Najdi forum

VIP testi? kakšne imate izkušnje

Kupujem pralni stroj in sem naletel na dva tedna star VIP test pralnih strojev. ( Očitno imajo včasih nekatere teste brezplačno objavljene )

Ko sem gledal test in cene sem se odločil da vzamem enega od dveh pralnih strojev v testu, od firme SAMSUNG. Ta dva sta v testu daleč v ospredju glede na cena/kvaliteta.

Ampak zanimivo enega od teh dveh sploh ni v nobeni SLO trgovini na internetu. Drug pa je samo v eni SLO trgovini.
Iz tega se sprašujem na kakšen način sploh izbirajo testiranje aparata, če pa ga pri nas ni ali pa je samo v eni trgovini.

Jaz vidim dva razloga:
Eden je ta da trgovina da denar VIPovcem, da dajo njihov stroj v katalog. In ker imajo kot edina sSLO trgovina v ponudbi ta pralni stroj, ga bodo seveda dobro prodajali.

Drug razlog pa bi bil ta, da aparatov sploh ne testirajo, ampak poberejo razne teste aparatov iz interneta in tako nardijo nek lasten test aparatov. Tu me ne moti da si na ta način nižajo stroške dela, ampak je problem ta, da aparatov ni testirala ista ustanova ampak različne, kar bi pomenilo da takega testa bolje da sploh ne bi bilo.

In potem spoznamo zakaj ljudje vse manj zaupajo testom.

Zdaj sem še preverit ostale pralne stroje in tu so rezultati iskanja:

V SLO trgovinah jih ni: 7 kos

Je v samo eni SLO trgovini: 1 kos

Je v dveh ali več trgovinah: 6 kos

Mislim da to bi bilo pa že delo za inšpekcijo.

Če me spomin ne vara, je res enkrat pisalo, da so ti testi povzeti po tujih. Ne vem, ali so prav prevedeni ali prirejeni… Tudi jaz sem že naletela na teste, ki mi niso povedali skoraj nič. Pa itak oni ocenjujejo vse sorta, tako da skupna ocena ni ravno merilo.

Tule si preberi, v drugi polovici strani.

http://www.zps.si/o-nas/revija-vip/vipovi-primerjalni-testi.html

Spoštovani,

veseli me, da se zanimate za naše VIP Teste, hkrati pa mi je žal, da niste dovolj dobro seznanjeni z našim delom. Kot je že omenjeno na spletni strani, potrošniške organizacije iz cele Evrope (pa tudi ZDA, Avstralije, Hong Konga in podobno) kar nekaj testov izvajamo skupaj, saj na ta način bistveno zmanjšamo stroške testiranja, obenem pa povečamo nabor izdelkov, katerih rezultate testa lahko objavimo.

Pred vsakim testom naredimo pregled trga in seznam za testiranje zanimivih izdelkov, vodja testa pa nato pripravi skupni seznam izbranih za določeno serijo testa. Naj tule poudarim, da nekatere izdelke (elektronika, bela tehnika, …) testiramo tako rekoč vsak mesec, v posameznih serijah, objavljamo pa praviloma enkrat do dvakrat na leto v reviji in nekoliko bolj pogosteje na internetu.

Pri testu pralnih strojev je Zveza potrošnikov Slovenije sodelovala v zadnji seriji lanskega leta (takrat so bili stroji v laboratoriju), kamor smo poslali tudi pri nas kupljen stroj. V seriji je bilo preizkušenih približno 20 strojev iz različnih držav, za test pa smo lahko uporabili tudi rezultate vseh serij v lanskem letu, saj je program ostal enak.

Pred objavo smo preverili, kateri modeli so na voljo v Sloveniji, in sicer z obiskom trgovin in spletnih strani ter s pregledovanjem letakov posameznih znamk oziroma trgovcev in s podatki slovenskih zastopnikov. Naj tule takoj povem, da je v Sloveniji dokaj tipično, da je določen model na voljo le pri enem trgovcu, kar še zlasti velja za prestižne ali daljnevzhodne znamke. Poleg tega nekatere trgovine (denimo Big Bang) na spletu ne objavljajo celotne ponudbe, tako da je zgoraj omenjena raziskava o tem, kateri modeli so na voljo v Sloveniji, nekakšen logičen posnetek dejanskega stanja.

Morda na koncu še to: tudi, če se slučajno zgodi, da določenega izdelka ni (več!) naprodaj v Sloveniji, lahko z gostovostjo zatrdim, da so VIP testi, vredni zaupanja – je pa res, da so nekoliko drugačni od drugih testov. Naj naštejem le glavne razloge:

– vse izdelke kupimo v trgovini, kot običajni potrošniki
– preizkušajo jih samo certificirani laboratoriji po programu, ki je rezultat tudi več kot 50-letnih izkušenj evropskih in svetovnih potrošniških organizacij
– rezultate testa za posamezen izdelek pred objavo pošljemo tudi proizvajalcem, ki šele takrat izvedo, da je bil izdelek na testu. S tem se izognemo morebitnim napakam, ki bi se lahko zgodile med testom
– pri testih potrošniških organizacij preizkušamo ne samo tehničnih lastnosti, pač pa tudi vidik uporabe izdelka (kot povprečni potrošniki) in njegove okoljevarstvene značilnosti
– rezultati testov potrošniških organizacij so lahko objavljeni le v njihovih publikacijah (revijah, spletnih straneh, …), ki ustrezajo strogim merilom krovne koordinacijske organizacije ICRT in v katerih ni NOBENIH OGLASNIH SPOROČIL

Zadnje sem poudaril, ker želim s tem tudi odgovoriti tudi na očitek, da testiramo tisto, kar trgovci predstavljajo v letakih. Še enkrat: izdelke kupujemo anonimno in neodvisno od trgovcev ali zastopnikov!

V upanju, da dvomov glede VIP testa ni več, vam želim prijazen pomladni pozdrav

LP
Boštjan Okorn
vodja primerjalnega testiranja
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS)

Iz VIP testov september 2011 gledam kateri sušilni stroj bi kupil. Ko grem po modelu izdelka po spletu poiskat v katerih trgovinah jih prodajajo, vidim da so stroji večinoma že umaknjeni iz prodaje. Prodajajo ga še v eni trgovini ali pa dveh trgovinah.
Ne bi se čudil če bi bil test star 1 leto, ampak test je iz prejšnjega meseca. Tehnika se stalno izboljšuje in novi modeli sušilnih strojev so boljši od starih modelov.
Škoda denarja, časa in truda za take stare teste.

New Report

Close