Najdi forum

Refluks- nasveti

Pozdravljeni,

zanimajo me izkušnje vseh staršev, katerih dojenčki so imeli refluks (GER). Pri nas imamo kar velike težave, sploh zadnje tedne (star je tri mesece in pol): nosek je ves čas poln, poliva, slabše pije, kar naprej se zbuja itd. Tudi od dvignjenem zglavju se še pojavlja polivanje. Kaj je najbolj pomagalo pri vas? Kdaj je bilo boljše? Kako in kdaj ste začeli z dodajanjem druge hrane (zanima me predvsem za dojene otročke)?

Najlepša hvala za vsak odgovor!

Mi smo bili v bolnici, sicer zaradi zaprtja, poleg pa so ugotovili še refluks.
meni se sicer tisto polivanje takrat še ni zdelo problematično, kasneje pa se je izkazalo za kar velik problem. Je pa mala dojena.
Morali smo imeti dvignjeno vzglavje, pa podirati kupčke non-stop (pa dejansko to res pomaga), po hranjenju je morala biti nekaj časa v dvignjenem položaju- tudi do pol ure.
Zaradi slabšega apetita je nekaj časa prejemala ranital- en mesec, ampak ko smo prenehali z njim, je zopet jedla minimalno- tako je na minimalcu še danes- pri skoraj 5,5 mesecih spijemo tudi samo 300 ali 400 mililitrov na dan, ob dobrih dnevih pa pije celih 550 ali 600, skratka čisto premalo, ampak na kilaži zaenkrat nekako pridobiva, sicer povsem na spodnji meji.
Dodajati bomo začeli sedaj, sicer na pediatriji so nam predlagali da pričnemo pri dopolnjenih štirih mesecih, oziroma njenih petih, ker je rojena mesec prezgodaj, vendar s povdarkom, da z drugo hrano pričenjamo pred šestim mesecem izključno zaradi zaprtja in ne polivanja.
Je pa praktično skoraj nehala polivati v roku enega tedna, tako da sedaj že kakih 14 dni nimamo več lužic vsepovsod.

lp

poglej na forum dojenje

Naša zgodba (malo daljša):

Naš je 2 mesecih začel pospešeno polivati, celo bruhal je v loku, pa še jokal in jokal in jokal… Zaradi pogostega polivanja in bruhanja smo ga peljali v pediatrično, ker je obstajala nevarnost, da bo dehidriral (bilo je ravno poleti). Tam so ugotovili, da ima GER (gastroezofagealni refluks).
Dali so nam navodila:
– po dojenju (ki ni smelo biti leže, ampak tako, da mu je bila glavica višje od želodčka, se pravi, da sem ga dojila sede in ga držala v naročju) smo mu morali dodajati še malo umetnega mleka (kolikor je pač hotel. če ni hotel nič, pa nič) Novalac AR (antirefluks) 1 (številka 1 je do 6. meseca, se mi zdi, potem greš na dvojko); če dojiš, ti dojiti ni teba nehati – ravno nasprotno- svoje mleko lahko zgostiš z riževo sluzjo ali pa (po navodilih zdravnika) po dojenju ponudiš malčku prilagojeno antirefluksno mleko – je narejeno tako, da se v želodčku hitreje sesiri.
– po jedi je moral obvezno biti vsaj 30 minut v pokončnem položaju;
– OBVEZNO podiranje kupčka
– ne previjati takoj po jedi (pa še pravijalna podloga je morala biti z dvignjenim vzglavjem, tako da sem pod podlogo dala povšter);
– ter najpomembneje: moral je ležati oz. spati v posteljici z dvignjenim vzglavjem z naklonom 30 stopinj (da ne bi bruhnil med spanjem in se zadušil oziroma da mu ne bi tekočina zalila pljuča), spati pa je moral na levem boku oz. kasneje tudi na hrbtu. Nam je pomagalo, ker že prvi dan, ko je v pediatrični spal z dvignjenim vzglavjem, ni več jokal.

Refluks izgine, ko se tista mišica zapiralka razvije, tako da se hrana ne vrača iz želodčka oziroma ko dojenček začne jesti GOSTO hrano – kašice. Pri nas je postopoma popolnoma izginil.

Če gre za hujšo obliko refluksa, se ta zdravi z zdravili, ki dvignejo tonus mišice zapiralke v požiralniku, pospešujejo pražnjenje želodca in delujejo na gibanja črevesja. Ker imajo ta zdravial precej neželenih učinkov, jih zdravniki ne dajejo ravno pogosto, le v primerih kompliciranega reluksa. V redkih posameznih primerih pa je potrrbna tudi operacija – ampak to je tako zelo redko.
Sicer pa reluks ima zelo veliko otrok, a ta zgine z gosto hrano oz. baje najkasneje pri 8, 9. mesecih.

Nam je pomagalo. Mislim pa, da so bile odločilne kašice.

Pri nas je naša punčka tudi polivala. Držala sem se vseh teh nasvetov s podiranjem kupčka, držanje pokonci vsaj 20 minut, dvignjeno vzglavje…, potem pa smo ugotovili, da ji ravno to ne ugaja. Dojila sem jo leže, ko pa se je najedla, sem jo pustila v ležečem položaju, da je spala naprej. Pri nas se je to obneslo,je pa res, da ni imela tistega hudega refluksa z bruhanjem v loku, ampak je le polivala.

Helena

Vceraj sem pisala na to temo že pod naslovom “pH-metrija in refluks” – spodaj.

Nam so enako kot pri zgornjem postu pomagali vsi ti antirefluksni ukrepi, le pokonci jo je bilo treba se dalj časa držat (zvečer obvezno 1 uro, podnevi in tudi ponoči pa obvezno pol ure).
Pa spanje nujno na 30 stopinj, levi bok. Ce je bilo manj je šlo spet takoj gor in se je zbudila.

Izboljsalo se je takoj. In sicer, nehala je bruhati v loku in začela je spati. Polivanje se je bistveno zmanjšalo šele z gosto hrano, čeprav še zdaj (8. mesecev) vcasih poliva.

New Report

Close