Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje zavračanje dojenja

zavračanje dojenja

Pozdravljeni.

Malo sem pogledala po temah ali je katera podobna moji situaciji, vendar je nisem zasledila. Če sem jo zgrešila in vam z mojo zgodbo jemljem čas, se že vnaprej opravičujem.
Situacija je taka: hčerka se je rodila s porodno težo 3 kg, ker sem imela premalo mleka že v porodnišnici (razlika pred in po dojenju le 5 gramov), so mi svetovali dodajanje. Po prihodu domov sem hčerko pristavljala vsakič, ko je bila lačna in še dodajala, saj je bilo mleka še vedno premalo (premalo se je redila in jokala po obrokih). Zdaj ima 5 kg pri desetih tednih in je začela ob dodajanju adaptiranega mleka zavračati dojenje. Ko je lačna in jo približam k dojki, se upira z vsemi štirimi in še z glasnim vpitjem, kar me čisto razoroži in obupam ter ji dam po steklenički dodatek.
Zanima me, ali obstaja kakšen trik, ki bi mi pomagal,da bi nadaljevala z dojenjem, čeprav v majhnih količinah, ker je črpanje mleka zamudno in naporno, oziroma trik, da se bo hčerka še naprej želela dojiti. naj povem še, da se je tole zavračanje dojenja začelo najprej podnevi, sedaj pa zavrača dojenje tudi ponoči.
Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in lepo pozdravljam.
Tina

Tina, pozdravljeni!

Vaša deklica je stara 10t, po težavah z vzpostavljanjem dojenja se doji in dobiva stekleničko, težava pa je, da je dojko začela zavračati. Je tedaj zelo lačna? Je od prejšnjega hranjenja minilo več kot dve, tri ure ali še dlje? Jo morda pred hranjenem previjete in že zelo težko čaka na mleko?

Ste poskusli ponuditi dojenje tedaj, ko je umirjena in morda še ne povsem zbujena, torej v dremežu oz. TAKOJ ob prvih znakih zbujanja (premikanje, nakazovanje sesanja z usteci, stokanje, ne pa še jok)?

Drugi način bi bil podoj kar v spanju, v fazi dremanja oz. plitkega spanja, nekateri se dobro dojijo ponoči, pa morda med daljšimi spanci podnevi, posesajo in spijo dalje.

Tretji način je spet “spalni”, tokrat poskušamo otroka delno uspavati, npr. z dudo, ko je umirjen, mehak, ima morda zaprte očke, vendar še ne spi, poskušamo ponuditi dojko ali npr. zamenjati dudo z dojko.

Dojenje otroku, ki se na dojki krega, ponujamo lahko tudi vmes, npr. ko je že dobil nekaj dodatka in je že potešil prvo hudo lakoto. Lahko damo morda tudi malo manj dodatka, pa nato preidemo v drugem delu hranjenja na dojenje. Ni recepta, je le poskušanje, kaj bi našemu otroku ustrezalo.

Če se na kateri strani raje doji, morda ponudite raje to najprej.

Ima morda težave z zategovanjem, se krivi nazaj pri dojenju, ima morda povišan mišični tonus in bi ji koristila masaža, različni drugi načini umirjanja, sproščanja? V tej starosti je to lahko tudi kar pogost pojav. Lahko morda navedete, kolikokrat v 24 se hranita?

Morda bi vam koristili tudi kakšni nasveti pri doječi stavki in odstavljanju od stekleničke, če bo čas za branje.

Doječa stavka – zavračanje dojenja v prvem letu:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977609,1977609#msg-1977609 (mlajši dojenček)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4265569,4274199#msg-4274199 (kako postopoma
nazaj na dojko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986835 (izkušnje, predlogi, občutki)
Sesalna zmeda: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=579&t=579
Odstavljanje od stekleničke:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=785&t=775 (kratek članek)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5419065 (3m, dojenja ne mara preveč)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986820 (dopisovanje, podrobni napotki)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5323717 (2,5m, težave, polno dojenje, spet steklenička)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979673 (10d)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni ga. Vozel.

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš odgovor in tudi vprašanja ob tem.

Na forumu sem našla vaše odgovore na ista ali podobna vprašanja, zato sem se lotila reševanja situacije.
Deklici sem v zadnjih petih dneh ponudila dojko v polsnu ponoči in podnevi in tudi v času, ko še ni bila zelo lačna. V polsnu je nekajkrat uspelo, da je zagrabila dojko in začela sesati, vendar to sesanje ni trajalo dolgo in se je začela ponovno odrivati stran od dojke z vsem štirimi in še histerično jokati. Ponudila sem ji tudi dojko v času, ko še ni bila zelo lačna, vendar je bil izid podoben – odrivanje in jok. Izgleda kot da se ji ne da sesati po dojki, kar je seveda težje kot sesanje po cuclju stekleničke.
Hraniva se 6-7 krat dnevno. Spanje ponoči je v zadnjih dveh tednih raztegnila na 7-8 ur, tako da ob pol devetih zvečer dobi zadnji obrok in spi do štirih ali pol petih zjutraj. Kot rečeno, sem poskusila z dojenjem ponoči, vendar je uspelo ali pa ne.
Nisem pa opazila, da bi imela pri dojenju izrazit mišični tonus.
Ko pomislim malo za nazaj, spoznam, da dojke ni imela za sredstvo crkljanja, mogoče je tudi zato raje na steklenički. Ko jo hranim po steklenički, kar zavija z očmi in zraven “gode”, tako ji je všeč.
Nekaj časa bom še poskušala z vašimi predlogi za ponovno sesanje na dojki. Sedaj si izčrpavam mleko in ji ga ponujam po steklenički.

Lep pozdrav. Tina

Tina, včasih ima otrok zelo močni voljo, ki ni naklonjena dojenju. In mamica lahko poskusi zelo veliko stvari, pa otrok ne sodeluje in preprosto noče. V tem primeru vsekakor ni nobene potrebe, da bi si očitali, da nismo uspešni, saj sta za dobro dojenje potrebna dva, mati in otrok, otrok pa ni pasivno bitje, ampak se odziva, včasih zelo zelo intenzivno in nam lahko jemlje tudi voljo, da bi še kaj poskušali.

Nekatere mamice so ugotovile, da včasih umirjeno ponujanje, zagotovo brez siljenja, v izogib frustracijam pri obeh (umaknemo, če otrok pač ni pri volji), obrodi sadove šele čez nekaj dni ali tednov. Koliko časa poskušati, je težko napovedati. Ravnamo se po svojih občutkih. Kadar napetost narašča, je morda bolje opustiti, poskusiti drugi dan ali celo čez več dni.

Drugič pa se npr. najde vsak en del dneva, ko otrok redno sprejme dojenje in je to pač lahko nekaj časa tudi edini možen podoj. Ko to postane rutina in ni kreganja, poskusimo najti nov tak čas, da bi otrok morda sprejel še en podoj.

Nič hudega, če ne traja dogo, tudi dojenje par minut, ko dobro teče, je lahko vredu. Poskušamo, morda bo naslednji dan minutko dlje. Morda tudi ne.

Kaj pa, če bi poskusili s cucljem z manjšo luknjico in obliko, bolj podobno dojki (ali pa ste morda že?).

Ena možnost je tudi pripomoček, ki sicer nekaj stane, vendar ga omenjam, ker daje v določenih primerih fantastične rezultate. To je SNS, posebna cevka, po kateri otrok med podojem vleče mleko kot po slamici. Torej je na dojki, druge oblike sesanja so izločene, hkrati pa se ne more pritoževati nad ponudbo, ker lahko hitro potegne veliko mleka. Sčasoma, ko se otrok navadi na dojko in drugega načina ni, je dojka dobro stimulirana, otrok ve, da bo mleka dovolj in se umiri, po cevki pa je potrebnega čedalje manj mleka. Poglejte na povezave, prosim. Ponavadi to deluje, če se otrok vsaj prisesa in bi sesal, če bi mleko dovolj hitro teklo. Če otrok odklanja samo prisesavanje ne dojko, pa je težje.
Dohranjevanje na dojki prek cevke (Nursing Supplementer/Lactation aid):
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4938200 (zgodba, težak začetek, polno dojenje po 6t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,5275686 (zgodba, 4m, uspešno učenje dojenje z SNS)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980207 (cevka Nursing Supplementer + foto)
http://medelabreastfeedingus.com/products/breastfeeding-devices/52/starter-supplemental-nursing-system-sns (SNS, Medela)
http://www.breastfeed-essentials.com/accessories.html#SNS (SNS foto – uporaba)

Super, da lahko vzdržujete tvorbo mleka s črpanjem, to ni vedno enostavno, je pa mogoče in nekatere mamice zaradi tovrstnih težav tudi ugotovijo, da je za njihovega otroka to edini zares možen način in s tem nadaljujejo. Nekatere poskuskušajo občasno nazaj na dojko, druge ne. Nekateri otroci preidejo na dojko tudi dosti kasneje. Drugi delno preidejo ob trudu obeh. Tretji pa kar zavračajo.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close