Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Skrinjica idej! 10 razlogov, zakaj uživati ekološko pridelano hrano

10 razlogov, zakaj uživati ekološko pridelano hrano

10 razlogov, zakaj uživati
ekološko pridelano hrano

1. Ekološki proizvodi ne vsebujejo strupenih kemikalij. Lupina konvencionalno pridelanega jabolka vsebuje povprečno 20 do 30 umetnih strupov, ki ostanejo tudi, ko sadež olupimo.

2. Sveže ekološko pridelano sadje vsebuje povprečno 50% več vitaminov, mineralov, encimov in ostalih hranil kot konvencionalno pridelano.

3. Edini način, da se izognemo gensko spremenjeni prehrani (GSO), je ekološka pridelava. Z nakupom le-te lahko tudi na svoj način protestiramo proti gensko spremenjeni prehrani.

4. Ekološko pridelani proizvodi, še posebej vsakodnevna prehrana, so bistvenega pomena za nas in za naše družine. Pri konvencionalni živinoreji hranijo živali z nevarnimi antibiotiki, sredstvi za pridobivanje mišične mase, sredstvi proti parazitom in z ostalimi zdravili, tudi če so živali popolnoma zdrave. Ta zdravila pristanejo neposredno na naših krožnikih ter povzročajo različne bolezni, kot so npr. koronarne bolezni in povišan krvni pritisk.

5. V Veliki Britaniji na konvencionalnih živalskih farmah kar 99% živali hranijo z gensko spremenjeno sojo. Na ekoloških farmah niso zasledili niti enega samega primera bolezni BSE (bolezen norih krav). Zdrav razum nam kaže, da je ekološka hrana varna.

6. Organski proizvodi imajo veliko boljši in naraven okus. Sadje in zelenjava so polni sokov in arom.

7. Ekološka pridelava podpira naravo in raznolikost divjih živali. V zadnjih 30-ih letih je konvencionalno kmetovanje v Veliki Britaniji vodilo k dramatični eroziji zemlje, v nekaterih predelih smo zasledili kar 70% upad divjih ptic, uničenja starodavnih živih mej in izginjanje nekaterih najlepših vrst metuljev, žab, v travi skritih kač in divjih sesalcev.

8. Ekološko pridelana hrana v resnici ni nič dražja od konvencionalno pridelane, saj moramo upoštevati plačevanje državnega davka. Vsako leto plačujemo milijone za čiščenje posledic uporabe kmetijskih kemikalij v naših vodah. Veliko Britanijo je izbruh bolezni BSE stal več milijard funtov. Kaj šele, če upoštevamo, koliko denarja bomo morali zaradi bolezni potrošiti, ko bomo starejši, ker smo se v mladosti prehranjevali z nezdravo hrano.

»Sanacija ljubljanskega vodovoda bo zaradi nekaj deset kmetij stala davkoplačevalce okrog 15 milijard tolarjev.«
Anton Komat – neodvisni raziskovalec in eden največji ekoloških borcev v Sloveniji

9. Konvencionalna pridelava hrane resnično ogroža zdravja kmetovalcev in živinorejcev. Tam lahko zasledimo povečanje rakavih obolenj, težav z dihali in ostalih težjih bolezni. Ta trditev še posebej drži v deželah v razvoju in na bombažnih plantažah, kjer s pomočjo kemikalij pridelujejo bombaž. Če nas torej skrbijo drugi ljudje, se odločimo za ekološko pridelavo.

10. In če nam je preprosto všeč misel, da bi naši otroci in vnuki lahko obiskali podeželje, da bi lahko se igrali v gozdovih in na poljih, tako kot smo se tudi mi v otroštvu, se odločimo za ekološko pridelano hrano.

Vir: Ysanne Spevack (urednica OrganicFood.co.uk):

New Report

Close