Najdi forum

Nesamozavest,strah,obup

Dober dan!

Star sem 20 let in vam pisem zato, da bi me malo usmerili, v tem smislu da bi vedel kako si naj pricnem pomagati.
Stvar je v tem da imam probleme s nesamozavestjo in to ze kar nekaj casa, recimo kake 4 leta. Saj ne da prej teh
problemov nisem imel, samo nisem se jih toliko zavedal, mogoce tudi se nisem dozivel kakih dogodkov, kjer se to
se bolj ocitno pokaze. V sebi imam obcutek, da nisem dovolj dober v nobeni stvari, ceprav imam v sebi potencial, vendar
mi ga tako misljenje pobije. Ko gremo s prijetelji ven in ko oni plesejo s puncam mislim da pac nisem dovolj dober
plesu pa tudi ne vem kako bi se obnasal pred punco, kaj bi si ona mislila o meni. To misljenje, ta strah mi prepreci,
da bi bil bolj druzaben, da bi spoznaval nove ljudi, da bi sam zbral dovolj poguma da bi sel do nekoga, ker pac si zelim
spoznati nove ljudi, nove prijatelje, nove zenske. Zelo sem tak, da veliko o tem razmisljam, kar menim da to stvar se toliko
bolj otezuje, pocutim se kot da sem v zacaranem krogu, in ker se prepricujem da bo vedno tako ostalo je stvar resnicno
tezavna. Veliko energije mi vzame, kar je vidno na drugih podrocjih, npr. sola. Vecina casa sem slabe volje zaradi tega.
Vendar dosti mi je tega, rad bi zbral pogum da bi bil bolj druzaben, vendar ne vem kako. Zanima me, ce poznate kaksne
skupine mladih, kjer se obcasno dobivajo, pogovarjajo o tezavah (o splosnih problemih). Mislim, da potrebujem druzbo,
prijatelje, ker mi je samo se to ostalo na zalogi kako bi si se lahko pomagal brez tega da bi sel h psihiatru in bi jemal zdravila. Ne vem ali mi svetujete slucajno obisk pr psihiatru ali psihologu in kaksna je sploh razlika? Ne vem ker imam
strah da ce bi zacel obiskovati psihologa ali psihiata bi se pocutil tako odrinjenega od druzbe, da je z mano nekaj narobe.
Kaj mi vi svetujete?
Oprostite, ker je pismo dokaj dolgo in najlepsa hvala vnaprej.
Zelo hvalezen bi biu, ce bi mi tudi ostali kaj odgovorili, kaksne vase izkusnje al kej podobnga. Fino bi bo ce bi se mal
o tem kej pogovoril, lohka se kdaj tudi skupi dobimo, karkol…….oki bom nehu nakladat:)))

Spoštovani T-Rex,
brez psihologa ali psihiatra boste pridobili samozavest ob sodelovanju z vrstniki pri športu, nakaj manj pa je boste pridobili pri bolj statičnih statičnih konjičkih.Poskušajte izboljšati tudi svoj sistem učenja , tako , da ga boste primerjali z drugimi.Uspeh v znanju je tudi prispevek k samozavesti.

Dragi T-Rex!

Strinjam se dr.Rejcem, da lahko šport zelo pripomore h dvigu samozavesti. Še posebej to velja za skupinske športe oz. za tiste v katerih zares uživaš, si morda tudi zelo dober v njih (pa tega morda še nisi odkril) in se jih ne lotevaš z muko.

Tudi jaz sem imela nekaj časa občutek, da nisem dovolj dobra v nekaterih stvareh. Toda pri meni je bil problem, da sem bila prevelik perfekcionist. To sem premagala in sem zadovoljna s sabo. Ko že omenjaš punce: lahko ti povem, da sem bila sama pred leti zelo nesigurna kar se fantov tiče. Zelo me je obremenjeval videz in sem bila prepričana, da ne morem biti nikomur všeč, čeprav so se vame zagledali sami super fantje in mi dali to tudi vedeti. Ampak jaz sem se prepričala, da to ni res in tako zamudila veliko priložnosti. Res je, da sem bila takrat še najstnica, ampak to me je oblikovalo v takšno kot sem danes.
Ne razmišljaj toliko o tem, kaj si dekleta mislijo o tebi. Tako je s tem: že res, da na plesišču pač najprej opaziš nekoga, ki dobro pleše in je zelo “pogumen”. Vendar je to velikokrat tudi vse. Za mnoga dekleta so najbolj zanimivi tisti “neopazni” fantje, ki se ne izpostavljajo toliko, plešejo kot jim pač ustreza in so videti zadovoljni v svoji koži. Res je tudi, da vsak želi ustvariti dober prvi vtis, vendar najboljšega pustiš, če si sproščen, dobre volje, se ne pretvarjaš preveč in si pač to, kar si. Seveda s tem ne mislim, da izliješ vso svojo podzavest, ampak, da ne skušaš posnemati nekoga, ker se bo to definitivno kazalo v tem, da boš živčen. Tema za pogovor se vedno najde, odvisno pač od situacije. Če te to teži, pa reci in ti bom kaj predlagala.
Morda je tudi tvoj problem ta, da se ne zavedaš svojih vrednosti. Ko odkriješ, koliko potenciala in sposobnosti, ki jim nikoli nisi dal prosto pot, se skriva v tebi, si na dobri poti k samozavesti. Seveda je primerjava z vrstniki lahko koristna, lahko pa je pogubna, če je ne znaš prav vrednotiti. Ne smeš z vsakim uspehom vrstnika to projecirati nase kot enako količina neuspeha. Še najbolj je koristna kar se tiče študija oz. šole, vendar mora biti to zdrava tekmovalnost v smislu spodbujanja k učenju in novim metodam učenja, ne pa tekmovalnost, ki bi te strašila in bi se čutil ogroženega zaradi uspehov svojih kolegov. To, da te moti tvoja nesamozavest je pravzaprav znak, da si se končno začel ukvarjati sam s sabo in se hočeš nekako rešiti “črednih nagonov” najstništva. Pomembno je le, da se osvobodiš nezdravega primerjanja z drugimi in se najprej dokažeš sam sebi. Seveda moraš napredovati postopoma in ne pričakovati, da se bo sprememba zgodila čez noč. Prepričana sem, da bodo tvoj napredek prav kmalu opazili tudi drugi…in tega ti ne bo treba razglašati.

Veliko sreče ti želim!

Imava podoben problem, že eno leto in pol se borim sama s sabo. Sem grozno nesamozavsetna, nikakor si ne morem vbiti v glavo, da dobro izgledam(kot mi pravijo drugi). To stanje v katerega sem zapadla me ubija. Skoraj vedno sem slabe volje, smejim se malo, počutim se nelagodno, ko se sprehajam po mestu, enostavno ne znam se več sprostiti. občutek tesnobe je vedno prisoten….in jaz se resnično hočem znebiti tega občutka, zaradi njega sem slaba v šoli, ker se mi dostikrat zgodi, da čeprav znam, pred tablo obnemim,ker sem tako nesamozavestna, da premišljujem o tem kako me folk zdej gleda itd….zapadla sem v totalno depresijo in resnično, resnično si želim, da bi bila spet vesela, nasmejana, sproščena najstnica, kot sem bila pred tem.
Si želim iti k psihiatru, pa me zanima, če lahko dobim napotnico od mojega zdravnika, za zastonj zdravljenje? najlepša hvala za odgovor

Spoštovana Mili,
za prvi obisk pri psihiatru potrebujete le veljavno zdravstveno kartico.Imena in naslove psihiatrov s koncesijo najdete na terminalu,kjer podaljšujete veljavnost kartice.Preberite tudi Nenin komentar.

dr rejec z mano je enako kot z mili.Mag.Vanja F Rejec dr.med.,psih je pisal/pisala:
>
> Spoštovana Mili,
> za prvi obisk pri psihiatru potrebujete le veljavno
> zdravstveno kartico.Imena in naslove psihiatrov s koncesijo
> najdete na terminalu,kjer podaljšujete veljavnost
> kartice.Preberite tudi Nenin komentar.

Ko berem to temo imam obcutek, kot da sem jaz predlagal to temo. Imam iste problem kot “T-Rex”. Pocutim se nesamozavestnega, tudi pri zenskah obcutek manjvrednosti in to zelo slabo vpliva na moje vsakdanje zivljenje. Ceprav so mi punce rekle da sem ceden se vedno pocutim kot kup nevemcesa.

Nena je napisala:
“Tema za pogovor se vedno najde, odvisno pač od situacije. Če te to teži, pa reci in ti bom kaj predlagala. “

ali bi lahko meni kaj predlagala. Ce bos hotela mi lahko predlagas tudi na
email : [email protected]

Lep Pozdrav!

New Report

Close