Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Psihologija in psihiatrija Zasvojenost in pomoč kako alkoholika spraviti na zdravljenje

kako alkoholika spraviti na zdravljenje

Prosim, če mi lahko svetujete kako alkoholika spraviti na zdravljenje in kako poteka zdravljenje. Ali je potrebna napotnica osebnega zdravnika?
Ta kalvarija traja že kar nekaj let vendar je čedalje huje, tako, da smo že vsi čisto na koncu z živci zato smo sklenili, da naredimo vse, da se gre zdravit. Popiva naskrivaj čez dan, doma skriva pijačo, prizna pa nikakor ne, tudi ko je totalka in ne more biti na nogah in leži na tleh ne prizna da je alkoholik. Prosim svetujte mi kako postopat v takem primeru. K zdravniku noče tako, da ne vem kako dobiti napotnico, če je seveda potrebna. Ali je potrebno zdravljene alkoholizma plačat ali krije zavarovanje?

Alkoholika, kot druge odvisnike, ni mogoče prisiliti v zdravljenje. Novi zakon ukinja tudi ukrep obveznega zdravljenja kot dela kazenske sankcije. Razlog je v tem, da je stopnja uspešnosti zdravljenja izredno nizka, ne glede na metodo manj od 5%, če pa se subjekt sam ne želi zdraviti je blizu 0%. Več ali manj velja, da je prvi korak zdravljenja priznanje problema, kar v vašem slučaju žal ni primer.

Da bi se sa, želel zdraviti mora po pravilu subjekt doživeti neko travmatično izkušnjo oz. v besednjaku terapevtov doseči dno. Tipično je to pri alkoholu kakšna prometna nesreča ali hujša zdravstvena motnja. Izguba zaposlitve ali partnerja lahko bodisi pomaga ali pa povzroči še hujšo odvisnost.

Huda odvisnost je tipično beg iz realnosti in oseba v vašem primeru še ni sposobna sprejeti dejstva, da je hudo odvisna, in da s svojo odvisnostjo ne škodi le sebi, marveč tudi svojim bližnjim.

V sodobni medicini je alkoholizem bolezen, resna bolezen z zelo slabo prognozo. Zdravila žal ni. Obstajajo različni pristopi k zdravljenju, ki pa so kot rečeno redko uspešni in praviloma obsojeni na neuspeh, če si subjekt sam ne želi zdravljenja.

Zdravljenje se tipično začne z detoksikacijo, torej z razstrupljanjem telesa, da mine obdobje abstinenčne krize, sočasno ali zatem pa se začne neka oblika psihoterapije s katero se poskuša ugotoviti vzroke deviantnega obnašanja in predvsem pridobiti orodja za nadzor nad boleznijo, soočanje s stresom brez kemičnih substanc ipd.

Zelo pogosto se kot vzrok ali posledica bolezni odvisnosti pokaže še kakšna psihična motnja, ki jo je potrebno zdraviti. Po mnenju stroke je bolezen odvisnosti kronična, odvisnik je torej odvisnik do smrti in zdravljenje traja do konca življenja.

Stroške klasičnih metod zdravljenja krije zavarovalnica, za najbolj sodobna zdravila mislim da je potrebno doplačilo, kvalitetna psihoterapija je na voljo v zasebni praksi in je plačljiva, res pa je, da je stopnja uspeha cca. 5% ne glede na način zdravljenja.

Najbolj uveljavljen način zdravljenja alkoholizma temelji na principih, ki jih izvajajo skupine pod imenom Anonimni Alkoholiki (AA). Gre za kultu podobno organizacijo z bizarno teologijo vprašljive vrednosti, kjer bivši alkoholiki z daljšim stažem zdravijo nove bodoče bivše alkoholike. Doktrina AA terja, da subjekt prizna, da je nemočen pred alkoholom, da je neozdravljivo duševno moten, in da je edina rešitev to, da preda svojo usodo v roke višji sili, kakor jo sam razume. To ni ravno znanstven pristop, a AA ima praktično monopol nad zdravljenjem alkoholizma, v veliki meri zato, ker je stopnja uspešnosti vseh metod tako nizka, zdravljenje odvisnikov pa polno frustracij in razočaranj.

Zelo težko vprašanje je kaj lahko bližnji storite. Ali je npr. pametno osebi postaviti ultimat, začni se zdraviti ali pa pojdi iz našega življenja, ker ni smiselno, da zaradi ene osebe trpijo še tri druge.

Vsekakor je smotrno, da se čimbolj poučite o alkoholizmu in možnih oblikah zdravljenja le-tega, ter da navežete stik z različnimi strokovnjaki, da si ustvarite lastno sliko.

Vso srečo, potrebovali jo boste.

Pozdravljeni!

Samopomoč je socialni vzgib, ki deluje v vsakem človeku in črpa energijo iz lastne, osebne stiske.Prav tako pa je pomembna tudi solidarnost, ki ki teži k skupnemu reševanju stisk in težav v okviru zakona, družine, sorodstva, prijateljstva., kjer je zaradi temeljne medčloveške povezanosti reševanje težave enega od “naših” hkrati tudi reševanje skupne stiske.
Res je, da je potrebna lastna odločitev zasvojenega, da bi bilo zdravljenje uspešno vendar so obrambni mehanizmi zasvojenega tako bolni (pijem samo za žejo,za zdravje, lahko zdržim več dni brez alkohola (čeprav temu ni tako),pijem, ker si ti tako zelo tečna,…), da je velikokrat potrebna solidarnost, da bi prišlo do vsaj delnega uvida.

Stiska bližnjih prav tako postane tako velika in neprijetna, ki je hkrati tudi priložnost in energetski potencial, da pričnejo iskati pomoč zunaj družine. Stiska v tem primeru deluje preko uvida, ki je pogoj, da se stvari začnejo premikati na bolje.Velikokrat žena vztraja ob alkoholiku leta misleč, da ga bo njena ljubezen, požrtvovalnost, potrpežljivost odvrnila od alkoholne omame vendar je zasvojenost močnejša.Ravno energetski potencial iskanja ustrezne pomoči, pa doprinese k vsaj delnem uvidu zasvojenosti in prvim ukrepom.
Pri zdravljenju vzdržnost ali abstinenca ni cilj temveč pogoj za uspešno osebno urejanje alkoholika saj velja, da je zasvojenost(telesna in psihična) močnejša od zasvojenega. Zdravljen alkoholik ne sme in ne more nikoli več piti zmerno zato je abstinenca doživljenjska. Že alkoholni bonbon lahko prebudi v njem željo, ki spi.

Če pride do ponovnega pitja, recidive (pri nekaterih tudi po desetih letih), pa je potrebno ponovno začeti z zdravljenjem in socialnim urejanjem. Včasih je to novo poglavje v družini, ki lahko pripelje do bolj kvalitetnega življenja.
Pomembno je, da se alkoholik ne “uredi” samo na zunaj, tako, da ne pije alkohola ima urejen videz, ampak da osmisli svojo notranjost v smislu življenja tako v preteklosti kot sedanjosti (tudi s pomočjo drugim zasvojenim).
Pri nas je uspešen laični program skupin AA (anonimnih alkoholikov) za samopomoč, ki so ga prilagodili tudi za odrasle svojce alkoholikov v skupinah AL-ANON, za otroke alkoholikov v skupinah AL-TEEN in za odrasle, ki čutijo zle posledice otroštva v alkoholični družini (ADULT).Po drugi sv.vojni so se ti laični programi za samopomoč pri alkoholizmu razširili po vsem svetu z več milijoni članov… Svetovna zdravstvena organizacija jih priporoča kot najboljši množični način za urejanje alkoholikov in njihovih svojcev. Danes imajo strokovni programi urejanja alkoholikov nekatere prednosti pred laičnimi skupinami za samopomoč, obenem pa tudi nekatere pomanjkljivosti, zato je najboljša kombinacija obojega.

Mnogoplastna sestavljenost patologije alkoholizma je njeno bistvo motnje in za smiselni spoprijem z alkoholizmom je odločilnega pomena celostni pogled, ki zajema različne vidike: biološki, psihični, osebno duhovni, zdravstveni, socialno-odnosni, ekonomski, kriminološki, moralni, vzgojni, socialno-varstveni, družbeno-kulturni, antropološko-bivanjski.
Pitje alkohola je sicer eno od najbolj množičnih oblik omamljanja, ki oži in plitvi človekovo zavest in z begom pred stvarnim življenjem beži pred lastno svobodo.
Pri socialnem urejanju je tako pomembno ponovno osvojiti zdrav način življenja v smislu dobrih življenjskih navad,pozitivnega odnosa do dela, dobrih medčloveških odnosov in osmišljanja življenja brez omame.Zdravljenje in urejanje sta enovit življenjski proces, ki traja.

Vsako sodobno medicinsko zdravljenje včlenja tudi socialne sestavine urejanja in po intenzivnem strokovnem obdobju zdravljenja usmerja zdravljene alkoholike v tako ali drugačno obliko skupin za samopomoč.Tako ima tudi čisto laično urejanje kakršno je na primer v sistemu AA glede na alkoholizem velik učinek zdravljenja.
Klubi zdravljenih alkoholikov (KZA) pa so vmesna skupina med skupino za samopomoč AA in terapevtsko strokovno skupino. KZA so tako organizacije, kjer si alkoholiki, njihovi svojci in člani terapevtskih skupin prizadevajo za zdravljenje in socializacijo alkoholikov in njihovih svojcev. Inciativa je lastna, gre pa za trajno povezanost in zdrav način zaščite pred ponovnim alkoholizmom, torej podpora zdravljenim alkoholikom in njihovim svojcem ob občasnem posredovanju terapevta.
Poleg začrtane poti Janeza Ruglja na tem področju je pomemben strokovnjak tudi dr.Jože Ramovš, ki deluje na Resljevi cesti v Ljubljani na Inštitutu dr.Antona Trstenjaka.Povezave so tudi na internetnih straneh kot tudi dana priporočena literatura v branje.
Veliko moči pri iskanju nadaljnega reševanja stiske želim.
V imenu Tanje S. odgovarjala Mateja V.

Društvo “Projekt Človek”
Program za samopomoč, terapijo in socialno rehabilitacijo oseb z različnimi oblikami zasvojenosti
Tel. Sprejemni center: 01/540-31-74
Tel. Program za otroke in mladostnike: 01/425-14-96
ali gsm:051/642-074

moderator Društvo "Projekt Človek" tel: 01/425 12 14

Pozdravljeni!!
Imam podoben problem kot ” bjost ” vendar je moj problem malce drugačen in zapleten! In sicer ga bom poskušal kar najbolje opisati.
Gre pa za očeta . Piše se leto 2009 ko je oče izgubil službo in se podal v vsakodnevno pijančevanje. Pred tem je imel redno službo in je bil skrben oče in tudi družinski človek. Začelo se je tako da je prišel iz enega dneva pijančevanja na 2,3 in celo 7 dni zaporednih dni brez streznitve. to je trajalo vse do 31.12.2010. Ta omenjen datum pa je ” počilo ” . Skupaj smo živeli on,mati in jaz, sestra se je odselila k fantu pri 18 letih. No na omenjen datum smo praznovali Silvestrovo in zbrali smo se vsa družina,vključno z mojo punco in sestrinim partnerjem in njenim takrat 1,5 starim sinom. Vse je potekalo solidno nakar seveda ni nastopil alkohol mojega očeta! Ko smo stopili v novo leto in si vsi skupaj zaželeli sreče,zdravja in razumstva se je hkrati začelo moje najslabše leto ! Tisti trenutek se je oče začel spravljati na mojo punco in začel razbijati vse kar mu je prišlo v napoto takrat sem se seveda postavil za mojo punco vendar se mu ni dalo nič dopovedati. Njegov vnuk star 1,5 leta se je histerično jokal od straha. Vsi smo očeta prosili naj preneha za voljo vnuka vendar ni in ni odnehal. Še hujše!!! spravil se je na mene,zeta skratka na vse ki smo bili njegova družina! Tisti trenutek smo vsi odšli vsak na svoje! Starša sta se ločila,jaz in punca sva šla živet v skupno najemniško stanovanje k moji materi.To je trajalo vsega skupaj 3 mesece. Oče je takrat živel. Moram povedati da je bil vseh 3 mesece brez kaplje alkohola in vsak dan nas je prosil da se vrnemo k njemu. In to sem po 3 mesecih tudi naredi,saj je bil oče brez službe in brez centa mesečnega prihodka. Obljubil mi je da bo prenehal pit in s punco sva se odločila da si tam ustvarima topel dol. Vse skupaj je dobro kazalo. Oče je je alkohol vidno zmajnšal , vendar še ni povsem prenehal. Stanje se je kar naenkrat čez poletje spet poslabšalo! Oče je dobil službo na javna dela ( kjer je zaposlenih večina ” pijančekov” ) in nastali so ponovni problemi! Oče se je spravljal name in na mojo punco ! Pil je vsaki dan v tednu, to je trajalo po več tednov skupaj. Seveda ker sva si s punco v tem letu povsem prenovila stanovanje ga seveda nisem želel zapustiti. Oče je vsak dan grozil da se bo obesil,ulegel na železniške tire itd. No in 1x se je res ulegel na železniške tire na kar so ga videli mimoidoči in takrat se je znašel v psihiatrični bolnišnici Vojnik! Vse do svoje streznitve. Dobil je možnost zdravljena, vendar ga je zavrnil. Vrnil se je domov in mesec dni spet ni pil. Nakar se je zgodba začela ponavljat. In dan danes sem živčno zlomljen. Oče je začel groziti da bo stanovanje polil z bencinom in se vžgal v njem ! Pozor stanovanje je bilo obnovljeno ker sva si ga z punco opremila! On je imel dnevno sobo, jaz in punca spalnico in otroško sobo ostale prostore smo imeli skupaj! v stanovanje sem vložil preko 13.000€ in od očeta zahteval da mi stanovanje prepiše in je to tudi storil. Sedaj je stanovanje moje. Tukaj je nastal še večji problem. Ker sem zaposlen v Slovenski vojski sem moral letos oditi na misijo in doma pustiti nosečo punco z mojim očetom! Največja napaka kar sem jih lahko storil. Prvi mesec moje misije je bil povsem drugačen kot sem pričakoval! Oče in punca sta se nenormalno dobro razumela,oče ni pil in vse je bilo kot mora biti. No seveda ni šlo vse do konca tako in spet so prišli problemi, tokrat preko meje okusa! Oče je pijan 2 meseca skupaj in vsaki dan se s mojo punco kregata zato ker on išče probleme. Fizično se je spravljal na njo dokler se niso sosedi vmešali in se postavili za njo in zagrozili s policijo.Seveda mi je punca vse to zamolčala ker me ni hotela vzemirjati in delat skrbi na moji odsotnosti v tujini. Stvari so odšle iz kontorle. Punca sedaj živi pri svojih starših, oče pa živi sam in nadaljuje svoje pijančevanje, jaz pa sem še vedno na misiji! Klical sem vse psihiatrične ustanove in prosil za pomoč vendar mi ne morejo pomagati dokler in ne podpiše zdravljenja. Jaz pa se vprašam kako naj mi živimo v takšnem stanju? Očetu se počasi meša in skrbi me da bo nekega dne prišlo najhujše ! Vsem v družini grozi in bojim se da bo kateremu od od njegovih najbližnih kaj naredil in sodil še sedi. Za nobenega od nas mu ni mar, niti za njegovega še nerojenega sina! Pravi da mu je vseeno zanj in za vse nas ,kar me seveda zelo prizadane. Večkrat se je zgodilo da je uriniral sredi svoje sobe in mislil da je na WC-ju ko sem da zalotil da to počne se mi je smejal in rekel da urinira zunaj in ne v sobi. Nazadnje je to naredil pred kratkim in uriniral po celem stanovanju kar je bil razlog in pika na i da se punca odseli k svojim starem. Sedaj pa me zanima kaj narediti. V stanovanje sem vložil ogromno denarja skrbim za vse položnice tako da očetu ni potrebno za nič skrbet. On pa ima več kot 1400€ kazni od policije, katere trdi da ne bo plačal. Trenutno je zaposlen na javnih delih. Moram pa še povedat da vedno prizna da je pijan in vedno ponavlja da se ne smemo kregat,ampak se znova in znova kregamo. V glavnem to je moja stran zgodbe in sedaj mi naj nekdo pomaga če se le še da pomagat! Oče trenutno 2 dni živi sam,saj se je punca izselila , jaz pa sem še vedno na misiji.

New Report

Close