Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija fontanela

fontanela

Pozdravljeni!

Imam hčerko, ki je stara sedem mesecev. Na pregledu pri prediatrinji je le ta ugotovila, da ima hčerka še čisto malo odprto veliko mečavo. Pravi, da je zaenkrat hčerka normalno razvita, da pa bi bilo dobro, če bi pri hčerinih devetih mesecih šli še k nevrologu.Pediatrinji se zdi glavica na pogled bolj majhna. Obseg glavice ima 42 cm. Ali je to normalen obseg ali je glavica res bolj majhna. Pediatrinja pravi, da imava s partnerjem tudi bolj “podolgovato” glavo in da otroci podedujejo obliko lobanje.Mene pa zanima, ali kapljice Ad3 vplivajo na zapiranje fontanele? Ker hčerka jih mora dnevno dobiti 2×4 kapljice. Vem, kaj pomeni, če se dojenčku fontanela prehitro zapre in da je v nekaterih primerih potrebna operacija. Zato me tudi zelo skrbi, da se ne bi hčerki fontanela prehitro zaprla.

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

42 cm je za 7 mesecev staro deklico še primeren obseg glavice (na 25. percentili), vendar ena sama vrednost nič ne pove (če imate, napišite vrednosti od rojstva dalje po mesecih), saj je lahko tudi slabše izmerjena, 1 cm pa lahko pomeni tudi preskok v povprečno vrednost.
AD3 kapljice ne povzročajo zapiranja mečave. Dajemo jih za preventivo rahitisa. Res pa je, da pri prepočasnem zapiranju povečamo dozo AD3 kapljic.
Glede na obseg glave pri 7 mesecih ni nobenega vzroka za kakšno operacijo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

kdaj in v kakšnih primerih pa se poveča doza AD3? Sinko je star 12,5 meseca pa ima še vedno odprto mečavo. Dnevno dajemo 7 kapljic AD3 že od prvega pregleda pri pediatru.
Hvala. B.

Doziranje povečamo, če je otrokova glavica mehka ali kaže začetne znake rahitisa in v primeru, da se mečava prepočasi zapira.
Velika mečava se zapre povprečno med 12. in 18. mesecem starosti, pri nekaterih pa je malce odprta tudi še dlje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

TANČ!

Ker je govora zopet o fontaneli,me zanima vaše mišljenje??!!Naš otrok je star 14m in ima še fontanelo odprto prst in pol:((NAša P pa nam je pri enem letu rekla,da AD3 kapljice ni potrebno več devati?Kot sem vam že pisala sem ji rekla,da če mi lahko še vseeno napiše recept za AD3,ker ste mi vi svetovali ,da je dobro če čimdlje jemljejo AD3.No recepta mi ni napisala,ker je rekla,da lahko pišejo samo do 1.leta in da jih lahko kupim:)))Seveda se jih ne da,ker moramo imeti recept(vsaj beli)sem jezna kot hudič,ker moram zopet nazaj do nje.
No hotela sem vas vprašati ali ima moj otrok preveč odprto fontanelo?Naj vam povem,da se ji že od rojstva prepočasi zarašča in ,da smo bili zaradi tega poslani na Pediatrično(poleg še suma na fenomen zahajajočega sonca).KAj se zgodi,če otok nima fontanele zaraščene do 18m oz 24m?

Hvala Tanč in lepo nedeljo:)

Lahko samo rečem, da eni zdravniki komplicirajo čisto brez veze do nezavesti:=(
Če ste imeli že prej težave in je fontanela še odprta, bi se najmanj, kar je, prilegla ena kontrola pri nevrologu, ker se že vedno lahko naredi UZ glavice (dokler je fontanela odprta). Vsekakor je to sledenje malce pišmeuhovsko (ne vaše, seveda).
Kako napreduje rast glavice (če imate, napišite obsege glavice po mesecih) in kako napreduje gibalni razvoj?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Spet jaz,ne da mi miru, nikjer ne najdem kaj in kako, če se mačava zarašča prepočasi? Vzrok, posledica, …?

Kot sem že zgoraj napisala je sinko star 12,5 meseca pa ima še vedno odprto mečavo. Dnevno dajemo 7 kapljic AD3 že od prvega pregleda pri pediatru.

Razvoj normalen, shodil v 11-em mesecu.
lp B.

Počasno zapiranje velike mečave je pogosto normalno in samo individualna varianta. Nekaj pa je stanj, ki jih je potrebno razjasniti: rahitis, pogosto nedonošenost in povišan znotrajlobanjski tlak. Vendar bi te bolezni dale tudi druge klinične znake, je nemogoče, da bi se izkazovale samo z nezapiranjem velike mečave.

Kopiram članek o lobanjskih mečavah, ki ga je napisal dr. Borut Bratanič:
Lobanjske mečave pri dojenčkuAs. Borut Bratanič, dr. med., spec. pediater, Pediatrična klinika Ljubljana

Po rojstvu se pri novorojenčkih na lobanji tipljeta dve mečavi ali fontaneli.

Zakaj in kako se spreminjajo mečave?
Ob rojstvu je na stikih ploščatih lobanjskih kosti pri novorojenčkih prisotnih 6 mečav.
Od šestih je možno otipati le dve (ostale so že skoraj zarasle). Večja se imenuje sprednja ali “velika mečava” in se nahaja med čelnicama in temenskima kostema. Navadno je oblikovana v obliki romba.
Druga mečava, ki jo je možno otipati je zadnja ali “mala mečava”, ki se nahaja med temenskima kostema in zatilnico.
Velikost mečav je lahko zelo različna. Navadno velikost velike mečave narašča od rojstva do 2. meseca starosti, nato pa se postopoma zmanjšuje.
Normalno je, da velika mečava utripa v ritmu srca.
Mala mečava v zatilju se zapre prav kmalu po rojstvu. Pri mnogih novorojencih je celo takoj po prvem mesecu starosti ni več mogoče otipati. Večinoma pa se mala mečava zaraste do konca 2. meseca starosti.
Velika mečava ostaja odprta v povprečju do leta in pol. Čas zapiranja velike mečave je lahko pri povsem zdravih otrocih precej različen. Pri nekaterih se zapre že okrog 9. meseca, pri drugih, sicer zdravih otrocih, pa ostaja odprta celo po 2. letu starosti.

Čemu služijo z vezivom prekriti mehki deli lobanje pri plodu in novorojenčku?
1. Mečave in nekoliko razmaknjeni stiki lobanjskih kosti (imenovani “lobanjski šivi”) med porodom omogočijo začasno zmanjšanje oboda lobanje, ki se “stisne” in tako lažje zdrsne skozi “porodni kanal”.
2. Druga vloga mečav in nezaraslih lobanjskih šivov pa je, da omogočajo primerno rast možganov, ki je še posebno hitra prav v prvem letu življenja. Ko se rast možganov umiri se zarastejo tudi mečave in lobanjski šivi.

Kako so zaščiteni možgani?
Kljub odprtosti lobanjskih mečav za otroške možgane ni večje nevarnosti poškodb. Pod kožo lasišča je močna vezivna opna, pod njo pa še tri možganske ovojnice. Razen ovojnic obliva možgane še tanka plast možganske tekočine, ki se stalno obnavlja in kroži iz notranjosti možganov na površino obeh možganskih polobel. Tudi ta tekočina varuje možgane pri nenadnih premikih glave ali vsega telesa.
Kljub temu pediatri v prvih letih otrokove starosti svarimo pred pretiranim neposrednim obsevanjem glavice s sončnimi žarki.

Oblika mečave je lahko simptom bolezni
Razen omogočanja hitre rasti pa ima velika mečava svoje pomembno mesto pri kliničnem ugotavljajnju različnih bolezenskih stanj dojenčka.
Tako lahko močno izbočena in napeta mečava opozarja na povečan pritisk v lobanji, ki lahko nastane zaradi možganske otekline, krvavitve ali zastoja možganske tekočine. Vsa stanja so zelo resna in terjajo takojšnji zdravniški pregled. Nasprotno stanje, ko je mečava izrazito vdrta in ima otrok še druge znake, ki kažejo na izgubo telesne tekočine (bruhanje, driska, vročina), nakazuje hudo izsušenost otroka, kar je prav tako zelo resno stanje in zahteva takojšnjo zdravniško obravnavo.
Pomembno je tudi opazovanje zaraščanja velike mečave. Prezgodnje zaraščanje mečave (n.pr.: pred 6. do 8. mesecem starosti) in zgodaj zarasli lobanjski šivi, kažejo na upočasnjeno ali zaustavljeno rast možganov. Zelo na široko odprta in počasi zaraščajoča mečava (po 2. ali 3. letu starosti) lahko opozarja na nekatere kronične bolezni, kot so pomanjkanje vitamina D (rahitis), hipotiroza (motnja v delovanju ščitnice) ali hidrocefalus (motnja v obtoku možganske tekočine).
http://www.bambino.si/lobanjske_mecave_pri_dojencku

Tudi zelo dober članek:
http://www.yumama.com/index.php?option=com_content&task=view&id=437&Itemid=79&sectionid=2&categoryid=24
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl/portal_za_pacijente/forumi_za_pacijente/specijalizacije/medicina/pedijatrija/fontanela

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tanč!

Pa sem zopet malo v dvomih,glede naše glavice:(((No ,da vam kar odgovorim da obsega glavice nimam po mesecih imam pa samo do 5m,kar vam je seveda premalo.Naše stanje je potekalo takole…Pri 3m smo morali na nevro,ker je imela obseg glavice malo prevelik in z učkami je pogledala preveč navzdol in je naša P pomislila na fenomen zahajajočega sonca(ta pogled je zginil v 4m).Ko nas je sprejel prof.Neubauer je takoj rekle,da je punčka preveč živahna ,da bi bilo kaj narobe in pokazala je vse kar so zahtevali.Sledile so preiskave glavice,oči in vsi izvidi so bili bp:)Takrat sem bila najsrečnejša mamica na svetu:)Je pa res,da ima naša pupa še sedaj večji obseg glavice in sledi svoji krivulji (na zgornji meji) in tudi takrat nam je rekel Neubauer,da ima res malo večji obseg,ampak še vseeno sledi svoji krivulji (95 percentili).In tudi tako je bilo v posvetovalnici pri 1.letu.V bistvu je njena rast glavice prehitro skočila v 3m (ob rojstvu 35cm).
Njen razvoj je super…stavri zelo hitro dojema in to ne govorim ,ker je pač moja ampak je res tako(to je opazila tudi P,ker ji je že pri 9m pokazala določene stavri za katere lahko rečemo,da jih osvojijo kasneje).Shodila je sicer pri 13m…je pa res,da zelo hitro dojema stvari(npr.da ko ji kaj poakžemo kako mora narediti si takoj zapomne).Mislim pa ,da že zelo veliko čveka za svoje mesece(mama,ata,babi,dedi,padla,papa,dan(pozdrav),stric,pesteki(prsteki)…Pove kako dela kuža,muca,avto,sesalec,račka,muha,…pakaže luno,sonce,nos,učka,uho,usta,popek in veliko drugih stvari!Ali menite,da je to premalo????Sledili so nas tudi v razvojni in NFT in vsi so po dveh mesecih rekli,da sploh ni potrebno,da jih obiskujemo.Razvojno imamo sicer še sedaj 1x,ker je zdravnica rekla,da jo pač hoče videti kako hodi,ko bo shodila:)

Kaj menite na vse to?

Hvala vam za izčrpne odgovore že od prej:)

Nekako se mi zdi, da je z otrokom vse v redu, kajti karkoli drugega bi pomenilo tudi druge znake, počasnejši razvoj. Mislim, da ste lahko pomirjeni.
Pogosto tudi vidimo, da ima nekdo v družini večjo glavo.
Morda bi vam svetovala še to, da enostavno napišete mail prof. Neubauerju. Opišete vaše dileme, vprašate o AD3. On je zelo prijazen gospod in zagotovo vam bo odgovoril.
Ker je njegov mail javno dostopen na internetnih straneh, ga spodaj pripenjam:
http://www2.arnes.si/~pednevro/osebje/neubauer.htm

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam Tanč:)))zlati ste

Tanč!

Ker ste mi svetovali naj pišem prof.Neubauer-ju sem to seveda storila:)sedaj sem vsaj pomirjena.Jah takšne pač smo mamice:)))
Lahko pa vam povem za vse ostale mamice,ki set prav tako kot jaz bile v dvomih zaradi kapljic AD3 in fontanele.Njegov odgovor na moje vprašanje za AD3 kapljice je bil,da pediatrinja ve kako dolgo mora otrok jemati AD3 in ,če se je odločila da to ni več potrebno je res tako.Drugače bi bilo ,če nebi dobila dovolj Ca ali sončne svetlobe ali da ne enega ne drugega ne zna pridelovati-kar je zelo redko.Zaradi kasneje zaprte fontanele pa mi je odgovoril,da so otroci,ki se jim fontanela zapira počasi in to je lahko tudi pri drugem letu starosti.Če bi bilo kaj narobe ,bi se to kazalo tudi v razvoju otroka.Je pa res,da sem jaz pomirjena ker nas spremljajo v razvojni in bi tudi tam ugotovili,če bi se nepravilno razvijala.Upam,da mamicam ,ki so prav tako v dvomu vsaj malo pomiri moj post.

Tanč vam pa hvala za pomoč in vedno dobrodošle nasvete.

No, sem vam rekla, da je super človek:=)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravlejni.

Imam nekaj vprašanj glede zaraščanja lobanjskih kosti. Doma imam dojenčico staro 2 meseca in pol na čelu ima izboklino. Pedijatrinja mi je rekla da lahko gre za prezgodnje zapiranje šiva zato mi je dala tudi napotnico za nevrokirurga katerega sma tudi obiskale.

napisal mi je sledeče:
Deklica je stara dva meseca in pol, rojena 3 tedne pred rokom (v 37 t) Zaradi zastoja rasti so morali inducirati porod. sedaj bi naj normalno napredovala in rastla. kakšnih posebnosti staršni niso opažali. približno 2 tedna mama opaža na čelu izboklino. (sicer sem danes ko sma prišle domov gledala slike in je na slikah opazit čisto malo bulico že konec januarja ampak res čisto malo da je prej nismo opazli ampak šele ko je začela res iztopat) ob rojstvu je imela deklica obseg glavice 31 cm, sedaj ga izmerimo 37 cm. velika fontanela je še odprta za en prst. v poteku metopične suture se tipa tudi greben v poteku obeh koronarnih šivov. sicer morfološko glavica ni spremenjena.

poslal naju je na slikanje glave in šivov. čakamo še kaj bodo slike pokazale. zanima me če je lahko to kakor koli povezano z vitaminom D3. Deklica ni dojena razlog je bil ta da nisem imela niti kapljice mleka zato jo hranim z novalac AC (proti kolikam) ker je imela močne krče. iz tega razloga ji nisem dajala niti kapljic D3. pa tudi zato ne ker pije mleko obogateno z vitamini in sem se bala da bo prišlo do predoziranja. (je dovolj vitamina D3 v teh pripravkih) nekateri menijo da je nekateri menijo da ni.

Hvala za odgovor

Lp, metka

To ni povezano z vitaminom D, ki pa ga vsekakor priporočamo (strokovnjaki, kaj pa preberete na laičnih forumih pa itak ni merodajno). Vitamin D je bistven za metabolizem kosti in je tudi zelo pomemben imunomodulator. Dajemo ga 400 enot dnevno ne glede na mleko, ki ga otrok uživa in brez strahu za predoziranje.

http://med.over.net/forum5/read.php?46,6791336

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

hvala za odgovor. Zakaj pa potem lahko pride do prehitrega zaraščanja lobanjskih kosti?

Najpogosteje gre za dedne bolezni, pogosto pa vzroka ne poznamo. Najpogosteje pravzaprav ne gre za popolno zapiranje šivov in glava normalno raste naprej do konca pubertete in je zraslost šiva bolj kozmetična motnja. Pomembno je torej vedeti ali govorimo le o zadebelitvi šiva ali o pravem zraščanju, kar boste izvedeli v izvidu slikanja lobanjskih kosti.
http://vizita.si/zdravnik/?qst_id=21479
http://en.wikipedia.org/wiki/Craniosynostosis
http://www.ninds.nih.gov/disorders/craniosynostosis/craniosynostosis.htm

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni. Tudi jaz imam eno vprašanje glede velike fontanele. Imamo dojenčico staro 3,5 m. Včeraj smo bili pri dežurnem zdravniku … in tam me je zdravnica takoj opozorila, da ima naša punčka že zelo zaprto mečavo (naj bi bila odprta še samo 0,5 cm).. Zanima me kaj to obistvu pomeni, če se prehitro zapre. Vem, da se kao možgani ne morejo več razvijati. A se to lahko reši z operacijo ali ostane otrok “možgansko nerazvit”. Je pa že zadnjič,ko sva bili na pregledu za tri mesece mi pediatrinja rekla,da ji bo spremljala glavico, ker se ji zdi rahlo nesimetrična in je možnost zaraščanja šivov, vendar takrat za fontanelo ni nič rekla…. Koliko sem brala so ti dve stvari menda povezani…Seveda sem čist prestrašena… Hvala.lp

Fontanela je še vedno v mejah pričakovane velikosti. Nekateri dojenčki imajo večje velike mečave, drugi manjše, pomembno je, da se ne zapre prezgodaj. Pediatrinja bo na naslednjem preventivnem sistematičnem pregledu mečavo potipala in premerila (lahko jo tudi opozorite, seveda) in ukrepala, če bo sploh potrebno.
Z razvojem možganov zapiranje mečave nima nobene zveze. Pri prezgodnjem zapiranju šivov in mečav, se glavica oblikuje malce po svoje, ni pa prav nobene povezave z nekakšno prizadetostjo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

Prebrskala sem ves forum in internet, a nikjer nisem našla kaj bi lahko bilo narobe, če se mala mečava zapira prepočasi?

Naša skoraj 5 mesečna deklica ima zadaj na glavi za evrski kovanec veliko luknjo. Ker bi do sedaj že morala zarasti, nam je pediatrinja napisala napotnico za nevrologa. Zdaj čakamo na datum pregleda. Povečali smo dozo D3 kapljic. Deklica se normalno razvija, je živahna, na pogled ji nič ne manjka. Ob rojstvu je bil obseg glave 34cm, prvi mesec 37cm, tretji mesec 40,7cm in 4,5 mesecev pa je bil obseg 42 cm.

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

New Report

Close