitev. Mislim, da je tako stanje prisotno pri vas. Ali ste kdaj poizkusili vzeti tableto Angised ali vdihniti Nitrolingual, da bi ugotovili ali ti zdravili vas vsaj za nekaj ur rešijo moteče bolečine? Če je tako, je prav, da se o tem pogovorite z izbrano zdravnico.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Lep pozdrav .

Končno vam lahko pišem da vam povem izvid obremenitvenega testiranja( pisal sem vam že zgoraj v tej temi pod imenom jurček že večkrat)

Pacient prihaja na dodatno preizkavo

EKG sin ritem fr 62/min, semivertikalna os

SPIROMETRIJA fvc 5880, FEV1 4730,TIFF. ind 80%

IZVID OBREMENITVENEGA TESTIRANJA

dosegel obrem do 180W ( 85% maks pred obrem), sr.fr do 189/min( 97% maks predv sr fr), KT do 181/91, dvojni produkt 34.028, brez motenj sr ritma, brez ishemicnih sprememb ,brez prsnih bolečin,test prekinjen zaradi zadihanosti
MNENJE: negativen test koronarne rezerve

MOJE VPRASANJE: ali je test cem v celoti dober in imam zdravo srce,in kaj pomeni pri EKG semivertikalna os, in pa ali ni pri CEM krvni tlak visok 181/91. Kaj mislite bi bilo smotrno opraviti se samolačniski UZ. Naj povem da težav okoli srca nimam več, oziroma redko me kdaj mao pošpika paše to ni nujno da je srce. Lahko na podlagi tega izvide rečem da bolečine okoli srca občasno ne izvirajo iz srca

hvala vam za vaš trud in čas ki ga namenite nam, zlati ste

Zelo se strinjam z vsebino zadnjega stavka v vašem dopisu “…bolečine okoli srca občasno ne izvirajo iz srca”.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Torej če vas prav razumem je izvid CEM v popolnosti bp, prav tako tlak 181/91 in pulz do 189. In kaj pa sploh lahko pokaže ta preizkava CEM

hvala za vaš trud

S preiskavo CEM ugotovimo hitrost bitja srca, porast krvnega tlaka, nastop prezgodnjih nerednih utripov, morebitno nezadostno prekrvitev srca ob obremenitvi Pri vas so bili vsi podatki v normalnih mejah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close