Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dolgi nočni razmik med podoji

Dolgi nočni razmik med podoji

Spoštovana ga. Mojca,

imam že kar nekaj izkušenj s težavami z dojenjem, saj sem pri prvem – sedaj 22 mes starem sinčku imela, kar nekaj težav, da sva z začetnega dodajanja v prvih tedni prešla na polno dojenje. Ves čas potem je dojenje do 15 meseca več ali manj uspešno teklo v zadovoljstvo obeh, zato najprej hvala za ves čas in pomoč!!!

6 tednov nazaj pa sem rodila hčerkico – težko 3010 g, dolgo 52cm, ki imam popolnoma drugačne dojilne navade – no vsaj do sedaj – kot prvi sinček.

Od začetka se polno dojiva, ob odpustu je tehtala 2890g, pri starosti en mesec pa 3860g. Njena navada je, da se zadnji teden (no pa večinoma tudi prej) po večerni negi doji okoli 21 ure in potem skoraj vedno zaspi za 4 do 6 ur ali (danes) celo 7 ur!Morda se kateri mami zdi to normalno, no zame glede na izkušnje s sinčkom, ki se je dojil tudi ponoči na 2 do tri ure do skoraj 8 meseca ni, zato se opravičujem, če zastavljam nesmiselno vprašanje in odpiram temo.

Za moje prsi – ker imava čez dan podoje na cca. 1,5 do 2,5 ure predstavlja že težavo z bolečinami v prsih, še bolj pa me skrbi, da moram kaj storiti, da bo mleka dovolj čez dan in za normalen napredek v teži.

Ker pravijo, da dojenčka ponoči ne zbujaj, si, če me bolečina prebudi, malo mleka kar ročno iztisniti v umivalnik (to je res malo, nekaj stiskov) in hitro nazaj spat!Običajno se tem intervalu zbudi in doji samo na eni dojki (čez dan pa spreminja potrebo enkrat na eni, drugič na obeh) in potem pri naslednjem dojenju na drugi ali obeh – v dodatno pojasnilo naslednja nočna dojenja so npr. prvo okoli 2h, naslednja pa običajno čez dve ali res največ tri ure in niso obilna (torej na eni dojki ali pa zelo kratka in že zaspi na prsih tudi če jo poskušam malo pogladiti po bradici). To predstavlja ponoči po mojem mnenju prevelike razmake, da ne bi morda prišlo do pomanjkanja oz. nedovolj hitre in količinsko dovoljšnje tvorbe mleka v prsih čez dan.

Zato me zanima, kako naj pravilno ob teh nočnih dolgih (meni sicer zelo dragih!) rundah njenega spanja reagiram, da bo dovolj mleka za dobro dojenje in redno napredovanje njene teže tudi čez dan? Naj se po dveh ali treh urah prebudim in si mleko ročno ali s prsno črpalko izčrpavam ali “znajo” te situacije prsi same pravilno zaznati in urediti?

Glede na starost (6t) pa sicer morda lahko pričakujem tudi skoke v rasti in večkratno nočno prebujanje?

Najlepša hvala vnaprej za odgovor!!
pika

Pozdravljeni, Pika!

Čestitke za premagane težave pri fantku in prav tako ob rojstvu vaše deklice!

Ja, to je zelo zanimivo, kajne, da sorojenci praviloma ne sledijo en drugemu po načinu dojenja, vzorci so zelo različni, zato si mamica včasih v določenih situacijah kar težko pomaga z izkušnjo pri prejšnjih, no, čeprav veščina vsekakor šteje in je zelo dobrodošla.

Skrbi vas, kako se bosta vaši dojki prilagodili na celonočno spanje vaše 6t stare dojenčice. Deklica dobro napreduje, tako da ji to dolgo spanje ne dela težav, vi pa si morate mleko črpati, saj sta dojki sicer prenapeti.

Vprašanje seveda ni nesmiselno, brez skrbi, s temi težavami se ne srečuje tako malo mamic in prav je, da o tem premislimo, saj lahko pride do nezaželjenih zamašenih vodov ali vnetij.

Če otrok tako zgodaj spi tako dolgo oz. se le na kratko podoji in popije zelo malo, je težava s prenapetimi dojkami ponči res lahko večja, kot če se to zgodi kdaj kasneje, ko je že dlje od poroda. Dojki se v vsakem primeru postopoma zmoreta prilagoditi na ta razmak in sčasoma bi morala biti nočna prenapetost čedalje manj zaznavna, kdaj in kako, pa je odvisno tudi od vsake mamice in situacije posebej.

Razen dojenja na dekličino pobudo vam čez dan ni treba storiti nič posebnega, da bi bilo mleka še naprej dovolj. Dojki lahko sčasoma ločita med obdobji, ko se otrok doji intenzivneje in se naj mleko tvori hitreje, in obdobji, ko dojenja (skoraj) ni in naj bi se tvorba upočasnila. Kot rečeno, pa se to včasih ne zgodi takoj oz. lahko traja tudi nekaj tednov.

Če deklica dobro napreduje, pridno polni pleničke, je ponoči ni treba zbujati. Se pa verjetno ne boste mogli vsaj nekaj časa povsem znebiti temu, da ponoči vstanete in si pritisk mleka olajšate oz. zmanjšate.

Kaj lahko naredite:
– zvečer podojite iz obeh dojk oz. poskrbite, da bosta dojki primerno mehki, ko greste spat (ne priporočamo, da bi iztiskali dodatno, če ne čutite prenapetosti, saj s tem še pospešujete tvorbo mleka)
– ponoči si lahko na nočno omarico pripravite večjo/globjo posodo, kamor iztisnete nekaj mleka, mirno lahko to tudi počaka do jutra kar tam, saj na sobni temepraturi (ponoči tudi ni prevroče) mleko zdrži do 10h; mleko lahko popije npr. starejši otrok ali kdorkoli, je zelo hranljivo
– ponoči iztisnete samo toliko, da vam odleže in lahko nekaj časa v miru spite
– nekatere mame ugotovijo, da je tvorba mleka manjša, če enkrat iztisnejo malo več, pa potem spijo in zdržijo dlje, ne da bi iztiskale, druge raje iztisnejo večkrat čisto malo, le da ni pritiska
– pogosto deluje tudi tak način, da mamica vsak dan iztisne malo manj mleka in (če ugotovi, da prenapetost ni premočna) iztisne tudi malo kasneje; z zamikanjem časa iztiskanja in manjšanjem količine pomagamo dojkam, da začno mleko tvoriti počasneje
– če se zbudi in podoji na eni dojki, drugo preden zaspimo nazaj malo iztisnemo samo v primeru, če je že dokaj napeta in vemo, da bo kmalu prenapeta, trda ali boleča
– če gre hitreje in laže lahko črpate tudi s črpalko, ki je lahko tudi kar na nočni omarici

“To predstavlja ponoči po mojem mnenju prevelike razmake, da ne bi morda prišlo do pomanjkanja oz. nedovolj hitre in količinsko dovoljšnje tvorbe mleka v prsih čez dan.”
***Zaradi nočnega spanca ali daljšega razmaka oz. kratkih podojev ne pride do pomanjkanja mleka. Pomembno je, da se otrok dobro, aktivno in za njegove potrebe dovolj pogosto pač podoji podnevi. Ali dobi dovolj mleka, vidimo po pleničkah in napredovanje.

Ja, glede na to, da je deklica stara šele 6t, se lahko vzorec dojenja še tudi razmeroma hitro spremeni, ampak tedaj boste pač dalje dojili na njeno pobudo in dojke bodo to zaznale. Hm, zanimivo, da je v vaši situaciji morda celo laže vzpostaviti več mleka, ko ga bo deklica rabila (imeti več podojev), kot pa upočasnjevati tvorbo teh nočnih presežkov.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Mojca Pozdravljena,

najlepša hvala za odgovor-e. Nasvete sem že s pridom uporabila.

Zanima me le še ali obstaja kakšen uporaben trik kako našo malo prepričati, da bi se dojila ob podoju na obe dojki in ne praktično redno le na eno?

Mislim, da smo ravno v fazi skoka v rasti, ker se zadnje dni dojila po 12x – no meni osebno se zdi to dokaj normalno, če se hrani le na eni dojki. Ali imate kak link, kjer bi lahko osvežila svoje info o skokih v rasti?

Hvala za vso pomoč, vas berem :)!
pika

Ali obstaja kakšen uporaben trik kako otroka prepričati, da bi se dojil ob podoju na obe dojki? Hm, ne vedno, kajti tudi otrok ima svojo voljo in kaže, kaj želi, kajne – seveda predpostavljamo, da v vsakem primeru dobro napreduje.

Lahko poskusite:
– dati drugo dojko, ko je deklica že delno uspavana, a še ne spi povsem (je mirna, drema, a je še pripravljena sesati)
– ponuditi po kupčku ali po kratki pavzi, nošenju, previjanju… še drugo stran
– ponuditi malo prej, preden se otrok ponavadi neha dojiti in preden nakazuje, da izgublja interes
– ponuditi drugo dojko v istem položaju, brez obračanja, le s premikom 10-15cm levo ali desno

Večina dojenčkov se sama prilagodi novemu načinu, ko ga potrebuje.

Poskok v rasti:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4720236 (6t, 7t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4162878 (2m, bo treba dodajati?)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1525&t=1525 (3m)

Še dva članka o umetnosti dojenja na otrokovo pobudo:
http://www.llli.org/ba/May99.html
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4366643

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close