Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina MAČKE – ZAVETIŠČE

MAČKE – ZAVETIŠČE

Doma imam že muca, ki je izključno notranji. Sedaj smo želeli iz zavetišča v tujini – sedaj tu živimo, posvojiti drugega, a smo bili zavrnjeni z obrazložitvijo, da njihovi muci potrebujejo prosto gibanje – torej izhod, oz. ponudili so nam samo eno muco, ki naj bi bila navajena notranjega življenja. Na žalost je zelo plašna, zato se potem za posvojitev nismo odločili. So pa vzeli naše podatke, da če bo še kakšna muca primerna za tak način bivanja, da nas obvestijo.

Bila sem presenečena in sedaj me zanima, kakšna je praksa naših zavetišč – za nekatera vem,da je pogoj, da je muc notranji, mislim, pa da to ne velja pri vseh. To zavetišče je lepo urejeno, imajo veliko mucov, oskrbujejo tudi zelo stare muce, tako da še sedaj ne dojemem.

Sedaj se sprašujem, ali je to, da je muc izključno notranji le moja kaprica in ali s tem posegam v pravico živali do svobode, saj če zavetišča v tujini oddajajo muce z pogodbo z nujnim izhodom,… ma ne vem kaj naj si mislim, res ? Nekateri muci so v tem zavetišču že leto, torej v zaprtem prostoru, pa delavci v zavetišču še vedno trdijo, da ta muc nujno potrebuje izhod na prosto.

Torej, kdo od strokovnajkov ima prav – ali muc res potrebuje izhod na prosto ali je lahko zadovoljen tudi samo v stanovanju ? Sedaj se sprašujem, če je prav, da smo mi našemu vzeli to možnost ?

Ne vem, kje si želela posvojiti in za kakšne mačke gre, lahko ti povem le, kakšna je praksa oddajanja za večino mačk pri nas – seveda če govorimo o oddajanju s strani dobrih zavetišč in prostovoljcev. Mačke oddajamo načeloma izključno za notri in je to tudi eden od pogojev za posvojitev. Izjema so le mačke, ki so resnično neprilagojene bivanju notri oz. se ga ne morejo navaditi. V tem primeru se jih, v kolikor ni mogoča vrnitev na prejšnjo lokacijo odda nekam, kjer se lahko zagotovi varnejše bivanje. Ampak takih primerov je malo, ven se spušča redke prostoživečke, ostalih pa ne.

a nimate možnosti varnega izhoda.kje pa živite bolj na samem ali kje.

V kateri državi si pa skušala posvajati?

Kot je odgovorila že Yo, v Sloveniji večina prostovoljcev društev in nekatera zavetišča oddaja mačke za izključno notranje bivanje (kar sicer vključuje tudi izhode v zunanje mačjake, na ograjene terase in balkone ali sprehode na povodcu).

Zakaj? Zato ker je skrbnikova dolžnost, da poskrbi za varnost svoje mačke, da ta ne utrpi poškodb in da prepreči njene pobege. Zakaj bi mačke tavale naokoli brez nadzora, ogrožale promet, iztrebljale ogrožene živalske vrste, podlegale strupom in poškodbam, prekopavale tuje vrtove itd. … če pa gre za našo hišno žival.

Ogromno nas ima doma nekdnje prostoživeče mačke, ki smo jih zaradi tega, ker jih ni bilo mogoče vrniti na lokacijo in so bile sposobne socializacije kljub odraslosti. Živijo izključno notri in verjemi ali ne – večinoma jih težko prepričaš, da bi pomolile nos čez rob stanovanja.

vsaka mačka je drugačna ena hoče bit not druga pa zunaj jest sm pogruntal da če je mačka imela lepo življenje pol hoče bit zunaj

Kot sem napisala imam muca, ki je izključno notranji in meni je to všeč. Včasih, ko sem bila še otrok in smo seveda doma imeli muca, smo vsakih nekaj let jokali, enkrat prej enkrat kasneje. Upam, da bo tu drugače in da bo muc pač umrl od starosti.

Drugače pa sem poskušala posvojiti muca v Nemčiji, pa ni šlo. Bila sem samo presenečena, da v EU veljajo tako različni pogoji in se sedaj sprašujem, ali je moja odločitev, da je muc samo notri napačna. ALi mu res kaj manjka, ker je samo notranji + izhod na ograjen balkon poleti.

Sedaj ne vem, ali ima vsako zavetišče svoja pravila, ali je to odvisno od države, ma samo zdi se mi čudno, da je toliko razhajanj glede tega in to pri strokovnjakih, saj predvidevam, da zavetišče le sledi določenim navodilom od strokovnjakov, ki jim pač svetujejo, da maček mora biti zunanji. Želela sem pomagati enemu mucu, pa kot kaže bom morala ponovno kupiti pasemskega, saj tam vzreditelji svetujejo omejeno svobodo mačk, to kar pa že izvajam.

Letos spomladi smo želeli posvojiti mačko iz zavetišča. To sem želela storiti na Gmajnicah ali zavetišče Horjul, nekako se mi zdi, da jim lahko zaupam in da za živali res naredijo kar obljubljajo (živimi pa sicer na dolenjskem). Zanima pa me sledeče. Doma imamo dva psa, socializirana, eden je zunaj, drugi v hiši…mačke tolerirata. Pri nas pa žal mačka ne bi mogla biti izključno hišna, imela bi proste izhode. (to je nemogoče, ker je drugi pes notri, čeprav jin ne preganja, ne bi želela tvegati, drugič pa, se mi nekako ne zdi prav, da tako mački vzamem svobodo (moje mnenje)). Sicer živimo na deželi, zraven ni prometne ceste(od ceste smo kar precej oddaljeni), muco pa, če ne bi že bila, bi jo dali sterelizirati. Torej, bi pod temi pogoji lahko posvojili muco iz omenjenih zavetišč?

Na Gmajnicah komot, te nihče ne bo vprašal, kaj nameravaš z mačko, pa če jo daš v pečico še isti dan. Sorry, ampak tako je, vem, ker imam eno iz Gmajnic. O njenem stanju ob posvojitvi tudi ni za zgubljati besed…
Vprašaj v Horjul, če imajo kakšno od muc, ki bi težko bivala samo notri. Razloži situacijo. Aja, psi, če tolerirajo mačke, niso problem.

No, hvala za te informacije, se bom pa definitivno obrnila na zavetišče Horjul.

a mačke od koga izmed nas pa nočeš posvojiti

Tole z zavetišči mi ni čisto nič jasno. Ali ne delate vsi za dobrobit živali? Zakaj se tako medsebojno prepucavate? Slovenceljni! Namesto da bi se povezali raje pljuvate drug po drugem in kritizirate dejanja. Podenj od podnja. To mi bolj smrdi na vaše osebne težave.

Pozanimaj se najprej, kdo upravlja določena zavetišča, potem se bomo pa delili na tiste, ki delajo v dobrobit živali in tiste, ki ne. Prostovoljci pa v bistvu nimamo z njimi nič oz. pobiramo tiste živali, ki jih zavetišča niso namestila zaradi takih in drugačnih razlogov. Kaj potem spet ni jasno?

Zavetišče za živali mi pomeni, da gre za to, da pomagaš zavrženim živalim. To je vse, kar o zavetiščih zares rabim vedeti, ne pa kdo jih vodi. Gre za skupen cilj, do katerega pa verjamem, da prihajate vsak posebej. Zato mi ni jasno, da se pljuva čez ostala zavetišča. Nestrinjanja se namreč da izpovedati tudi drugače. Vendar, glede na tvoj nivo komunikacije, ki je razviden tudi na drugih forumih, bi rekla, da imajo zavetišča še veliko za narediti, predvsem na komunikaciji (medsebojni) in navzven. Lahko rečem le, da sem razočarana nad vašo uglajenostjo.

Se zelo zelo motiš.

Tule se meša dve zadevi – eno so (smo) prostovoljci, civilna družba, ki delamo z zavrženimi živalmi, ozaveščanjem skrbnikov živali, med drugim jih kar nekaj dela na tem da pritiska na VURS in na zavetišča, KI NE DELUJEJO V SKLADU Z ZAKONOM.

Zakaj to poudarjam – ker je v Sloveniji kup zavetišč, ki ne delujejo niti v skladu z minimumom, VURS pa jim delovanje dovoljuje po logiki “boljše nekaj kot nič”. In na nas, zainteresirani javnosti, civilni družbi je, da pritiskamo na pristojne, da se razmere uredijo – v zavetiščih, na občinah, ki še vedno nimajo sklanjenih pogodb, ker za njih problematika zavrženih živali ne obstaja itd.

Več ljudem bo mar, kaj se dogaja za stenami zavetišč, kako se tam dela z živalmi, kako in kam se jih oddaja, boljše bodo zavetišča po Sloveniji delovala.

okej… Kaj pa da bi tem “kvazi zavetiščem”, ki želijo delati in imajo voljo, taka izkušena zainteresirana javnost ne pomaga s svojim znanjem, da bodo tudi pravni postopki ok?

Kako po tvojem mnenju pa?

Pravzaprav je boljše vprašanje ZAKAJ? Pomoč potrebujejo živali, ne zavetišča in ljudje.

In še nekaj, tale debata je popolnoma brezplodna, v kolikor nisi seznanjena z obstoječim zakonom, delovanjem posameznih zavetišč in dejanskim stanjem.

Zavetišča niso popoldanska prostočasna dejavnost, kjer nekaj nevednih posameznikov v “dobri veri” pomaga živalim. Ljudje, ki so v zavetiščih zaposleni, morajo imeti primerno strokovno izobrazbo, prav tako morajo delovati v skladu z Zakonon o zaščiti živali, Pravilnikom o zaščiti hišnih živali in Pravilnikom o pogojih za zavetišča za zapuščene živali.

To je tako kot da bi zainteresirano javnost pozivali, naj gre in pomaga zdravnikom, da bodo delovali boljše in bolj strokovno.

V tej smeri jim ni za pomagati, ampak zahtevati, da delajo v skladu s predpisi. In da VURS sankcionira vse, ki predpise kršijo.

Zakonodaja, ki jo omenjam, je dostopna tukaj:

Pomagajo pa prostovoljci živalim.

Popravite me, prosim, če razumem napačno…. Zainteresirana javnost bi rada narekovala strokovni javnosti, kaj in kako naj izvajajo svojo dejavnost? Ali bi jih rada le nadzorovala, da ne bi kršili zakona? Laiki strokovnjake? Ali pa verejtno gre za dobro podkovane pravnike z vaše strani, ali kako?

Yo, ne ne poznam delovanja zavetišč in ne, debata se mi ne zdi brezplodna, saj me zanima, kaj se dogaja na “vašem” področju, da bom osveščena. Vendar je tako, če me želite zaradi svoje zavarovanosti v svoj prav držati ven iz svojih logov, potem mi dajate vedeti bolj ali manj, da sem že v štartu neprimeren osebek za debato. In precej se mi poraja vprašanje… kaj hudimana pa želijo skriti? So ti ljudje ljubitelji živali ali “zaljubljeni” v živali?

Kot dobro komunikacijo z različnimi javnostmi bi pričakovala od gorečnežev kot si verjetno sama, da bi pridobili na svoj stran mnoge. Ampak, če me v štartu že jemlješ kot sovražnika in “brezplodnega” debatnika… Ja, če se tako pogovarjaš s strokovno javnostjo, potem razumem, da imate težave.

Tasmanski vrag, hvala za link, si bom prebrala material, verjetno pa bom potrebovala usmerjanje, kje zavetišča zakonodajo kršijo in usmerjanje na posamezne odseke zakona, kjer se to dobro vidi.

New Report

Close