Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Splošno Družinska medicina nizek krvni tlak

nizek krvni tlak

Spoštovani!

Zanima me ali je mogoče kaj narediti v primeru nizkega krvnega tlaka. Stara sem 32 let in imam pritisk že več kot leto dni okoli 80/50. Vem, da nizek tlak ni nevaren, vendar mi težave povzročajo posledične vrtoglavice, pomanjkanje energije in pogost občutek zaspanosti, zlasti zjutraj. Na dan spijem dve kavi, pogosto jem rdečo peso, ki naj bi poleg izboljševanja krvi glede železa zvišala tudi krvni tlak, vendar ni kakšnih sprememb (če ne pijem kave imam tlak okoli 75/45). Ne bi želela jemati kakšnih zdravil in vem, da se nizek tlak niti ne zdravi, prav tako ne bi želela jesti bolj slano hrano (zaradi srca, celulita, itd.), vendar vas pa vseeno prosim ali je mogoče še kaj narediti s prehrano, torej na naraven način, ker so mi vrtoglavice in zaspanost, itd. vseeno problematični. Zaradi tega imam namreč težave zlasti na delovnem mestu, saj šef nima razumevanja, da zaradi nizkega pritiska žal ne morem takoj ob sedmih zjutraj začeti delati s “polno paro” in pogosto izpade kot da se na začetku delovnika ne trudim dovolj. Ker sem bila zaradi tega na delovnem mestu že večkrat ošteta, me skrbi da ne bom zaradi nizkega pritiska izgubila celo službe. Poskusila sem tudi z nekaj več kave zjutraj in celo z red bullom, vendar mi je od prevelike doze kofeina potem slabo in razbija mi srce. Zato vas prosim za nasvet kaj se bi dalo še storiti in da ne bi bila potrebna zdravila? Že vnaprej se vam najlepše zahvaljujem za odgovor in pomoč. Lepo pozdravljeni!

Spoštovani!

Nizek talk je huda nadloga, pri čemer ni ustrezne pomoči. K nekoliko lažjemu prenašanju nizkega tala bi mogoče lahko prispevla telesna vadba, ki sicer utrip in tlak lahko celo nekoliko zniža, vednar telo laže prenaša nižje vrednosti kot sicer. Ljudje z nižjim tlakam potrebujejo tudi več spanja in za jutranji elan ga najbrž vi potrebujete še nekaj več. Na žalost pa vas bo ta nadloga spremljal do menopavze, ko se vam bo talk verejtno dvignil.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Izšel je priročnik diagnostične preiskave za vsakdanjo uporabo z navodili za bolnike http://www.drmed.org/novica.php?id=13437. Dobite ga v knjigarnah DZS in MK.

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Pozdravljeni!

Mene tudi skrbi nizek tlak, ker sem še zelo mlada imam namreč 21 let in me ni toliko skrbelo dokler nisem na krvodajalski bila zavrnjena zaradi nizkega pritiska. Kavo pijem zjutraj in popoldan, učasih pa mi je slabo od nje in mi enostavno ne paše. Kaj bi še lahko storila da se pritisk vsaj normalizira? Ali bo mene tudi pritisk spremljal do menopavze kot ste napisali v odgovor prejšnjemu uprašanju. Hvala

Živjo!

Upam ,da mi doktor ne zameri, želim le deliti svoj nasvet. 🙂 Sama sem bila pri zdravnici pred nekaj meseci zaradi nizkega pritiska, ker se mi je neko jutro res hudo vrtelo. Po vseh preiskavah mi je svetovala, naj spijem kavo ali dve na dan, naj kdaj pojem bolj slano juho (čeprav se sicer soli ne priporoča 🙂 ) in naj ne stojim na soncu predolgo. Treba je tudi spiti res dovolj tekočine vsak dan. Sicer pa mi je še rekla, da naj pridem ponovno na pregled predvsem, če se mi bo vrtelo na način, da bodo predmeti leteli okoli mene.

Upam, da sem kateri pomagala s kakšno novo informacijo 😉 Sama sem se z nizkim tlakom sprijaznila, navadila sem se počasneje vstajati ipd., da se mi ne zvrti, sicer pa se mi zdi, da je še zmeraj bolje ta kot pa previsok tlak. 😉 Sem pa stara 21.

lp

Spoštovana Nensi!

Kaj zelo pomembnega se ne da postoriti za dvig krvnega tlaka.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

Spoštovani,

stara sem 33 let in še do pred pol leta nazaj sem imela “idealen” krvni tlak, 120/80. Potem sem zanosila s pomočjo IVF in čez 2 meseca spontano splavila, tako da sem imela takrat najbrž cel kaos s hormoni v telesu. Ker sem zadnje mesece pogosto omotična, utrujena in potrebujem nenormalno veliko spanca, sem si začela meriti krvni tlak in ga imam vedno tam nekje med 90-100 zgornjega in spodnjega 60-70. Utripa pa okrog 70 oz. 80.

Kaj menite, ali sem sedaj “obsojena” na tako nizek krvni tlak za vse življenje ali je to samo trenutno stanje zaradi okoliščin?

Hvala in lp!

Spoštovani g. doktor,

Tudi jaz bi prosila za navet, pa pišem kar v to temo, ker gre za soroden problem. Stara sem dobrih 58 let. Pred dvema meseca mi je bilo enkrat zjutraj tako slabo, da sploh nisem mogla ostati pokonci. Bolela me je glava, malo se mi je vrtelo, vendar ne tako, da bi leteli predmeti okoli mene, šlo mi je na bruhanje…Prepričana sem bila, da sem staknila kakšen virus. Po tistem mi je ostala kar nekaj časa težka glava in občasen občutek nekakšne omotice oz. vrtoglavice. Počasi je večina teh občutkov izginila, nato pa mi je bilo podobno slabo pred dvema tednoma, ravno tako zjutraj, vendar je bila slabost precej blažja kot prvič. Še vedno čutim težko glavo, ta občutek je močnejši v dopoldanskem času, proti večeru je boljše, prav tako se mi pojavljajo občutki omotice, ki je “samo” v moji glavi, predmeti pa ne plešejo. Po tem zadnjem napadu sem si začela redno – 3x dnevno meriti pritisk / pulz. In ugotavljam, kar sem sicer že prej vedela, da imam nizek pulz – zgornji se giblje od 95 – 110 (različno čez dan), spodnji je večinoma med 53-58, obenem pa imam velikokrat pulz okoli 55.
Kakšnih drugih hudih zdravstvenih težav nimam, sicer mi je bil v zadnjem času ugotovljen malce slabši sluh na levem uhlju, malo imam težav z želodcem (napihnjenost…), enkrat tedensko tudi jemljem Vagifem 10, občasno me boli križ.
Sicer opravljam vsa gospodinjska dela, malo vrtnarim in čuvam vnuke, kakšen dan grem za eno uro plavat…
Kaj mi svetujete – bi se morala posvetovati z osebno zdravnico glede pritiska /pulza in “težke” glave. Hvala za nasvet in lep pozdrav.

Spoštovani!

Večina težav je povezanih z nizkim tlakom, čeprav galvobola s tem ravno ni mogoče zaenlsjivo pojasniti. Če so vmesna obdobja povsem brez galvobola ali težke glave, potem je tudi to lahko pvoezano z nihanjem krvnega tlaka.

Lep pozdrav!

Janko Kersnik

Pregovor: "Eno jabolko na dan podi zdravnika stran."

New Report

Close