Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje kako je z dojenjem v porodnišnicah?

kako je z dojenjem v porodnišnicah?

Mene pa zanima, kako izgleda navajanje na pristavljanje v slovenskih porodnišnicah, natančneje v ljubljanski (tam nameravam roditi).
Imam lahko svojega otročka ves čas v posteljici ob sebi, ali mi ga vzamejo, tudi v primeru, ko ni zapletov? Kako je z dojenjem ponoči – mi ga vzamejo čez noč? Moram izrecno povedati, da si želim dojiti tudi ponoči?
In najpomembnejše vprašanje: moram izrecno povedati, da NOČEM, da ga hranijo po steklenički in da NOČEM, da mu dajejo dudo? Kako je sploh s tem – ali vprašajo mater za dovoljenje, če se strinja, da dajo novorojencu dudo? Meni se zdi to skoraj samoumevno, sploh zaradi morebitnih zapletov in težav pri dojenju, ko se otrok zelo hitro navadi na udobje cuclja in dude in noče dojiti. Slišala sem namreč za veliko primerov, ko so presenečene matere v porodnišnici videle svojega novorojenca z dudo ali pa da so ga meni nič tebi nič hranili preko steklenice.
Ravnokar sem končala šolo za starše v ljubljanski porodnišnici in presenečena ugotovila, da o teh stvareh pri uri dojenja sploh ni bilo govora!
Lepo prosim za odgovore, kot tudi prosim vse mamice za vaše izkušnje. Rodila bom januarja in pomirjena bom, če bom vedela, na kaj moram biti v komunikaciji z osebjem ljubljanske porodnišnice pozorna in seveda česa se moram paziti, da ne pride do zapletov, ki bi seveda najbolj vplivali name in na mojega otročka.
Hvala in lep pozdrav!

Ti bom poskušala odgovoriti kar jaz:
nima te biti strah česa!
Zelo se trudijo, da bi matere samo dojile, dude ne bodo dajli otroku, razen, če jo boš prinesla s seboj in sama dajala.Moram ti povedati, da sicer okolje pri prvem porodu ni bilo najbolj pozitivno-oddelek C, sem pa sedaj v drugo na B oddelku doživela nekaj čisto drugačnega. Sicer sama polno dojim sedaj tudi drugega otroka,. Sem si pa prvič želela vse, kontra kot ti-bila sem rezana, mleka še ni bilo, moj novorojenec navajen dobro jesti-4,5kg pri porodu, potem pa tri dni skoraj nič hrane. Drl se je kot sraka cele dni in noči, jaz sem komaj živela zaradi bolečin. Pa sem morala vstajati neštetokrat na noč in ga nositi, prava mora! Potem se nazaj splaziti na posteljo in itd itd. Prosila sem, če bi mu dali vsaj malo pit, pa ni bilo govora. Tako da proti tvoji volji sigurno otroku ne bo nihče ničesar dal. SO pa rekli, da prvi dve noči ni še potrebno otroka zbujati zaradi hranjenja. Če se pa sam zbudi, mu pa seveda daš.
Srečno!

Lahko povem le svojo izkušnjo, iz Postojne, a menim, da je povsod podobno: če ne poveš, da želiš izrecno dojiti, če ne “težiš” za morebino pomoč pri tem, bo dete verjetno dobilo dodatek, sploh, če ponoči ne bo ob tebi (Postojna namreč ponuja to možnost, da oroka od 22.oo do 05.00 odpeljejo)… žal.
Sama sem bila očino preplašna in premalo vztrajna tista prva dva dni, a sem ga intuitivno drugo noč že imela pri sebi. Tretji dan smo imeli preglede srčka na pediatrični v LJ, kjer so tudi navijali za dodatek, pa še tako stresen dan je bil, da je bil vsega skupaj 2x na dojki, bolj za cartanje, ker se mleko seveda še ni uspelo tvoriti… k sreči je bilo z zdravjem malega vse ok in smo bili isti dan zvečer doma. So nas pa na kliniki tako prestrašili glede vnosa tekočine (zaradi zlatenice, ki je sploh ni imel, pa malo zaradi srčka), da sem podlegla in sem poleg dojenja dajala prve ri dni še dodatek. Vmes pa ga trmasto pristavljala, skušala črpati mleko, imela tople obkladke in še kaj, tako da je teden dni po porodu mleko skoraj “kipelo” iz mene… To pišem zato, da vsaj s svojo izkušnjo pokažem, da ni vse zamujeno, če prvi dnevi v porodnišnici niso povsem naklonjeni dojenju, čeprav je res žalostno, če niso 🙁
Predelagam, da se oborožite s trmo, vztrajnostjo in od prvega dne dalje nastopate samozavestno in odločno glede vsega, četudi te bodo morda skušali odpraviti. Pa številko katere od svetovalk iz LLL Slovenija shranite v telefon in jih po potrebi pokličite, res so zlata vredne s svojimi nasveti!
O tem, zakaj je v naših porodnišnicah tako, kot je z odnosom do dojenja, pa najbrž nima smisla razpravljati. Posaviti se je treba zase, pa gre 🙂
Veliko sreče pri začetku dojenja in tudi kasneje, pa čim več užitkov ob tem vam želim!
Lep pozdrav,
M.

obema najlepša hvala za odgovore in predvsem spodbudo!
lep pozdrav in veliko zdravja vam želim!

Še moja izkušnja. Po prvem porodu so bili rahli zapleti glede dojenja: 1. urgentni carski, zaradi česar sem bila na intenzivi 24 ur in sem v tem času dojenčka videla le 1x – torej ga nisem dojila, 2. ker je bil prvi porod, običajno mleko težje priteče (ni pa to pravilo, nekatere imajo mleko že pred porodom), 3. rodila sem v Postojni, kjer imajo navado otroka vzet čez noč in ga dajo na flaško. Lahko bi sicer rekla, naj mi ga pustijo čez noč ob sebi, a sem bila preveč uničena, za kaj takega. Posledica vsega tega, pa tudi obilnih analgezij med porodom je bila, da sem na začetku imela komaj kaj mleka, razen tega pa mi je dete skoz spalo na prsih – že po nekaj požirkih je zakinkala, in mleko je seveda temu primerno počasi nastajalo. sicer sem na začetku mašila luknje pri hranjenju z AM, a se je na koncu le uneslo in sem dojila polno 6 mesecev, vse skupaj pa 14.
Drugi porod je bil v Lj (zelo priporočam), rodila sem vaginalno (sicer s precej šivi), še v porodni sobi so mi dali dojenčka k sebi in sem ga takoj dojila. Načeloma v Lj ne dajejo dodatkov, če ima mati na začetku premalo mleka, dajo dojenčku sladko vodo, da se malo potolaži, sicer pa zelo vzpodbujajo dojenje. Dude- kot je napisala Verjica, če jo boš sama forsirala. Imam zelo lep spomin na – no, ne na porod, – ampak na prvi stik z dojenčkom v Lj porodnišnici in na sploh dobre izkušnje s celotnim osebjem.
Še to: prvih nekaj tednov (a ne prvih nekaj dni) me je dojenje zelo bolelo, bradavice so bile razbrazdane, tekla mi je tudi kri, vmes sem tudi dobila neinfektni mastitis, pa sem stisnila zobe in še kaj, in se je tudi to uredilo.
Še nasvet, ki sem ga slišala tudi od drugih mamic: pred porodom pij malinov čaj, pa ti morda ne bo treba bit rezana. Jaz sem ga začela pit prepozno, le par dni prej, ker me je porod prehitel, tiste, ki pa so ga pile vsaj 3-4 tedne prej, imajo pozitivno izkušnjo, porodna pot se lažje razteza med porodom. Dobi se ga v raznih drogerijah. Pa seveda kegljeve vaje! Za boleče bradavice pa zelo pomagajo Bioclin obkladki (Multi Mam).
Sicer pa je vsaj porod in nadaljevanje zgodba zase, želim ti čim lepšega in veliko užitkov z dojenčkom! Srečno!

Pozdravljeni!

Žal nimam izkušenj in informacij, kakšna je praksa natančno v ljubljanski porodnišnici, kjer nameravate roditi. Je pa to Novorojencu prijazna porodnišnica, vse take porodnišnice pa zavezuje 10 korakov do uspešnega vzpostavljanja dojenja – najdete jih na tej povezavi v okvirju: http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/baby.htm#10

Eno od načel je 24h skupno bivanje matere in otroka. Otroka lahko spremljate, tudi če mora na preiskave, pol lučno zaradi zniževanja zlatenice ipd., torej lahko ste, če tako želite, kar je tudi optimalno za vzpostavljanje dojenja, ves čas s svojim otrokom. Prepričana sem, da vam otroka ne vzamejo prek noči in da vam v taki porodnišnici s tem nazivom ne bo treba povedati, da želite dojiti tudi ponoči. Če pa slučajno naletite na osebje, ki bi vas spodbujalo v nasprotje – to je pač mogoče v vsakršnih situacijah, čeprav ni v pravilih – pa vsekakor jasno povejte, da želite imeti otroka pri sebi.

Tudi če je porod težave, če je npr. CR in morata mamica okrevati, sodi otrok k materi, mati pa naj dobi vso pomoč osebja pri vzpostavljanju dojenja. Če mora denimo otrok na zdravljenje, je pravilno in skoraj v vsah situacijah mogoče in stvar volje ter organizacije, da gre mati z njim in da sta oba skupaj. Načelo pravi: “Pokažimo materam, kako dojiti in vzdrževati laktacijo, tudi če bi morala biti mati ločena od otroka.”

Eno od načel je “nedajanje novorjenčkom kakršne koli hrane ali tekočine razen materinega mleka”. Lahko se daje le, če je medicinsko indicirano in torej mora odobriti otrokov pediater v dogovoru z materjo.

Predzadnje načelo pravi: “Dojen otrok naj ne dobi umetnih cucljev, dud.” Torej tudi tega materi v novorojenčku prijazni porodnišnici ni treba razlagati, moralo bi biti samoumevno.

Možno je, da se to zgodi v primeru, da naletite na osebo, ki ni seznanjena z načeli ali jih ne upošteva, vendar pa bi bila to prej izjema kot pravilo. Če mati opazi, da so otroka brez njene vednosti nahranili z umetnim mlekom, ima pravico opozoriti otrokovega pediatra na kršitev pravil in zahtevati pojasnilo, to vsekakor ni po pravilih.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Še moje izkušnje iz Lj. porodnišnice, letos konec julija:

Po normalnem porodu so mi dali otroka takoj, ko so ga stehtali, izmerili in oblekli. Par ur kasneje so naju peljali na oddelek; tam dobiš posteljo, otroško posteljico ob njej in pa previjalno mizo. Svetovali so, naj ga kar pristavim, ampak so naju v bistvu pustili pri miru (seveda pa lahko zaprosiš za pomoč, če jo potrebuješ).

V treh dneh, ko smo bili tam, so mi otroka samo 1x odpeljali za nekaj minut, na UZ kolkov, drugače je bil ves čas ob meni; vprašali so seveda, če se dobro doji, vendar nihče ni “težil” – otrok je lahko 24 ur/dan priklopljen, če vama tako ustreza. 🙂 No ja, razen med pregledom pediatrinje in med previjanjem (ki ga prvi dan opravi sestra, prvi in drugi dan pa ga tudi umije, očisti popek itd.; tretji dan oboje počneš sama).

Dude mu ne dajo, nimajo svojih. 🙂 Jaz sem jo imela s sabo “za rezervo”, 100% prepričana, da je ne bo dobil. Seveda jo je (od mene!), že drugi dan. 😀

Dohranjevanje je stvar potrebe in dogovora med tabo in osebjem. V naši sobi smo bile tri – eni ni bilo potrebno dodajat, ena je nujno morala, ker je bil otrok zaspanček (izgledalo je, kot da se dobro doji, vsake 3 ure, dokler ga niso stehtali – izgubil je več kot 10% teže in bil tretji dan že tako šibak, da tudi sesal ni več. 🙁 Torej so ga z muko zbujali (tudi med previjanjem se ni več zbudil, samo spal bi!) in mu po flaški dajali najprej dodatek, potem pa mamino načrpano mleko; vsakič se je več različnih sester trudilo, da so sploh kaj spravili vanj… No, ko so uspele, je hitro “prišel k sebi” in se začel normalno dojit; četrti dan, ko sta šla domov, je bil že polno dojen. 🙂 Kaj bi bilo, če bi mama zahtevala kakšen drug način dodajanja, ne cuclja, ne vem.

Moj je bil pa močan in HUDO LAČEN. 🙂 Rodil se je par minut pred šesto popoldne; potem je bil od 10h zvečer do 4h zjutraj neprestano priklopljen. Pa od ene 6h naprej spet… Kljub temu, da je močno sesal in da sem redno menjavala strani, je izgubljal na teži, poleg tega je veliko jokal, jaz pa sem bila že čisto fertik (porod v temenski vstavi, zame kar težak, pa potem nič spanja…). Zato sem se sama odločila, da zaprosim za dodatek. Tako je poleg še vedno neprestanega dojenja drugi dan spil 3x po 20ml in 2x po 30ml po flaški (če se ne motim), ravno toliko, da sva po tem kakšno urico oddremala. 🙂

Če bi stvar ponovila, ne vem, ali bi se odločila enako ali ne. Imam neverjetno srečo, da moj otrok enako rad pije po steklenički kot se doji – samo da je hrana. 🙂 Tako mu tudi zdaj občasno brez težav dam moje mleko po steklenički (drugače je polno dojen, nikoli več po prihodu domov ni potreboval dodatka). Je pa res dober jedec. 🙂 Rojen je malo nad 50. percentilo po teži ter na 50. percentili po dolžini in obsegu glavice. Zdaj sta dolžina in glava še vedno na 50. percentili, po teži je pa pri dobrih 4h mesecih na 75. percentili (beri: je pravi mali bajsek :P).

Torej: v Lj. porodnišnici ti skrbiš za otroka in vse odločitve so v dogovoru; nihče ne bo čakal s stekleničko za vrati, da boš šla na WC, da bo prišel hranit tvojega otroka. 🙂

Lp, 5ra

Aha, še to sem pozabila – prvih nekaj dni so me bradavice grozno bolele, na njih so nastale hraste… Sploh prvih 20 sekund podoja sem komaj zdržala, po tem je bilo OK. Po enem tednu, ko sem malo stisnila zobe, so se utrdile in dojenja nekaj mesecev po tem praktično nisem več čutila (če že, pa v pozitivnem smislu, nikakor ne več boleče). 🙂

New Report

Close