Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? Znamenja-šli bi cela familija malo se pokazat za preventivo k dermatologu??

Znamenja-šli bi cela familija malo se pokazat za preventivo k dermatologu??

vsi člani, torej jaz in mož in dva najstnika imamo po telesu kar nekaj znamenj, le kdo jih pa nima, kajne. Nobeno znamenje ni posebno, da bi zganjala paniko, ampak ker nisem dermatolog, me vseeno malo skrbi, če je vse okej. Kaj gremo lahko vsi na preventivni pregled k dermatologu ali k svojemu splošnemu zdravniku za začetek? Nas bodo sploh vzeli ali bodo dejali, naj ne delamo gužve…

Je kdo to že prakticiral?? Je mogoče celo kje dermatolog, ki dela na koncesijo in da se ne čaka preveč, kakšen mesec ni blema…? Zanimam se za Lj in okolico. Hvala!

Pa še to mi povejte, ste z dr. Boris Kraljem zadovoljne, tiste, ki ste že bile pri njemu? Šli bi k njemu?? Ali je kdo boljši;))

Samoplačniško vas bodo povsod veseli. Znamenja so nekaj drugega kot “lepotne pike”, tako da prav panike res ni treba delat.

Kdo je boljši je zelo subjektivna ocena, zraven pa seveda tudi to, kako se prodaja megla.
Če imate v družini maligne melanome, potem bo vsak dermatolog opravil pregled celotne družine. Če pa melanoma v družini nimate, znamenja pa tudi niso povsem nič sumljiva, bodo tudi tisti, ki niso “najboljši” pregledali vas in vse družinske člane, kar bo sicer nestrokovno in nepotrebno, pa odlično za plačilo. Strokovnost in “kdo je boljši” tukaj nimata ravno najboljše koleracije.

Moj partner ima tudi izbočena znamenja in je hotel eno od večjih odstraniti oz. vsaj na pregled, pa mu splošna zdravnica ni dala napotnice, češ da ti pripada le, če se z znamenjem kaj dogaja. Samoplačniško so pa seveda vse poti odprte.

Prejšnjo soboto je bil dan proti melanomu, dermatologi so brezplačno pregledali vse pike. Mi smo vsi šli. SUPER!!!

Vsako leto bi se moral vsak pokazati pri dermatologu, ki bi ga moral pregledati od glave od pete, vključno z lasiščem. Ampak pri nas te po mojih izkušnjah ne pregledajo na takšen način, čeprav bom jaz spet šla, ker nimam druge izbire, polna sem znamenj.

Nobeno zdravstveni sistem na svetu ne bi mogel zadovoljiti takšnih želja, le samoplačniški sistem. Vsako leto vsa znamenja??? Sami si pregledujte znamenja in če rastejo, spreminjajo barvo, kažejo izrastke, morda krvavijo, so na draženem mestu, potem pojdite na pregled. Da pa bi kar tako kazali vsa znamenja, enostavno ni mogoče. Tega si ne more privoščiti nobena država.

Tako je, vsako leto vsa znamenja. Tudi vsako leto bi si človek moral dati pregledati oči in zobe. Nisem pisala o tem, kdo bi moral te preglede plačati, pisala sem, da so potrebni. Samopregledujem naj si znamenja na vratu, hrbtu? Jaz tudi ne morem vedeti, kaj je nevarno in kaj ne, nisem dermatolog.

Če te skrbi, bi seveda se naročila pri zdravniku, da znamenja pogleda in te pouči kako in kaj v prihodnje. Da bi celo družino prijavila zraven? Zakaj ne? Je pa glede na govorice v zdravstvu in zaradi ministrovih ukrepov, to vse skupaj mogoče mission impossible, ti pa kar poskusi, seveda, če te skrbi.

Potem pa lahko en drugemu pregledujete znamenja.

Tistim nestrpnim, ki se razburjajo, v ogledalu se da tudi sam sebe pregledati, vprašajte v ambulanti in podučili vas bodo. Sama sem morska deklica, ki je v otroštvu bila pogosto prepražena z vseh strani, zato sem tudi že nekaj znamenj morala odstraniti, ki so se “vneli” bili so čudni, srbeli so in podobno…

Glede zdravnika mi je vseeno, enkrat sem imela srečo in me je pregledal prav predstojnik klinike, zelo, zelo v redu. Imena si nisem zapomnila…

Samopregledovanje seveda. Tako kot si morajo ženske samopregledovati dojke in na ta način se ugotovi definitivno več sumljivih tvorb kot pri zdravniku (torej slučajno), kot si morajo moški samopregledovati moda, tako si moramo samopregledovati znamenja. Na hrbtu ti jih pač nekdo drug. In na ta način lahko ugotovimo preko 90% znamenj, ki se spreminjajo in zahtevajo obravnavo. Če pa bi vsak hodil kazat svoja znamenja vsako leto, potem bi moralo biti v Sloveniji 2 milijona dermatologov, pa 2 milijona ginekologov, pa 2 milijona urologov …
Je pa seveda lažje kar k zdravniku, namesto kaj prebrati, pobrskati po zdravstveno vzgojnih vsebinah (o nevarnosti raka, o načinih, kako ga ugotavljamo sami, ipd.).

Zato pa so vsi moji ameriški sorodniki, ki so imeli raka ali celo več rakov, še živi, medtem ko so moji slovenski sorodniki, ki so imeli raka, MRTVI.

Enkrat je ena priznana dermatologinja rekla, da vsak ki ima več kot 50 znamenj bi moral na pregled 1x letno. Smiselno je da se pokaeš osebnemu zdravniku.
Napraviš ABCDE pregled:
-asimetrija
-meja
-barva
-velikost
-razvoj

http://www.melanoma-day.com/sl/inside.cp2?cid=5784E4E8-95F2-EE52-F2AE-23CEBE7FD02F&linkid=inside

http://www.melanoma-day.com/sl/inside.cp2?cid=8E74206F-FFB1-C53C-54EA-181656828D53&linkid=examine

Kot rečeno že v začetku: če je v družini maligni melanom … Ni za projicirati specifične osebne izkušnje na celotno populacijo!

V družini??? Pred stotimi leti so bile možnosti, da dobiš maligni melanom 1:100.000, danes ga bo menda dobil vsak 70-eti. Tukaj mi babice in pradedki ne morejo veliko pomagati. Mnogi ga bodo dobili, pa ga v družini nimajo.

Mislim, da ne razumeš oz. nisi razumela.

Ti misliš, da jaz ne razumem, medtem ko ti jaz pišem samo to, kar sem slišala govoriti ameriške dermatologe.

Mi gremo 1 x na leto oz. na dve leti ne pregled za znamenja.Splošna zdravnica napiše napotnico in to je to. Če je kakšno znamenje za kirurško odstranitev pa napiše napotnico za kirurga.

Ameriški zdravstveni sistem je de facto praktično samoplačniški, ker je kakovost storitev odvisna od zasoljenosti tvojega zavarovanja – stroka ima toliko besede, kolikor jo plačaš. Tvoji sorodniki pa najbrž ne delajo ravno dvojega šihta v McDonaldsih.

Ameriški zdravstveni sistem je de facto praktično samoplačniški, ker je kakovost storitev odvisna od zasoljenosti tvojega zavarovanja – stroka ima toliko besede, kolikor jo plačaš. Tvoji sorodniki pa najbrž ne delajo ravno dvojega šihta v McDonaldsih.[/quote]

Ne, saj sem napisala, da ne pričakujem, da mi to te preglede plača, si jih sama. Nisem pa še doživela, čeprav sem vse dermatološke preglede plačala, da bi me pregledali tako, kot ti ameriški dermatologi pravijo, da bi moral zgledati pregled. Plačujem tudi okulista in zobozdravnika. Tudi ta dva pregleda, čeprav samoplačniška, nista takšna, kot ju v Ameriki opisujejo, da bi morala biti. Ja, ti izmerijo dioptrijo, s tem, ali imaš mogoče kataraks ali glavkom, se ne ukvarjajo. Ust ti ne slikajo. Govorim o samoplačniških pregledih.

New Report

Close