Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje Dojenje z dodajanjem

Dojenje z dodajanjem

Svojega fantka sem polno dojila dva meseca in pol, zdaj pa sem začela dodajati v prepričanju, da imam premalo mleka. Dojila sva se zelo pogosto, na uro ali uro in pol. Tudi ponoči. Zvečer je imel krče in tudi čez dan je neprestano jokal. Bila sem že popolnoma izčrpana in vsi so mi govorili naj mu dam umetno mleko, da otroka stradam…. ko pa sem začela z umetnim se seveda noče več prisesati oz. vztraja samo toliko časa dokler res teče v curku. Potem se odstavi in začne jokati. Tudi če spremenim položaj ponavadi ne pomaga. Pomaga včasih le nastavek za dojenje. Res ne vem, ali naj še vztrajam z dojenjem ali naj enostavno uvedem samo flaško. Sedaj nikoli ne vem, koliko poje pri meni in koliko naj mu še dodam. Padla sem v začaran krog iz katerega res ne vidim rešitve. Mi je pa zelo zelo hudo, ko pomislim, da ga ne bi več dojila. Danes sem si na forumu ogledala tudi nekaj posnetkov, kako pravilno pristaviti – tudi to nisem prav počela in če bi vedela, bi mogoče otrok spil več mleka na en podoj. Je sploh možno, da bi opustila dodatek in kako naj se tega lotim. Tudi z izčrpavanjem mleka nisem uspešna. Prav čutim še zatrdline v diojki, mleko pa noče in noče teči s pomočjo črpalke.

Prosim za nasvet.

Hvala

nataan, pozdravljeni!

Danes sem že zelo utrujena, obljubim, da vam bom natančneje odgovorila jutri. Prosim, napišite, koliko dodajate prilagojenega mleka in ali je kaj bolje z dojenjem po izboljšanem pristavljanju. Kako pa fantek napreduje?

Morda ste že našli te povezave, priporočam!

Sesalna zmeda: http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=579&t=579
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1982600,1982833#msg-1982833 (trije načini sesanja)
Odstavljanje od stekleničke:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=785&t=775 (kratek članek)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986820 (podrobni napotki)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979673 (10d)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1977609,1977609#msg-1977609 (doječa stavka)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4265569,4274199#msg-4274199 (postopoma na dojko)
Mati utrujena, izčrpana, zmedena, negotova:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1640&t=1640 (4m)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979320 (7m)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

hvala za linke, fantek je imel ob odpustu 3260g, pri treh tednih in 4 dni je imel ca. 4000g, pri 10t je imel 3250g (skupaj s pleničko in bodijem).zdravnik ni nič rekel,da se je premalo zredil…

Ponoči sem ga pristavila tako, kot sem videla na posnetku in je lepo vlekel, potem pa zaspal za tri ure. ko se je zbudil ob štirih ponoči, pa je bil verjetno že preveč buden in je sesal samo toliko časa, dokler je res teklo iz dojke, potem je začel jokat in sem mu dala 40 ml dodatka, več ni hotel.

vem, da sem delalča veliko napak – dudo za tolažbo, velikokrat skupaj s kapljicami za krče, ker ga je pomirilo. da bi ga pomirila, ko je imel krče, sem mu dajala tudi čaj po flaški, nikoli nisem vedela, ali joka zaradi krčev ali zaradi lakote… prepričana sem bila, da moram počakati, da se dojke napolnijo, da se ne more dojiti na pol ure in sem mu dajala dudo za tolažbo. res veliko napak:(

a se v slo že dobi tubo, ki jo daš otroku v usta ko se doji? mogoče bi s tem poskusila. res sem zmedena in ne vem, če se splača vztrajati, da ne bo popravljanje napak res zafrustriralo mene in otroka…

Glede “tube” za dojenje, si lahko preberete več v naši zgodbi o dojenju http://med.over.net/forum5/read.php?94,4938200 Opisane so sicer malce drugačne težave/izkušnje, a mi smo jih uspešno reševali z Lactation-aidom (tale “tuba” :-)). V nekem odgovoru piše tudi kje je možno dobiti Medelin SNS (to je to kar iščete).

Srečno!

Janez

Hvala za odgovor. Prebrala sem posredovano in bom poiskusila klicati v lekarno Šenčur- Me pa zanima, kje v Italiji lahko kupim SNS. Imam strica, ki živi v Gorici in bi mi lahko kupil ta pripomoček.

Hvala

Živjo,

jaz sem ga kupil v Gorici v lekarni http://www.farmaciatavasani.it/ (stane pa 45 EUR). Dobi se pa zelo verjetno tudi v drugih lekarnah kjer prodajajo Medeline izdelke (vem vsaj še za eno na isti ulici).

lp, Janez

nataan, se opravičujem, ker nisem odgovorila prej, sporočil je toliko, moji možgani pa so čisto preobremenjeni zadnje dni.

Sprašujete, kako 2,5m dojenčka, ki se krega na dojki, prepričati, da se bo dalje dojil oz. ali naj preidete na prilagojeno mleko in se prenehate ukvarjati z dojenjem, ki je postalo zelo utrudljivo in mučno početje.

Najprej bom napisala, kar že gotovo veste – imate brezpogojno pravijo, da sami odločate o tem, kako se bo odvijalo vaše življenje, kaj je za vas pomembneje in kaj manj pomembno. Nihče nima pravice odločati v vašem imenu, da je treba dojiti ali da je bolje prenehati dojiti. Nihče ne živi življenja vaše družine in ne more presojati, kaj je za vas osebno bolje.

Svetovalke za dojenje pomagamo v vseh situacijah. Pomagamo pri reševanju težav in izboljševanju dojenja, kadar mamica oceni, da je nevzdržno, in izrazi željo po prenehanju dojenja, pa ji enako pomagamo z informacijami, kako to najlaže in umirjeno izpeljati.

V naši družbi je ogromno napačnih informacij in mitov o dojenju, prav vse mamice kdaj delamo napake pri dojenju, kar je normalno, saj se vendarle dojenja učimo. Nekatere so izgubljene pri prvem otroku, druge tudi kasneje, kajti vsak otrok je drugačen in situacije niso predvidljive, nasveti pa nemalokrat, četudi morda v neki situaciji res ustrezni, za nas mogoče povsem neprimerni in zato ne delujejo.

Glede na zapisano, vam bom skušala navesti nekaj predlogov, vi pa nato presodite, kaj bi lahko še storili oz. kaj bi bilo sploh pri vašem otroku mogoče in vzdržno.

Otroka s sesalno zmedo in odklanjanjem dojke poskušamo:
– podojiti bistveno prej, da ne bo zelo lačen – stran z urniki na 3h!
– preden se krega, premakniti na drugo dojko; če ga sprememba strani vznejevolji, nič ne obračamo, samo vzporedno malo premaknemo (pomagajo blazine), in dalje dojimo v istem položaju, a na drugi dojki
– dojimo takoj, ko se zbudi (previjamo kasneje, ko je umirjen in sit)
– dojimo morda že v polsnu, ko se začne zbujati in še ne protestira
– dojimo v hoji, kadi tople vode, drugih za otroka prijetnejših situacijah
– če gre bolje z nastavkom, je to običajno tudi dobra rešitev

Nikoli ne dojimo na silo in ne forsiramo dojenja. Morda bo otrok nekaj časa vredu, tudi če je dobil nekoliko manj mleka. Če ne joka, ne damo dodatka, malo počakamo, se ukvarjamo z otrokom, ga nosimo, previjemo ipd., gremo v drug prostor, na balkon ali pred hišo, da se malce zamoti (to je za zamotenje seveda mogoče v tej starosti in pri večjih); morda se bo čez 15, 20, 30 minut pripravljen še enkrat podojiti in bomo lepo sestavili en dober podoj.

Če otrok zelo joka in vemo, da želi stekleničko, mu dodatka ne odtegnemo, kadar je količina dodatka dnevno znatna, npr. 100ml in več. Dodatek lahko zmanjšujemo postopoma, morda vsak dan nekoliko manjše količine, če vidimo, da nam je uspelo dodati še nekaj podojev.

Kako boste vedeli, da se doji? Nikakor ne tako, da boste razmišljali o količini, ki jo morda dobiti pri nekem “obroku”. Dobro dojenje praviloma ni združljivo s sistemom obrokov. Vemo po pleničkah in počutju otroka. Če so te enako polulane in pokakane (količinsko, število se pa lahko tudi spreminja), potem je to odličen znak, da nam gre dobro.

Mamicam večkrat predlagam, da si naredijo tabelo, kjer vpisujejo:
– število podojev + čas aktivnega sesanja (to se naj povečuje/eno ali drugo ali oboje, kot je pač pri nas doma možno)
– polulane in pokakane pleničke (to naj ostane podobno kot doslej)
– količino dodatka, ki ga je dobil vsakič in skupaj v 2h (to naj se počasi zmanjšuje)

Črpanje je veščina, ki terja včasih veliko vaje, pa se lahko zgodi, da ne gre in ne gre, ker se telo nekaterih mamic ne odziva dobro na črpalko, hormoni se ne sproščajo tako, kot če otrok sesa, zato pri črpalki nič ne teče ali zelo slabo. Sprostiti je treba izcejalni refleks. Če želite poskusiti s črpanjem, poglejte te sličice, kako se trudimo z masažo, da se mleko izceja, šele nato lahko dobro iztiskamo/črpamo. Ročno iztiskanje mleka (slike): http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_11._ROČNO_IZTISKANJE. Morda boste laže prišli ven iz težav, če boste iskali sproščene trenutke za dodatne podoje, kot da se mučite s črpalko.

Komentiram še podatke: od 3260g pri odpustu (3d?) je v treh tednih dobil prek 700g. To je super, to je povprečje in veliko nad minimumom, ki znaša 110-115g na teden oz. najmanj 450g na mesec. Ste se zmotili pri teži za starost 10t, najbrž ni bila enaka odpustni?

“Ponoči sem ga pristavila tako, kot sem videla na posnetku in je lepo vlekel, potem pa zaspal za tri ure. ko se je zbudil ob štirih ponoči, pa je bil verjetno že preveč buden in je sesal samo toliko časa, dokler je res teklo iz dojke, potem je začel jokat in sem mu dala 40 ml dodatka, več ni hotel.”
***40ml dodatka je malo, morda je jokal zaradi kakega drugega razloga… Če bi bila huda lakota, bi verjetno popil veliko mleka?!

Dudo lahko uporabite za tolažbo, morda je celo lahko vaša zaveznica, če bo fantka pomirila, ko po dobrem podoju joka in se krega. Morda ga boste z dudo toliko umirili, da mu boste nekaj trenutkov kasneje lahko ponudili še drugo dojko, če jo je prej odklonil. Ste ponoči poskusili z dudo? Morda bi se pa po umiritvi dalo dudo kar zamenjati z dojko ali pa bi zaspal in bi se podojil spet kasneje.

Tudi za umiritev ponudite vedno najprej dojko, šele nato drugo. čaja po steklenički ne bo potreboval gotovo še nekaj časa, lahko pa npr. ponudite nekaj vode po žlički.

“prepričana sem bila, da moram počakati, da se dojke napolnijo, da se ne more dojiti na pol ure in sem mu dajala dudo za tolažbo.”
***Krasno, to zdaj veste in to vam bo zagotovo pomagalo pri sprejemanju podojev, ko bodo morda pogostejši. Vsekakor se mora mamica v marsikaj prepričati, da lahko dobro doji.

Glede dohranjevanja po cevki, ste dobili uporabne informacije, upam. Je možno, vsekakor je to način, ko se morda lahko hitro spravi stekleničke v omaro. Ko se to zgodi, smo na konju. Seveda pa moramo biti potrpežljivi, če še nekaj časa zahteva stekleničko. In kot sem zapisala, ne siliti na dojko.

Ne očitajte si ničesar, le kako naj bi vse to vedeli o dojenju v tem zmedenem svetu, ko je toliko navzkrižnih informacij. Naredili ste gotovo tisto, kar ste v danem trenutku ocenjevali kot najboljše za svojega otroka! In seveda ima tudi otrok nekaj pri tem, saj ima svoj značaj.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

najprej moram popraviti podatek, da je imel pri 10t 5250g, in ne 3250:)

Hvala vam za vse dobre nasvete. Res sem se zelo trudila, dva dni sva dobesedno ležala v postelji in se “borila” z dojenjem. Tretji dan pa je mene izdalo zdravje, od vsega skupaj me je začel boleti želodec, dobila sem drisko, zelo slabo sem se počutila. Vsakič, ko sem ga skušala dati na dojko, je histerično jokal, mogoče dvakrat povlekel in spet spustil, mene pa je začelo spet zvijati…. ponoči se še vedno samo dojiva, vendar vem, da bo mleko skopnelo, če bo šlo tako naprej. Tudi s črpanjem več ne gre, dojke so čedalje bolj “mlahave”. Poskusila sem tudi s tubo in je vlekel, dokler je teklo v curku po cevki, ko sem ga pa dala na drugo stran in je potreboval nekaj sekund, da je iz cevke spet začelo tečt, je spet krilil z rokami in če ne bi imela poleg pomoči, ga s tisto flaško okrog vratu in s cevkami na prsih, sploh ne bi mogla pomirit. Počasi se skušam s prijazniti s tem, da ne bo šlo z dojenjem, vendar sama ne vem kako. Okolica me ne razume, meni pa je tako hudo, da tega ne znam opisat. Tako zelo sem si želela, da bi ga samo dojila. Verjetno sem tudi prepozno prosila za pomoč, ko sem že bila psihično kar precej na tleh, .. pa človek res ne ve, moj prvi otrok je. Upam, da bo pri drugem drugače:) Nekaj sem se naučila – poslušaj predvsem sebe in se ne oziraj na okolico.

Mogoče bi mi lahko vi dali še kak nasvet, kako naj obdržim čimdlje mleko vsaj ponoči? Sedaj ga poskušam pristavljati, vendar čez dan ne popije veliko iz mojih prsi. Naj si vseeno črpam oz. počakam, da se dojke vsaj toliko napolnijo, da bi šlo lažje z masažo in črpanjem? Mogoče bi s tem vsaj ponoči imela dovolj mleka? Koliko časa mislite, da bi mleko še zdržalo ponoči, če ga dojim okrog polnoči in poterm okrog štirih ponoči?

Hvala za vso pomoč in vse dobro vam želim!

Napreduje res vredu, nadpovprečno, če sem prav na hitrico izračunala.

Ne skrbite, tudi če se boste dojili samo ponoči ali tudi samo enkrat na dan ali enkrat na dva dni… bo pač mleka toliko. Mleko ne presahne. Tvori se ga vedno toliko, kolikor ga dojenček v zadnjih nekaj dneh povprečno posesa iz dojk in še okoli 20% rezerve. Tako so dokazale zelo kakovostne in prelomne raziskave delovanja dojenja. Ko bo bolje, lahko poskušate spet dojiti večkrat, kak podoj dodati podnevi, če bo šlo, pa se bo mleka tvorilo več.

Včasih je bolje poskušati po malem. Delati majhne korake, da otrok ni preveč vznemirjen in da ne podiramo rutine, če tega morda ne mara. Morda gnezdenje ne bo šlo, bo pa sprejel en dodaten podoj na nekaj dni, morda na teden. Ali pa bo kak dan bolje, drugič pa ne bo hotel nikakor. To se tudi pogosto dogaja. Če dojite ponoči, je to zelo vredu. Poskusite vključiti še dojenje tik pred spanjem ali takoj ob zbujanju, če bo šlo.

Če cevka za vas ni vredu, jo kar hitro umaknite. Nekaterim mamicam sploh ne ustreza, ne more biti vsaka metoda primerna za vse, zato jih imamo več. Lahko jo uporabimo tudi tako, da jo ne prilepimo na telo, ampak da cevka teče iz stekleničke, ki je postavljena zraven nas, na mizi, varno na stolu ipd.. in ko moramo vstati, preprosto cevko odstranimo otroku iz ust, pa nismo nič več privezani nanjo. Nekateri jo imajo raje nekje poleg, drugi pa na telesu.

Če vas je dojenje tako utrudilo in izčrpalo, da pri sebi že veste, da je bolje prenehati, vsekakor storite tako. Morda boste zadovoljnejša mamica, če ne boste več dojili.

Če menite, da bodo občutki prehudi, ker je bila želja tako močna, pa bo morda laže se pomiriti s tem, kar ta trenutek z otrokom zmoreta, torej kombiniranje, dojenja, kolikor bo mogoče brez ihte in sitnosti, ostalo pa steklenička. Vzemite vsak dan posebej. Naj bo vaš cilj, da boste npr. dojili še en teden. Če bo prehudo, boste nehali. Če boste zmogli, pa boste naslednji mejnih postavili samo en teden kasneje. Nič ne razmišlajte naprej, v mesecih, naredite si čim lepši dan danes in jutri! Okolica tu nima nobene pravice soditi, komentirati ali deliti napotke. Samo vi sami pri sebi razmislite, kaj si želite in kako naprej. To bo ta pravo.

Ali menite, da bi se našel čas za črpanje? Ali bi bili zelo žalostni, če ne bi šlo? Bi radi poskusili? Če je odgovor na vse tri da, potem poskusite. Nekaj vaje je ponavadi treba, ni pa nujno, da gre črpanje dobro. Včasih je bolje posvetiti se otroku, preživeti tisti čas v stiku z njim kot s črpalko.

Če torej dojite ob polnoči in ob štirih, potem bo mleko toliko časa na voljo. Ne skrbite, če ga ne čutite. Vedno ko je otrok pripravljen in voljan sesati, kar pristavite. NIKAR NE ČAKAJTE NA MLEKO. To dela manj mleka, ne več! Opazujte otroka, podojite, ko bo možno, in mleko se bo dalje tvorilo. Lahko se še več let dojita samo ponoči, ker mleko pač ne presahne. Občutek mehkih dojk seveda ne pomeni, da je mleka manj. Lahko ga je tudi več in se hitreje tvori, če smo malo prej oz. pogosteje dojili.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Spoštovani!

Sem mamica 7t starega sina (moj prvi otrok) in imam težave pri dojenju. Rodil se je s 3200g in 50cm. Porod je potekal zelo hitro, v treh urah sem rodila. Prva dva dni je večinoma samo spal in se ga nikakor ni dalo zbuditi oziroma pristaviti na dojko – kljub pomoči osebja v porodnišnici. Zato se ga tudi ni dalo pristavljati na 2 do 3 ure. Ko pa se je pristavil, ni spil ničesar (glede na tehtanje). Zato so mu že takrat začeli dodajati adaptirano mleko – shujšal je namreč na 2.880g. Tretji dan je bil tudi malo zlateničen, vendar mu ni bilo potrebno pod lučko. Meni so predpisali tablete Tametil, vendar sem si po njih izbrizgala največ 20ml. Ob odhodu iz porodnišnice je tehtal 3.000g. Drugače pa sama jem ščitnične hormone Eutyrox.

Ko sva prišla domov, sem ga zbujala na 2-3 ure, ter mu zraven dodajala. To počnem še danes, pri čemer zdaj je na cca 4 ure – vsakič dojenje plus dodajanje. Če si zjutraj včasih izbrizgam mleko, ga je 70ml, čez dan pa približno 40ml. Trenutno dobi na obrok dojenje plus 70ml dodatka. Njegova teža pa je cca 4.800g (računam, da dobi na podoj cca 30ml).

Ponoči, ko je razmik med dojenji večji, imam zelo napete dojke, čez dan pa te napetosti skorajda ni. Ker je trenutno sin tudi v fazi zagona rasti, ga zadnji teden pristavljam kar na dve uri – če seveda začne kazati znake nemira.

Ker sem trenutno že spet malce v stanju obupa, me zanima, kako bi si lahko še povečala moje zaloge mleka. Namreč čez dan vseskozi pijem Galexov čaj pri dojenju, jem zdravo, poskušam se vseskozi bodriti…Ali je sploh možno, da mi uspe priti do take količine mleka, da mi ne bi bilo potrebno več dodajati? Čeprav se večino dneva bodrim, da bo tudi nama steklo, me še vseeno zbode, ko slišim mamice, kako zlahka dojijo.

Upam, da boste imeli čas, da mi odgovorite na moj mail in se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni, trip-trap!

Imate fantka, starega 7t, in ne veste, kako povečati tvorbo mleka v vaši situaciji.

Vaš dojenček je ime opazne težave s sesanjem, preveč je spal in se ni dovolj pogosto in dovolj aktivno dojil. Tudi, če je porod hiter, je lahko otrok včasih v takih težavah. Je otrok donošen in zdrav? Je bil porod morda umetno pospešen, ste dobili tudi kakšne analgetike, morda EA, sredstva proti bolečinam ipd.? Je otrok bruhal plodovnico, imel ovito popkovino ali kaj podobnega?

Dojite z nastavki? Ima otrok dudo? Ste dobili pomoč pri pristavljanju? Ali je bil otrok prisesan široko in na velik del kolobarja, dvignjen na višino dojke, s telesom obrnjen k vam? Veliko vprašanj, vem, a ker je možnosti za težave zelo veliko, vedno preverimo situacijo v podrobnosti, da lahko čim uspešneje pomagamo mamici najti rešitev.

Zelo pomembno vprašanje, glede na to, da jemljete hormon, ki je v običajnih terapevtskih dozah sicer povsem združljiv z dojenjem: Ali zaznavate izcejalni refleks, sproščanje mleka? Lahko ga mati zaznava kot rahlo ščemenje v dojkah že pred podojem (ob misli na dojenje) ali po kratkem času, ko se dojenček prisesa in stimulira kolobar. Po nekaj časa kratkih potegov zaznamo, da otrok začenja aktivneje loviti tok mleka, ki se je sprostil po vodih. Nekatere mamice zaznavajo iztekanje mleka ali kako kapljico na drugi dojki, nekatere pa nič ne vidijo ali čutijo, opazijo pa, da je otrok začnel intenzivneje požirati mleko. Torej, zanima me, kako je pri vas s tem? Lahko napišete še, kakšno dozo ščitničnega hormona jemljete?

Pri zaspančkih je pravilno pristavljanje zelo pomembno, saj vemo, da boljši kot je tok mleka in bolj idealna kot je pot požiranja, laže otrok pride do več mleka. Priporočam vam, da si ogledate videoposnetke, po katerih boste:
– prepoznavali, koliko/kdaj fantek aktivno sesa
– kako lahko še vi malo pomagate pri toku mleka – metoda kompresije
Zlatenični dojenček & dojenček zaspanček:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=827&t=827 (1t)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979120 (9d)
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1465&t=1465 (14d, zaspan)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980391 (1m, huda zlatenica)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4165660 (1m, huda zlatenica)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1981855 (2m, redka situacija – zlatenica zaradi dojenja)
Kako zbujamo dojenčka zaspančka: http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_4._NASVETI_ZA_1
Kompresija dojk (spodbujanje šibkih sesalčkov):
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986032,1986037#msg-1986037 (pomoč otroku)
http://www.youtube.com/watch?v=WOQzEN_dcPc (daljši angl. video z razlago)
http://www.asklenore.info/breastfeeding/additional_reading/movies.html (več video posnetkov)

Povsem ustrezno je, da ste fantka dohranjevali, ker je izgubil desetino porodne teže in ni kazalo, da bo sam že zmogel dovolj aktivno sesati.

“Meni so predpisali tablete Tametil, vendar sem si po njih izbrizgala največ 20ml.”
***Črpanje mleka je naučena veščina, nič ne skrbite, če načrpate samo malo, tudi 5ml je za začetek čisto vredu. Če otrok neaktivno sesa, je črpanje, kadar je možno, zelo dober način za spodbujanje tvorbe mleka. Pri tem je lahko v pomoč tudi nosni sprej Syntocinon, ki ga predpiše zdravnik. Pomaga sproščati mleko, kar je s črpalko težko doseči; sprej takoj po brizgu v nos pride do izcejalnega relfeksa, tako da laže dobro črpamo. Tametil sam pa žal nima takega učinka, da bi znatno povečeval tvorbo mleka. Pomembnejša je pogosta stimulacija dojke bodisi s pogostim pristavljanjem ali tudi s črpanjem, če otroka ni mogoče pogosto pristavljati. Spodbujanje laktacije z uporabo zdravil (Tametil, Syntocinon): http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=75&t=71#reply_75

Fantek ima zdaj hranjenje na 4h, torej 6-krat v 24h. Da bi se mleko pri vas začelo bolje tvoriti, bi potrebovali vsaj 8, bolje pa 10-12 podojev oz. tolikokrat bi bilo dobro, da je dojka stimulirana. Menite, da bi lahko nekako povečali število podojev? Dodatek lahko ohranite morda povsem enako kot zdaj, v isti dnevni količini, le dojiti poskušajte večkrat… Če zmorete, lahko po podojih ali med nekaterimi razmaki počrpate mleko še dodatno iz dojk.

Glede količin, je pomembno upoštevati, da dojenček lahko potegne vedno več mleka iz dojke kot črpalka. Ali lahko ocenite, koliko časa se fantek aktivno doji običajno pri enem podoju? Priporočam vam, da vsakič ponudite obe dojki, lahko tudi vsako dvakrat. Stran zamenjajte, ko po fazi aktivnega sesanja vidno upočasni požiranje in bolj ali manj samo še seslja in le redko kaj pogoltne.

Ali torej drži, da dobi 6*70ml dodatka, torej 420ml v 24h? zagotovo dobiva tudi kar nekaj vašega mleka. Težko je oceniti, koliko točno, je težko oceniti, lahko tudi različno med podoji.

Ena možnost bi bila tudi, da ga podojite na obeh dojkah in zamenjate strani še enkrat (to paviloma ne bi trajalo bistveno več kot pol ure), nato otroka previjemo (če je miren), pa ponovno ponudimo obe dojki in šele po tem dodamo. Če otrok prej spi in dodatka ne bi sprejel, vsekakor tempo pohitrimo, da je dodatek na vrsti prej. Lahko dojimo tudi po dodatku, za umiritev, uspavanje.

Od najnižje teže 2.880 je v 7t pridobil 2kg, kar je dobrih 270g na teden. To je bistveno več kot je povprečno pridobivanje novorojenčkov (okoli 170g na teden in okoli 700g na mesec, minimum pa je 450g na mesec). Menim, da bi bilo za vas popolnoma sprejemljivo, če bi:
– dodatek počasi zmanjševali, toliko, da boste prepričani, da je vse vredu
– merili zadovoljivo napredovanje v tem času vsak teden ali na dva tedna
– povečali število podojev, kot vam bo organizacija časa dopuščala

Če bo fantek večkrat sesal, se bo tvorilo več mleka, dobival bo mleko večkrat in s tem se bo dojenje izboljševalo, dodatek pa se bo lahko zmanjševal. Ne naredite ničesar radikalnega, ampak si vzemite lepo čas, nekaj tednov. Lahko si naredite tabelo, pišete število podojev in čase aktivnega sesanja. Opazujte, kako fantek sesa več in bolje in temu prilagajajte zmanjševanje dodatka.

Ni treba, da imate napete dojke. Nasprotno – ko sta dojki že napeti, vaše teko dela mleko najpočasneje, ga celo razgrajuje nazaj v telo, ker dobiva signale, da je to mleko presežno, nepotrebno! Za dobro dojenje nikakor ni treba imeti občutka napetosti, ampak je pomembno, da tudi zmehčane dojke ponudimo večkrat, kadar je le mogoče, tudi za umiritev in uspavanje, ko je dete nemirno ali rabi vašo bližino. Po 7t napetost tudi ni običajna in je pravzaprav moteča.

Super, da ga pristavljate pogoste že zdaj, to je gotovo že vplivalo na vašo izboljšano tvorbo mleka.

Težko naredimo pri dojenju kaj s prehrano ali zdravili. Pomembno je, da velikokrat pristavljamo, to ima bistveno večji vpliv od vsakršnih zdravil in živil. Seveda je možno, da predite na polno dojenje. Menim, da glede na napredovanje vašega fantka, že zdaj morda dodatka ne bi poteboval 400ml na dan, ampak verjetno znatno manj, da bi lepo napredoval. Žal ne znam oceniti, koliko je to, ker bi morali ugotoviti s poskušanjem.

Vredu vam gre, zdaj je fantek gotovo aktivnejši kot po porodu, tako da lahko veliko uspešnejo ponujate dojenje kot tedaj.

V pomoč tudi…
Odstavljanje od stekleničke:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=785&t=775 (kratek članek)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1986820 (podrobni napotki)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

Pozdravljeni,

zahvaljujem se vam za vaš hiter odgovor in se vam opravičujem, ker vam še nisem odpisala. Ob dojenju, črpanju in previjanju mi ostane zelo malo prostega časa.

Zdaj namreč pristavljam sina, kadar je to mogoče, tako da znese skupaj cca 9 podojev/dan, adaptirano mleko pa poskušam malce zmanjšati. Ni mi pa čisto jasno, ali naj ti vmesni podoji trajajo samo par minut ali toliko časa, da mi izprazni obe dojki.

Glede vaših dodatnih vprašanj pa takole:
– sin je donošen, sama sem imela svoje popadke, katerim so dodali še umetne za jačanje mojih popadkov, med porodom sem imela na uporabo masko, ni pa bilo nikakršnih zapletov glede popokovine ali česa podobnega
– v porodnišnici sem dojila z nastavki, zdaj pa brez njih, saj imam občutek, da tako bolj intenzivno sesa
– glede na vaš mail sem mu popravila tudi držo telesa med dojenjem tako, da je obrnjen s svojim telesom k meni
– dudo sem mu na začetku dajala zaradi krčev, zdaj pa jo dobi mogoče enkrat na dan za par minut – ponavadi, da se lahko uspava v vozičku
– Tametil tablet ne jemljem več in se mi tudi zdi, da mi niso preveč pomagale
– pogledala sem si tudi vse “linke”, ki ste mi jih posredovala, tako da mi je par stvari tudi malce bolj jasnih
– zadnje dni pa se mi zdi, da cca pol ure pred podojem čutim neko napetost v dojkah
– jemljem 100mg tablete Eutyrox – 1/dan

Kar nekaj vaših nasvetov sem začela izvajati in se mi zdi, da opažam malenkosten napredek. Zdaj sin tudi vedno več posesa, tako da pri črpanju direktno po dojenju ne ostane več kaj dosti (5ml). Je pa še ena stvar, ki sem jo zadnjič pozabila napisati. Namreč, ko si črpam mleko (brez dojenja) in načrpam npr. 70ml je stanje tako, da dobim iz leve dojke 55ml iz desne pa samo 15ml. Zdi pa se mi tudi, da iz leve dojke pride res najprej bolj vodeno mleke, ki se kasneje zgosti, iz desne pa direktno mleko. Ali je to normalno oziroma, kako bi stimulirala še desno dojko, da začne delovati?

Moram pa se vam zahvaliti, ker mi je bil vaš odgovor res v pomoč in mi je hkrati dal nek nov zagon, da še naprej vztrajam. Zato se bom še naprej trudila.

Lep dan še naprej!

Uh, saj nisem vedno hitra, nasprotno. Pišite, ko lahko, če vam pisanje pomaga! Vprašanja so za vas, za razmislek, odgovorov niti ne pričakujem, morda ste že iz njih razbrali pomembno.

Vsak podoj, tudi vmesen, naj bo toliko dolg, kot je dojenček pripravljen aktivno sesati iz vsake dojke in požirati mleko – kot vama ustreza, da boste imeli dober občutek. Včasih je otrok budnejši in bo bolj aktivno sesal, drugič bo morda le malo potegnil in tudi ukrepi za spodbujanje ne bodo pomagali. vi najbolje poznate svojega otroka.

Super, da ste se znebili nastavkov, kajti lahko ovirajo dobro tvorbo mleka, posebej, če otrok ni najbolj učinkovit pri dojenju.

Pri zaspančkih res lahko drža telesa zelo spremeni situacijo – otrok takoj lahko začne bolje/laže požirati.

To, da ena dojka tvori več mleka, druga pa manj, je pogost pojav. Večina dojenčkov raje sesa na eni strani. Večina mater raje doji na eni strani. Pomembna je tvorba na obeh skupaj. Običajno druga tvori toliko več kot prva manj. Če se interesi spremenijo, se tudi razmerja mleka spremenijo. Pomembni so znaki pri otroku – pleničke, napredovanje, pogostost dojenja… Na desni večkrat ponudite ali vedno tam najprej, pa morda še kdaj dodaten čas na desni za uspavanje, umirjanje. Več tukaj, je zelo dobro razloženo. Dojenček odklanja eno dojko:
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4241143 (članek – vsi možni razlogi)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4157515 (1m, manj mleka na eni)

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close