Najdi forum

2.7 mio € letno za metadon! Halo?!

Jaz sem bila šokirana nad tem podatkom. Veste koliko je to denarja?! To je nepopisno. Mene take stvari čist razžalostijo. Res. To ni nobene logike, sistema, pravice,… Splav bi moral biti samoplačniški, pa denar od metadona pa bi bili vsi vrtci v Sloveniji s 4 zvezdicami.

Sedaj boste napadle kot stekli šakali.

Vendar tako jaz mislim!

Mah, ne moreš tako primerjati. To je isto kot pri patrijah, ko si vsi mislimo, kako bi lahko koristneje porabili tisti denar. Po eni strani je vse to res, po drugi pa je družba kompleksna tvorbi z brezmejnimi potrebami in težko si je ustvariti celotno slikobrez potenciranja lastnih želja.

Jaz tudi mislim,da bi se denar, ki ga uporabljamo za metadon,lahko kako drugače uporabil.

Tudi če ta denar reši samo 5 ljudi je vredno, ravno tako mislim za splav. Zakaj bi uničevali življenje nekomu če zanj nismo sposobni ali pač zmožni skrbeti.

Če bi pa še ukinili subvencije za vrtce, otroške dodatke in vso ostalo socialno navlako bi pa lahko ful davke znižal.

jaz sem takoj za

še kdo?

jaz pa menim, da metadon ne reši nobenga zivljenja, kvecjemu je potuha za narkomane. njih reši samo komuna, kjer se dela, dela, dela. ker metadon je samo oblika malo šibkejše droge, in res bi ta denar lahko porabili za kaj drugega (vrtce, šole,…)
čeprav sem ženska, pa menim da bi tudi splav moral biti samoplačniški, saj so tudi druge zdravstvene storitve, ki so izven standardnih. tako bi marsikatera zenska prej pomislila, ne pa da nekatere delajo splav po 4krat, npr.

Jaz bi pa ukinila brezplačno zdravljenje in zdravila za vse bolezni, ki so posledica DEBELOSTI.
Ljudje žrejo nezdravo hrano, potem imajo pa vse zastonj.

No ja nekomu odgovarja komuna komu drugemu pač, kakšen drug program…

Se pa strinjam z radikalno, če je tako potem bi morali biti samoplačniški vsi pregledi in zdravljenja, ki so posledica nezdravega življenje. Razni srčni infarkti, pa zdravljenje pljučnega raka (če je pacijent kadilec). Potem pa adijo javno zdravstvo…

Metadon ni zdravilo, ampak potuha. Zdravniki na zelo lahek način predpišejo metadon, saj naj bi bilo narkomani zaradi le-tega dosti bolj umirjeni in naj ne bi kradli okoli, da bi dobili denar za fix.

Pred nekaj leti sem govorila z ozdravljenim narkomanom, ki je bil na metadonu več kot 5 let. Za primerjavo: s heroinom se je drogiral manj kot eno leto. Rekel je, da je to samo potuha, ker je to najlažji način, da imaš narkomane pod kontrolo. Namesto da bi zdravniki sčasoma zmanjševali dozo, so jim celo zviševali. Narkomani so velikokrat prosili, če bi lahko imeli individualne terapije s psihologi ali psihiatri, pa jim tega niso odobrili. Povedal je, da je bil v petih letih zdravljenja le dvakrat pri terapevtu.

Šokiran nad podatkom si lahko samo v primeru, ča ne veš, koliko stanejo zdravila. In 2,7 mio Eur je v resnici minoren znesek. Primerjava s splavom, vrtci, …, je neumestna.
Gonja proti metadonskemu programu je škodljiva in v bistvu nevarna, prikazovanje uspešnosti, z intepretacijo kvazi-neuspešnosti pa nestrokovno. Programe za odvisnike krvavo potrebujemo in to vseh oblik: nizkopražne in visokopražne. Zatiskati si oči in opletati s floskulami, da je potrebno vse vložiti samo v preprečevanje odvisnosti, družino, vzgojo, …, je mnogo premalo.
Odvisniki so in bodo. In – če nek program del odvisnikov sanira do te mere, da lahko hodijo na delo, se izobražujejo, da se zmanjša med njimi kriminaliteta, mnogim uredi socialni status, zmanjša možnost okužbe s hepatitisu C, B in visusom HIV, skratka se ukvarjajo se š čim drugim, kot stalnim iskanjem droge, je to dober program.

Svetujem, da si preberete tudi kaj več o odvisnosti, nastanku in razno-raznih programih.
http://www.ilbis.com/droge/zdravljenje.htm
http://vestnik.szd.si/st11/st11-697-701.htm

Nina Pirnat, dr.med., spec.epid.

Zdravila na recept pa so prišla državo 350 milijonov eu. Torej je metadon minimalno proti temu. Saj zato je država, da se pomaga vsem ljudem.

Eni imate tako radikalna mnenja kdo je upravičen do zdravljenja iz javne blagajne in kdo ne, da je prav grozljivo. Dajte se malo zamislit nad tako radikalnostjo no, baje imamo v nekih uradnih programih zapisano, da si želimo postati družba socialne blaginje pa tudi po ustavi imamo vsi enako pravico do človeku dostojnega življenja in do zdravljenja. Ja tako pač je naša družba je tako kot vse ostale sestavljena tudi iz takih osebkov, ki bi jih nekateri najraje nekako “zbrisali”. Odvisniki vseh vrst so tudi socialni produkt naše družbe, torej vseh nas. Naj vsakdo pri sebi razčisti koliko osebno prispeva k temu, da bo en narkoman na cesti manj, ali da bo en mladoletni kriminalec v ulici manj, ali ena zapita trajno brezsposelna mati treh otrok manj…Kolikokrat zadostuje, da ljudem, ki so na taki poti ponudite le eno možnost pa bodo spremenili svojo smer. Pa to počnemo???

Saj o tem govorim. Da če se gremo neko socialno-pravno državo zakaj pa potem nimamo v OŠ zastonj prehrane – kot primer.

Zakaj se najde toliko denarja za narkomane, glasbena šola se pa plačuje?

Polno je takih primerov, sploh če bi privlekla seznam samoplačniških pregledov v zdravstvu.

Bolezen (odvisnost je bolezen) primerjate s popolnoma prostočasno in prostovoljno dejavnostjo, kot je glasbena šola?
Bog vam pomagaj, upam, da se nikoli nikoli ne boste znašle v vrsti staršev, ki nenadoma ugotovijo, da otrok kadi travo, da se zadeva in iskale pomoč. Metadonski program je pomoč, s katerim otroke umaknejo z ulice, vsaj delno umaknejo od kriminala. Kajti vsaj za 1-2 dozi jim ni potrebno krasti, vlamljati, beračiti … Sedaj lahko udarite, da jim tega sploh ni treba. Pa je to kot noj, ki tišči glavo v pesek. Seveda jim ni treba, ampak ko so odvisni, tega ne vedo ne oni ne starši.

Poznam punco, ki je prišla v začaran krog mamil. In žal je res tako, dokler je bila na metadonu, ni imela volje, da bi se ozdravila. Zakaj bi se? Dobila je zastonj metadon in še kaj za povrh (saj jih veliko tako dela, ne se slepit) in par let je šlo mimo. Šele ko je šla v komuno, se je začela resnično odvajati.

Ja, programe krvavo potrebujemo. Ampak za odvajanje in rehabilitacijo, ne za podaljševanje agonije. Tudi če narkoman lahko funkcionira, to ni to. Je še zmeraj narkoman, ki je na drogi. Kaj boš s četo zombijev? Kot sem že rekla, večina jih ob metadonu jemlje tudi druga mamila, zato vsi argumenti o umiku z ulice in nekriminaliteti odpadejo. Še zmeraj za fiks naredijo vse. Samo da ga je zaradi metadona treba mogoče malenkost manj.

Če bi bil moj otrok na drogah, bi bil metadon zadnje, kar bi si želela zanj.

Prednosti in slabosti metadonskega programa pač lahko ocenjujejo tisti, ki se s tem ukvarjajo. Dejstvo pa je, da dokler je otrok na trdi drogi, ne more v nobeno komuno ali program. Metadonski program je začetna stopnica odvajanja. Vendar mora odvisnik sam narediti prvi korak in tudi naslednjega, torej do čistosti in naprej v komuno. Metadonski program ni mišljen, da bo koga ozdravil, saj je vendarle metadon zamenjava za heorin. Le zbadajo se ne več in ne kradejo, ker dobijo drogo v metadonski ambulanti.
Seveda povzroča enako odvisnot kot heroin, seveda ga težko snamejo iz metadona, vendar problem ni v metadonu pač pa v odločenosti (motiviranosti) odvisnika, da e bo snel iz tega pekla.

Dej povej mi tole:
– a ti ali kdo tvojih bližjih kadi? Jaz bi jim predpisala, da plačajo vse v zdravstvu, tudi svoje pogoste bolniške (!) zaradi respiratornih obolenj. Da ne govorim o raku. Plačaj!
– a si ti ali kdo tvojih najbližjih nad normalno telesno težo? Plačaj! recimo samo vse v zvezi z diabetesom in njegovimi komplikacijami, ki nastopijo.
– A ti ali kdo tvojih bližnjih prekomerno pogleda v kozarček. Ne, ni treba da je alkoholik. Plačaj zdravstvene posledice!
– A se ti in tvoji dragi primerno rekreirate? Če ne, plačaj posledice!
– A se mogoče preveč tvegano rekreiraš in si ti ali tvoji bližnji kdaj poškodovani zaradi rizičnega načina življenja? Plačaj!
– Se gotovo vedno privežeš v avtu in voziš po predpisih? Če ne, ko boš povzročiteljica prometne nesreče, plačaj vsa zdravljenja, zase in za vse udeležence nesreče.
– ….
Še veliko bi se našlo.

Daj, če si upaš na vsa gornja vprašanja pošteno odgovoriti. Stoj za svojimi besedami, blekniti karkoli na MONu je pa res nekaj najlažjega na svetu.

ja, nič nimam proti, da se dela na teh programih.

velik problem je preprodaja metadona. kolikor vem, mora odvisnik na licu mesta spit svojo dozo. in če ga odvisniki lahko preprodajajo, potem nekdo ne opravlja svojega dela tako kot treba.

Bi si torej želela, da na ulici zakolje kakšno mamco ali otroka, da mu bo lahko vzel 5 EUR iz denarnice?

Znanec, ki je bil dolga leta na metadonu, mi je pripovedoval o vseh fintah, ki jih poznajo odvisniki, da bi prelisičili med. osebje. Pravil je celo o tem, da so spili dozo metadona, a je niso pogoltnili. Ko so prišli ven, so jo izpljunili v lonček in to prodali naprej.

New Report

Close