Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija perikarditis?miokarditis?

perikarditis?miokarditis?

Pozdravljeni!

Pred malo več kot tednom dni me je začelo boleti za prsnico, bolj levo-kljuvajoča, pekoča bolečina, ki se nekoliko zmanjša, če ležim na desnem boku. Ojača pa se že pri sedenju, pri hoji po stopnicah (v 2.nadstropje) in na mrazu. Hitro se tudi zadiham, opažam precej večjo utrudljivost. Bolečina seva v levo roko, v vrat, po levi strani obraza in glave. Po levi strani obraza in glavi čutim nekakšno topo, stiskajočo bolečino. Leva roka je na otip nekoliko toplejša. Zjutraj imam otekle veke.
Pred tem sem v roku dveh mesecev prebolela dve virozi, pri prvi sem imela povišano telesno temp. 38,5 (2-3dni) in hud glavobol. Temp. mi v dveh mesecih sploh ni padla pod 37 st. (pretežno imam temp. od 37,2 do 37,6 st.). Ker sem imela težave s podobno povišano temp. že prej zelo pogosto, so mi na infekcijski kliniki pregledali kri, izvidi pa niso pojasnili povišane temperature. Zaradi suma na miokarditis so me napotili na UZ srca k kardiologu-iz izvida:
“izza zadnje stene levega prekata se vidi manjša perikardialna špranja, ki je prisotna v sistoli in diastoli, širine 1-2 mm, v špranji se vidijo številni odboji”. Kolikor sem razbrala iz izvida je ostalo b.p., prav tako EKG izvid in RTG. Nizki so tudi vnetni parametri, troponin negativen. Po enem tednu sem opravila kontrolni UZ, na katerem je špranja še vedno prisotna.
Kardiolog mi je pojasnil, da gre za vnetje miokarda in perikarda ter da je potrebno mirovanje do pol leta ter svetoval kontrole pri lečečem infektologu, čez pol leta pa naj opravim obremenitveni test. Naj omenim še to, da so me iz infekcijske klinike pred enim tednom poslali na IPP (zaradi možnega sprejema v bolnico), kjer so predpisali mirovanje 14dni in aspirin 500 2x/dnevno. (Kljub aspirinu si še vedno izmerim 37,2 temp., čeprav sedaj pade tudi pod 37 st.) Razlaga UZ izvida na IPP pa je bila: v mejah normale.

Zaradi nekoliko nasprotujočih razlag me zanima naslednje:
-Ali je miokarditis, oz. perikarditis, oz. oboje možno ob takšnem izvidu UZ in normalnem EKG-ju?
-V čigavi domeni je pravzaprav zdravljenje in obravnava mio- in peri-karditisa; kardiologa, infektologa, internista? In posledično po katerem mnenju naj se sploh ravnam?
-Skrbi me, ker ne vem Kdaj lahko v tej fazi začnem s krajšimi sprehodi, nordijsko hojo, hojo po stopnicah? Ali je glavno merilo poslabšanje bolečine, zadihanost, utrudljivost? Ali daljša vožnja lahko stanje poslabša, oz. ali je odsvetovana?
-Zanima me tudi koliko časa dejansko pripada bolniški stalež? (opravljam sedeče delo, ki je po svoji naravi stresno)

Vnaprej se vam zahvaljujem za odgovore in nasvete.

Pri mnogih virusnih infektih je prisotno tudi vnetje srčne mišice (miokarda) in/ali osrčnika (perikarda). Prizadetost perikarda (perikarditis) je lažje ugotoviti, zaradi bolečin, ki so odvisne od lege telesa, zato ker pri osluškovanju srca slišimo droben drget, zaradi majhnih sprememb v EKG in zaradi povišane telesne temperature. Prizadetost miokarda (miokarditis) pa je težko ugotoviti, zlasti če niso prisotne posebne spremembe v EKG. Na miokarditis pomislimo, ko nam bolnik pove, da se počutje, po prebolelem virusnem vnetju ne popravlja kot bi pričakovali. Včasih je prisotna zadihanost že po majhnih naporih. Ko je vnetje posledica bakterijskega infekta (povišana telesna temperatura, zelo izraženi znaki vnetja v krvi) je tako vnetje bolj v domeni infektologa. Ko pa menimo, da je vnetje posledica virusnega infekta spada tako vnetje v domeno kardiologa (ali internista). Ko sumimo na miokarditis ali perikarditis (kar je pri vas) se moramo tako ravnati, da bolniku ne škodimo (po latinsko “in dubio pro reo”). Mislim, da bo prav če se boste ravnali po priporočilih kardiologa, opustite zahtevne (športne? obvezne?) obremenitve še več tednov in jemljete priporočena zdravila (aspirin?).

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za pojasnilo.

Torej če prav razumem, je po 14 dneh jemanja aspirina, zmerna hoja dovoljena in normalne dnevne aktivnosti? Raje se še enkrat prepričam kot da si škodujem. Kardiolog je sicer svetoval naj pol leta pazim, da se ne prepotim (tudi pri običajnih hišnih opravilih) ter odsotnost v službi. Vendar bo oboje verjetno kar težko. Sama bom seveda pazila. Ne vem pa-ali morda veste kako zdravniške komisije na ZZZS sploh upoštevajo ta priporočila glede mirovanja, oz.bolniškega staleža?

Ker sem v zgornjem postu pozabila, vas sprašujem sedaj, kaj natančno pomeni “perikardialna špranja”- ali je to mesto vnetja na perikardu, oz. miokardu?

Verjetno že veste, kako dolgo lahko izbrani zdravniki odobrijo bolniški dopust in kaj morajo storiti, ko menijo, da bolnik še ni ponovno zmožen za delo. Običajno se držijo priporočil specialista, ki jih sprejme tudi zdravniška komisija. Nezmožnost za delo pri bolniku, ki je prebolel mioperiarditis traja lahko samo nekaj tednov, lahko pa precej več. Zdravstveno stanje bolnika najbolj natančno pozna kardiolog, ki je bolnika zdravil.

Boris Cibic

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Sem težek kronični bolnik z dijagnozo:sistemski lupus erimetozus,antifosfolipidni sindrom,zamenjana mitralna srčna zaklopka povrhu tega pa sem pred šestimi meseci staknil
virusno okužbo stafilokok aureus. Po antibiotičnem zdravljenju v bolnici se je stanje umirilo.
Odpuščena iz bolnice je bil sum na endokarditis za kar mi ni povzročalo nobenih dodatnih
problemov. Sedaj pa so se začele težave z bolečinami v levem predelu pod rebri, Bolečina se
pojavlja okrog srca,v levo ramo in roko ter vrat. Ob mirovanju se ta bolečina umiri ne pa izgine
občutek bolečine. Sum revmatologa je na perikarditis Napotena sem na UZ srca.
Zanima me ali zmerna hoja (po stopnicah) lahko poslabša stanje srca.

Zmerne obremenitve srca priporočamo tudi srčnim bolnikom, razen, ko srce preboleva vnetno obolenje (virusni infekt, svež srčni infarkt, itd). Zmerna hoja po stopnicah ne poslabša stanja srca. Vsebina vašega dopisa ni taka, da bi zanesljivo kazala na perikarditis (zbadajoča bolečina), vendar moramo misliti tudi na to možnost. Predstavljam si, da so vam zdravniki predpisali ustrezno terapijo s katero tudi blažijo bolečine.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close