Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Vitamin D

Vitamin D

Spoštovani!

Imam dvomesečno punčko, ki lepo raste in se razvija. Razen krčev v (zelo) poznih večernih urah je z njo vse v redu. Glede krčev smo se že posvetovali s pediatrinjo in izločili vse morebitne povzročitelje. Otrok je le dojen, moja prehrana pa popolnoma v skladu z navodili. Tudi tu se stanje počasi izboljšuje in verjetno bomo kmalu prerasli magično mejo 3 mesecev, ko krči sami od sebe izzvenijo:-)

Moje vprašanje se nanaša na kapljice z D vitaminom. Punčki smo jih začeli dodajati pred približno 3 tedni in sicer AD3 peroralne kapljice, emulzija. Zanima me sledeče:
– Kolikor je bilo meni znanega in prebranega, je lahko A vitamin tisti, ki povzroča napenjanje in ki bi lahko bil vzrok za poslabšanje stanja krčev. Ali to drži?
– Kapljice dodajam zelo zgodaj zjutraj (med 6 in 7 uro, pred dojenjem) in opazila sem, da punčko čez dopoldan in tudi čez ves dan precej napenja. Stanje ni nevzdržno, vendar se zaradi tega precej zbuja in težko zaspi. V kolikor so koristi dodajanja vitamina A večje od težav, ki jih le-ta povzroča, bi seveda nadaljevala z dodajanjem, vendar me kljub temu zanima, zakaj pediatri predpisujejo te kapljice, če so vzrok prej omenjenim težavam? Ali je možno, da bi kapljice poslabšale stanje krčev pozno zvečer, torej 12 ur po zaužitju?
– Veliko se pogovarjam z ostalimi mamicami, in večina dodaja le D kapljice (tudi zaradi odločitve »na svojo roko«, ko je pediater predpisal AD3, pa so v lekarnah kupile le D). Kakšno je vaše mnenje glede tega in zakaj ter do kdaj je dodajanj A vitamina potrebno?

Za vaš odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem!

Spoštovana,

vitamina A in D imata velik pomen za razvoj določenih tkiv, zlasti kože, sluznic, mrežnice, pljuč (A) ter kostnega tkiva (D). Vitamin A je tudi antioksidant, torej preprečuje “staranje” tkiv. Pomanjkanja, ki so se kazala s težavami pri dojenčku – otroku, so opisovali zlasti v prejšnjem stoletju, kar nekaj desetletij nazaj. In najverjetneje je bilo zanje več vzrokov, ne le hipovitaminoze, zlasti zaradi drugačne (manj kakovostne) prehrane doječih mam in drugačne sestave nadomestkov maminega mleka. Zato je bila uvedba vitaminskih kapljic tedaj zelo pomembna za rast in razvoj otroka.

Danes je drugače, a še vedno nihče ni spremenil priporočil (pri tem mislim na strokovna združenja, ne na “politične” odločitve). In generacije dobivajo AD3 kapljice, ki sicer ne škodijo, a morebiti niso več prav nujne. Mnogi (tako zdravstveni delavci kot starši) radi težave (krčki, bruhanje, tekoče blato ali zaprtje, takoj po zaužitju ali po daljšem času) pripisujejo nesrečnim AD3 kapljicam. Vendar v sestavinah (tako obliki vitamina kot dodatkih) ni najti razloga za težave.

Torej vam prav “strokovnega” odgovora na vaša vprašanja ne morem napisati. Sem pa pristaš poskušanja – nič slabega se ne bo zgodilo, če za kakšen teden prekinete z dajanjem AD3 kapljic (predvidevam, da pediater ob pregledih ni ugotovil ničesar, kar bi kazalo na kakšno motnjo v vsrkavanju hraniv oz. vitaminov). In če bodo težave res minile, pričnite ponovno samo z D3 kapljicami. In dnevni odmerek razdelite v dva (pol zjutraj, pol popoldne). Če se ne bo zgodilo nič novega, začnite nazaj z AD3…. Je pa koristno, da si “spremembe” beležite v koledar ali zvezek, pregled zapisa bo koristil tudi vašemu pediatru.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

najprej najlepša hvala za odgovor!
Pišem vam ponovno z rezultati upoštevanja vaših nasvetov. Verjamem, da bo marsikomu moja izkušnja koristila. Torej, niti prenehanje dajanja AD3 kapljic, niti razdelitev dnevnega odmerka, nista spremenila situacije. Zdaj sem prepričana, da so zgoraj opisani problemi le rezultat “nezrelosti” prebavnega trakta naše punčke.

Lep pozdrav!

New Report

Close