Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Zdravstvo pri nas? pravica, da odkloniš pregled študentov medicine

pravica, da odkloniš pregled študentov medicine

Imam prijateljico, ki je bila zelo negativno presenečena, ko so jo na ginekološkem pregledu, brez njene privolitve, poleg ginekologinje pregledala še 2 študenta medicine.Zanima me naslednje:

1.ali ima dekle pri ginekološkem pregledu ( analogno mogoče fant pri urološkem )
glede na “delikatnost” pregleda pravico odkloniti, da jo poleg zdravnika pregledajo še študenti!

2.Kakšne so pravice ostalih bolnikov.Če sem npr.bolan v bolnici, ali imam pravico odklonit pregled medicincev.

lp
Luka

Na vratih moje osebne zdravnice je pisalo : ” Ta teden je poleg zdravnice , na praksi še študentka medicine ta in ta. V kolikor ne želite pri svojem pregledu njene prisotnosti, povejte to sestri. “
Tako mislim, da lahko odkloniš pregled v prisotnosti študentov medicine. Samo nekaj pa je, tudi meni je bilo nekako nelagodno in sem premišljala kaj naj naredim.
Če bi se vsi izognili temu, ja kje pa bodo ti naši bodoči zdravniki potem opravljali prakso ? :))
Res pa je vse odvisno od zadeve, zaradi katere prihajaš k zdravniku.

Lp, Jana

Moje mnenje je, da se vsako žensko, če ne prej, pa ko gre rodit, pregleda kar nekaj ginekologov v kratkem času. In ženska takrat nima prilike izbirati ali pa se nelagodno počutiti. Zato je povsem brez veze komplicirati in se počutiti nelagodno.
Se pa strinjam z Jano, da se morajo mladi ginekologi “nekje” naučiti, zato ne bodimo zadrgnjeni.

Spoštovani!

Vsak bolnik ima pravico biti seznanjen z vsemi postopki in ukrepi, ki jih bo izvajal zdravnik, zdravnik mu jih je dožan ustrezno pojasniti (POJASNILNA DOLŽNOST) in izvesti le ob soglasju bolnika (POUČENI PRISTANEK). Kljub nenapisanemu pristanku z vstopom v ambulanto, se mu mora zdravnik, ki je odgovoren za delo v ambulanti ali na oddelku za tega bolnika predstaviti in mu pojasniti običajen potek dela in obravnave bolnika. Izjema pri predstavljanju je možna le v primeru, da se bolnik in zdravnik poznata iz prejšnjih stikov.

Vsak bolnik ima pravico do zasebnosti, zato ga mora zdravnik – učitelj prositi za dovoljenje, da bi pregled opazovali ali sami izvedli študenti, sekundariji ali specializanti. Bolnik mora imeti možnost to tudi odkloniti in pri tem uživati enake možnosti obravnave, kot pred odklonitvijo.

Na Katedri za družinsko medicino se tega zavedamo, zato študentom to pojasnimo prvi dan pouka in jim damo obrazec, ki ga skupaj z mentorjem obesijo na vidno mesto. Zavedamo se nelagodnja za bolnika, ki ga povzoroča prisotnost tretjega, a računamo na nesebičnost bolnikov, ki nam vsem skupaj omogočajo, da se naučimo veščin sporzumevanja in kliničnega dela, za kar smo vsem iz srca hvaležni. Hkrati upamo, da tako tudi vzgajamo prihodnje generacije zdravnikov in tudi bolnike v ozaveščene državljane, ki bodo znali zastaviti ustrezno vprašanje in nanj tudi odgovoriti v skupno dobro.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pozdravljeni dr. Kersnik,

Zapisali ste:
…Vsak bolnik ima pravico do zasebnosti, zato ga mora zdravnik – učitelj prositi za dovoljenje, da bi pregled opazovali ali sami izvedli študenti, sekundariji ali specializanti…

Kaj če tega zdravnik ne stori? Kaj se da storiti post festum? Govorim npr. o primeru, da je nekdo dodatno prisoten, zdravnik pa opravi postopke brez komentarja ter pojasnila. Ker bolnik o prisotnem študentu ni vprašan, tudi nima možnosti zavrnitve. Da bi pa spraševal po imenih in funkcijah vse prisotne na vseh pregledih, pa najbrž tudi ne gre… Gre za hipotetično situacijo, zato naj vse skupaj strnem v vprašanje: Kakšna in kam je možnost naknadne pritožbe, če bi bil na pregledu prisoten npr. specializant, zdravnik pa bolnika ne bi prosil za dovoljenje?

za odgovor se vam vnaprej zahvaljujem,
mačkon

Zadnjič sem bila na urgenci zaradi ginekoloških težav. Ker sem bila čisto iz sebe, nisem niti reagirala, ko sta bila prisotna v ordinaciji še dva študenta, jaz pa z razkrečenimi nogami na mizi (ultrazvok).

Šele doma sem se zavedla, da me ni nihče vprašal, če sta lahko študenta prisotna. Ne mislim se pritožit, vseeno pa mislim, da zdravniki izkoriščajo trenutno situacijo pacienta, ki se včasih tudi branit ne more, še posebno na urgenci.

Spoštovani!

Prva inštanca je vodstvo zavoda, ki mora imeti urejen pritožni sistem, oz. način za zbiranje in reševanje pritožb. Naslednja Zdravniška zbornica, varuh človekovih pravic…

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Spoštovani!

Vsi delamo v nekem krču rutine in se nam zdi vse normalno. Nekdo mora prelomiti ta obroč in sprožiti, da se zadeve spremenijo. Kdo bo prvi vrgel kamen?

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Se strinjam.Nekje se morajo naučiti.Bom povedala svojo izkušnjo.Naročena se bila na operacijo.Pri sprejemu te tudi ginekološko pregledajo. Sedimo v čakalnici, po hodniku pa se preganjajo trije mladeniči, zbijajo neokusne šale…., skratka se krasno zabavajo. Kasneje se izkaže, da so študentje, ki so na obvezni praksi in naj bi sodelovali pri pregledu. Dežurna zdravnica je vsako posebej vprašala, če se s tem strinjamo.Nobena se ni strinjala in to ravno zaradi tega, čemur smo bile prej priča. Zdravnica je pripomnila, ja čez leta boste pa jamrale, da ni ginekologov.V ordinaciji sem ji potem povedala, zakaj sem odklonila, pa je samo skomignila, ja kaj hočemo. Ona res ne more nič, ampak ginekološki pregled je pač bolj intimna stvar in se res težko prepustiš nekomu, ki je imel tak nastop.

Tudi jaz bi dovolila kakšno kulturno študentko. Ampak da bi pa kar dva nespodobna študenta tiščala roke vame??! NI ŠANS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pa saj to niso orgije!!

Ej, Vanja! Kje si pa prebrala, da sta bila nespodobna? Kakšne orgije neki! Pa folk! Kaj je z vami? Če boste tako zadrgnjeni, potem kmalu ne bo zdravnikov niti na urgenci, ki bi lahko nudili prvo pomoč. Ko se bodo “ta stari dohtarji” postrgali v penzijo, bomo lahko hodili na urgenco kam drugam!

Sama sem naletela na študenta ravno pri ginekološkem pregledu. Mogoče je pisalo na vratih, ampak nisem sigurna. Vsekakor se nisem dosti sekirala, ko sem zagledala kar 2 v ordinaciji. Moram pa priznati, da ni bilo nič groznega.

Skratka…. predno jamrate, se prepričajte, da morda niste spregledali obvestila na vratih ordinacije, da je tisti dan prisoten študent, ki ga lahko odklonite. Kajti, če ste to psregledali in niste odklonili, ste sami krivi.

Če so se pa študenti na Ginek. kliniki po hodniku norečevali, kot je napisala ena od zgornjih gospa, pa tudi ni potrebno vsega vzeti za slabo. A ni bolje, da bomo dobili vsele in sproščene zdravnike in ne neke mračne zafrustkote, ki jih ne bomo upali niti vprašati, kaj nam manjka.

“vesele in sproščene zdravnike”…. – ja, očitno nisi slišala vseh šal, ki jih ti “veseli zdravniki” zbijajo na ta račun… res niso vse tako ljubke in nedolžne, kot si morda misliš, menim, da bi pri nekaterih tudi tebe minilo do asistence teh študentov. Vse ima pač svoje meje. Nekemu nezrelemu, spolno obsedenemu fantiču (ja, tudi taki se najdejo pri 19, 20-ih, in to celo na medicini, verjemi!) tudi jaz ne bi dovolila tega, pa kljub vsej “eminenci”, ki bi jo morda izžareval njegov beli plašč… (beli plašč mi apriori že ne pomeni avtoritete, avtoriteta mi je izkušen zdravnik, ki ve, kaj dela, ne pa nek mulo, ki celo v čakalnici pred pacientkami zbija take “šale”).

Točno tako, Maja!!!

IMA PRAVICO! 1. in 2.

Poleg tega je zdravnik dolžan vprašati pacienta, če se s prisotnostjo študentov strinja. Žal je to veliiiiiiiiika redkost…

LP,
Lena

New Report

Close