Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Gradimo, opremljamo in urejamo dom talno ogrevanje dnevno-nočna temperatura

talno ogrevanje dnevno-nočna temperatura

Zanimajo me konkretne izkušnje glede regulacije temperature. Prvo sezono imamo talno ogrevanje.
Ob kateri uri imate preklop na nočni način? Ker temperatura tal dolgo drži se mi zdi, da imamo pri nas najtopleje ponoči, ko spimo. Če prej ugasnem, pa se mi naslednji dan ne segreje dovolj. Koliko stopinj razlike imate med nočjo in dnevom?

Upam, da sem bila razumljiva in hvala za odgovore 🙂

Ne glih…
Čudno da nimate regulacije glede na zunanjo temp….

Pomoje ni monterja, ki bi izpustil pri regulaciji zunanjo temperaturo.

Je potrebno malo poskusit, da boste videli, kaj vam ustreza. Ozirama ugotovit, kakšen je pri vas dejanski zamik. To pomeni, če se ogrevanje nastavi na nočni režim, kdaj se to v prostoru pozna. Potem pa kdaj greste običajno spat in to bi moralo biti to. Sicer pa lahko pokličete monterja, pa vam bo pomagal.

Če se čez dan ne zadržujete v spalnici, lahko tudi samim delnim zaprtjem dovoda v sobo znižate ogrevanje. Otroške sobe verjetno ne, če se otroci čez dan tudi zadržujejo tam, in ne hodijo samo spat.

Pri talnem gretju so odzivni časi sistema zelo dolgi (tam okoli 2..3 ur) hkrati pa so potrebne manjše temperaturne spremembe za doseganje enakih učinkov v prostoru (velike ogrevalne površine). Praviloma nastavimo regulacije s strmino okoli 0,5 (ali manj). Kar pomeni, da se pri spremembi zunanje temperature za 1 stopinjo spremeni temperatura dotočne vode za 0,5 (gor ali dol). Izključevanje talnega gretja zaradi dolgih odzivnih časov ne da pravega rezultata v prihrankih.Predlagam, da za poizkus nastaviš recimo 1 stopinjo nižjo želeno nočno temperaturo in izklučiš ogrevanje okoli 5 ure. Potem spremljaj kako se bo objekt ohlajal pa boš videla približno kakšen je odzivni čas. Najlepše tak sistem deluje, če ga jeseni vključiš in spomladi izključiš. Če je hiša O.K. izolirana ti tudi nekoliko višja nočna temperatura ne bo drastično povečala stroškov za ogrevanje. Lahko pa si omisliš kakšne kolektorje, ki v teh prehodnih obdobjih lahko lepo podpirajo ogrevanje (talno, stensko)..

Pri nas imamo talno gretje nekaj let in samo v kopalnici radiator. Verjetno inaste izvedeno regulacijo na zunanjo temperaturo in centralni regulator v dnevni sobi. Zmanjševanje nočno / dnevno ni toliko efekta, jaz ponoči izklapljam da peč in črpalke malo počivajo. Nočni režim pa samo za eno stopinjo nižji od dnevnega, ker sicer temp. sploh ne pade za stopinjo, razen če je zelo mrzlo, takrat pa mora že sredi noči začeti greti, sicer se čez dan ne zagreje dovolj. Pa še nekaj: veliko dela sem imel z nastavitvijo ventilov na razdelilnikih, ker mojstri niso v redu nastavili, samo približno. Jaz pa sem 1 mesec vsak dan malo privil in odvil kak ventil, da se je zadeva “uglasila”.

pomoc za talno gretje

ali mi gdo lahko pomaga glede talnega gretja,in sicer ko naštimam v prostoru 22 ,pec dela non stop ,prostor se segreje 22,7 ali pa 23stopinj,ali se nebi peč mogla izklopiti ko doseže željeno teper… nazadnje mi je mojster rekel da naj dam na party in naj skos dela,kar mi ni logicno.hvala za odgovore l

pepko,
kakšno peč imaš? Preteočno??
Katero avtomatiko uporabljaš za regulacijo?
Talno ima kar veliko akumulacije in za segretje potrebuješ veliko energije. Ko je segreto pa manj. Vztrajnost je velika, tako, da kar tako se peč tudi ne more prižigati.

LP

Grezilo hvala ti za takojšni odgovor

imam peč DE-DITRIH,avtomatika je seltron ,sobna enta enako od sel trona,ne razumem zakaj peč ne naredi izklopa ko je željena temperatura,recimo termostat naštimam na 22 stopinj,v eni noci se prostor segreje na 23,7 to mi ni jasen,ali pa sam glup.
lp
pepko

Pozdarvljen pepko.
Peč ………….. kateri tip?? Nisi napisal na olje ali plin!
Tudi kateri tip avtomatike imaš; od Seltrona v redu. (http://www.seltron.si/seltron-regulatorji/regulatorji-ogrevanja.html)

Malo po domače: Večina termostatov se nastavlja na željeno temperaturo v časovnem razdobju; ((http://www.seltron.si/seltron-regulatorji/sobni-termostati.html)) tule so termostati , ki iz prostora krmilijo samo črpalko, da spusti toplo vodo v radiatorje. Glede na opisano, bi dejal da imaš takšen način regulacije “” ON/OFF”” sistem. (http://www.seltron.si/import/documents/1371.pdf) shema za morebiti tvoj primer?!
Nimaš mešalnega ventila in avtomatike?
Ali takole “”http://www.seltron.si/import/documents/010217.pdf”” iz sheme.
Napiši kako je pri tebi to rešeno. Bomo nato komentirali. Morda kakšno sliko tvojega sistema.

LP

New Report

Close