Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Splošna stomatologija škrtanje oz. škripanje z zobmi-bruksizem

škrtanje oz. škripanje z zobmi-bruksizem

Stara sem 25 in imam hude težave z zobmi, saj vsako noč močno škrtam z njimi tako, da celo partner dostikrat ne more spati zaradi močnega zvoka. Zobje imam močno obrabljene in občutljive, sklenina se mi tanjša.

Škrtanje z zobmi pa se mi dogaja tudi na dopustu, kjer imam manj stresa. Ali je škrtanje sploh povezano s stresom in živčnostjo?

Zanimajo me vzroki za tako početje in seveda kake so možnosti zdravljenja-kje dobiti silikonsko opornico? Zanima me tudi kaj lahko sama storim zoper to početje. Ima še kdo podobne težave?
Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni,

me veseli, ker ste mi zastavili takšno vprašanje. Škripanje z zobmi, ki ga strokovno imenujemo bruksizem je precej pogosta motnja, ki pa se ji žal posveča premalo pozornosti. Nanjo postanemo pozorni šele, ko se pojavijo posledice, ki pa jih težje zdravimo.

Bruksizem je torej motnja, ki jo opažamo v vseh starostnih obdobjih, tudi pri otrocih. Strokovnjaki opisujejo dve obliki motnje ; nekontrolirano pogosto stiskanje zob, brez premikov čeljusti in druga oblika, pri kateri prihaja do premikov čeljustnic in drgnenja zob zgornje in spodnje čeljusti. Pojavljata se kadarkoli, pri čemer je prva oblika pogostejša v dnevnem času, druga pa ponoči.
Vzroki za pojav so lahko različni; nepravilen stik zob (okluzijske interference), pogostejši so psihični vzroki (stres, preobremenjenost itd.), lahko kot posledica uživanja zdravil (zdravljenje depresije, shizofrenije ipd), posledica uživanja drog (ecstasy, kokain) ali alkohola.
Strokovnjaki so si enotni, da gre za neke vrsto stimulacije centralnega živčnega sistema, ki se odraža na tak način.
Posledice bruksizma;
-obraba zobne substance (sklenine, dentina)
-znižanje višine griza, kar ima za posledico spremembe v čeljustnem sklepu in postopno pojavljanje bolečine v njih, posledično se spremeni tudi fizionomija obraza
-pojavljanje mikropok v zobni strukturi kar poleg obrabe zobne strukture vodi v povečano občutljivost zob na termične, kemične, mehanske dejavnike..
-pokanje in izpadanje plomb
-nižanje nivoja dlesni; razgaljanje zobnih korenin, omajanje zob, pojavljanje obzobnih žepkov; pojav parodontalne bolezni, izpad zob
-glavobol in bolečine v čeljustnem sklepu zaradi prenapetosti v žvečni muskulaturi

Zdravljenje bruksizma je potrebno začeti čimprej, saj so posledice pričakovano manjše. Prvo skrbno preučimo vzroke motnje in jih odstranimo, če je mogoče. Pacientu svetujemo uporabo opornice. Opornice so iz različnih materialov in so lahko standardne ali individualno izdelane. Obstajajo mehke silikonske opornice in trde akrilatne. Strokovnjaki se pri zdravljenju bruksizma z opornicami bolj nagibajo k uporabi trdih individualno izdelanih opornic. Mehke opornice naj bi preprečevale obrabo zobnih struktur, ne pa tudi premikanje čeljustnic in posledično glavobola. Včasih je potrebno timsko sodelovanje strokovnjakov; poleg stomatologa še splošnega zdravnika, spec. ortodonta, otorinolaringologa, psihiatra, psihologa… Pri stresnih situacijah pomagajo relaksacijske tehnike; šport, joga, meditacija, oddih itd. Zdravljenje bruksizma je torej popolnoma individualno in zahteva pri posameznem pacientu svojstven pristop.

Na vprašanje sem vam obširneje odgovorila, saj niste osamljen primer, sam pojav pa je bil v preteklosti pri mnogih pacientih spregledan. Svetujem vam obisk vašega zobozdravnika, če vam le ta ne bo nudil zadovoljive oskrbe, se lahko oglasite tudi v naši ambulanti.

Srečno.

*** dr. dent. med. *** Zobna ordinacija Prenadent *** tel. 040 934 000 www.zobozdravstvo-prenadent.si *** www.informacija.net/zobna-ordinacija

New Report

Close