Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Čutila Optika privajanje na očala

privajanje na očala

Pozdravljeni,

pri svojih 29 letih sem dobila očala. Danes je drugi dan, kar jih nosim. Dioptrija je naslednja:

D: +1,0, -1,5/180
L: +1,0, -1,0/10

Zanima me, koliko časa traja privajanje na očala (v optiki so me opozorili, da je potrebno), preden vidiš normalno sliko. Pojavljajo se mi namreč naslednje težave:
– na blizu vidim, medtem ko se mi zdi, da na daleč vidim slabše; slika se sicer približa, a občutek imam, da so črke razmazane (vsaj nekaj časa po tem, ko nataknem očala in še posebej zvečer, ko ni več naravne svetlobe)
– pult v kuhinji in tla “visijo” navzdol
– list papirja oz računalniški ekran je zgoraj videti širši kot spodaj (narobe obrnjen trapez)
– občutek imam, da vrstice na papirju / ekranu visijo v obliki črke V
– pri obračanju glave se slika potegne

Ali je možno, da je vzrok vsem naštetim težavam napačno določena dioptrija ali morda napačno brušena stekla? Ali pa bo vse to res minilo?

Hvala za odgovor in lep pozdrav,

Mel

Vidim, da niste uspeli počakati na moj odgovor (sem bil na dopustu) in ste si že dali narediti očala. Hitrost pri takih zadevani ni nikoli dobra, ker se potem zgodijo takšne zadeve, kot se vam sedaj dogajajo (vse kar opisujete ni dobro). Vidim, da ste si dali narediti očala po drugem izvidu. Težko kaj rečem, pravilna pot bi bila takšna, kot sem vam ga napisal v vašem vprašanju “2 različna izvida”.

Mogoče se boste navadili, mogoče ne. Najslabše bi bilo, da se boste navadili na napačno dioptrijo!

Najlepša hvala za oba odgovora. Resnično vidim, da hitrost ni dobra stvar… Recimo, da je z očali sedaj bolje le toliko, da se znajdem v stanovanju pri vsakodnevnih opravilih. Oblike pa so še vedno popačene (kvadrat = trapez), očala me še posebej motijo na prostem oz. tam, kjer je veliko premikov glave… Skratka, če se navadim na napačno dioptrijo, to verjetno pomeni nadaljno poškodbo očesa v smeri slabšega vida?

Verjetno bi bilo vseeno dobro iti po tretje mnenje? Verjetno bi bilo dobro počakati do poroda… Koliko časa po porodu, pa se lahko dioptrija še spreminja? Nekje sem slišala, da kak mesec po porodu ni pametno nositi očal, kot tudi ne brati, saj se s tem mučijo oči? Ali to drži?

Malo sem brskala po spletu, pa ne najdem nobene optike s foropterjem v Ljubljani. Morda vi veste za kakšno?

Zanima me še, kako bi vi ravnali v nastali situaciji? Prenehali nositi očala in šli po nova (kdaj)? Kaj lahko povzroči več škode – nošenje ali ne nošenje?

Že vnaprej se vam lepo zahvaljujem za odgovor,

Mel

Foropter ima tudi moj bratranec v Ljubljani, kateri vam bo odgovoril na vsa podvprašanja:

Optika Pirc
Celovška 91
1000, Ljubljana
Tel.: 01 515 53 53
Faks: 01 515 53 55
Email: [email protected]

New Report

Close