Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina OMOTIČNOST

OMOTIČNOST

pozdravljeni. Sem dobra 2 meseca in pol po porodu četrtega otroka.Dva meseca po porodu sem se dobro počutila, potem pa se mi je kar naenkrat začelo rahlo vrteti in sem bila večji del dneva omotična. Glava me ni bolela in tudi kaj drugega ne, samo taka čudna sem bila v glavo, kot da bi imela nad očmi megleno in kot, da ne vidim čisto jasno. Pritisk mi je v tej nosečnosti iz 140/90 padel na 120/70 in mi tak tudi ostaja sedaj naprej. Bila sem na pregledu pri okulistu, kjer je tudi vse v redu, kri imam tudi v redu, tako sladkor(4,6) kot hemoglobin(136).zanimivo pa je to, da se mi je to začelo dogajati 2 dni po ugrizu klopa, ki je bil okužen in ravno sedaj končala z jemanjem antibiotika (pojavil se mi je kolobar). Taka sem bila dva tedna po ugrizu klopa, potem je bilo malo boljše, sedaj pa sem spet čez teden občasno omotična. Poskušam zadosti počivati,piti dovolj tekočine, ker polno dojim, tudi otrok je zelo priden, tako ta ponoči kar dobro spimo in tudi čez dan je priden.Sem pa bila v tej nosečnosti izredno utrujena in se tudi med nosečnostjo nisem zredila praktično niti kilograma kljub temu, da sem jedla normalno. ali bi lahko imela tako čudno glavo zaradi klopa, nosečnosti, poroda ali kaj? To se mi je res začelo dogajati po tistem, ko sem dobila klopa.Kolobar mi je sedaj izginil.prosim za nasvet.
lep pozdrav in hvala.

Spoštovani!

Preveril bi delovanje ščitnice, ki včasih lahko povzroča opisane znake.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

HVALA ZA ODGOVOR. ali imaš lahko težave s ščitnico pa je krvna slika vredu, ali se to sploh vidi v krvni sliki. Ali imaš lahko težave s ščitnico tudi v nosečnosti, pa tega ne odkrijejo. Zanimivo mi je nekaj, da je imel moj otrok nizko porodno težo 2610 g in velik 50 cm( bil je do konca nošen, 40 tednov), medtem ko so bili ostali trije otroki težki od 3860 naprej in veliki 55,56 cm. Ali bi lahko to da sem bila v nosečnosti zelo utrujena in se praktično shujšala in da je imel otrok majhno porodno težo posledica tudi nepravilnega delovanja ščitnice, pa tega nismo ugotovili?
hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani!

Delovanje ščintice se preveri z odvzemom krvi, vendar ne za običajne preiskave, temveč usmerjeno za hormone ščitnice. Na hitro ne bi povezoval opiesnih stvari, čeprav je tudi to možno. Na vašem mestu bi vsekakor preveril delvoanje ščintice.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

moje težave z omotico so se začele pred 6-imi tedni, ko se mi je v službi, kjer opravljam 3.izmensko fizično delo (8 ur stojim in pregledujem izdelke), na vsake toliko časa pojavila nekaj sekundna omotica. Naj omenim, da imam zaradi službe že nekaj let probleme z vratno hrbtenico in kmalu za tem, ko so se mi vsakodnevno začele pojavljati omotice, me je začel zelo boleti vrat in vratne mišice.To je trajalo kakšna 2 tedna in takrat sem morala jemati protibolečinske tablete, da sem sploh lahko funkcionirala. V preteklosti sem hodila že na fizioterapije in tudi RTG vratu ni bil prav “lep”.
Ker so se moje težave samo stopnjevale, sem obiskala svojo zdravnico, ki je bila najprej mnenja, da je ta omotica prehodnega značaja in da bo minila sama od sebe. V tem času so se mi po telesu pojavili tudi nekakšni lišaji suhe kože, ki naj bi bili pityriasis rosea in zdravnica na to ni polagala kakšne prevelike pozornosti.
Ker omotice niso minile, sem spet obiskala zdravnico, ki me je poslala na pregled krvi za ščitnico in imam TSH hormon res rahlo povečan (7,17), ampak to naj ne bi bil razlog za moje omotice. Zato mi je predpisala tudi Betaserc tablete, ki pa mi tudi niso pomagale, saj problem mojih omotic očitno ni v centru za ravnotežje.
Ker so bile moje omotice vsak dan hujše in sem postajala že zelo zaskrbljena, sem se spet vrnila k zdravnici, ki mi je dala napotnico za ortopeda in optika, ampak še čakam na preglede.
Prejšnji teden pa se mi je začelo dogajati, da sem se zaradi omotic začela zbujati ponoči, saj se mi je ob obračanju v postelji vsakič malo zavrtelo. Na tej točki sem postala že nekoliko panična, ker me zelo skrbi razlog teh mojih omotic in da ni slučajno kak tumor.
Ko sem se vrnila k zdravnici in ji to povedala, me je poslala k nevrologu, ki pa je opravil samo tisti tipični pregled in rekel, da ne pozna vzroka mojih vrtoglavic, dal pa mi je napotnici za MR glave in vratu. V izvidu je moji zdravnici tudi predlagal naj mi predpiše nekaj za pomiritev, tako da mi je potem moja zdravnica predpisala Paroxat tablete in sem jih sicer pričela jemati, vendar sama mislim, da vzrok mojih vrtoglavic ni psihične narave.
Zadnje 3 dni imam še nek čuden pritisk v ušesih in glavi, občasno tudi mravljince po glavi in rokah, sem še bolj omotična in slabo spim.Tudi telesno sem čisto brez moči in se počutim zelo šibko. Danes ponoči se mi je pojavilo tudi nekakšno trzanje mišic po telesu. Postajam vse bolj prestrašena, ker ne vem če so vsi ti novi simptomi posledica bolezni, moje prestrašenosti oz. psihe ali jemanja teh tablet.
S strahom čakam tudi na MR glave, ker se zelo bojim najbolj črnega scenarija. Pregled imam kmalu.

Kakšno pa je vaše mnenje o mojih težavah?

Spoštovani!

Vedeti bi moral še kaj več o vzrocu pojavljanja težav, druge težave…, da bi lahko bolj prepričljivo odgovoril. Za somatizacijske težave, ki so na prvi pogled najbolj verjetne, je nenavadno to, da se je problem pojavil nenadoma, ne da bi imeli vsaj podobne težave kdaj prej. Z večjo zanelsjivostjo bo to mogoče potrditi tudi potem, ko bo MR normalna.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Hvala za vaš odgovor.
Psihičnih težav nisem do sedaj nikoli imela.Sem se pa sedaj močno prestrašila zaradi vsakodnevnih omotic in že videla najbolj črne scenarije, tako da sem postajala vsak dan bolj panična.
V teh dneh sem samoplačniško pravila MR glave in vratne hrbtenice. Z glavo naj bi bilo vse ok, v vratni hrbtenici pa so mi odkrili Schmorlovo hernijo na C6.
Še vedno imam napade omotice in nekakšnega šumenja v glavi, zadnje dni pa se mi pojavlja šibkost v levi roki in mravljinci zvečer, ko roko umirim. Včasih se mi pojavi tudi trzanje kakše mišice, vendar to ni tako pogosto. Seveda sem spet naletela na te simptome na internetu in prebrala o grozni bolezni ALS, ki me sedaj straši.
Naj omenim še, da mi je zdravnica dala preveriti tudi ščitnico in imam TSH povečan na 7,17, če ima to kakšno povezavo z vsem tem.
Lani poleti sem imela tudi klopa, vendar nisem imela nikakršnega izpuščaja potem.
Stara sem 33 let, fizično delam in imam že nekaj let težave z vratno hrbtenico.

Sem vam natresla še nekaj podatkov, če lahko mogoče sedaj kaj bolje povežete vse skupaj.

Hvala in lp.

Spoštovani!

S presikavami so izključene bolezni živčevja (npr. ni znakov multiple skleroze, ni anevrizem, ali tumorja). Tudi spremembe na vratni hrbtenici ne ponujajo razlage za omotico. Zaplet borelioze je manj verjeten glede na znake, ki jih imate.

Najbrž bo za vse kriv napor, napetost vratnih mišic zaradi položaja pri delu, ev. podhaljenosti mišic med delom ali med spanjem…, kar potem sproža stopnjevanje težav.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni,

danes sem bila spet pri nevrologu z izvidom MR glave in vratne hrbtenice. Povedala sem, da se mi v zadnjem tednu pojavlja mravljinčenje po telesu, trzljaji različnih mišic in da čutim, da imam mišice nekako slabe, sploh v levi roki. Ker je moj nevrološki status v mejah normale (spet so mi opravili klasičen nevrološki pregled, prst-nos, refleksi, mišična moč …) in MR glave bp, so ovrgli sum na kakšno bolezen in mi zopet predlagali antidepresive, češ da je za moje stanje kriva psiha.
To, da me skrbi kaj se z mano dogaja in da sem na internetu zasledila bolezen ALS, pred katero me sedaj zaradi teh znakov grabi panika, ne zanikam. Ali je možno, da si takšne znake povzročiš psihično?
Strah pred to boleznijo sem omenila tudi nevrologinji, ki je rekla, da naj ne skrbim, da tega nimam in da če bi imela, da bi se to odražalo pri mojem nevrološkem statusu. Kaj menite na to? Ali se ta bolezen pojavlja tudi pri mladih ljudeh?
Ali mislite, da bi bilo v mojem primeru pametno poiskusiti z antidepresivi?

Hvala in lp.

Spoštovani!

Vse govorjenje o tem bi bilo mlatenje prazne slame. Vsaj 5 let ne razmišljajte o nevroloških boleznih, nato pa magari ponovno preverite svoje stanje.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Hvala za vaš odgovor.

Zanima me samo še to, če je možno, da se mi je trzanje mišic, mišična otopelost, tresenje, občasne omotice, utrujenost … pojavilo zaradi jemanja AD-Cymbalta 60 mg dnevno.
Kot sem že rekla, sem šla prvotno k nevrologu samo zaradi dolgo časa trajajočih omotic, ta pa me je napotil na MR glave. Takrat sem bila nekaj dni res zelo panična ker sem mislila, da imam tumor. Zato mi je zdravnica predpisala AD. Nekje v tistem času, ko sem jih pričela jemati, so se mi začeli pojavljati tudi zgoraj našteti znaki.
Ne vem ali naj nadaljujem z jemanjem tablet ali si delam samo še več škode ter ali so ti simptomi posledica anksioznosti ali jemanja AD. Tablete sem jemala 4 dni, potem sem zaradi slabega počutja prekinila in jih čez nekaj dni spet začela jemati, ker mi je tako priporočila zdravnica. Tako da jih sedaj po prekinitvi jemljem 4 dni.

Spoštovani!

To bomo vedeli po kakšnih 3-6 tednih jemanja zdravil. V tm času poskusite z zdravili, tudi zaradi nadaljnje diagnostik je to pomembno, saj bi ob neuspehu zdrvil za živce s kar precejšnjo verejtnosjo izključili, da bi šlo za tesnobo ali dperesijo.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close