Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Odnosi in socialna prva pomoč Za ženske v stiski Preživnina, urejanja, tožba itd. – nasvet, pomoč prosim

Preživnina, urejanja, tožba itd. – nasvet, pomoč prosim

Lep pozdrav,
na srečo sem včeraj našla ta forum in bi nujno nujno potrebovala pomoč, ker ne vem kako in kje začeti, kaj mi je storiti da bi bilo za otroka in mene najbolj pametno.
Kot prvo, po nekaj letih mučenja v vezi, sem jo končala, ker to nikoli ni bila.
Moški me je varal, lagal, zanemarjal, pretepal, izkoriščal, poniževal in še bi se našlo, ni da ni. Psihično me je v glavnem popolnoma uničil, da sem bila razvrednotena in samozavest je odjadrala ne vem kam. Zdaj se poskušam počasi pobirat, prihajam k sebi in eden od problemov je, njegova videvanja otroka in seveda preživnina.

Pred dvema in pol letoma sem rodila otroka in prišel je brez evrota v žepu živeti k meni.
Bil je, vsaj na papirju, zaposlen pri svojem očetu v podjetju in normalno prejemal plačo.
Na črno pa je zaslužil dejansko okol 3000 euro mesečno in ta denar se mu je redno vsak mesec prilival na račun na banki, en račun je bila plača, pri drugi banki pa ta denar.
Moj ga nikoli ni prijavil, čeprav je izpolnjeval dohodnine, vendar pač je vedno prijavljal samo plačo.
Tako je prišel živeti k meni v Avstrijo in je bil ves čas tukaj neprijavljen, plača se mu je v Sloveniji še dalje nakazovala, komaj v januarju je (uradno) končal del. razmerje in se bo verjetno prijavil kot brezposeln, tega ne vem.
Hkrati pa dobiva pri drugi banki ves čas, že mnogo let ta denar na črno, za katerega naj ne bi nihče vedel.
Živeč pri nama je ves svoj denar zapravil za poker in drogo, bil je hazarder in narkoman (tega prej nisem vedela, komaj po letu skupnega bivanja in nenehnemu čepenju za internetom in igranjem pokra, ter kroničnemu pomanjkanju denarja iz njegove strani sem ugotovila kako in kaj).
Drogirat se je nehal, no saj je bil na kokainu in tudi s pokrom je nehal, dokler je bil doma in opazovan. Ampak ko je šel ven… ne vem kaj je počel!

Moj problem je, med vsemi tisočimi drugimi problemi, sledeč.
Pri nas se obračunavajo preživnine, vsaj okvirno oz. minimalno so določene, po višini prihodkov, kako in kje človek dobi jih ne zanima, pomembna je višina očetovega prihodka oz. dohodek, ki očetu po izplačilu dohodkov mora minimalno ostati za lastno preživljanje.

V Sloveniji se določajo po dejanskih stroških za otroka, torej je tu razlika.

Na vsak način bi mogla, če bi želela določati pošteno višino preživnine, izvedeti koliko dobiva vsak mesec denarja, ker bi mi bilo to osnova za določanje realne preživnine. Tega pa ne morem dobiti, jasno. Banke mi same ne bodo dajale podatkov!
Kakšne so uradne poti, kdo mi lahko najbolj pri tem pomaga, na koga se lahko v tem primeru obrnem in mi bi res pomagal, ne samo z nasveti ampak tudi z direktnimi naslovi? Morda odvetniki, ustanove?

Od sinovega rojstva dobivam preživninski predujem, ki je več kot enkrat manjši kot najnižja uradna preživnina.
Oče otroka mi nikoli ni dajal denarja zanj, izmika se na vse načine, rekel je, da največ kar bo dajal je toliko kot je ta državni predujem, kljub temu da sem mu razložila, da ta vsota nima veze z realnim obračunom preživnine. Bivši je mnenja, da je zaslužek od žene (žal pa zdaj sama ne morem delati in sem zaradi tega zanj še manj vredna) tisti, ki mora it za gospodinjstvo in otroke, svoj zaslužek je vedno imel zase, niti ne vem koliko je dobival točno in ga sam zapravljal naokoli za svoje potrebe in pota.

Za otroka imam približno, z najemnino na dva dela, 800 euro mesečnih stroškov.

Ker je otrok bolan, neprestano bolan in je v zadnjih dveh mesecih bil 3x po en teden v bolnišnici in je že od rojstva slabšega zdravja, sama ne morem it delat, tako sem še v porodniški. Rada bi začela delat, vendar brez sorodnikov, varstva in pomoči ne gre, pri bolezni otroka pa tako ali tako ne. (otrok je na mesec morda le 5 dni zdrav).

Od njega sem želela 500 euro, da pokrije otrokov del najemnine ter 200 euro za oblačila, obutev, igračke, ostalo bi dajala sama, npr. vrtec 220 euro.
Vendar je z njim vsaka diskusija v zvezi s preživnino nemogoča, ker mu je za otroka škoda denarja, niti ga noče videvat, v glavnem zanj ta otrok ne eksistira.

Kaj mi je za storiti?
Sama že nekaj mesecev razmišljam, kje naj sploh začnem, ali tukaj ali v Sloveniji.
Če žačnem pri nas, bom prvo mogla predložit njegove mesečne zaslužke, ki pa jih, uradnih, trenutno sploh nima več. Prej je imel 1000 euro plače in zadnje pol leta samo 400, vendar je od januarja brez rednega del. razmerja. Denar za katerega niti davka v Sloveniji ne plačuje, pa se ne šteje za uraden prihodek. Kako bi storila, da se ta denar prizna?

Če začnem v Sloveniji, moram prikazati otrokove stroške in se verjetno oglasit večkrat na primernih mestih, tega pa si z bolanim otrokom ne morem privoščit. Ker v Sloveniji nimam sorodnikov, sicer sem slovenska državljanka, tudi ne vem kje bi z otrokom bivala, če bi morala v Slovenijo. Da o denarnih problemih v tem primeru niti ne pišem. V glavnem, pot je vsaj trenutno nemogoča.

Od kdaj lahko zahtevam plačevanja preživnine, slišala sem da od rojstva, če je otrok od takrat priznan, kar je, ampak sigurna v to nisem.

Prosila bi vas za odgovor in pomoč.

Spoštovana!

Določitev pravične preživnine, če otrokov oče vseh prihodkov nima prikazanih, je res velik problem in se z njim srečujejo premnoge mamice tudi v Sloveniji. O njihovih izkušnjah si lahko preberete na forumu Enostarševske družine.

Glede tega, kako sodišče določi preživnino, je v Sloveniji kar podobno kot v Avstriji, saj se tudi tukaj poleg potreb otroka upoštevajo tudi zmožnosti obeh staršev. Pri presoji zmožnosti staršev pa se ne upošteva le dejansko finančno stanje, ampak tudi njihove zmožnosti za iskanje zaslužka. In tudi pri nas ni tako pomembno, od kje zavezancu prihodki in premoženje, upoštevajo se namreč vsi prilivi, za katere se izve in ki jih je možno na nek način dokazati. Zato je pri tem veliko odvisno od mater, namreč ali razpolagajo s podatki o prihodkih in premoženju ter imajo po možnosti o tem tudi kakšne dokaze. V vašem primeru bi tako bil pomemben podatek: na katerih bankah ima vaš bivši partner odprte račune, da bi sodišče lahko pridobilo podatke o prilivih in stanju na računih. Dejstvo, da je zadnje pol leta v podjetju svojega očeta prejemal 400 EUR plače namesto 1000 EUR kot prej, sedaj pa je prišlo celo do prekinitve delovnega razmerja, pa kaže na to, da gre za izmikanje plačevanju preživnine. To domnevo lahko tudi navedete v tožbi.

Priporočam vam, da pridobite odvetnika. Morda tudi v Avstriji obstaja možnost brezplačne pravne pomoči za osebe z nizkimi dohodki.

Preživnino vam je otrokov oče dolžan plačevati od dneva oddaje vloge na sodišče tj. tožbe ali sporazuma, vsaj tako je v Sloveniji.

Veliko vztrajnosti in uspeha pri postopkih!

Jana Metelko, dipl.soc.del.

Zavod Pelikan - Karitas Materinski dom 01/366 77 21 [email protected]

New Report

Close