Najdi forum

pozdravljeni

pred nekaj meseci so mi postavili diagnozo KOBP v začetni fazi,kaditi sem tudi nehal in pridobil nekaj kilogramov,sedaj pa me zanima:kako vpliva špricanje sadja na razvoj bolezni, čeprav imam zaščitno masko na ustih in nosu,ali lahko hodim na sprehode po mestu ali se moram tega izogibat zaradi izpušnih plinov in kdaj je najbolje iti ven,ker moram veliko pomagat staršem,ki so tud ostareli,brat mi je pred 3 leti umrl za pljučnim rakom.

lp dušan

se opravičujem,ker podobno vprašanje je že blo glede Spirive,ko ti postavijo diagnozo KOBP ali je obvezno jemat Spirivo,vem ko jo začneš jo moraš jemat celo življenje.jaz sem jo probal pa me je nekam tiščalo v prsih,to sem povedal tud svojemu zdravniku in pulmologu.odgovor jer bil da naj jo prekinem in da naj po potrebi vzamem Berudoal.imam pa občutek da jaz še ne potrebujem ne enega ne drugega.res je tud da mal težje diham,ampak mislim da je to posledica po prekinitvi kajenja oz debelosti.zanima me samo al je obvezno jemat spirivo al je še prehitro glede na začetno fazo bolezni.

lp dušan

Spoštovani,

Spiriva deluje dvojno. Po eni strani lajša trenutne simptome KOPB, po drugi pa preprečuje poslabšanja KOPB.
Zato vam svetujem, da upoštevate nasvet vašega zdravnika in REDNO prejemate to zdravilo.
Razen jasno, če vam zdravilo ne odgovarja. Na voljo so tudi druga zdravila, ki lajšajo težave in preprečujejo poslabšanja. Poizkusite normalizirati telesno maso. Gibajte se! Po opustitvi kajenja je povsem pričakovano, da se človek nekoliko zredi. Debelost pa je dejavnik tveganja za nastanek sladkorne bolezni tipa II.

lep pozdrav

prof. dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

To se bere pa res kar pesimistično….če ne stakneš zaradi kajenja Kopb si lahko srečen, nato se odločiš, da boš prenehal kaditi in se zrediš, s čimer tvegaš sladkorno bolezen. Vse to zaradi ene navade. Včasih se človek res vpraša, ali je vredno tako ogroziti svoje zdravje samo za eno razvado.
Tudi sam sem pred kratkim opustil kajenje in moram reči, da imam kar težave. Imam pa tudi 15 letnega sina, kateremu pa nisem bil ravno za zgled. Ali mi lahko prosim date kakšen nasvet, kako lahko sinu dopovem, da je brezveze začeti kaditi? Kateri argument po domače povedano pali?

Spoštovani,

življenje je sestavljeno iz niza sprotnih izzivov. Katerih rešitve so lahko- kot smo videli – diametralno nasprotne.
Se pravi, da je treba -pogosto- paziti, da se pri prvem od njih odločimo kar se da pravilno.
Seveda ta hip mislim na izziv pričetka kajenja. Saj ne pričnemo kaditi, ker nam kajenje nudi takšna ali drugačna ugodja. Ker jih še ne poznamo. Posredi so drugi motivi in napačni miselni vzorci. ki jih mladi dobijo -a le odkod? Iz filmov ne več. Tudi ne iz reklam. Verjetno tudi ni motiv pogled na prezeble kadilce, ki pri minus 10 kadijo pred bifeji.
Verjetno bi bilo dobro narediti anketo med mladimi, ki kadijo šele nekaj mesecev in jih vprašati, zakaj so pričeli s to razvado. Za katero-v to ne dvomim-večina ve, da je zdravju škodljiva. Pa vendar kadijo…S podatki te ankete bi sinu morda lažje svetovali. ker bi mu mladi kadilci ne bi bili več za vzor ampak svarilo. “Takšen pa ne bom!”, “To mi moj stil”, ali celo “To pa ni cool”. Na vašem mestu bi se posvetoval z učitelji ali profesroji na šoli, kamor hodi vaš sin. Morda imajo psihologa?
Gre vsekakor za to, da se ne prične kaditi. Kajti odvisnost, ki se razvije v eneme mesecu kajenja traja vse življenje…….

lep pozdrav

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Pozdravljeni

Ugotovljeno imam KOPB.Jemljem Berodual in Roster 100/6,vendar imam težave pri dihanju pri vsakem naporu in hoji. Imam 57 let,2 leti imam ugotovljeno bolezen in ne kadi že 12 let.Ali je možen samoplačniški pregled pri vas in koliko stane. Hvala in lep pozdrav.

Matko

Spoštovani,

samoplačniški pregled pri nas je možno opraviti. Povežite se z našo sprejemno pisarno, kjer boste dobili vse ustrezne informacije.

lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Pozdravljeni,

babici (80 let) so postavili diganozo KOBP. Zdravnik ji ni predipisal zdravil, razloga zakaj ne ni pojasnil. Zanima me kaj lahko naredimo, kakšna zdravila so primerna, glede na njeno starost. Ali lahko dobimo v lekarni kakšna zdravila brez recepta oz nekaj kar bi blažilo napade kašlja.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

babica ima KOPB, ki ji povzroča težave,saj navajate, da kašlja.
Starost ni ovira, da babici ne bi predpisali ustreznih zdravil. Seveda z zadržki, če ima babica še druge zdravstvene težave na primer obolenje srca. In seveda, če sploh kašlja zaradi KOPB.
Mimogrede-nekatera zdravila za srce ali pritisk kot so enalapril in njemu podobna zdravila lahko sprožajo hud kašelj.
Upam, da je babica opustila kajenje cigaret. Pa tudi če jih ni, saj je to končno njena pravica, je treba babici pomagati z zdravili.
Zdravila za KOPB predpisujemo glede na stopnjo hudosti te bolezni. Ker zdravstvenih podatkov o vaši babici nimam, vam povsem natančno ne morem odgovoriti kaj babica potrebuje. Zato torej napišimo na splošno o zdravilih in drugih ukrepih.
KOPB pričnemo zdraviti s krtakodelujočimi bronhodilatatorji bodisi simpatikomimetiki ali/in antiholinergiki, ki jih bolnik prejema po potrebi-ob težavah, na primer ob zagonih kašlja.
Če to ne zadošča najraje dodamo dolgodelujoči antiholinergik tiotropij. lahko pa se odločimo za dolgodelujoči simpatikomimetični bronhodilatator, ki jih je na našem trgu že kar nekaj. In če eno zdravilo ne zadošča, jih kombiniramo. V napredovalih oblikah KOPB, pri katerih ima bolnik pogosta poslabšanja te bolezni, dodamo še inhalacijski glukokortikoid.
Bolnik mora biti telesno aktiven, kolikor mu KOPB pač dopušča. Vsekakor se babica ne sme zaležati!
Imeti mora pirmerno telesno maso. Hrani naj se raje večkrat toda po malem.
Nujno je redno cepljenje proti gripi in pnevmokoku.

Navedenih zdravil v lekarni ne morete in pravzaprav tudi ne smete kupiti brez posveta z vašim-babičinim-izbranim zdravnikom.

Lep pozdrav,

prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Spoštovani,

hvala za vaš izčrpen odgovor.

Babica ne kadi, je pa bila v preteklosti 30 let pasiven kadilec. Do sedaj je pila zdravila za srce in pritisk Norvas in Lorista. Sedaj ji je zdravnik predpisal zdravilo Teotard kapsule in Pholcodin sirup za blaženje kašlja.

Kot gre razbrati iz vašega odgovora so njene težave s srcem povezane z načinom zdravljenja KOBP ? Ali mogoče katero od dveh zgoraj naštetih zdravil lahko povzroča hud kašelj?

Žal opažam oziroma kot sama babica pove so napadi kašlja vse hujši in bolj pogosti. Ponoči jo kašelj ovira tako hudo da ne more spati. Poleg tega je krvna slika pokazala še hudo anemičnost. Vzrok za to verjetno ne gre iskati pri KOBP (naredila bo potrebne dodatne preglede).

Mogoče sem s tem opisom pripomogla k temu, da mi lahko lažje svetujete kam naprej, katere preiskave bi bilo potrebno storiti (prioriteta) in mogoče nasvet glede zdravil. Rada bi poudarila, da so ji KOBP diagnosticirali na radiologiji pri slikanju pluč. Pulmologa ni še obiskala.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,

predvsem naj takoj poudarim, da dianoze KOPB ne postavimo s slikanjem pljuč. Ampak le na podlagi spirometrije. Kar pomeni, da za vašo babico ne vemo, če ima KOPB. In če ga ima ne vemo, kolikšne hudosti je KOPB.
Po moji vednosti Norvasc ne povzroča kašlja, Lorista pa ga-sicer zares redko-lahko.
Potencialnih vzrokov za anemijo je veliko. Saj je že anemij samih veliko vrst. Vseeno bi omenil, da je tudi KOPB pogost razlog za anemjo.
Babica naj obišče pulmologa.

lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Pozdravljeni,
star sem 23 let, in imam že približno 2 leti težave s pljuči in dihanjem. Kadil sem približno 4 leta po pol škatlice cigaret na dan. Da preidem k bistvu….
v jeseni pred 2 letoma me je začelo nenadoma dušiti med prebolevanjem viroze. Stanje se je stopnjevalo in bil sem na pregledu pri pulmologu. Pljučno funkcijo sem imel takrat zmanjšano saj sta bila PEF in FEV1 samo nekaj čez 50%. Takratna diagnoza je bila akutni bronhitis. Po letu dni kontrol pri pulmologu se je stanje izboljšalo.Pljučna funkcija se mi je popravila izvidi PEF in FEV1 nekaj čez 90 %. Po mnenju pulmologa naj bi bilo z mano vse OK!
Vendar sam pri sebi vem, da ni tako. Še vedno imam težave s pljuči. Še vedno težko diham in me tišči v prsih (včasih tako da komaj govorim). Včasih se pri fizičnem naporu zadiham bolj, včasih manj. Težave imam tudi pri temperaturnih spremembah (zima, mraz…). Včasih pa sem tudi med fizičnimi napori skoraj brez težav z dihanjem oziroma nisem zelo zadihan. Kašljam skoraj nič oziroma mogoče enkrat letno med prehladom. Ali je mogoče, da sem pri mojih letih že zbolel za kopb??

pozdravljeni

star sem 15 let, skadim po 2-3 cigarete na dan(se odvajam), ta forum sem naletel čisto slučajno.
Jst sm seveda u strahu da imam to bolezn, namreč kašljam že več kot 2 meseca in izkašljujem stvari podobne ”želatini” oziroma kot nekakšne želatinaste bunkice… ali mislite da imam KOBP??
res bi vam bil hvaležen za odgovor na to vprašanje, ampak tukaj praviste da bolezen doleti starejše ljudi jaz sem komaj 15 let star, mi prosim poveste kaj je narobe??

hvala

Spoštovani Matjaž,

vaše težave so nadvse podobne astmi. KOPB je v vaši starosti skrajno izjemen. Vendar vi nimate KOPB, ker je vaša plučna funkcija preveč variabilna. Saj se je gibala od hude okvare do skoraj popolne normalizacije.
NUJNO morate ponovno poiskati pomoč pri ustreznem specialistu za pljučne bolezni. To da morate takoj opustiti kajenje pa seveda že veste….

Lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

Spoštovani “fantom”

v tvoji starosti 15 let nihče ne zboli za KOPB. Izjema je le kakšen zares redek primer emfizema zaradi pomanjkanja alfa 1 antitripisina.
Kakorkoli. Težave ,ki jih navajaš, bo treba pojasniti. Najprej s posvetom pri tvojem izbranem pediatru. Kajenje cigaret, četudi le nekaj dnevno, ne koristi nikomur. Torej…….takoj opusti to zelo nevarno razvado. Morda kot ponovno opozorilo: polovica kadilcev umre zaradi bolezni, ki jih povzroči kajenje.

Lep pozdrav
prof.dr. Stanislav Šuškovič

prof.dr.Stanislav Šuškovič

New Report

Close