Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Prolaps mitralne zaklopke, stres,..

Prolaps mitralne zaklopke, stres,..

Pozdravljeni.

Odločil sem se, da tukaj povprašam za mnenje, saj internist kot tudi moj osebni zdravnik mi ne obrazložita zakaj jemljem zdravila in morem paziti na srčni utrip, kar me dela nesigurnega.

Tako je zdaj – na dan moram vzeti 1 tableto ConCor-ja (2,5 mg) in Dominor za blažitev stresa.
Internist mi je postavil 4 diagnoze : Prolaps mitralne zaklopke (hemodinamsko nepomemben), avtonomna disfunkcija, hiperkinetični srčni sindrom in labilna arterijska hipertenzija.

Star sem 20 let in pred dvema letoma sem prvič šel zdravniku zaradi težav, ki sem jih imel med telesno vadbo. Včasih po daljši vadbi, včasih na začetku vadbe mi je srce začelo nenormalno hitro biti in se ni ustavilo kljub takojšnem prenehanju vadbe. Umirilo se je šele po 15 do 20 minutah počitka. Med tem “napadom” sem se oznojil, v glavi se mi je vrtelo, hitro sem dihal, imel šibke noge. Po 20 minutah sem lahko normalno nadaljeval z vadbo (sicer zavestno bolj previdno). Prav tako pa sem si v tistem času začel meriti arterijski pritisk, ki se je stalno vrtel okoli 140 – 150 / 80 (v družini sta mati in babica z povišanim art. pritiskom). Po pregledu pri internistu po teh težavah mi je internist samo napisal, da se naj izogibam težjim naporom.

Pred 4 meseci po zelo stresnem obdobju medtem ko sem sedel za računalnikom sem občutil v prsnem košu tako čuden občutek (zdaj niti vem ne več kaj sem občutil) da sem mislil, da se mi je srce zaustavilo. V glavi se mi je zavrtelo in čutil sem mravljince, ki so se širili iz vratu v glavo. Tega sem se tako ustrašil, da se skočil na hodnik, če bi omedlel, da bi mi kdo lahko pomagal.Ko sem po 5 minutah še dihal in gledal sem se napotil študentskemu zdravniku, kjer so mi naredili EKG. Ekg definitivno ni bil normalen ( nejasen P val, razvidni QRS kompleksi) a mi je zdravnica rekla le, da imam tahikardijo (utrip 128) in mi predpisala ConCor 2,5 mg ter da se oglasim pri internistu. Naslednji dan mi je internist opravil UZ srca, kjer je ugotovil hemodinamsko nepomemben prolaps mitralne zakopke (anteriorni lisitič) ter potrdil, da naj jemljem ConCor. Nakar je bilo nekaj dni dobro, potem pa sem spet v mirovanju občutil hitro bitje srca in utrip, ki sem ga čutil v vratnih žilah in slišal v ušesih. Pri zdravniku spet ni bilo ugotovljeno nič pomembnega.
Po 2 mesecih strahu kaj bo z mano in težavami kot so mravljinci iz vratu v glavo, glavoboli po en teden skupaj, palpitacije v mirovanju, nespečnost, depresija, ponoči tresenje v sredini prsnega koša, in enkrat do dvakrat na dan grozen občutek v prsnem košu (ki traja do 2 sekundi, kot bolečina, celega me je stisnalo ob tem, tudi dih mi je zastal med tem) sem opravil 24 urni EKG, ki je pokazal 42 supraventirukulanih ekstra sistol (SVES) in da ni zabeleženih malignejših sprememb. V tem času sem opravil še tudi obremenitveni test, ki je bil prekinjen pri 208W zaradi utrujenosti s porabo kisika 35,35 ml/kg/min (slabša telesna aktivnost). Internist je v izvidu napisal, da frekvenca srca in naraščajoči art. pritisk naraščata primerno, a je opazil znake blage tlačne obremenitve. Priporočil je, da se mi frekvenca srca med rekreacijo naj giblje med 102 do 145 utripi na minuto.

Kaj mene zdaj od vsega tega zanima je ZAKAJ, če nimam (“resnejših”) težav z srcem oz. da sploh nimam nič narobe – moram jemati zdravila za srčno popuščanje (Concor 2,5 mg eno tabl. na dan) in ZAKAJ moram paziti na srčni utrip (145 utripov in mam ob vsaki vrsti rekreacije po nekaj časa). Star sem 20 let, 183 cm visok in tehtam 78 kg, z glavoboli zjutraj ko vstanem (kot tak pritisk v glavi) ki minejo in se vračajo tekom dneva. Sem bil stalno telesno aktiven ( tek po 30-45 min dvakrat do trikrat na teden). Zelo me moti, da sem pri 20 letih omejen z frekvenco srca in naporom, še posebej zato, ker nekako je prepričanje internista, da je vse vredu a kljub temu mi pripisuje zdravila in monitoring srčne frekvence. Sam mi tega zakaj tako ni obrazložil, osebna zdravnica pa tudi ne zna obrazložit njegovega početja. Sem zelo negotov kaj je, kaj bo čez en teden ob rekreaciji, mi zaradi povečane tlačne obremenitve grozi nastanek kakšnih trombov v pljučnih arterijah, kaj bo čez 20 let. Sem nepomirjen in mi je bila diagnosticirana anksioznost in sem naročen pri psihiatru zaradi tega, ampak mislim da mi antidepresivi ne bodo pomagali dokler ne bom razumel oz. mi ne bo pojasnjeno zakaj moram to in ono če je vse vredu.
Zanima me tudi, če se skladajo podatki obremenitvenega testa – 208 w, 35,35 ml/kg/min ker sam se res ne počutim kakorkoli slabo telesno pripravljenega.

Najlepše se zahvalnjujem za Vaš odgovor.

Lep pozdrav,
Mario

Hvala za dolgo, izčrpno pismo v katerem ste navedli tudi ugotovljene bolezni, ki se tičejo srca. Če ste malo pokukali v knjige, brošure, zgibanke, revije, v katerih so prispevki o srčnih boleznih ste, zelo vejetno, prebrali prispevke v katerih zdravniki opisujejo “usodo” bolnikov s prolapsom mitralke, ki je največ “kriv” za vaše težave.
Prolaps mitralke je prirojena srčna napaka pri kateri bolniki imajo občasno (stresne situacije, vremenske spremembe, itd.)številne težave. Predvsem neredne utripe srca (posamezne ali v napadih), upočasnjeno ali popešeno bitje srca, neopredeljene bolečine pri srcu, nizek ali povišan krvni tlak, živčnost, hitro utrudljivost, itd.. Za to boleznijo bolehajo ženske v mnogo večjem številu kot moški. Bolezen se največ krat začne kazati v starosti 15 -25 let in v večini primerov se z leti “ublaži”. V redkih primerih počasi napreduje in poslabša funkcijo srca, ki jo zdravimo z operacijo zaklopke. Ko ima bolnik zgoraj navedene motnje svetujemo zdrav način življenja (dovolj gibanja in rekreacije)in zdravila za ublažitev težav. Iz izkušenj ugotavljamo, da bolnikom bolj pomagamo z nizkimi odmerki “betablokatorjev” (npr. Concor), kot s pomirjevali ali antidepresivi. Glede naporov, osvetujemo ekstremne, zato kar povečajo motnje. Lahko mi še pišete, vendar bodite brez skrbi!

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Še enkrat se Vam najlepše zahvaljujem za odgovor prim. Boris Cibic, dr. med. . S takšnim odgovorom se počutim veliko bolj sigurno in tako bom lažje premagoval te težave.

Najlepša hvala še enkrat.

Lep pozdrav, Mario

Za mladega fanta res lepo napisan prijazen članek. Čestitam Mario.

Pozdravljeni!

Če potrebujete kakšno darilo oz presenečenje za punco ( otroka) vam priporočam spodnjo spletno stran.

Tam se jaz kupil svoj Diffuser in sedaj v stanovanju prav zelo lepo diši !

https://cuteystore.com/

New Report

Close