Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Urologija Mobilna desna ledvica

Mobilna desna ledvica

Spoštovani!

Od novembra 2009 imam stalne bolečine na desni strani trebuha, in sicer vse od rebrnega loka do dimelj, občasno izžareva tudi v hrbet med desno lopatico in hrbtenico. Bolečina je zelo moteča, saj zelo težko sedim v istem položaju dlje časa, težko tudi stojim, saj me kar “vleče” dol. Bolečina je večinoma topa, tu pa tam me špika. V začetku decembra 2009 so se bolečine okrepile, poleg tega sem si ob popku desno zatipala približno 4×4 cm veliko bulo. Dežurni zdravnik me je napotil na UZ trebuha zaradi suma na ptotičen organ. UZ trebuha je bil v mejah normale. Bila sem tudi pri ginekologu, kjer je bilo vse v redu. Laboratorijski izvidi: hemogram, jetrni testi v mejah normale.
Ker so bolečine in bula vztrajale, poleg tega pa sem od novega leta sem imela že 3x slab izvid urina (številne bakterije, levkociti, eritrociti) in sem stalno subfebrilna, me je osebna zdravnica ponovno poslala na UZ trebuha. Tokrat je pokazalo, da imam mobilno desno ledvico in da je torej tista bul, ki jo tipam ledvica. Zdravnik, ki mi je opravil UZ, je rekel, da se moram porediti ali pa zanositi, da bo ledvica potem šla nazaj na svoje mesto. Malce sem se nato pomirila, nakar sem izvid nesla osebni zdravnici, ki mi je rekla, da mobilna ledvica ne bi smela povzročati takšnih težav (ne bolečin ne krvi in bakterij v urinu).

Sedaj me skrbi, kaj pa če je vzrok mojih težav kaj drugega. Bi mi vi svetovali še kakšne dodatne preiskave (npr. pri gastroenterologu)?

Kakšna je lahko klinična slika pri mobilni ledvici? Kaj pa zdravljenje? Je razen redilne diete (imam 50 kg, visoka sem171 cm) še kakšna druga opcija). Kako si lahko pomagam, dokler ne pridobim nekaj kilogramov? Koliko bi jih sploh morala pridobiti?

V pričakovanju Vašega odgovora se Vam že v naprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam!

Noemi

Glede optimalne telesne teže: ta ni odvisna samo od višine, temveč tudi od tako imenovane osteomuskularne gradnje – če ste bolj atletske postave je primerno tehtati več, če ste bolj “drobni” pa manj. Eno osnovnih meril prehranjenosti je indeks telesne mase (ITM). Dobimo ga tako, da težo (50 kg) delimo s kvadratom višine v metrih (1,71 m x1,71m). Pri vas je to 17.1.
Indeks pod 18.5 kaže na podhranjenost, od 18.5 do 24.9 je normalna telesna teža, od 25-29.9 so prekomerno prehranjeni, od 30 – 39.9 debeli in nad 40 ekstremno debeli.
Po teh merilih ste vi podhranjeni. Če bi tehtali 54 kg – torej bi se zredili za 4 kg, bi bili na meji podhranjenosti. Menim, da je primerno, da dvignete (če ste res zelo drobni po konstituciji) svoj indeks telesne mase vsaj nad 19, to pomeni, da se zredite vsaj na 56 kg in to težo vzdržujete. Tudi, če bi se zredili za 20 kg – na 70 kg, bi bil vaš ITM še vedno pod 24 – torej bi šteli kot normalno prehranjeni.

Mobilna ledvica – zlasti desna – je poznano bolezensko stanje. Opisano je pri mlajših suhih ženskah, kjer pride zaradi suhosti do izgube maščobne ovojnice okoli ledvice (“bubreg ni več v loju”), zato se, ko bolnica vstane, ledvica pomakne navzdol. Ker ji žile, živci in ureter ne ne morejo slediti, se na teh strukturah ledvica rotira – zasuče pri potovanju navzdol, to pa povzroči bolečino, motnje odtekanja urina in predvsem ishemijo ledvice – motnje v prekrvavitvi, kar je vzrok težavam. Če se v ležečem položaju to izboljša in bolečina mine in to dokažemo s scintigrafijo ledvic v ležečem in stoječem položaju ali doplerskim UZ pregledom – meritvijo RI ledvičnega žilja stoje in leže, je smiselna operacija – fiksacija ledvice na spodnje rebro. Operacijo lahko opravijo tudi laparoskopsko (te operacije so veliko delali laparoskopsko v Slovenj Gradcu, konkretno dr. Koršič). Problem diagnoze je v tem, da so jo včasih pripisovali vsem, ki so imeli težave z bolečinami ledveno, jih operirali, pomagalo pa je le redkim, katerih težave so res izvirale iz tega naslova. Zato smo danes zelo previdni in se za to redko odločimo.
Preiskava, ki jasno pokaže mobilnost ledvice je tudi IVU – slikanje s kontrastom, kjer tudi slikajo leže in stoje in se mora pokazati razlika – premik ledvice več kot 5 cm.

Če bodo težave torej ostajale kljub temu, da boste tehtali vsaj 58 kg, je smiseln posvet pri urologu, da se opravijo dodatne preiskave. Če so na vašem območju čakalne dobe za pregled pri urologu dolge, se le naročite in vmes normalizirajte vašo telesno težo. Po možnosti pridobite polek zdravega deleža maščob tudi mišice – dandanes že številni nudijo oceno sestave telesa s pomočjo bioimpedance.

Nič ne škodi, če se razčisti (izključi) tudi drugo (gastroenterološke težave).

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Hvala za hiter odgovor!

Sem bolj »drobnih kosti«, mišice pa so bolj »švoh«. Vem, da bi morala poleg maščevja pridobiti tudi mišice, a trenutno ne vem kako, saj zaradi bolečin ne morem telovaditi. Še nekaj me zanima, kako je možno, da se mi je ledvica šele zdaj povesila in postala mobilna, če pa imam že od 17-18 leta težo okrog 50 kg (z izjemo nosečnosti pred sedmimi leti, ko sem tehtala 66 kg)?

Glede na UZ izvid ledvica zaenkrat ni prizadeta, saj piše da je parenhim primeren in da votli sistem ni razširjen. A se votli sistem lahko prehodno razširi, povzroča bolečine in potem nazaj zoži na normalen premer?
Katera je najboljša preiskava za opredelitev delovanja ledvice? A scintigrafija in IVU prikažeta samo mobilnost ali še kaj drugega?

Kaj pa menite o trebušnih pasovih? Bi lahko bil trebušni pas začasna rešitev, dokler se ne poredim ali bi mi lahko celo škodil? Predstavljam si, da če si bi ga nadela leže, ko je ledvica še vedno tam , kjer mora bit, bi to stisnilo vse strukture v trebušni votlini in bi ledvica ne mogla daleč zdrsnit. Se motim?

Pri nas je čakalna doba za pregled pri urologu 12 mesecev. Problem ni samo čakalna doba, ampak tudi napotnica, saj moja osebna zdravnica ne vidi potrebe po nadaljnji diagnostiki.

Lep pozdrav, Noemi

Ni nujno, da je nefroptoza res vzrok vaših težav, je pa verjetno (če res opažate, da se težave ponoči in v ležečem položaju olajšajo, stopnjujejo pa stoje).

Razširitev votlega sistema ledvic (hidronefroza) je navadno povezana z drugimi zadevami in ne z nefroptozo. Hidronefrozo povzročajo na primer kamni ali zožitev pielo-ureteralnega sistema – prehoda ledvičnega meha v sečevod – tudi pri zastoju zaradi kamna je treba nekaj časa, da se pojavi razširjen votli sistem – zastoj mora nekaj časa trajati. Bolečina je povezana s povišanim pritiskom še preden pride do razširitve votlega sistema.
Pri nefroptozi pa gre predvsem za težavo s prekrvavitvijo v času, ko ledvica potuje navzdol in rotira. To se da prikazati z meritvijo RI ledvičnih žil s pomočjo UZ, kjer je opaziti večjo razliko med bolno in zdravo stranjo in med pokončnim in ležečim položajem.

Scintigrafija pokaže funkcijo ledvice, ki najverjetneje ni poslabšana pri nefroptozi. Ob posebnem dogovoru (vprašanje, če bi pri nas to kje napravili), bi bilo treba ocenjevati razlike v prekrvavitvah ledvic stoje in leže ter med ledvicama. Scintigrafija pa bi izključila nekatere druge motnje. Ni nujna preiskava – o preiskavah se odloči urolog, ki vas napoti nanje, če meni, da bi lahko pomagale k razjasnitvi težav, o katerih se najprej pogovorite in po tem, ko vas pregleda.

IV urografija dokumentira mobilnost. Menim, da je v primeru razmišljanja o operativnem zdravljenju ta preiskava osnovna. Premik za 5 cm ali več je bil uporabljen v številnih poročilih o zdravljenju nefropeksije z operacijo kot kriterij, seveda ob kliničnih znakih.

Glede konzervativnega zdravljenja nefroptoze je vsekakor na prvem mestu normalizacija telesne teže. Poskušali so s skrbjo za uživanje dovolj tekočin vsak dan in spanjem v postelji, ki ima za 10 cm dvignjene noge (ravno obratno, kot se svetuje pri težavah z zgago).
Glede pasov (ali korzetov) – pač poskusite. Če lahko z roko “bulo” v trebuhu potisnete navzgor in to olajša težave, jo bo morda ustrezen korzet ali pas tudi držal gor. Če bo to pomagalo bo to lahko eden od argumentov za urologa (po normalizaciji telesne teže), če se bo razmišljalo o operativnem zdravljenju.

Glede težav z napotnico – navajate bolečine, ponavljajoča se vnetja in celo kri v urinu. Ne glede na to, da je vse navedeno opisovano kot značilnost nefroptoze, to niti ni nujno – če se vam hude bolečine ledveno ponavljajo, vas ovirajo v službi, v življenju, potrebujete zdravila… in ob tem ugotavljajo še eritrocite v urinu in še ponavljajoča se vnetja, se zdi to več kot dovolj dober razlog za napotitev k urologu. Če boste težavo predstavili vašemu zdravniku/ zdravnici na tak način in to večkrat, ne verjamem, da ne boste dobili napotnice.
Nenazadnje, obiščite katero od številnih privatnih ali popoldanskih uroloških ambulant, se pogovorite z urologom in če bo mnenja, da je vaša težava res v tem, vam bo to napisal na izvid, ki ga boste nato odnesli vašemu osebnemu zdravniku/ zdravnici.

V glavnem – diagnoze in še manj zdravljenja ni moč postaviti prek interneta. Osnova medicine ostaja anamneza (pogovor z bolnikom v živo) in klinični pregled. Sami ste že na tem primeru spoznali tudi, da so mnenja različna. Poiščite torej urologa, ki se bo z vami pripravljen pogovarjati o vaših težavah in predvsem normalizirajte vašo telesno težo.

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

Pozdravljeni!

Se bom navezala kar na to temo. Pred dnevi sem bila zaradi drugih težav (želodec ali žolč) na ultrazvoku trebuha, kjer mi je bilo ugotovljeno:
“ren mobile dex. Gospa je načeloma kandidat za nefropeksijo.
Obe ledvici sta normalne lege, normalne velikosti (110 mm desno, 112 mm levo). Stoje se desna ledvica močno premakne navzdol, v medenico, torej pod nivo criste iliake. V bistvu opazimo občutno premičnost že pri globokem vdihu leže. Levo tega ni videti, stoje ostane fiksirana v svoji legi. Skorji sta pravilnih kontur, ohranjene debelosti, homogenosti in ehoičnosti. Prehod na kortikomedularni liniji je jasen, oster, ohranjeno je običajno normalno razmerje proti centralnemu eho kompleksu. Ni videti cist, tm lezij, konkrementov, razvojnih anomalij. Vseakor ni videti sprememb značaja hidronefroze. V okolici ledvic ne zasledim suspektnih patoloških tekočinskih kolekcij oz. solidnih novotvorb. Obe nadobistnici sta običajnega videza, ni suspektnih patoloških predvsem ne tm sprememb.”
Naročena sem pri osebni zdravnici, ki me bo verjetno (vsaj upam) napotila k urogolu. V tem času bi vas prosila za odgovore na moja vprašanja. Ali se urolog odloči na podlagi dodatnega pregleda za operacijo in kakšni so ti pregledi? Ali je v mojem primeru potrebna operacija? Zdravnik na UZ je menil, da ja, ker se ledvica močno premakne (več kot 10cm) in bi lahko prišlo do komplikacij. Do kakšnih komplikacij lahko pride, če se mobilna ledvica ne operira? Do kakšnih zapletov pa lahko pride pri operaciji nefropeksija? Kakšne težave lahko nastanejo z leti, če pustimo, da ledvica potuje?

Teža 58 kg, višini 1,64m, ITM 21,56 normalen, starost 40 let. Domnevam, da je do tega prišlo zaradi poroda pred 13m. V poletnih mesecih sem nahitro shujšala za 7kg. Meni zdravnik ni omenjal, naj se poredim, verjetno zato ker je ledvica preveč mobilna?

V čakanju na vaš odgovor vas lepo pozdravljam!

V primeru premalo podanih podatkov, mi prosim napišite.

Spoštovani!

Opozarjam, da bo napisano zgolj moje subjektivno mnenje, tega ne vzamite kot “suho zlato”. Mobilna ledvica (povešena ledvica, nefroptoza) je namreč precej kontraverzna diagnoza, ki jo naketeri priznavajo, nekateri pa ne. Največ izkušnej z njo imajo v Sloveniji nedvomno v Slovenj Gradcu, kjer so razvili in publicirali tudi laparoskopsko tehniko postavitve šiva skozi ledvično tkivo na okolico ali pod rebro – nefropeksijo. Operacija je stara, včasih so jo delali zelo pogosto, sedaj pa je do diagnoze in smiselnosti operativnega zdravljenja tega marsikateri od urologov zelo skeptičen. Sam menim, da je mogoče, da premik ledvice v vertikalnem stanju, kar povzroči izguba maščobne ovojnice okrog ledvice, zaradi tega, ker se ledvica ne pomakne samo navzdol, temveč se pri tem tudi rotira, lahko povzroči pritisk na žilne strukture (žile se ne morejo kar “nategniti”), zaradi česar lahko pride do bolečin ledveno. Če ob tem dokažemo še zastoj (teoretično bi bilo mogoče na nuklearni medicini napraviti dinamično scintigrafijo ledvic leže in stoje ter ugotavljati spremembo krivulje izločanja iz prizadete ledvice v stoječem položaju), je mogoče razmisliti o nefropeksiji – to je načeloma zelo enostavna operacija. Problem je v tem, da povzroča ledvene bolečine marsikaj (od križa, žolča, mišic), pa tudi ledvica lahko boli iz številnih drugih vzrokov in to pogosteje kot zaradi nefroptoze. Čeprav so znani primeri, ko so ženske (npr. poklicna baletka – stoječe dinamično, naporno delo) bile po operaciji rešene vsakodnevnih muk in “prerojene”, poznam tudi dve bolnici, ki jima je bila ta operacija napravljena in so po njej težave take, kot so bile prej (samo da sedaj hodita k urologu v drugo bolnišnico).

Torej – v vašem pismu manjka ključni podatek – ali se vaše težave in hude bolečine desno ledveno in v desnem delu trebuha pojavijo, ko ste pokonci in prenehajo, ko se uležete? Če je temu tako, predlagam obisk Slovenj Gradca. Če pa težav nimate in so ledvica zdrava (brez zastoja, hipertenzije itd ter ste brez bolečin) predlagam zaenkrat zgolj posvet pri urologu – povsem mogoče je, da bo do operacije mnogo manj entuziastičen kot je bil, po vašem pisanju sodeč, rentgenolog.

Lepo pozdravljeni!

Lepo pozdravljeni! Urološko svetovanje - [url=http://centerurol.de]CenterUROL[/url]

New Report

Close