Najdi forum

Spoštovani,

stara sem 24 let, visoka 155cm in tehtam 88kg. Za nekatere je pomemben podatek obseg zapestja: D16,5cm, L17cm.
Že vso mladost sem predebela. Kot otrok sem bila tudi v CZBO-ju, ker sem shujšala nekaj malega. Med 15 in 19letom sem uspela shujšati na 59kg-uživala sem res malo hrane, a 5 obrokov dnevno, telovadila….
Po smrti matere pa sem se začela rediti nazaj. V zadnjih 3dneh sem se zredila za 2kg, s tem da se uživala res samo zelenjavo, brez kruha,testenin,krompirja…menim da gre tu za zastajanje vode, saj poročnega prstana ne dobim na prstanec (samo na mizinec mi gre). Imam zelo leno prebavo, težave z želodcem (uživam t.i. Želodčno dieto), sem vsak dan vsaj 30min. na orbitreku, prehodim vsaj 4km/dan, a shujšam ne. Nasprotno redim se. Vsak dan se tehtam, zdi se mi da sem obsedena s tem. Pred mesecem dni, ko je vaga ponovno pokazala +, sem v jezi odšla v trgovino, si kupila zaseko in beli kruh, ter pojedla 3 kose kruha z debelim namazom zaseke. Mož me je čudno gledal, ker drugače sploh ne jem zaseke, ocvirkov,… No, da ne omenjam težav s kislino v naslednjih 3dneh, katero sem si pridelala ravno zaradi zaseke.
Prosim vas za pomoč. Bojim se, da bom naredila kako neumnost in zapadla v bulemijo.
Kaj naj še naredim da bom uspešno izgubljala kg???
Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Biba

Spoštovana,

sočustvujem z vami.

Odvisniški miselno-vedenjski vzorec v odnosu do hrane ni nastal pred nekaj meseci, ampak se utrjuje že dolga leta. Izginil ne bo čez par mesecev. Zatorej, ne iščite bližnjic. Bulimija pomeni le intenzivnejše žaganje veje na kateri sedite in je dodatno poglabljanje motenega odnosa do telesa, sebe, hrane, življenja…

Kmalu bo možnost vpisa (od 19.10.2009) v dvomesečni program Najlepše novoletno darilo – primerna telesna teža. Lahko se vključite in tako naredite prvi pravi obrat v pravo smer. Zmorete. Velikanska prednost, ki ni zanemarljiva; mlada ste. Izkoristite jo.

S srčno naklonjenostjo, Željka Augustinovič

AREA VIVA Inštitut za zdrav življenjski slog Institute for Healthy Lifestyle Igriška12,1000 Ljubljana, SLO tel.:00 386 1 423 91 00, www.areaviva.si Željka Augustinovič dipl.SD.,specializ. umetnostne terapije vodja programa Osnovna šola hujšanja [email protected]

ZIvjo Biba!

Moj odgovor na tvoje pismo vsekakor ni izrazito strokovno podkovan, temelji pa zato na osebnih izkusnjah in pa nekaj prebrane literature tako iz podrocja psihologije kot prehrane. torej jemlji tole zgolj kot feedback in ne kot neka dejstva.

Vem, da obstajajo bolezni, povzrocajo prekomerno debelost. Vem, da v primeru fibromialgije, ki ima svoje korenine v motnjah delovanja scitnice, kar nekaj pacientov tezave s prekomerno tezo. na splosno se radi ljudje nanasajo na to, da jim scitnica deluje nepravilno a vendar je podatek iz obsirnih raziskav na tem podrocju ta, da je izredno majhen delez debelosti v resnici osnovan na izklkjucno fizioloski ravni. To pa je lahko zgolj spodbuda. Zakaj? Ker je druga razlaga za debelost, ki se ostane nepravilna prehrana! In verjemi, da je lazje spremeniti to kot pa spopadatise z genetsko pogojeno boleznijo, motnjo na scitnici!

iz tega kar si napisala nimam jasne slike, kako si se prehranjevala v otrostvu, kako po mamini smrti in kako v zadnjih letih. morda eno leto res jes ZDRAVO(potem povem, zakaj povdarjam to besedo) vendar v enem letu ne mores zabrisati grehe iz preteklih 20. let. Telo je sistem tako na fizioloski kot psihicni ravni. In vsak sistem stremi k ravnotezju, pa tudi ce je to patolosko ravnotezje. Vse spremembe je potrebno uvajati POSTOPNO!

Povdarek na zdrava je zato ker zdrava prehrana je pogosto slabo razumljena. To ne pomeni popolno izkljucitev vseh oglj. hidratov, vseh mascob, mesa in zivljenje zgolj na zelenjavi in morda se sadju…to ne pomeni niti ziveti samo na proteinih (znana dieta mislim da Atkinsona…ki pa lahko vodi celo v smrt zaradi zastrupitve z metabolnimi produkti presnove proteinov. Prevelika kolicina proteinov ne pomaga shujsati. Zgolj navidezno odpravi obseg, saj pomankaje OH izlca vodo iz telesa…kar pa vodi v dehidracijo!!) No, skratka ne bom se spuscala v stroko ker nisem toliko podkovana. Vendar moras vedeti, da ce si imela zelo striktne prehranjevlen nvade (nic sladkorjev ali malo kalorij) je ahko prav to razlog za ohranjanje debelosti oz konstantnega nihanja.

Vendar pa se mi zdi nesmiselno zgublati prevec besed na dietah, ko se mi zdi toliko bolj pomembno in zelo povrsno izpostavljeno eno dejstvo, ki je sigurno pomembno vplivalo tudi na ta vidik tvojega zivljenja (prehrana, debelost); smrt tvoje matere. V besedilu si jo komajda omenila, obcutek sem dobila kot da ti je slucajno uslo…a ce je uslo, pomeni, da je zelo zelo poemmben in mucen podatek iz tvoje psihe, ki ga morda tlacis bolj kot se sama lahko zavedas. Zelo zanimivo se mi zdi, kako sovpada to, da si se ponovno zacela rediti po materini smrti. Shujsala pa si pred njeno smrtjo, ce prav razumem..in to s striktno dieto…mislim, da se bi ti splacalo pogledati v to dinamiko, ki se ti morda zdi ze zelo daljna in se morda niti ne zavedas, kako zelo ti je blizu se danes! Torej ce se ti zdi smiselno kar pisem in ce si prirpavjlena pogledati vase, ti predlagam, da si poisces nekoga, psihoterapevta, psihoanalitika ali pa morda ce ti bolj ustreza skupino, ki ti bo v oporo in ki ti bodo pomagali pogledati, kaksne stiske se #skrivajo# v tebi.

Jaz ti zelim veliko srece in predvsem ne obupaj! Bulimija ne pride sama od sebe, vedno se zanjo odlocis ceprav se tega ne zavedas dobro. ti pa iz lastnih zkusenj lahko povem, da ko se enkrat zanjo odlocis, je zelo tezko najti ppot nazaj< predvsme pa so sledovi, ki jih pusti za vedno!
lp!

Hvala za odgovor. Zanima me ta možnost vpisa v 2mesečni program-kakšna je cena ter kje se izvaja.

Lepo Vas pozdravljam,
Biba

Spoštovana,

kraj izvajanja oz.naslov je v podpisu pod odgovorom (Cesta na Brdo 45, Lj.) Cena je 250 eur. Več na http://www.areaviva.si

Lp, Željka Augustinovič

AREA VIVA Inštitut za zdrav življenjski slog Institute for Healthy Lifestyle Igriška12,1000 Ljubljana, SLO tel.:00 386 1 423 91 00, www.areaviva.si Željka Augustinovič dipl.SD.,specializ. umetnostne terapije vodja programa Osnovna šola hujšanja [email protected]

samotako šele danes sem opazila tvoj odgovor. Za moje kg nisem nikoli obtoževala ščitnice, saj ostalih simptomov, ki bi nakazovali na nepravilno delovanje nimam oz. tudi testirana nisem nikoli bila v tej smeri. Voda se mi zadržuje (to je potrdila tudi moja osebna zdravnica), ima pa veliko pri tem moja prehrana. Ko sem shujšala sem hujšala po sistemu manj žri-več migej, a moje porcije so bile res minimalne. Za primerjavo:kosilo, npr. testenine z paradižnikovo omako-pojedla sem jih ravno toliko kot moja, takrat 5let stara, sestrična (moja mami je pazila njo in še 3 druge otroke). Uživam uravnovešeno prehrano, samo od takrat ko sem hujšala, sem povečala porcijo-a še vedno ne toliko kot kaže tehtnica. Npr. prej omenjene testenine-zdaj jih pojem zajemalko in pol. Ne uživam sladkarij, peciva, belega kruha, belih testenin, navadnega riža (samo polnozrnat kruh, testenine in riž) izogibam se siru, salamam, paštetam….telovadim, a zgleda da še vedno premalo oz. da preveč pojem… Nevem kje delam napako. Učasih se mi zdi, da rastem kot buhtelj…
Strinjam se s tabo, da smrti mami nisem prebolela, da mi leži na duši, zato sem tudi poiskala pomoč psihoterapevtke, katero obiskujem 1x tedensko.Njena smrt ni bila pričakovana, dobesedno “iz dans na jutr” je ni blo več-počla žila in je izkrvavela notranje. Ni bil moj namen, da jo omenim “po pomoti”, saj se mi zdi da ima psiha veliko pri hujšanju (včasih se mi zdi, da dokler se ne prepričam da izgubljam težo, je tudi ne kljub min.vnosu hrane-pa naj se to sliši še tako neumno), samo vsakič ko jo omenim ratam žalosta, jokam, se spominjam nje in njenih bedarij (npr. čaka oblačila na likalni mizi, da se same odločjo in se zlikajo, in ker se ne jih po 2dneh sama zlika…) najbolj pa me boli, da mojih “bodočih” otrok ne bo nikoli vidla, jih čuvala, pestovala, razvajala, kregala…karkol…me razumeš kaj mislim?
Hvala še 1x za tvoj odgovor in tvoje razmišljanje, ki je vzeto na znanje…

Živijo,

Jaz imam tudi težave z debelostjo stara sem 12 let in imam 90kg velika sem 168.
Hočem shujšati in to vsaj na normalno telesno težo ali pa če že do 60kg…. nevem kako
Delam trebušnjake vsak dan, a nič ne pomaga….

Prosim Vas, da mi pomagate!

Lp.

New Report

Close