Najdi forum

Kako začeti s tekom?

Pred nekaj časa sem se znova po dolgem času videla s sorodnico. Slednja je shujšala kar 43kg zgolj z tekom in manjšimi obroki. Rekla je da se bolje počuti. Predvsem so izginili problemi s hrbtenico.

Izredno me zanima , kako se lotiti samega teka. Z dietami imam slabe izkušnje poskusila sem praktično vse in izgubila skoraj toliko kilogramo kot jih imam sedaj. Problem je predvsem v moji teži. Moj ITM je 39. Stara sem 21 let in se zdravim za depresijo. Kolikor sem se pozanimala, tek tudi pozitivno vpliva depresijo.

Zanima me kakšen nasvet, za začetek samega teka, bi mi dali?

no odvisno od fizicne kondicije svetujem ti za zacetek 1 uro dnevno… ampak da se ne ustrasis … 1 uro dnevno hitro hodiš če lahko še kak meter umes potečeš super… in tako stopnjuješ in si zadajaš cilje…

napr:

1.mesec 1 ura hitre hoje
2.mesec 55min hitre hoje 5 min teka
3.mesec 50min hitre hoje 10 min teka
… poskusi še kako krepilno vajico, veliko vode in pazi na sladkarije in nepotrebne kalorije … lp

JUST RUN AND SHUT UP!!! mr.green

Ja, tako kot je napisal @bilder; postopoma pa kakšne krepilne vaje bi prišle VSEKAKOR v poštev(npr. fitnes 2x-3x tedensko ala HIIT) oz. bi bile ZELO priporočljive 😉

Hrana ITAK; dost B, dost kvalitetnih M, OH po potrebi, zelenjava.

Hej!

Če ti je težko začeti s tekom, ti priporočam program po knjigi Tek za začetnike (tudi sama tečem po njem). Nekaj zadetkov se najde na Googlu, mislim pa, da se je že tudi pisalo o njem. Gre za postopno povečevanje časa teka in zmanjševanje časa hoje, vse skupaj pa traja 13 tednov (takrat si pripravljen, da greš teč 10-kilometrski tek).

Sama sem zdaj v 7. tednu (glede na to da sem majhna in nimam veliko viška kg, se na tehtnici to ne pozna, se pa definitivno na obliki telesa; predvidevam, da se bo tebi poznalo tudi pri kg).

ja… točno tko… začni postopoma

jaz sem začela januarja (oz. decembra, a so bili vmes prazniki, pa nisem bla tko aktivna)… Najprej sem samo hodla, nato mi je to postalo tečno, pa sem dodala vmes malo teka… in nato vedno več…

od 1.3. pa bolj ko ne tečem oz. se nekak držim pravila 9-1; se pravi 9 minut teka 1 minuta hoje… ene tri sklope oz. slabih 5 km.

počutim se bolje, kg in cm pa tudi gredo lepo dol, s tem da pazim tudi pri prehrani – to pa ne pomeni, da sem na kaki dieti… jem manj, ampak vse… in gre lepo počasi, a vztrajno dol

tek mi je postal že zelo všeč, čeprav mi v takšnih deževnih razmerah kot je danes, tudi ne diši preveč… ampak ko je sončno pa prav uživam – in ful dobro se počutim, ko se vrnem domov… čisto prerojena

Tudi sama sem začela bi zelo aktivna pozimi in se tud dobro počutila – s hitro hojo, velikokrat tudi v hrib. Žal pa zadnji mesec ne grem skorajda nikamor. Živim v krajih, kjer je prisoten tudi medved in marec in april veljata za najbolj kritična meseca za srečanje z medvedko z mladiči, kar pa je najbolj nevarno. Četudi vsi vemo, da medved le redko napade človeka, pa je strah prevelik, da bi dobesedno rinila v tovrstne težave… In tako se ponavlaja iz leta v leto in nikoli mi ne uspe ohranjati konstantne aktivnosti v naravi …

Ja se pa vsedeš v avto in se odpelješ stran od medvedov:)))))vse se da,če se hoče.

Še dobro da “ne obstajajo” stadioni…

no, ja…

se strinjam s klarklaro… greš pač kam drugam – če seveda imaš možnost in voljo…

glede stadionov je pa tako: meni so presedli… včasih sem sama hodla le na tartan in sprva je blo kul… samo ko pa se tempo povečuje (vedno več km), pa postane dolgočasno…

lp

do tam, kjer ni medvedov imam najmanj 30 km, do stadiona pa tud 30 km … da bi se vozila v druge kraje teč se mi zdi absurd vseh absurdov, poleg tega pa sem že tako na knap s časom…

pol si boš pa na žalost mogla najti drugo aktivnost… meni je ful fajni solo tenis, ker sem zunaj na zraku in odvisna sama od sebe – pa zmatram se tut kar fajn…

kaj pa je to solo tenis?

Nehaj se že enkrat smilit sama sebi in strašiti s temi medvedi.
Rajši povej kakšen je % možnosti, da bi te med tekom napadel medved, glede na število napadov, ki so se zgodili v preteklih letih?
Ko si to izračunala si izračunaj koliko % več ljudi umre letno na cesti, pa nič ne jamraš, da ne moreš do službe, ker je smrtno nevarno.

SOLO TENIS: nič posebnega. to je tista žogica, ki je privezana na vrvico… s tem smo se igrali kot otroci… prodajajo pa jih v vseh športnih trgovinah (cena je okoli 10€)

Meni je tenis zelo všeč, ampak vedno ni na razpolago soigralca, zato si pač pomagam s tem… in verjemi, da če se hočeš, se lahko se ful namatraš… edino enih par kvadratov fajn ravnega terena si moraš poiskat, pa gre…

lp

hvala – solo tenis bo pri meni izvedljiv – imam dovolj teren naokoli
sicer pa – strah je strah. Tud pri skoku s padalom ali poletu z zmajem v tandemu je % nesreč zanemarljiv, pa me je strah in ne bom šla skočit al poletet.
Je pa tud res, da ko enkrat na blizu srečaš medveda al pa če že sam slišiš njegovo oglašanje v neposredni bližini (v naravi seveda) sigurno drugače doživljaš to žival.
Sicer pa – saj se gibljem v naravi, razlika pa je v tem, da čez dan, ko se več dogaja, ko se po gozdu sliši motorne žage, kosilnice s travnikov in ko so na gozdnih poteh še drugi sprehajalci in rekreativci imam sabo še otroke, ki ne bi sledili mojemu željenemu tempu. Ko imam čas it teč pa je že mrak in takrat res ne srečaš žive duše – razne kjer je razsvetljava, asvalt in motoriziran promet.

Saj ni treba, da srečaš medveda, dovolj je kak podivjan pes, da te vsaj za nekaj časa mine vse veselje. Ali pa kak malce “čuden” dvonožec. Sama sem enkrat naletela na steklo lisico, upam, da nikoli več, sva bili s prijatljico dovolj blizu hiš, da sva jo po hitrem postopku ucvrli domov. In si potem nisva upali nikamor, dokler ni prišlo obvestilo, da so jo “pospravili”.

oj 🙂

da ne odpiram nove teme bom kar tu postavila vprašanje:

kako izbrat prave copate za tek za začetnika?

lp

Kratko in jedrnato – izbereš copate, ki so ustrezni za tvojo nogo, res, da obstajajo ta hitri (in lahki) copati, ampak kakega posebnega tipa npr. za začetnike ni. Nekaj igra pri vsem skupaj še tvoja teža… Skratka, pojdi v trgovino, naredi tisti test, da se bo videlo, kateri tip tekača si, in kupi superge.

Jaz sem tekla z navadnimi adidaskami in me je začelo v gležnju matrat. Tu sem si na eni temi o teku prebrala, naj grem v Intersport ali Tomas sport . Šla sem v slednjega. Tam me je šef stestiral – pardon ne mene ampak na kak način tečem in mi predlagal model. Sedaj imam superge Mizuno in to je ko noč pa dan, ko pomislim kako je bilo prej…..
Pojdi, da vidijo kakšno nogo imaš in kateri tip tekača si, pa boš dobro izbrala!

Tekla nisem nikol kaj dosti, hodila pa redno v hribe. Ta teden sem prvič probala teč, nekak mi je zapasal. Tako lahkotno, zelo počasi, sem zdržala nekje 4-5 km. Pred tem sem pol ure hodila v hrib in po tem pol ure navzdol. Je to ok za začetek al bi morala začet 2 minute teka 1 minuta hoje itd.? Imela sem pa čist navadne superge, ampak vidim da bi blo dober nabavit ustreznejše.

New Report

Close