Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje pregledi med nosečnostjo

pregledi med nosečnostjo

Pozdrav vsem,
prosila bi, če bi mi katera povedala kronološko, kako in pri katerem tednu si sledijo pregledi, zanimajo me predvsem pregledi kot so nuhalna, amniociteza in še morebitni ostali.
Hvala in srečno vsem.

pa dej no mal poguglej

gugl sem že vse pregledala in našla res veliko o tem. Hvala.
Saj veš, ko si na začetku in nič ne veš…
Lep pozdrav

Jau sem našla tole:

Pregledi med nosečnostjo

Pravico imate do desetih sistematičnih pregledov in dveh ultrazvočnih preiskav, šest tednov po porodu pa do pregleda s kontracepcijskim svetovanjem. Prvi pregled se opravi do 12. tedna nosečnosti. Ginekolog vas lahko na pregled naroči tudi pogosteje, če presodi, da je to potrebno. V nosečnosti so obvezne nekatere laboratorijske preiskave in sicer: krvna skupina in RhD faktor, ICT, podskupina Kell. Vse nosečnice testiramo na sifilis in hepatitis B, na toksoplazmozo 3 krat v nosečnosti, če je nosečnica ni že prebolela. Tekom nosečnosti so predvideni osnovni pregledi krvi ti. hemogram in osnovni pregled urina 3 krat. Večinoma testiramo nosečnice tudi na sladkorno bolezen z presejalnim obremenitvenim testom s 50 g glukoze. Dodatne preiskave naroči ginekolog po potrebi oz. svoji presoji.

PRVI PREGLED V NOSEČNOSTI (od 8. do 12. tedna)

* Ginekološki pregled ( odvzem brisa PAP za presajanje raka na materničnem vratu, se opravi glede na vaše prejšnje rezultate PAP testa, oz. po presoji ginekologa)
* Splošni telesni pregled: teža, krvni tlak
* Ultrazvočni pregled: ugotovi se mesto, kjer se nahaja zarodek in njegova velikost, natančen izračun tednov nosečnosti, večplodno nosečnost, nepravilnosti maternice in zgodnjih oblik nosečnosti, vitalnost ploda.
* Laboratorijske preiskave:

* Krvna skupina in RhD faktor
* Posredni Coombsov test (ICT): pokaže prisotnost protiteles proti rdečim krvničkam, ki lahko okvarijo ali celo ubijejo plod. Zelo redko je pozitiven.
* Hemogram in urin: hemogram prikaže morebitna vnetja, pomanjkanje železa in redkejše bolezni, s preiskavo urina pa se ugotavljajo okužbe sečil.
* Test na sifilis: sifilis je redek, a lahko močno okvari plod. Preiskava je obvezna za vse nosečnice.
* Test na povzročitelja toksoplazmoze: če je še niste preboleli, se test ponavlja še dvakrat v nosečnosti, in sicer II: po 20. tednu nosečnosti, III: po 32. tednu nosečnosti.
* Rdečke: Test se opravi le, če niste bili cepljeni proti njim.
* Hepatitis B ( po uradnem listu obvezen za vse nosečnice, predvidoma 35. teden nosečnosti)
* Možne dodatne preiskave:

Biopsija horionskih resic: opravi se med 11. in 14. tednom nosečnosti samo pri povišanem tveganju za kromosomske nepravilnosti, saj predstavlja triodstotno tveganje za splav. Večje tveganje pomeni npr. da že imate otroka s kromosomsko napako.

Nuhalna svetlina (med 11. in 14. tednom): ultrazvočni pregled v 12. tednu nosečnosti, pri katerem se meri špranja na zatilju ploda. Preiskava za plod in nosečnico ni nevarna in odkrije 80-90 odstotkov plodov z Downovim sindromom ter nekatere druge kromosomske napake (trisomiji 13 in 18). Z ultrazvokom se ob tem opravi pregled zgodnje morfologije ploda, s katerim ugotovimo večje razvojne nepravilnosti. Glede na rezultat je lahko izvid normalen in tako žensko uvršča med nosečnice z nizkim tveganjem za kromosomske napake,v tem primeru dodatnih preiskav ne delamo. Lahko pa je izvid pozitiven, kar uvrsti nosečnico v skupino z visokim tveganjem za kromosomske napake in je potreben diagnostični test: amniocenteza ali biopsija horionskih resic. Pregled je možno opraviti na napotnico izbranega ginekologa skupaj z dvojnim hormonskim testom, če je nosečnica stara 35 let ali več. Mlajše nosečnice so za pregled samoplačnice. Pregled se opravi pri specialistu ginekologu z ustrezno veljavno licenco, seznam teh zdravnikov najdete na spletni strani: fetalmedicine.com

Dvojni hormonski test: določitev serumskih vrednosti beta-HCG in PAPP-a pri nosečnici. Skupaj z merjenjem nuhalne svetline omogoča odkriti 90 odstotkov plodov z Downovim sindromom.

Prejeli boste materinsko knjižico, v katero se vpisujejo podatki o pregledih in preiskavah.

PREGLED V 16. TEDNU NOSEČNOSTI

* Splošni pregled: teža, krvni tlak, ginekološki pregled
* Četverni hormonski test (če niste opravili merjenja nuhalne svetline in obstajajo možnosti za kromosomske nepravilosti): izračuna se tveganje za Downov sindrom ali okvaro nevralne cevi pri plodu. Odkrije se 60 odstotkov plodov z Downovim sindromom. Najboljši čas je med 16. in 18. tednom nosečnosti. Sestavljen je iz ultrazvočnega pregleda in odvzema krvi. Opravi se na napotnico izbranega ginekologa po njegovi presoji, možno ga je opraviti samoplačniško na željo nosečnice.
* Amniocenteza: Ginekolog s tanko iglo in s pomočjo ultrazvoka odvzame vzorec plodovnice, v kateri so odluščene otrokove celice, ki jim v laboratoriju določijo število in zgradbo kromosomov. Test je 99,9-odstotno zanesljiv in se opravi pri nosečnicah, ki bodo ob porodu stare 37 let ali več oziroma pri tistih, ki so imele pozitiven test nuhalne svetline ali četvernega hormonskega testa. Predstavlja 0,8-odstotkov možnosti za spontani splav.

PREGLED V 20. TEDNU NOSEČNOSTI

* Splošni pregled: teža, krvni tlak, ginekološki pregled.
* Laboratorijske preiskave: II. Hemogram in urin, II. Toksplazmoza, če je bil I. izvid negativen. V tem obdobju testiramo nosečnice na sladkorno bolezen, večinoma s presejalnim obremenitvenim testom s 50 g glukoze na tešče.
* Morfološki ultrazvok: Ultrazvočni pregled v 20-24. tednu nosečnosti je presejalni pregled na rast ploda in na razvojne nepravilnosti ploda. Pregledamo vse vitalne organe in organske sisteme, ocenimo rast ploda, ocenimo lego in morebitne nepravilnosti posteljice in količino plodovnice.
* Po presoji osebnega ginekologa je možno:
* Ocena materničnega vratu : opravimo z ultrazvokom, tako da izmerimo dolžino materničnega vratu in ocenimo njegovo stabilnost. Predstavlja nam napovedno vrednost za morebiten prezgodnji porod.
* Ocena pretoka skozi arterije maternice: Predstavlja napovedno vrednost za zastoj rasti ploda v maternici ali za razvoj morebitne preeklampsije

PREGLED PO 24. TEDNU NOSEČNOSTI

* Splošni pregled: teža, krvni tlak, plodov srčni utrip.
* Rast maternice ocenjujemo z merjenjem razdalje od sramne kosti do vrha maternice v centimetrih.
* Diagnostični test za ugotavljanje sladkorne bolezni (OGTT test) z 200g glukoze na tešče opravimo, kadar je pozitiven presejalni obremenitveni test ali kadar obstajajo znaki sladkorne bolezni kot: velik plod, večja količina plodovnice, preveliko pridobivanje telesne teže ipd. V drugi polovici nosečnosti, se sicer redko, lahko razvije preeklampsija, kakor imenujemo komplikacije povišanega krvnega pritiska v nosečnosti. Znaki preeklampsije so povišan krvni tlak, otekline, beljakovine v urinu in prekomerna telesna teža. Lahko vodi v življenjsko nevarno komplikacijo imenovano eklampsija. Priporočamo, da si občasno in če imate možnost sami doma kontrolirate krvni pritisk, uživate mešano, lahko prehrano z manj soli in primerno količino vode.

PREGLED V 28. TEDNU NOSEČNOSTI

* Splošni pregled: teža, krvni tlak, , rast maternice, plodov srčni utrip
* Ponovi se ICT test pri vseh RhD negativnih nosečnicah. Vse RhD negativne nosečnice v 28. tednu

nosečnosti zaščitimo s cepivom.. Prejmejo protitelesa proti RhD pozitivni krvi za primer vdora plodove

RhD pozitivne krvi v njihov obtok. Po porodu se otroku določi njegova krvna skupina. V primeru RhD

pozitivnega otroka prejme RhD negativna mati še eno dozo cepiva 2.-3. dan po porodu, v primeru RhD

negativnega otroka ponovno cepljenje ni potrebno.

Osebni ginekolog RhD negativno žensko opozori, da je potrebno preventivno cepljenje tudi v primeru

neuspešne nosečnosti, kot npr. po spontanem splavu ali izvenmaternični nosečnosti, prav tako pa tudi

po umetni prekinitvi nezaželene nosečnosti. RhD negativne nosečnice zaščitimo s cepivom tudi pred

invazivnimi posegi (npr. amniocenteza) in v primeru krvavitev v nosečnosti.

PREGLED V 32. TEDNU NOSEČNOSTI

– Splošni pregled: teža, krvni tlak, , rast maternice, plodov srčni utrip

– Laboratorijske preiskave: III hemogram in urin, III. toksoplazmoza, če je bil zadnji izvid negativen, test

na hepatitis B, če še ni bil opravljen

– Drugi morfološki ultrazvok in preverjanje rasti ploda opravi ginekolog po svoji presoji npr.: če je trebuh

premajhen ali prevelik, če ne more oceniti lego ploda, če ima nosečnica neko kronično bolezen, ki bi

lahko povzročila zaplete v nosečnosti, če obstajajo drugi rizični dejavniki za rast ploda.

– Izdaja potrdila o nosečnosti s predvidenim dnem poroda in datumom nastopa porodniškega dopusta

PREGLED V 36. TEDNU NOSEČNOSTI

* Splošni pregled: teža, krvni tlak
* Kardiotokografija (CTG): rezultat 20 minutnega neškodljivega testa sta dve krivulji: zgornja prikazuje zapis srčnega utripa otroka, spodnja pa aktivnost maternice
* Zunanja porodniška preiskava pokaže lego ploda.

PREGLEDI OD 37. DO 40. TEDNA

* Splošni pregled: teža, krvni tlak, laboratorijske preiskave po presoji ginekologa
* CTG 20-minutno snemanje plodovega srca in dejavnosti maternice, s katerim se ugotavlja počutje ploda in morebitne popadke. Preiskava je le priporočena; ima veliko lažnih izvidov.

PREGLED PO 38. TEDNU

* Ginekološki pregled: priprava materničnega vratu in maternice na porod, morebitna glivična vnetja

PREGLED PO 40. TEDNU NOSEČNOSTI

Pet odstotkov nosečnic rodi na predvideni dan poroda, sedem odstotkov pred 37. tednom nosečnosti, 88 odstotkov pa med 37. in 42. tednom. Po 40. tednu se začne posteljica starati (mašijo se žile, v njej se nabirajo kalcij in maščobe). Če se predolgo čaka, plod lahko zaide v dihalno stisko. Po 40. tednu zato nosečnice naročajo na pregled na tri do štiri dni; ob očitnih znakih pomanjkanja kisika se sproži porod. Z ultrazvokom se ocenjuje zrelost posteljice in količino plodovnice, s CTG-jem pa vitalnost ploda. Prav tako se z vaginalnim pregledom oceni, kdaj je maternično ustje zrelo za sprožitev poroda.

mami 1234
hvala ti za tako podrobne informacije.

Ni problema, sem se tudi že sama spraševala, kako točno je s temi pregledi, čeprav bom mami že četrtič take stvari pozabiš. Ostanejo pa tisti lepi spomini in občutki, ane?!

Ja res je. Jaz sem prvič rodila pred več kot 17. leti, tako da sem marsikaj pozabila, sicer pa takrat razen nekaj UZ sploh ni bilo. Se mi szi, kot bi bilo tole vse prvič zame.

New Report

Close