Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje evtiročna nodozna golša

evtiročna nodozna golša

Pozdravljeni,

lepo prosim za razlago izvida. Postavljena je bila diagnoza evtiročna nodozna golša.

UZ – ščitnica je normalne velikosti, IZOEHOGENA normalno prekrvavljena. V levem režnju so nodusi: KAVDALNO HIPOEHOGEN 1,7cm normalno prekrvavljen, KRANIALNEJE DORZALNO ANIZOEHOGENA 1cm bolj prekrvavljen in 1,4cm normalno prekrvavljen.
Kaj to pomeni normalno prekrvaljen???
TSH – 1,9mE/l

SCINTIGRAFIJA – ščitnica je povečana in neenakomerno kopiči izotop. V KAVDAKNEM delu levega režnja je kopičenje reducirano.

PUNKCIJA – v levem režnju ščitnice
1. KRANIALNO bolj prekrvavljen: zelo redki normalni TIROCITI. V pregledanem ni malignih celic.
2. KAVDALNI nodus – KOLOID, posamično in v skupinah ležeči UNIMORFNI TIROCITI. V pregledanem ni malignih celic.

MNENJE: konzervativna terapija ne bo uspešna, operativna še ni potrebna. kontrola začetek naslednjega leta.

Vljudno Vas prosim za razlago predvsem veliko tistanih izrazov. A mogoče vi predlagate kakšno zdravljnje? Najlepša hvala za pomoč. lep pozdrav.

Spoštovani!

Pri vas gre, glede na navedeno, za manjše gomolje (noduse) v ščitnici, ki sicer deluje povsem normalno (evtirotična nodozna golša). Izoehogen pomeni normalne odbojnosti (strukture) na UZ. Kavdalno pomeni v spodnjem delu režnja.Hipoehogen je manj odbojen od zdravega ščitničnega tkiva. Kranialno pomeni v zgornjem delu, dorzalno pa zadaj. Anizoehogen pomeni neenakomerne zgradbe na uZ.Normalno prekrvavljen pomeni normalno oskrbo s krvjo, oziroma normalen dopplerski signal na UZ.Scintigrafija je diagnostična metoda pri kateri vtelovnesemo izotop, ki se specifično kopiči v posameznem organu. Pri scintigrafiji ščitnice ocenjujemo intenzivnost in enakomernost kopičenja v žlezi. Tirocit je normalna ščitnična celica. Koloid je beljakovina v ščitnici na kateri so vskladiščeni ščitnični hormoni.
Glede na vse mnavedeno so gomolji (nodusi) v ščitnici nenevarni. priporočam spremljanje. Zdravljenje z zdravili pri nodoznih golšah ni učinkovito. Za kirurški poseg pa pri vas ni potreben.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Spoštovani g. Pirnat, najlepša hvala za vsa pojasnila. Zanima me edino še pri kakšni velikosti nodulov oziroma kdaj se odločite za opreacijo? Lp.

Zanima me še kakšna je verjetnost, da se iz teh celic razvije rak – maligne celice? hvala.

Spoštovani!

Za operacijo se odločimo pri nodusih, ki zaradi svoje velikosti estetsko motijo bolnika, ali povzročijo težave pri požiranju in dihanju. Iz benignih gomoljev se ne razvije rak, ampak se maligni gomolji pojavijo na novo, vendar je to pri nodoznih golšah relativno malo verjetno.
Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

najlepša hvala za vsa pojasnila. lepe praznike.

Pozdravljeni,

prosim Vas za razlago izvida

UZ: ščitnica je normalne velikosti, blago hipoehogena, le nakazano bolj prekrvavljena. v levem režnju je kavdalno hipoehogen nodus velik 1,3 cm, prekrvavljen le nekoliko bolj kot ostala ščitnica.

TSH; 2,48 mE/l

SCINTIGRAFIJA: Ščitnica je mejno večja, kopičenje v ščitnici je nekoliko neenakomerno – v sredini obeh režnjev so možni evfunkcijski do blago hiperfunkcijski gomolji. Nekoliko slabše je kopičenje v zgornjem delu levega režnja, tam je možen blago hipofunkcijski gomolj. V ščitnici se nakopiči 0,6% injiciranega pertehnetata.

UZ VODENA PUNKCIJA: posamično in v skupinah ležeči unimorfni tirociti. V pregledanem ni malignih celic ( II ).

hvala za razlago, zanimajo pa me tudi priporočila glede morebitne nosečnosti.

Hvala
Lep pozdrav Polona

Spoštovani,

glede na opis imate manjši vozlič v ščitnici, ki je nesumljiv, delovanje ščitnice pa je normalno. Vozlič je pogosta najdba v ščitnici, zdravljenje največkrat ni potrebno. Nekateri se s časom ne spreminjajo, nekateri rastejo, nekateri pa se celo zmanjšajo. Običajno redne kontrole pri tirologu niso potrebne, pač pa pregled, če bi imeli težave v predelu vratu. Vozlič ne predstavlja zadržka za nosečnost.

Lep pozdrav

******************************************* doc. dr. Katja Zaletel, dr. med.

Spoštovani,

prosila bi vas za nasvet.
ANAMNEZA: Kontrolni pregled v ščitnični ambulanti. V počutju ni sprememb. Familjarna anamneza glede obolenj ščitnice je pozitivna.
STATUS: Vrat: Ščitnica je normalne velikosti. Lokalno bezgavk ne tipljem.
UZ ŠČITNICE: Ščitnica je normalne velikosti, izohogena normalno prekrvaljena. V desnem režnju je hipoehogen nodus velik 4,7 cm močno prekrvavljen.
UZ VODENA PUNKCIJA NODUSA V DESNEM REŽNJU ŠČITNICE: benigen folikularen nodus z onkocitnimi celicami in obilno vezivno stromo. Bethesda II.
DIAGNOZA: EVTIROTIČNA NODOZNA GOLŠA
MNENJE: TSH je bil normalen, nodus v desnjem režnju raste. Predlagam operativno terapijo.

Ali to pomeni kirurška odstranitev celotne ščitnice ali samo del? Kako je potem po operaciji, je potrebno piti tablete vse življenje?

Hvala!
LP A

Spoštovani!

Glede na navedeno bo potrebno odstraniti celoten desni reženj ščitnice. Po operaciji je potrebno jemati tiroksin, tudi če se odstrani samo en reženj ščitnice.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close