Najdi forum

miokarditis

Spoštovani !

Pred tremi meseci sem bil hospitaliziran in odpuščen z diagnozo infekcijski miokarditis. Zdravljen sem bil z antibiotiki in vzporedno še vedno s Prestance, Prokoralanom ter Tulipom. Opravljene so bile preiskave ožilja tudi pljuč in srca. Vrednosti holesterola, sladkorja, pritisk (do bolezni) itd. sem imel vedno v mejah normale, ob sprejemu je bila prisotna spazmičnost ožilja. Rezultati preiskav so ustrezali diagnozi miokarditis.
Pri UZ srca pa še vedno ugotavljajo povečan desni prekat srca (4.5 cm). Funkcije so v mejah normale. Ali je zdravljenje miokarditisa res tako dolgotrajno in ali je to povečanje še vedno lahko posledica ugotovljene bolezni seveda ob predpostavki, da izvidi preiskav nakazujejo miokarditis.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Verjetno so vam zdravniki že povedali, da lahko traja rehabilitacija po prebolelem miokarditisu več mesecev. Zato bolnikom odsvetujemo hujše telesne obremenitve dokler nimamo občutka, da je bolezen bolnik povsem prebolel. Ni izključena možnost, da je sedanja sprememba v velikosti desnega prekata posledica miokarditisa.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni. Zaradi težav, ki se mi pojavljajo že skoraj dva meseca, se obračam na vas. Začelo se je s prehladom navkljub kateremu sem nadaljevala s treningi (4x tedensko treniram karate, poleg tega pa obiskujem še aerobiko in pilates, tako da s kondicijo nikoli ni bilo težav), že na treningih sem opazila, da se veliko prej utrudim, noge in roke so bile težke, nekajkrat sem se počutila tako šibko, da sem mislila, da bom omedlela. Po nasvetu zdravnice sem s treningi prekinila, vendar težave kljub poteku časa niso izginile temveč so se do danes še stopnjevale, zadiham se že pri čisto vsakdanjih opravilih, srce mi močno utripa že pri hoji po stopnicah ob mirovanju tudi utripa hitreje kot sicer (naj dodam, da sem pred tem imela vedno zelo nizek utrip v mirovanju), utrip pa čutim v vratnih žilah in okončinah, mišice na nogah in rokah so v tem času postale tako šibke, da se mi tresejo že ob najmanjšem naporu (že če stegnem roke se mi tresejo), v rokah in nogah pa čutim nemoč in hlad, po kakšnem malo večjem naporu oz. malo daljši hoji me naslednji dan mišice bolijo in so zategnjene, kot bi pretekla maraton roke in stopala imam ledeno mrzla, kljub temu, da se vedno toplo oblečem, prsti postanejo kar nekako beli, po žilah na rokah občasno začutim, kot bi me nekaj špikalo in mi gomazelo. Tudi nasploh se počutim zelo šibko, opustila sem vse telesne aktivnosti, saj ne zmorem niti parih trebušnjakov. Sem pa opazila, da se utrujenost tekom dneva nekoliko spreminja, včasih se počutim kolikor toliko uredu, čez nekaj časa pa se počutim tako šibko, da se bojim, da bom padla skupaj. V tem času so mi že dvakrat delali EKG a takrat ni pokazal sprememb, krvni testi so tudi vredu. Danes mi je zdravnica dala napotnico za kardiologa, sum na miokarditis, vendar imam pregled šele čez en mesec. Ali gre opisane težave po vašem mnenju lahko pripisati miokarditisu in ali ne bi na to kazal že EKG. Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

V dopisu navajate, da so se začele sedanje težave s prehladom, ki ga ste preboleli približno pred dvema mesecema. Navedeni podatki dopuščajo sum, da prebolevate subakutno vnetje srčne mišice. Natančna diagnoza je možna s histološkim pregledom drobnega koščka srčne mišice, ki ga izvajamo zelo poredkoma in ostanemo pri klinični oceni. Bolezen, če je posledica virusnega infekta lahko traja nekaj mesecev. V času bolezni priporočamo omejitev fizičnih naporov in od medikamentov aspirin. Posvetujte se s kardiologom.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor. V tem času sem opravila UZ srca ter pregled pri kardiologu. Izvid pa je sledeč;
EKG: redni sin. ritem 60/min, pokončna električna os, EKG je normalen
UZ srca: na sprednjem lističu mitralne zaklopke, ki je rahlo zadebeljen je manjši prolaps. Na zaklopki je prisotna minimalna regurgitacija. Aortna zaklopka ima dva lističa. Na trikuspidalni zaklopki je minimalna regurgitacija, zaklopka morfološko ni spremenjena. Ni plučne hipertenzije. Pulmonalna zaklopka je primerna. Srčne votline so normalno velike. Iztisni delež levega prekata je normalen. Masa levega prekata je normalna. Lokalnih motenj krčljivosti sten levega prekata ni. Diastolična funkcija je motena, gre za moteno relaksacijo. perikarddialni prostor je primeren. Izvid je normalen.
Kardiolog je zaključil, da je miokarditis malo verjeten (na laboratorijske izvide še čakam) in da gre za rekovalescenco po virozi. Posebnega zdravljenja ne priporoča, zgolj izogibanja naporov, saj pri hujših virozah traja rekonvalescenca nekaj mesecev.
Glede na pomanjkljivosti oz napake, ki so bile z UZ srca odkrite me zanima, ali je izvid res normalen in ali, glede na vse ugotovljeno, do pospešenega bitja srca in nekakšne omotice ter pospešenega dihanja že pri manjših naporih in pri hitrem vstajanju, prihaja zgolj zaradi prebolevanja viroze. Glede na to, da sem bila pred težavami zelo aktivna športnica me skrbi, da se s športom ne bom mogla več ukvarjati. Lep pozdrav.

Nemalo krat se v medicini zgodi, da je ugotovitev natančne diagnoze, za zdravljenje nepotrebna ali strokovno prezahtevna ali ekonomsko predraga ali (npr. ugotovitev katera bakterija je dejansko povzročila pljučnico). Približno pred takim vprašanjem stojimo ko posumimo na miokarditis. Glede na etično pravilo,da ne smemo z našimi posegi bolniku škoditi, se pri sumu na miokarditis omejimo na tehnično manj zahtevne posege (anamneza, klinični pregled, laboratorijske preiskave). V vašem primeru je kardiolog opustil sum, da je viroza zadela tudi srce, je pa posumil na možnost hujše viroze pri kateri lahko traja rekonvalescenca več mesecev. Pričakujem, da se vam bo stanje postopno boljšalo in, da boste čez nekaj tednov taki, kakršni ste bili pred sedanjo boleznijo.

Boris Ci bic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close