Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje NOV ČLANEK: Dojenje otroka z gastroezofagealnim refluksom

NOV ČLANEK: Dojenje otroka z gastroezofagealnim refluksom

Drage mamice in uporabniki foruma!

V zadnjem času je bilo kar dosti vprašanj na temo polivanja, težav z refluksom (GER), tako da sem prevedla kratek članek, ki se mi je zdel, da jedrnato in sistematično pojasnjuje tisto, kar sama (ponavadi prenadolgo) pišem v svojih odgovorih – nekaj o vzrokih, nekaj o tehnikah, kako težave reševati, nekaj o gostenju. Vsekakor je razumljivo, da je polivanje otroka težka situacija, ob kateri smo starši v skrbeh ali celo v stresu, zato dodatna informacija, verjamem, lahko samo koristi.

———–
DOJENJE OTROKA Z GASTROEZOFAGEALNIM REFLUKSOM

Za večino dojenčkov sodi tako imenovano polivanje oz. povračanje mleka v običajne vsakodnevne aktivnosti. »Pri zdravem otroku je polivanje problem pogostega pranja perila, ne medicinski problem«, pravi strokovni zdravstveni svetovalec mednarodne zveze za dojenje LLL dr. Gregory White. Po drugi strani pa je za dojenčka z zdravstveno težavo, ki ji pravimo gastroezofagealni refluks (GER), povpračanje mleka lahko zelo pogosto in boleče. GER se pojavi, ko mišica na vstopu v želodec ne zmore zadržati želodčne vsebine. Mleko ali kakšna druga hrana se skupaj z želodčno kislino dvigne in vrača v spodnji del požiralnika ter draži tamkajšnja tkiva. Odrasli občutek prepoznavamo in pravimo, da na nas peče zgaga. Dojenčki pa vedo samo, da se počutijo grozno. Nekateri polivajo in povračajo. Drugi jokajo ali se vedejo, kot da jih nekaj boli. Zdravniki so nekoč ob teh simptomih odvrnili, da gre za kolike, torej za nekaj, kar niso mogli pojasniti in ob čemer so morali starši preprosto potrpeti in preživeti. Danes verjamejo, da bi vsaj nekaj primerov nepojasnjenega, neutolažljivega joka dejansko lahko pripisali refluksu.

Nekateri dojenčki prerastejo GER do prvega rojstnega dne in za mnoge se začno simptomi izboljševati okoli starosti šestih mesecev, ko se začno učiti sedenja. Dojenje se lahko in bi se moralo nadaljevati, ko ima dojenček refluks. Raziskave so pokazale, da imajo dojeni otroci manj refluksa in da se ta pojavlja manj hudi obliki. Nekateri dojeni otroci z refluksom nimajo nobenih simptomov (Lawrence, 1994).

Večina zdravnikov postavlja diagnozo GER na podlagi opisa otrokovih simptomov, ki jim ga podajo starši. GER se lahko pri različnih dojenčkih kaže na različne načine in dejstvo, da ima otrok enega ali več od spodaj navedenih simptomov, lahko pomeni ali tudi ne pomeni, da ima GER. Starši in zdravniki morajo oceniti celotno situacijo, kaj otroka moti in kaj naj glede tega ukrenejo.

Simptomi GER pri dojenčkih lahko zajemajo enega ali več od teh znakov: pogosto podiranje kupčkov in kolcanje, pogosto polivanje ali povračanje vsebine tako, da ne gre za močno bruhanje v loku, običajno je tudi pogosto nočno zbujanje, slabo pridobivanje na teži, težave pri požiranju, nenaden ali neutolažljiv jok, krivljenje in nemir med hranjenji, nenehno dojenje ali zavračanje dojenja.

Medicinsko testiranje za refluks je pri dojenčkih, torej v starosti do enega leta, redko v uporabi, razen če dojenček kaže znake slabega napredovanja, hudega dušenja ali pljučnih obolenj. Testiranje je mogoče z metodami rentgenskega pregleda ob uporabi barija, prek endoskopije z biopsijo, s testiranjem vrednosti pH in drugimi invazivnimi tehnikami. Testiranje je treba uporabljati previdno. Lahko ovira dojenje, zanesljivih rezultatov pa vedno ne omogoča.

Kaže, da dojeni otroci laže prenašajo težave zaradi GER kot otroci, hranjeni z umetno hrano. Med dojenjem dojenček giba svoj jeziček tako, da sproži peristaltične valove po prebavnem traktu (Lawrence, 1994). Tovrstno krčenje mišic pomaga hrano čim bolje potiskati navzdol do želodčka in naprej v tanko rečvo. Človeško mleko se prebavi tudi bolj popolno in skoraj dvakrat hitreje kot prilagojene mlečne formule. Manj časa, kot je mleko v dojenčkovem želodcu, manj je možnosti, da se bo dvigovalo in vračalo v požiralnik. In še to, dojeni otroci so praviloma hranjeni v nekoliko bolj pokončnem položaju, gravitacija pa pomaga, da mleko in želodčna kislina ostaneta v želodcu, kamor sodita.

Starši otroka, ki je nesrečen zaradi težav z GER, so seveda lahko v stresu. Matere dojenčkov, ki jih nekaj boli, potrebujejo podporo in pomoč, ko skušajo nenehno tolažiti svojega dojenčka in hkrati poskrbeti tudi zase. Nadaljevanje dojenja zagotavlja veliko prednosti tako za dojenčka kot za mamico: izboljšano zdravje in razvoj ter, kar je najpomembneje, močno vez, ki obema lahko pomaga prebroditi to težko obdobje.

Navajamo nekaj ukrepov, s katerimi lahko poskušamo zmanjšati otrokovo nelagodje:

1. Pokončnejši položaj. S tem, ko držimo otroka v pokončnejšem položaju med dojenjem kot tudi po podoju, lahko gravitacija pomaga, da se mleko ne bo vračalo navzgor. Uporabite ruto, sling ali kakšno drugo tehniko, da naravnate otroka na višino dojke, lahko dojite tudi stoje ali med hojo. Če dojite leže in je otrok ob vas, ga lahko pridvignete na svojo nadlakt. Dojite lahko tudi tako, da uporabite blazine ali se nagibate nad otroka, ki ste ga prej s pomočjo blazin primerno podprli in namestili v pokončnejši položaj na ležišču. Otrok naj bo obrnjen s svojimi prsmi na materina, glavica naj bo nekoliko više od bradavice.

2. Vestno in nežno podiranje kupčkov. Otroka nežno dvignimo, damo mu čas, lahko ga pri tem tudi nežno premikamo, seveda se izogibajmo prehitrim sunkovitim gibom in previjanju takoj po podoju. Podprimo ga dobro, da pokončenjši položaj ne bo obremenitev za glavico in hrbtenico. Če se pri položaju “čez ramo” krivi, opleta in zaletava z glavico, bo to morda celo poslabšalo situacijo, obrnimo ga torej raje naprej. Dobro je, da si ogledamo položaje pravilnega hendlinga, če tega še ne poznamo. Otrok naj bo vsaj kakšne pol ure po hranjenju, če ne zaspi, v bolj pokončnem položaju. Morda bo kupček moral podreti večkrat. Če zaspi in bi ga radi odložili, pa ga odložimo na levi bok. Če kupčka ni podrl, otroka nekaj časa opazujmo. Morda se bo kaj hitro prebudil in postal nemiren, saj ga bo zrak tiščal. Tedaj ga čim prej dvignimo, da mu pomagamo ponovno poskusiti izločiti zrak, sicer bo morda bruhnil leže.

3. Večje število majhnih podojev. Eden od ukrepov je, da otroka dojimo pri vsakem hranjenju na eni dojki. Seveda ga lahko na isto dojko pristavimo večkrat zapored. Ker se mleko v dojki doječe matere nikoli povsem ne porabi, bo dojenček tako nagrajen s počasnejšim tokom mleka in z mlekom take sestave, ki mu bo pomagalo lajšati bolečine v pekočem grlu, ne bo pa količinsko preobremenilo želodčka. Močno izcejanje in močan tok mleka lahko povzročita, da otrok hkrati zajema in golta več zraka, kar utegne sprožiti še več polivanja.

Načini držanja in umirjanja so za dojenčka z bolečim refluksom zelo pomembni. Verjetno je, da bodo imeli dojenčki, ki so vznemirjeni in veliko jokajo, še več težav z refluksom. Ljubeče roke staršev so jim lahko pri tem res v olajšanje.

Pogosto se staršem kot strategijo za zmanjševanje težav priporoča gostenje mleka z raznimi žitnimi kosmiči, in sicer zato, ker naj bi po teoriji gostejša, težja hrana bolje ostajala v želodčku. Če bi doječa mati želela, bi lahko poskusila iztisniti svoje mleko, vanj zamešati kosmiče in ga ponuditi otroku po žlički, vendar raziskave niso dokazale, da bi bila ta strategija kaj v pomoč pri odpravljanju oz. lajšanju težav. Pri dojenčku, mlajšem od šestih mesecev, lahko kosmiči deloma zavzamejo mesto, ki ga je dotlej imelo materino mleko v otrokovi prehrani, torej verjetno ne bodo le dodatek, temveč nadomestek mleka, kar lahko vodi k zmanjšanju tvorbe mleka. Žitni kosmiči še zdaleč niso enako hranljivi kot materino mleko (za otroka so lahko to prazne kalorije, ki celo zavirajo vsrkavanje nekaterih pomembnih snovi iz materinega mleka v njegova prebavila). Poleg tega lahko gosta hrana ob povračanju še bolj draži požiralnik kot povračanje materinega mleka. Žitne kosmiče lahko majhen dojenčkek, ki še ni zrel za gosto hrano, ne nazadnje vdihne oz. dobi v pljuča, zaradi česar se lahko razvije tudi pljučnica. Ukrep z gostenjem z žiti pri nekaterih dojenčkih povzroči tudi alergične reakcije na samo živilo.

Nekateri dojenčki z refluksom se bodo morda želeli dojiti pogosto, saj materino mleko deluje kot naravni antacid (blaži delovanje želodčne kisline v požiralniku), sesanje pa je za otroka lahko pomirjujoče. Če dojenček s tem preobremeni prostornino želodčka, se lahko simptomi refluksa vendarle tudi poslabšajo. Tedaj bo morda v pomoč omejevanje dojenja le na eno dojko v obdobju dveh do treh ur, šele nato ponujanje druge dojke. Tako bo mleko pritekalo bolj počasi in otrok bo dobil več gostejšega mastnega mleka.

Drugi dojenčki z refluksom žal hitro ugotovijo, da bolečina vedno sledi hranjenju, zato začno zavračati dojenje. Ti dojenčki bodo morda imeli več koristi od ukrepov, kot so menjavanje in iskanje boljšega položaja dojenja, dojenje v spanju, umikanje v tih miren prostor s čim manj motnjami ali dojenje med hojo in rahlim zibanjem. Morda bo dojenje manj stresno, če mamica pred podojem iztisne malo mleka, šele nato pa otroka pristavi na dojko. Morda bo otroku to pomagalo, da ne bo že takoj požiral toliko zraka, ko bo prišlo do izcejalnega refleksa. Tople kopeli, veliko telesnega stika koža na kožo in masaža dojenčka prav tako lahko pomagajo umiriti vznemirjenega in jokajočega dojenčka.

Morda se zdi pri dojenčkih z refluksom mamljivo poskusiti z umetnim hranjenjem v upanju, da se bodo simptomi tako izboljšali. Matere pogosto povrh vsega praviloma tudi skrbi, da je nekaj narobe z njihovim mlekom. Strokovnjaki, ki imajo najnovejša znanja o GER in dojenju, pravijo, da prehod od dojenja k prilagojenim mlečnim formulam težavo kvečjemu poslabša, ne pa izboljša. V večini primerov bosta čas in dozorelost sama opravila z refluksom. Med tem so lahko matere dojenčkov z GER prepričane, da z dojenjem svojim otrokom ponujajo najboljši začetek za življenje.

Laura Barmby, New Beginnings, Vol. 15, No. 6, Nov-Dec 1998, pp. 175-76; 2004 posodobljeno s strain LLLI. Prevedla in dopolnila Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri LLL Slovenija

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovani,

…to je res zanimiv članek….vendar pa imam še nekaj vprašanj glede polivanja. Imam 7 t staro hčerkico, ki jo samo dojim in sicer na dve uri, eno dojko. Težava je v tem da grozno poliva, večkrat ji mleko udari tudi čez nos…med dojenje podira kupček a vseen, ko konča, ji po močnih curkih-valovih mleko udari ven…poliva dve uri in potem je spet čas za dojenje in spet poliva..tako nastane začaran krog…spi pa bolj malo..saj jo najbrž matra kislina, tudi ko jo poležem in za kratek čas zaspi, ko se prebudi ponovno polije, pa če tudi je od zadnjega podoja minila ura ali več…. Ko jo po dojenju nosim prav čutim kako se ji spahuje, mleko se vrača po požiralniku navzgor in zato velikokrat tudi nemirno diha. Pediater nam je predpisal ranital prašek, vendar je ta sutuacijo poslabšal.

Dejansko je v prvem mesecu pridobila 1.200 g tako, tudi pleničke so vredu, vendar pa me vseeno skrbi zakaj toliko poliva in kaj še lahko storim, da ji olajšam situacijo. Vse napisane rešitve v zgornjem članku tudi uporabljam pan vendar brez uspeha. Situacija je kakšen dan tako huda, da niti na sprehod ne moreva saj je tako nemirna in stalno poliva, da je vse okoli naju mokro.

Prosim vas za nasvet oz. pomoč.

Pozdravljeni, Tki!

Vaša deklica je stara 7t se doji vsaki dve uri, vedno na eni dojki, veliko poliva. Zelo veliko je pridobila, zelo nadpovprečno. Ali morda še kaj črpate mleko po podoju? Je dojka pred dojenjem zelo napeta in deklica hlasta? Kupčke verjetno dosledno podirate, kajne. Kaj pa blato, je rumeno, ima morda tudi kake prebavne težave, kolike, ker polivanje je včasih povezano z alergijo na kravje mleko v materini prehrani?

Poznam osebno dva taka bruharčka, enega smo dobili pred 6 tedni, k sreči ga ne peče, je pa vse mokro, kar naprej ga preoblačim, pa sebe tudi…
.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

pozdravljeni

moja hči je stara 3 mesece in po malo močnejšim prehladu je začela zavračati flaško. z jezikom ne pusti niti da bi ji cucelj vtaknil v ustih. Sesa na dojki vendar zelo malo časa in hitro zaspi, in zgublja na teži.
zdravniki niso ugotovili nič vzeli so tudi kri in nič.
Mazali smo ji usta ker naj bi imela malo glivic( ma mi jih ne vidimo). Bruha ne, zdaj pa bi probali z controloc sirupom da vidimo da nima težav z refluksom ali zgago v želodčku.
če je imel kdo takšne simptome, bi ga prosil za odgovor.
Tata Marko

Pozdravjeni!

Mene pa zanima kdo vam je priporočil/predpisal ta controloc sirup in kako z njim preverite če so težave z refluksom.
Imamo pa podobne težave s hčero staro (že!) 10 mes. Opuščamo dojenje in uvajamo formulo in se stanje slabša…. Spahovanje, polivanje…

Moja hči je stara 4 tedne in se mi zdi, da kaže znake GER, saj veliko poliva (tudi v loku) in bruha (sesirjeno mleko). Če jo po hranjenju položim v posteljico, začne v spanju glasno hropsti, renčati, pokašljevati, se krčiti in mahati z ročicami. Stanje se poslabša v drugem delu noči, ko že dlje časa leži. Doji se na eno do dve uri (tudi ponoči), na eni dojki, vendar zgolj po 10 min. Na teži je zaenkrat lepo pridobivala (1000 g v slabih 4 tednih), vendar je bil prirastek ta teden za pol manjši (200 g) kot teden pred tem (400 g). Pridobivanje teže je pomembno, saj je ob rojstvu imela zgolj 2400 g. Ali je možno, da gre zgolj za prehodne težave? Ali se lahko zapiralka sama okrepi? Deklica je sicer zelo tonična.

Pozdravljeni potrebujem vaso pomoc in nasvet.s hcerko sva od petka v lj na pediatricni, ker je zacela polivat in bruhati v loku.Preiskave so pokazale, da nima alergije,testi negativni. Za vodo se ne vem. Ob 11ih me je dr. poklical,da naceloma je vse ok. Predlagal je naj probamo moje mleko zgostit,sem si istisnila za ob 11ih in cakale sve 45min da so nam rizolino v moje mleko zmesali. Tako da je zdej ob 14ih spet spustila obrok. Je pa 2x bruhala po tej zmesi.Baje mormo se ena 2 obroka probat dat,da bo jasna slika.No zdej ob 16ih ni nic polila nic bruhala.Popila je 70ml se bolj gostega kot prej.Prej je bil 2% zdej pa 3al 4% ne vem tocno.Podrle sve 3 lepe kupcke,zadnjega nam pa ni uspelo.In je zaajala. Zdej ob 18ih pa je tudi po tem mleku polivala.Po eni strani si zelo zelim da nebi vec bruhala,po drugi strani mi je hudo ker ne morem dojit ampak si morem mleko stiskat. Prvo hcerko sem namrec polno dojila celo 2,5 leti. zanimivo pa mi je predvsem to,da ponoci ni nikoli v treh dne polila ali izbruhala mojega mleka,ki so ji ga dale sestre po flaski. Na tezi pridobiva,stara je 19 dni,smo cez porodno tezo 3210g,49cm. Bila je mickn zlatenceva,nic pod lucko. Kaj mi svetujete. Lp a

New Report

Close