Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Drugo Hormonske motnje hipertiroza ščitnice ?

hipertiroza ščitnice ?

Pozdravljeni !

Že pol leta se ukvarjam z svojimi težavami, ki jim nikakor konca.
Začelo se je z tiščanjem v vratu (v predelu ščitnice), na kar se je pojavila še občasno tiščanje v predelu prsnega koša in to najbolj po zaužitju večjega obroka nakar se mi je sedaj v zadnjem mesecu močno povečal srčni utrip ( v mirovanju 95 udarcev na minutu in malček se mi je zvišal tudi pritisk 138/66).
Naj povem da sem stra 27 let in sem že dvakrta opravila UZ ščitnice vse normalno razen manjše ciste v levem režnju, 3x obiskala ORL, gastraskopijo in nič.
Po dolgem pregovarjanju z osebnim zdravnikom da to ni psihičnega izvora sem dosegla odvzem krvi pri endokrinologu za ščitnico.
Sedaj že tri tedne čakam izvide in sem zelo prestrašena.
Naj povem da mi je osebni zdravnik pred prazniki dal še tablete bloxan za srce zaradi katerih pa se mi zdi da se mi krvni tlak zelo zniža 105/60.
Ker vem da je nekaj narobe in čeprav se čudno sliši upam da je to ščitnica in bom lahko pričela z zdravljenjem vas prosikm če mi lahko odgovorite na naslednja vprašanja ?

Kako se zdravi preveliko delovanje ščitnice (ali je nujno potrebna takojšnja odstranitev? )
Ali je potrebno zdravljenje celo življenje in lahko za sabo pusti hude posledice?
Kakšen je vspeh zdravljenja z zdravili?
Glede na to da moji problemi že trajajo pol leta in se simptomi le stopnjuje je mogoče da mi je prekomorno delovanje ščitnice pustilo že posledice na drugih organih (srce, pluča…?)
V primeru da ne bi bil vzrok ščitnica kaj bi lahko bilo, na koga naj se obrnem?

Že v naprej se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam !

Spoštovani!

Glede na to, da je bil pri vas izvid UZ ščitnice praktično normalen je verjetnost, da imate hipertirozo relativno majhna. Za opredelitev stanje je potrebno določiti TSH in ščitnična hormona.
Preden se odločimo za zdravljenje je vsekakor potrebno opredeliti kaj je vzrok za hipertirozo (prekomerno delovanje ščitnice). Pri nas je najpogostejši vzrok hipertiroze bazedovka (avtoimuska hipertiroza) na drugem mestu avtonomno tkivo v ščitnice. Drugi vzroki so redkejši: obremenitev z jodom, virusno vnetje čitnice, zdravila, hipertirotične faza Hashimotovega tiroiditisa, tumor hipofize, ki izloča TSH…Bazedovko navadno pričnemo zdraviti z zdravili, ob ponovitvi se odločamo za radiojod ali kirurško odstranitev ščitnice. Pri avtonomnem tkivu v ščitnici je potrebno zdravljenje z radiojodom ali operacijo. Pri drugih oblikah večinoma uprabljamo zdravila, ki blokirajo izločanje ščitničnih hormonov (tirostatiki).Zdravljenje s tirostatiki navadno traja 12 do 15 mesecev. Uspeh je dober imajo pa lahko stranske učinke. Radiojod je zelo eleganten način zdravljenja nekaterih oblik hipertiroze. Razen pojava hipotiroze (premajhnega delovanja ščitnice), radiojod nima stranskih učinkov.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

Pozdravljeni !

Zopet se obračam na vas in vas prosim če mi lahko poveste ali je tresenje rok in celega telesa ter nekakšno tiščanje v glavi-pritisk lahko povezano z hipertirozo ščitnice, saj sem vam zgoraj v navedenem opisu pozabila omenit da se veliko tresem in sedaj me že tri tdni nekaj pritiska v glavi (kot bi bila malo omotična, mogoče na trenutek slabše vidim ).
Prosim vas kaj mi svetujete kaj naj storim kaj bi lahko bil še temu vzrok na koga naj se obrnem?

Lep pozdrav !

Pozdravljeni!

Zastavila vam bi še nekaj vprašanj ki me skrbijo?
Kot sem vam že v prvem in drugem linku napisala vse moje težave (tiščanje v predelu ščitnice, pospešen utrip srca, tresenje rok in celega telesa,nekakšen pritisk v glavi(glava me ne boli le občuetek zatezanja in rahle zmedenosti pri ravnotežju) me zelo skrbijo.
Namreč še vedno nisem dobila izvidov za ščitnico in ne vem kako naj si pomagam, ker me zadnje dni predvesm zelo skrbi ta pritisk v glavi, ki se mi prej ni pojavljal.Vem da če bom obiskala osebnega zdrvanika mi brez izvidov veliko ne bo pomagal mene pa to resnično skrbi in obremenjuje pri delu.
Kot ste mi že napisali, je vzrokov za preveliko delovanje ščitnice veliko vendar me zanima ali se na UZ (pri meni je bila ščitnica normalna) da razbrati nepravilno delovanje, ali je mogoče, da je ščitnica normalna in nepravilno deluje, kako pogost je tumor hipofize in kakšne simptome pacient zazna?
Ali mi lahko pomagate za kaj drugega bi še lahko šlo če ni to ščitnica?

Lep pozdrav!

Spoštovani!

Težave, ki jih navajate so nespecifične. Za izključitev funkcijske motnje ščiotnice je potrebna določitav TSH in v primeru patoloških vrednosti TSH še pT4 in pT3. Tumor hipofize, ki izloča TSH je silno redek vzrok hipertiroze. V prvem postu ste navedli, da ste že obiskali endokrinologa. Priporočam počakati na izvide, sicer je vseeno možno, da so težave psihogeno pogojene.

Lp

************************** Asis.dr. Edvard Pirnat, dr. med., spec. internist - tirolog

New Report

Close