Najdi forum

Odprte s.p-zdravniški pregled?

Recimo, da se odločim, da odprem svoj s.p.V firmi, ki bo obratovala kot s.p., bi bila zaposlena ena oseba: jaz.

A se moram poslati na zdravniški pregled pred zaposlitvijo in potem še na obdobne pregleglede?

Ne. Ne rabiš pregleda. Ne rabiš nič razen osebne izkaznice, davčne številke in svoje odločitve, kaj in kje boš delala. Vse je opravljeno na primer na obrtni zbornici v pol ure, ali pa, če imaš digitalno potrdilo, od doma preko spleta na E-vem.
Tudi ko nekoga zaposliš, ne rabi na zdravniški pregled. Če zaposliš družinskega člana, ne rabiš niti na zavodu za zaposl. prijaviti potrebe po delavcu.

Najbolje bo, da si prebereš Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD). Ta našteva nujne ukrepe, ki jih mora narediti podjetnik.Eden pomembnejših je izbor in podpis pogodbe s pooblaščenim zdravnikom. Ta ti glede na tip dela, ki ga opravljaš in glede na Izjavo o varnosti (ki jo moraš tudi obvezno imeti, običajno pa ti jo naredi pogodbeni varnostni inženir) določi, v kakšnih časovnih razmakih moraš opraviti obvezne zdravniške preglede.

Če boš delo opravljal v lastnih prostorih, ne pozabi tudi na obveznost periodičnih preiskav (meritev) delovnega okolja.

Vsi ti papirji in pogodbeni sodelavci, pa strokovnjaki za meritve – stanejo. Ti pa se odloči, ali jih boš plačeval, ali pa riskiral, da te morebitna inšpekcija finančno uniči. Poznam obe vrsti S.Pjev. Enim se že desetletja uspe “švercati” brez vsakršnih dokumentov, druge pa so “ubili” že prvo leto delovanja… Pač premisli, kaj se ti v danem trenutku bolj splača. Če si “majhen”, živiš v odročnem kraju in nimaš pomembnejših konkurentov ali nezadovoljnih strank, te verjetno ne bodo nikoli našli, sicer pa te lahko obiščejo že jutri….

Dva diametralno nasprotna odgovora, en pavi izrecno ne, drugi namiguje drugače..

Bo treba malo zakone preštudirat…

Hvala obema!

Ker se moj odgovor bistveno razlikuje od Nastjinega, sem šel za vsak slučaj preverit, da ni prišlo do kakšne spremembe delovne zakonodaje, ki sem jo morda spregledal. Ugotovil sem, da sprememb ni, torej moje ugotovitve še vedno veljajo. Je pa verjetno Nastja spregledala dejstvo, da je eno postopek za odprtje S.P.ja (o čemer piše ona), kjer seveda ne potrebuješ ničesar od omenjenega, drugo pa so obveznosti, ki ti jih nalaga zakonodajalec PO ustanovitvi in so pogoj za delovanje. O teh obveznostih ap sem govoril jaz (in verjetno spraševal ti).

Za lažje razumevanje ti dajem tale link , pa si poglej. Predvsem točko 8. Podatki so iz julija 2008.

Roman nič ne namiguje, ima kar prav. LP!

Roman ima 100 posto prav. Naredit zdr.pregled in ga obnavljat v skladu z doloiči zdravnika medicine dela (npr, na 5 let- odvisno od dejavnosti)
Pa tudi izpit iz varstva pri delu moraš opraviti ( in ga obnavljati)in še kaj. Npr. moraš opraviti tudi tečaj prve pomoči (in ga obnavljati na 5 let).

Se strinjam z Romanom. Seveda sem govorila o postopku odpiranja, ker sem pač tako razumela vprašanje. (pregled pred zaposlitvijo)
lp

New Report

Close