Najdi forum

cipralex ali cipramil

Zaradi anksioznosti in napadov panike sem pred leti (le pol leta) jemala Cipralex, ki mi je pomagal pri napadih panike. Zdaj sem spet že kar nekaj časa zelo anksiozna, tudi napadi so pogosti. Ker pa ne prenašam kontracepcijskih tablet me zanima (glede na to, da je Cipralex zmerno varen, Cipramil pa varen) ali bi bilo bolje, da bi začela jemati raje Cipramil namesto Cipralexa – če bi slučajno prišlo do zanositve.
Poleg napadov sem tudi zelo neskoncentrirana (raztresena), mislim da mi pri tem ni pomagal Cipralex. Kaj mi svetujete v zvezi s tem? Hvala za vašo pomoč.

Če imate težave, ob tem dopuščate možnost zanositve, potem nikar ne odlašajte in se dogovorite za pregled pri osebnemu zdravniku. Skupaj bosta ocenila ali se bosta za zdravljenje odločila sama ali s pomočjo psihiatra.
Glede zdravljenja z zdravili v nosečnosti obstajajo le priporočila. Tveganje in koristnost ocenjuje zdravnik, ki vam bo zdravila predpisal.

Raztresenost je lahko posledica anksioznosti in depresivnosti. Ko boste obvladali anksioznost bo zelo verjetno tudi raztresenost manjša.

več o obvladovanju anksioznosti pa najdete na spletni strani društva DAM.

lp

Zanima me razlika med Cipralexom 10 mg in Cipramilom 20 mg – gre za isto učinkovitost ali je Cipramil zaradi več mg učinkovitejši?

zdravili sodita v isto skupino zdravil. V njej so zdravila, ki se kemično sicer razlikujejo (še najmanjša razlika je med cipralexom in cipramilom), imajo pa podobne farmakološke lastnosti, torej so tudi po klinični učinkovitosti medsebojno primerljivi. Opredeliti je potrebno le še odmerke. Navedeno velja za Cipramil 20 mg in Cipralex 10mg. Za primerjavo: Zoloft ali Asentra 50 mg.

Nikoli se ne zanašajte na številke. Več ne pomeni vedno več, večje, boljše. Poleg tega pa so lahko velike individualne razlike. nekdo priporočenega odmerka ne prenaša zaradi stranskih učinkov, pri drugem pa pri priporočenih ni zaželjenega učinka.

lp

Ali cipramil pomaga tudi pri pretirani zaskrbljenosti – večen strah in skrb za otroke.

Cipramil je antidepresiv, torej deluje na simptome depresije. Pretirana zaskrbljenost je lahko eden izmed simptomov. Če pa je to edina težava, iščite druge možnosti.

lp

Ali mi lahko svetujete, kakšne so druge možnosti ? Ja, v bistvu je edina večja težava …. Strah in skrb, da se ne bi kakšnemu kaj zgodilo … Tesnoba, zaskrbljenost, nemir, neobvladljivo točenje solza, ki kar same takrat v takih situacijah tečejo,težko dihanje – stiskanje v prsih …. V letu 2008 prestala 3 zelo težke operacije v 7 mesecih ( tumor v glavi) – problemi začeli pojavljati po zadnji operaciji v mesecu novembru 2008. Prosim za odgovor, kakšne so laternative. Tablet res ne bi rada jedla, ker mislim, da bi s pravo pomočjo lahko obvladala situacijo in se znebila teh skrbi, ki nimajo nobene realne osnove. Hvala za težko pričakovan nasvet in odgovor. Lep dan.

Zanima me ali lahko istočasno ob jemanju Cipramila uživam tudi zeliščne pripravke za pomirjanje. Baje nekatera zelišča na daljši rok zdravijo napetosti (baldrijan, melisa, sivka…), medtem ko mi tablete le začasno (ko jih uživam) lajšajo simptome.

Stvari nikoli niso tako preproste kot so videti. Imate več težav, tako zaznave na nivoju telesa, strah in skrbi v mislih. Poleg tega pa obstajajo objektivne okoliščine, v katerih bi velika večina imela takšne ali drugačne težave.
Tablete so ena možnost in glede na vse boste morda o njih morali še razmišljati. Druga možnost so pogovori. Pogovarjamo se lahko z ljudmi, ki so nam blizu, ki imajo podobne težave ali s svetovalci, med katerimi so lahko tudi visoko usposobljeni strokovnjaki. V zadnjem primeru gre za psihoterapijo.

Skušajte si zastavljati kratkoročne cilje. Torej ni važno kaj bo čez pol leta, važno je kaj bo danes in kaj bo jutri. Osredotočite se na sedanjost. Zaposlite se z dejavnostmi, ki okupirajo in telo in duha. Obudite stare hobije, počnite stvari, ki jih imate radi. Bodite v naravi in med ljudmi. Če se sami počutite nemočni, pa si poiščite pomoč.

lp

Šentjanževka je rastlina, ki vsebuje učinkovine, ki delujejo na serotoninski sistem možganskih prenašalcev. Ravno tako kot antidepresivi. Kombinacije antidepresivov in šentjanževih preparatov lahko pripeljejo do zapletov, zato jih odločno odsvetujemo.
Več:

lp

Nikjer nisem zasledila, da ima lahko Cipramil kot stranski učinek tudi mrazenje – tablete jem manj kot teden dni, že 3 dni me pa skoraj stalno zebe, na momente prav trese. Je to normalno? Tudi splošno počutje je slabše.

Pri uvajanju včasih nastopijo težave, lahko povsem nespecifične. Načeloma spontano izzvenijo, če ne pa se pojavijo očitni razlogi (npr. gripa). Zgodi se, da pacient zdravila ne prenaša dolvolj dobro, da bi lahko zaključil zdravljenje. V tem primeru razmišljamo o zamenjavi. Važno pa je, da ga jemljete dovolj dolgo, preden lahko rečemo, da je za vas neprimerno.

lp

Že dve leti jemljem cipralex, ob enem tudi Xanax, 0,25 na dan, pol tabletke zjutraj in pol zvečer. Zelo se borim z depresijo in z njo povezanimi vrtoglavicami, ko sem že mislila, da sem na konju, se mi je pred tednom dni vse podrlo, ker sem opazila, da se mi po zaužitju cipralexa še bolj vrti, imam cmok v grlu, občutim bolečine v želodcu in kar na bruhanje me sili občasno.Spremljajo me glavoboli in občutek,kot da bi me “pekla” glava.Zvoni mi v ušesih in včasih čutim pritisk v njih. Ne znam si razložiti, kaj se mi dogaja, ali so odmerki zdravil prenizki ali previsoki,kaj bi po vašem bilo najboljše. Kontrolo pri psihologu imam čez mesec dni, zato prosim za vaše mnenje. Hvala.

nisem prepričana ali sem vas prav razumela. dve leti jemljete Cipralex pol tablete zjutraj, pol tablete zvečer. Zdaj ste vzeli celo in so se pojavile omenjene težave. Če je tako, bodo težave hitro minile, ker se vaš dnevni odmerek ni spremenil.
Če odmerek jemljete kot zadnji dve leti in so se vam omenjene težave pojavile sedaj pa je potrebno raziskati kaj se dogaja. Izključiti bi bilo potrebno najprej telesne vzroke, potem pa seveda poslabšanje psihiačnega stanja.

Sicer pa so navedeni simptomi stranski učinki omenjenega zdravila. Če trajajo dolgo (večino časa jemanjam, torej dve leti) potem je to znak, da vi tega zdravila ne prenašate najbolje. O tem se morate pomeniti s psihiatrom (ne psihologom, ker ta ne predpisuje zdravil). Smiselno bi bilo razmišljati o zamenjavi. Jemati morate zdravilo, ki vam ne povzroča dodatnih težav.

lp

Ja,nisva se razumeli najbolje. Jemljem cipralex 1 tableto zjutraj in tudi istočasno Xanax 0,25mg, ki si jo razdelim na pol tabletke zjutraj in pol tabletke zvečer. Upam da sedaj veste kaj imam v mislih. Ali takšna kombinacija spremeni “sliko” in Vas še enkrat prosim za mnenje.
Se opravičujem za psihologa. Hvala.

kljub pojasnilu, svojega mnenja ne bom spremenila. Obe možnosti je potrebno vzeti v obzir. Če omenjene težave trajajo ves čas jemanja, potem zdravilo slabo prenašate. Če so se pojavile pred kratkim, brez sprememb v odmerku, pa morate izključiti tudi vse druge možne vzroke.

lp

New Report

Close