Najdi forum

no, pa sem šla na tečaj nordijske hoje. bilo nas je 20 žensk v dve supini. prvi dan smo vadile bolj prijeme palic in teorijo, drugi dan pa smo šle hoditi z pomočjo vaditeljice. prehodile smo , nevem mogoče tam ene 7 km. moram reči, da je hoja z palicami čist ena druga stvar, kot sama hoja. mišice delajo, če parvilno izvajaš, čist vse, celo trebušne in rit. res, neverjetno. mene je drugi dan čist vse bolelo, saj nisem vajena dost miganja, razen kaj kolesa.
ob koncu hoje, sem bila mokra kot miš, res majico bi lahk ožela.v glavnem super stvar. mal so nas čudno gledali tekači , pa tud ko gledaš to hojo nimaš filinga, da se tolk miga, a ob pravi uporabi palic je neverjetn rezultat.
priporočam, je pa fajn iti na tečaj.

O ja ! Nordijska hoja je ena takšna super enkratna zadeva pri kateri delajo čisto vse mišice telesa ! In primerna je za 8 kot 80 letnike. Obremenjevanje sklepov kolen in telesa na sploh je minimalno. Učinki kurjenja kalorij pa maksimalni glede na vložen trud. Sicer je malo pozno bliža se jesen in zima. Ampak tudi jaz bi nordijsko hojo zelo zelo toplo priporočil čisto vsem tu gor bodisi za hujšanje ali za vzdrževanje telesne teže.

Nordijska hoja je meni znana najbolj prijazna in prizanesljiva oblika rekreacije. Z največjim efektom na hujšanje. Poizkusite če imate priliko. Skoraj gotovo vam bo všeč !

http://www.nordijska-hoja.si/nordijskahoja.php
http://www.zzv-ms.si/si/nordijska-hoja/Kaj-je-nordijska-hoja.htm
http://www.nordijskahoja.com/2601/index.html

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

Dracon, jaz sem psihično že pri NH, le fizično kar nekaj odlašam. Rabim en zagon in sicer za začetek, kam naj grem po palice in na kaj naj bom pozorna pri njih. Na tistih linkih, ki si jih pripel, sem brala za ene da se jih ne da regulirat oz. nastavljat višino, to mi je pa kar malo čudno.

R

ti povem jaz; nam so priporočali palice od exel , model trainer, je za nas najboljši z 45% karbona, cena 83 eu. jaz sem si za mojo višino vzela 115 cm. si pa lahk zračunaš na strani od nordijske hoje, vpišeš podatke in ti da mero( se mi zdi, da pomnožiš višino z 0,67 ali 0,68). jaz sem jih kupila v iglu šport nova gorica, jih pa imajo tud v hervisu.
še to, nikakor ne vzami teleskopskih, zložljivih , saj se treslajji prenašajo po roki navzgor in boš imela probleme z rameni. palice, ki so pravilne za nord. h. so nezložljive oz. v enem kosu, sesatva iz karbona in steklenih vlaken. aluminjaste so pretežke, steklene brez karbona pa preveč lomljive in se ob morebitnem zlomu palice lahk tud poškoduješ.

dracon hvala za mnenje. ma z letnimi časi je pa tako, da se nh ne izvaja poleti v visoki vročini , no kot vsak šport, ki pri 35stopinjah ni priporočljiv.
nh je šport, ki se ga za razliko od recimo kolesa izvaja celo leto, tud v snegu( no pr nas ni straha da bo kaj snega), ravno to je superca pri nh.
potrebuješ nič razen palic, fajn obutka in kakšne vetrovke, to bolj po svojih željah.

jaz se lotim ta konec tedna hoditi sama, upam edino , da ne bo kdo pasel zijal kot da sem alien….najperj bom šla na ogled poti, pol v akcijo.

Iglu je v povezavi s Cindy generalni uvoznik za te palice ali nekaj takšnega. V Cindy so jih ponujali po ugodni ceni. V prosti prodaji so bile nekoliko dražje. Opozoril bi te edino da je NUJNO da se udeležiš tečaja NH ! Nikar ne začni sama razen če se res dobro ne oborožiš z vso literaturo. Smisel NH je v pravilnem izvajanju. Jaz sem palic za hojo v hribe vajen tako kot gat. A pri NH mi ni to koristilo popolnoma nič Sama tehnika je čisto drugačna in odlično je da ti to nekdo pokaži in potem tudi opazuje tvoje izvajanje in te popravlja. Pri nas se je vse to izvajalo v sklopu CINDY. Kako je drugje pa ne vem.

Bolj sem mislil na dež kot karkoli drugega hana 🙂 Tam je malo težje že zaradi načina hoje palerina oz vetrovka precej ovira vsaj mene. Drugače pa… tako ti bom rekel. Na začetku te bodo mogoče malo čudno gledali. In komentirali. Ma čez en mesec boš dobila ogromno posnemovalcev. Tudi jaz ko sem začel je bilo to tu v moji vasi še in še smeha. No… zdaj se nihče več ne smeji 🙂 Zato kar mirno zberi voljo in gremo ! In pozabi na to kaj ostali mislijo.

If you are not doing it for fun ... you are doing it for the WRONG reason !

Hvala!

Mater sem imela danes v Hofru en čuden filing. So imeli te palice po 11 ojrov (ena) ampak so bile teleskopske (višino lahko prilagajaš). Sem šla z njimi že proti blagajni, pa mi je en glasek govoril: te so prepoceni, te niso dobre… In sem jih nesla nazaj:-))

Hvala skrivnostni glasek!

R

Bom jaz res šla raje v tečaj, da mi pokažejo kako in kaj, s plonk cegelci pa ne mislim paradirat po vasi.
Aha še nekaj: kaj pa obutev? Je kakšna posebna? Če ja, bi cenovno nekaj dobro srednjega.

Joj koliko nadur bom morala naredit, da si bom lahko privoščila tale špas! Ampak, za mojo dušo vse:-))

R

boljš da jih nisi kupila, saj bi šla po nove, pol bi bile šele drage.
jaz imam obute tekaške copate, za pozimi pa sem si na razprodajah kupila salamon softshell pohodniško tekaške copate.
v bistvu rabiš nekaj športnega, pa da fajn hodiš in ne drsi.

tečaj je super, saj vidiš kar nekaj ljudi, ki palice samo vlečejo za sabo, pol seveda učinka ni.
danes čakam , če ne bo dežja grem en “krog”.

ti povem jaz; nam so priporočali palice od exel , model trainer, je za nas najboljši z 45% karbona, cena 83 eu. jaz sem si za mojo višino vzela 115 cm. si pa lahk zračunaš na strani od nordijske hoje, vpišeš podatke in ti da mero( se mi zdi, da pomnožiš višino z 0,67 ali 0,68). jaz sem jih kupila v iglu šport nova gorica, jih pa imajo tud v hervisu.
še to, nikakor ne vzami teleskopskih, zložljivih , saj se treslajji prenašajo po roki navzgor in boš imela probleme z rameni. palice, ki so pravilne za nord. h. so nezložljive oz. v enem kosu, sesatva iz karbona in steklenih vlaken. aluminjaste so pretežke, steklene brez karbona pa preveč lomljive in se ob morebitnem zlomu palice lahk tud poškoduješ.

dracon hvala za mnenje. ma z letnimi časi je pa tako, da se nh ne izvaja poleti v visoki vročini , no kot vsak šport, ki pri 35stopinjah ni priporočljiv.
nh je šport, ki se ga za razliko od recimo kolesa izvaja celo leto, tud v snegu( no pr nas ni straha da bo kaj snega), ravno to je superca pri nh.
potrebuješ nič razen palic, fajn obutka in kakšne vetrovke, to bolj po svojih željah.

jaz se lotim ta konec tedna hoditi sama, upam edino , da ne bo kdo pasel zijal kot da sem alien….najperj bom šla na ogled poti, pol v akcijo.[/quote]

Veseli me, hana, da si tako navdušena nad NH. Sama jih uporabljam že več let in z njimi tedensko prehodim veliko kilometrov. Pravzaprav sem začela z razlogom “treninga” za tek na smučeh, ki se je bogato obrestoval. Odpravila sem tudi bolečine v križu, ki so me prej mučile kar dve leti. Od tedaj “palčkam” redno, si pridno beležim kilometre, ki me spodbujajo. Ne glede na vreme, tudi po snegu in vse poletje (jasno, zjutraj ali proti večeru). Zanimivo je, da se pri “palčkanju” oznojim enako tudi pri -5 stopinjah! Zelo se okrepi imunski sistem, bistveno bolj kot doma na orbiju ali kolesu. Je pa potrebno hoditi tako, da intenzivno uporabljaš tudi roke, da jih kasneje čutiš in delaš dooolge korake! Kasneje, ko postane rutina, si začneš prizadevati, da delaš popolne, optimalne gibe. Za hujšanje je daleč najbolj optimalna oblika rekreacije! S takšno intenzivnostjo pač, kot jo vsak posameznik zmore. Vrnila sem se z obale in tam je veliko tujcev, predvsem zrelih in starejših, ki vsako jutro trenirajo z NH, pravo veselje jih je pogledati. Nordijska hoja je zakon!

Kar pa se tiče palic. Sama sem bila po naključju prisotna na neki delavnici, ki jo je prirejal Exel, kjer je šlo bolj za promocijo njihovih palic, ki so bile v tistem času zame pregrešno drage (19.000 SIT), nekaj takega kot omenjaš ti. Sama pa sem hodila s Hoferjevimi, z enako sestavo vlaken, z enako prožnostjo za ceno 4.500 SIT, ki imajo enake prednosti kot Exelove. In še danes hodim z njimi. Ker naredim od jeseni do pomladi okoli 100 km mesečno, moram sicer res občasno zamenjati škorenjce (gumijaste obujke) in bi si za to kilometražo mirno lahko privoščila drage palice. A lahko pohvalim tudi Hoferjeve (njihovo ekvivalentno kvaliteto sva ugotovila ob s hoferjevim inštruktorjem) in za nekoga, ki nima z NH velikih ambicij, lahko mirno kupi cenejšo hoferjevo varianto. Se pa strinjam, da teleskopske ne pridejo v poštev!
Kar se tiče komentarjev: če rolajo po mestu, zakaj ne bi še “palčkali”. Sama maširam v tekaških pajkicah, z lučko na glavi v zimskem času kar skozi mesto. Morda pa s svojo pojavo komu odženem črne misli, kar je dobro 🙂

Vesele korake vam želim!

oj kolesarka, si pa res pridna , da delaš tolk km. jaz sem šla danes na probno hojo, pulz od 119 do 145, kal v 30 min skupaj z ogrevanjem 220, se pravi v eni uri 440, kar ni slabo. mal sem hodila po asfaltu, je pa boljše na makadamu,gre lažje.
danes mi je bil problem edino kaj se obleči. imela sem švic majico , čez pa softshell jakno, sam mi je bilo pol toplo, pa se mi zdi, da skoz to jakno ni šel glih znoj ven, tako, da se nisem počutila super v obleki.
kaj mi priporočaš za na švic majico, saj se ne bi rada prehladila?hvalaaa

Športna oblačila in prehlad.

Za športno aktivnost se je treba obleči tako, da te sprva malo zebe. Nič narobe in nič hudega. Ko začne telo delati, se zelo ogreje in ogreva telo še nekaj časa po vadbi, zato nobenega pretiravanja pri oblačilih. Sama se rekreiram do hude zime samo v švic majici s kratkimi rokavi in tekaškem anoraku, in tekaških pajkicah do kolen, novembra malo daljših, šele ko se temperatura spusti pod 10 stopinj oblečem dolge. Ja, saj stiskam zobe nekaj minut, potem mi postane prijetno toplo, čez četrt ure, pa mi kaplja z naglavne rutke. Telo se ogreva približno 6-10 minut, da pride na delovno temperaturo. Pa da ne boste razmišljale o kakšnih kapah v zimskem času, dovolite, da se vam “kadi” iz glave :-))
Kar se hujšanja tiče je to optimalno, ker kuri telo za ogrevanje dodatne kalorije!!! Sicer pa, saj nas debelušk ne zebe tako hitro, kajne?!
Ko se začnete redno rekreirat, se začne nabirati tudi športna oprema, ki jo lahko med seboj malo kombinirate. Za hladne dni, tudi za NH uporabim kolesarske rokavčke, ki jih po ogrevanju zrinem do zapestja. Ali pa kolesarski anorak, ki ima zadaj mrežico… Spredaj me ščiti pred vetrom, zadaj izpreva znoj. Odlična zadeva.
Softshell je krasna stvar, samo ne za konec septembra, šele kasneje, ko zaveje mrzel oktoberski veter.
Skratka ne kupujte in oblačite zdaj še kakšnih debelih flisov in windstoperjev, ostanite čimdlje čimbolj slečeni, da se utrdite za zimo. Jasno, čisto mokri pa se tudi ne ustavljajte na klepetih ali posedajte po pijačkah.

Tople korake!

Uf, kako koristni nasveti:-))

R

da se pohvalim, danes sem prehodila cc 5km, hodila sem 51min, tako ne perhitro, kal 380. sem vesela , saj mi je nh všeč.sem bila pa oblečena v švic majico in gor en čist tanek flis, samo pri nas kar brije burja, pa me je prepihalo. moram še najti en občutek za obleko, pa bo.

naglavna rutica?

Bravo hana!
Pomembno je, da traja čimdlje! Napiši še s kakšnim pulzom. Bolj kot številčno, me zanima % pulza. Če gledaš med hojo na uro, imej naravnano tako, da ti kaže odstotek pulza in uravnavaj hojo med 65% – 75%, občasno pa naredi kak interval tja do 85%, da pridobiš kondicijo, potem pa spet upočasni.
Verjemite, flisi niso primerni za ta čas, ne glede na temperaturo, ki je trenutno zunaj. Včeraj sem imela hojo v hrib in sem bila v kratkih rokavih, za začetek anorak, pa sem ga kaj hitro privezala okoli riti!
Kupite si tekaško vetrovko, ki ščiti pred vetrom, a vas ne segreva. Takšno, ki diha! Uporabna je za več let za vse vrste rekreacije na prostem. Pozimi spodaj oblečeš le zimsko (nekoliko debelejšo) švic majico in vetrovko, pa je dovolj! Tudi burja ti ne pride do živega!Aha, pa kakšne športne rokavice kmalu ne bodo odveč. Pri NH so prsti kar izpostavljeni!

Naglavna rutica.
Njena funkcija je prestrezanje znoja, ki curlja z glave. Gre za navadno bombažno rutko, zrolano v trak in zavezano čez čelo. Ljudje se različno potimo, eni bolj, drugi manj, eni pod pazduho, drugi po hrbtu, glavi… Vsakemu rekreativcu pa se s časoma vklopi hladilni sistem, ki onemogoča pregretje telesa, zato povečano znojenje. Seveda je treba vodo tudi dovajati 🙂 Znojenje spoštujte, ni nič umazanega!
Ko začutim prve kaplje na čelu, ki se običajno pojavijo po 7 minutah (ne glede na zunanjo temperaturo, razen v vetru, ki sproti suši znoj) vem, da je telo dobilo delovno temperaturo. Tedaj tudi dihanje dobi svoj pravi ritem (ni več zadihanosti), noge postanejo lažje…

oj hvala koleasrka. moj pulz je bil od 60-80%, sem kar fajn gonila palice.

ma daes sem se ustavila v sportler trst in mal pogledala za temi tekaškimi jaknami.
zdaj imajo neko firmo gore, sam je cena mal preveč 170 eu,je pa windstoper in kaj vem še kaj. ali pa north face, je pa zeloo tanek softshell z z wind stoper.

daj nam prosim svetuj kakšen modelček jakn, oz. kaj morajo imeti. jaz se prav nič ne znajdem . bom pa raje šla k nam in pogledala v kakšen hervis ali intersport. hvala za vsak nasvet.

sem pa dobila v tej trgovini v trstu tipa, ki se ukvarja z nh (ko sem spraševala za jakne za nh), ki bo v trstu oganiziral nh pohode prek trgovine ,da bi se le-ta prijela tud pri njih. no, bomo videli , a povsej verjetnosti se jim bom pridružila.

Pri nas smo ena bolj športna familija in imamo preizkušena različna oblačila in pišem izključno na osnovi svojih izkušenj. Tudi nikomur od nas ni do tega, da bi šminkiral naokoli v “znamkah”. Ker dnevno švicamo, tudi peremo veliko športne cunje, in so kmalu zdelane. Zato ne nosimo Nike ipd.
Cena 170 € je za tekaško jakno, vsekakor predraga. Sicer pa, če se ne motim, softshell in flis že imaš, jakne ne rabiš. Potrebuješ pa vetrovko, neke vrste anorak, ki je tanka kot dih in ne ščiti od mraza, temveč od vetra. Cena teh pa se giblje nekje od 50 – 100 €. Sama sem kupila že dve Hoferjevi vetrovki, ki se več kot odlično obneseta. Sta tako tanki, da se ju stlači tudi v torbico na kolesu. Torej vsestranska uporaba.
Druga pesem pa je obutev. Pri supergah pa res ne šparamo. To je edino kar škodi ali koristi zdravju. Obvezno so superge, ki imajo v podplatu blaženje. Težja ko je oseba, večja je potreba po tem. To ščiti kolena, kajti pri intenzivni hoji so tudi ta obremenjena!
Hana, škoda ker nisi iz Ljubljane. Namreč v zadnjem tednu oktobra, ko je Ljubljanski maraton, običajno sponzor postavi šotor na Trgu republike in tam se prodaja vsa dobra tekaška oprema od A do Ž, ki je vsaj 30% ceneje kot v redni prodaji. Lahko se opravi dober nakup. Mi vedno nabavljamo copate, anorake, nogavice, pajkice tedaj.

sicer pa, le pridruži se skupini, karkoli je boljše kot nič. Te kar potegne, ko najdeš identiteto z drugimi. Še en predlog imam. Če imaš kolo, si izmeri trase po kilometrih in si jih s sprejem označi (asfalt), nato boš lahko opazovala svoj napredek, pa tudi beležila si boš. Joj, kako hitro se nabirajo km, še sama nisem sprva mogla verjeti!

oj hvala kolesarka. se pravi, nabavit si moram vetrovko.ma kaj točno naj vprašam v trgovini; tekaško vetrovko in konec?joj sem glupa… tam so imeli eno nike comfortclima ali nekaj podobnega, samo se mi je zdela pretanka, ker nisem vedela kaj sploh iščem.hoferja pa žal nimamo v bližini…

telovadne imam kar dobre nike airzom vorm 2 ali nekaj takega ne vem kako se napiše in jih zelo rada nosim, so kot oblaček , bi jih kar skoz mela gor.

ma saj se bom naučila glede obleke, sam je tolk tega po trgovinah , da neveš kaj je ok.hvala ti.

Trg republike? To je tam, kjer je parking, oz. sidro? Jaz bom šla pogledat. Superge si bom pa raje kupila v trgovini. V doočenih imajo celo eno napravo, na katero stopiš in prodajalec ugotovi točno, kakšne ti bodo odgovarjale glede blaženja stopal.

Kolesarka in hana, gov, gov, rada vaju berem, vajine poste si shranjujem, ker vem, da mi bodo kmalu prav prišli!

Veliko in lahkih korakov!

Ha ha ha, ko bi vedele, kakšna avša sem bila na začetku svojega rekreiranja šele jaz! Predvsem me je skrbelo, kaj bodo rekli drugi, ha ha :-), zato vem, da začetki niso lahki! Toda ne izgubite volje!

Hana, imaš prav, te vetrovke so zelo tanke. Pravzaprav ne ščitijo od mraza, temveč zadržijo toploto, ki jo proizvaja tvoje telo med intenzivno vadbo, kar pa je viška, izpari skozi vetrovko. Zdaj pa tako: če si “zmrzljivka”, ki ji škodi vsaka pomisel, da stopi v mraz, potem si tega raje ne omisli. Če pa si normalna, pa bo vetrovka uporabna. Tudi med mojimi rekreativnimi prijateljicami so zmrzljivke in tem po nekaj minutah teka najprej visi jakna okoli riti, flise imajo zavezane okoli vratu, hkrati pa so vse zriple od toplote iz enega samega razloga, ker niso tvegale nekaj hladnih minut 🙂

Pa da ne bo katera mislila, da navijam za Hofer:-), mirno si privoščite Nike, Asics, Benger, Adidas…, katerokoli znamko pač, toda meni je to za švicanje res predrago.

Morski galeb, šotor s tekaško opremo v času ljubljanskega maratona postavijo med Maximarketom in Cankarjevim domom…, za NLB d.d, tam imajo tudi stezo, kjer poskusiš hoditi, da ugotavjajo pronacijo oz. supinacijo, sicer pa to počno v Tomas sportu na Čopovi. Superge si lahko ogledate na superge.si, tam so vse znamke, potem pa jih greste pomeriti k Tomas sportu, tam znajo tudi svetovati.
Moram priznati, da nisem dosti gostovala na tem portalu, pa ne sledim vsem zgodbam, zato Morski galeb vprašanjce: na kaj čakaš? Začni zdaj, vsaj s hojo! :-))))

Res človek veliko zve na tem portalu. Sama sicer ne obvladam NH, vendar hodim brez palic. V naši vasi sem spraševala kje bi bil kakšen tečaj NH in, žal, te ponudbe ni. Bom vprašala v sosednjem mestu, če obstaja kakšen tak tečaj.
Drugače veliko hodim, zadnje čase tudi v hrib, ker moram res zgubiti par kil. Mi je pa pri hoji vedno vroče, tako kot tebi kolesarka. Zato me ponavadi prvih 5 – 10 minut zebe, potem pa zašvicam, da mi iz vseh por teče in kar puhti iz mene. Zadnje čase imam pri sebi kapo, saj ko prisopiham na vrh hriba kar kaplja z mene in z mojih las in zato na poti navzdol oblečem tanko vetrovko (ki mi na poti navzgor maha okoli riti) in si na glavo dam kapo, da bi se ne prehladila.
Glede izgleda sem se tudi sama včasih sekirala, zdaj pa sem se sprijaznila z kakšno “obšlesano” trenirko in tudi majice so včasih razvlečene (nosim namreč navadne bombažne). Športni copati so seveda druga stvar, saj imam tiste, ki so bili najbolj prijetni na nogi in temu primerno tudi dragi!!
Tudi sama razmišljam, da bi prišla v Ljubljano pogledat kaj vse imate, samo močno sovražim gnečo in za maraotn bo zagotovo ljudi, da bomo en po drugem hodili.
Danes je tako lep dan in ravno prave temperature zame, saj mi je še prehitro vroče.

Lep dan!

New Report

Close