Najdi forum

IZVORNE CELICE

kaj pa mislite o tem?
stane okoli 2000 eur.
kakšno je vaše mnenje?
nosečnice,se boste odločile za to?

me prav zanima vaše mnenje.
spodaj sem brala mnenja o epiduralni. madona pa ene ste še slabše kot bi živele v 15. stoletju. 15.pr.n.št.,ja glih za tam ste.

vse te si prav želite,da bi vas bolelo. porodna bolečina je za vas nekaj najlepšega. joj,joj!!!! raje kot za olajšanje,ki ga prinaša epiduralna trpite tudi po 15 ur in več.
ne rečem,da tiste,ki so fertik v urci,dveh,treh, ampak ene,ki se matrajo,ampak res krvavo matrajo po več ur… mislim,pa res uživate v matranju in obtužujete tiste,ki si to olajšajo in jih obsojate,da niso prave babe k niso trpele kot kristus na križu. madona kakšne možgane ta svet nosi.

EJ trebuharca, mirno kri. Ni nujno, da gre samo za poveličevanje porodne bolečine, ampak mogoče si ene ne bi še dodatno zakomplicirale lajfa. Jaz spadam na primer med previdnejše.

Mi smo se odločili, da jih shranimo. Za otroka ne potrebujemo nobene nove opreme in prišparano smo pač dali v to. Upamo pa, da jih ne bomo potrebovali.

Trebuharca, take it easy … tvoje razburjenje ne bo ničesar spremenilo. Jaz ne bom še enkrat pisala kar sem že spodaj razložila, pa me en nebomreklakateri briga, če ti zaradi tega dviguje pritisk.

Razmišljam, čemu je ta post namenjen – temu, da bi rada vedela naše mnenje o celicah, ali sprožila polemiko o EA?!? Madona, kakšne agresivneže ta svet nosi …

Pa čisto na kratko o IC (ker si pač samo mimogrede vprašala). Čeprav očitno spadam med tiste iz 15. st. pred Kristusom mi je ideja o IC všeč. Če se bom odločila, pa še ne vem.

Jaz se za to nisem odlocila, ker imam obcutek, da je to zal trenutno zgolj v fazi ‘pobiranja denarja’, bistvene koristi pa zal ne kaze, da bi bile… brala sem mnenja, da je trenutno samo skladiscenje neustrezno in da teh celic se cez nekaj let, ko jih bo otrok mogoce rabil, ne bo dalo vec uporabljati. nisem pa zasledila, da bi se te celice dale uporabljati ze zdaj, to je bolj nalozba za prihodnost. starsi pa bi naredili vse, kar je mozno za otroka. in nekateri lahko s tem lepo sluzijo…
kje je zdaj meja, je stvar posameznika in njegove odlocitve. jaz sem se odlocila, da se bom kolikor bo v mojih moceh potrudila, da otrok teh celic ne bi rabil (pazim na njegovo prehrano ze od modre crtice dalje…).
je pa prijateljica dala shranit celice v nemcijo (je bolj zaupala kot avstriji).

v razmislek se tole mnenje:

Re: izvorne celice
Napisal: Stanko Pušenjak
Datum: 15.05.2007 10:38

Spoštovani,

z odvzemanjem in hranjenjem izvornih celic seveda ni slabih izkušenj, saj gre le za tehničen postopek praznjenja posteljice, predelave krvi in shranjevanja iz tkiva, ki ga itak zavržemo. Bolj problematična je ocena potrebe, koristnosti in stroškov tega početja. Če so v neki družini npr. pogosta krvna rakava obolenja (levkemije, limfomi ipd.) potem je na možnost “rezerve v matičnih celicah” smiselno pomisliti, da bi kar vsakdo vlagal na slepo v morebitno potrebo po takšnem zdravljenju, pa se mi zdi hudo pretiravanje. Seveda gre za osebno odločitev in za naložbo v svojega otroka, vendar je treba vedeti, da poleg omenjenega načina uporabe za zdaj o prihodnji možni uporabi teh celic zgolj napovedujejo in dobivajo “obetavne rezultate raziskav” in za to žal še ni prepričljivih dokazov. Bolezni, za katere se “obeta uporaba matičnih celic” so namreč izredno redke in je verjetnost, da nekoga brez družinskega ozadja za bolezen takšna bolezen zadane, reda velikosti manj kot 1 na 1000. če sem nekoliko pragmatičen to torej pomeni, da je verjetnost, da bo poljubna oseba, ki ima shranjene matične celice le te tudi potrebovala manjša od 1:500, kar z drugimi bedsedami pomeni, da je treba v shranjevanje vložiti približno milijon eurov sredstev, da s tem nekomu (seveda ne vemo kateremu med njimi), rešimo življenje.
Na kratko, nekomu, ki ima vsega dovolj in preveč in ne ve, kam bi vtaknil 2000 EUR odvečnega denarja, bi vsekakor vložek v matične celice pri njegovem otroku priporočil, med tem ko nekomu, ki ima dovolj skrbi z lastno eksistenco, tega ne morem.

-- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- o -- Otroški smeh je ena najlepših stvari... čista sreča in brezskrbnost sta drugi. Pridno rasemo in vsak dan spoznamo delček sveta, na katerega smo pozabili.

Mene je zmotilo dejstvo, sem nekje prebrala, pa ne vem več kje, da tudi če celice nekoč pridejo prav, ni nujno, da bodo še uporabne, ker naj bi bile primerne se mi zdi le do 10 ali 15. leta otrokove starosti.
Bega pa me, ker je toliko informacij, da jih kot navaden laik ne znam selekcionirati na prave in zavajujoče.

Jaz tudi ne vem, kako se odlocit..
Bolj se nagibam k temu, da jih bova dala shranit.
Predvsem, da si ne bi kaj ocitala v prihodnosti.

LP

Jaz pa sem jih darovala. Zmenila sem se na transfuzijski, tam dobila komplet za odvzem in so shranjene v banki (tako kot kri ki jo jemljejo za transfuzijo). Lahko pa IC uporabijo za kogarkoli ki je jih rabi, ne le za mojega otroka.

mya30!

kako pa to poteka,če se odloiš za darovanje.
kakšna je praksa?
koliko pa to stane?

Zadeva je zastonj, ker je s temi celicami tako kot s transfuzijsko krvjo. Malo verjetnosti je da bodo celice prišle prav tvojemu otroku, večja verjetnost je da bi prišl prav sorojencu ali komu drugemu (če se ujemajo). če ima otrok kako dedno bolezen, je ravnotako zapisana v genih IC.
Jaz sem rodila konec maja. takrat še ni bilo to rutinsko, pokliči če so že kaj bolj v tem. pokliči na transfuzijsko in vprašaj.

Mya30,

Prosila bi te za razlago:
‘če ima otrok kako dedno bolezen, je ravnotako zapisana v genih IC.’

A to pomeni, da v tem primeru IC niso uporabne za zdravljenje ?

Najlepsa hvala!

Zaenkrat lahko zdravijo z IC le levkemijo, ampak če jo dobi otrok katerega IC so odvzeli, jih ne morejo uporabit, ker imajo te celice ravno tak zapis, ki je povzročil bolezen. V poštev pridejo bolj v primeru, če zboli njegov/njen brat/sestra. Običajno je največ možnosti da IC sorojenca ustrezajo.
Pa še v tem primeru je bolje izbrati javno banko saj je verjetnost da bo ustrezal nekdo tretji vsaj 1:10000, če ne še več.

Mya30, ali je za to postopek enak kot za shranjevanje IC? Predvidevam, da gre za enak način, le drug namen. Ali slučajno veš, je to možno samo v LJ ali tudi v drugih porodnišnicah?

No, jaz bi povedala toliko o IC. Te celice lahko uporabijo namesto kostnega mozga, je še boljša izbira kot kostni mozeg. Kakšna praksa je v sloveniji ne vem, vem za italijo, da so v tem pravi mojstri. Je pa mya30 veliko povedala. No, jaz srčno upam, da jih mi nebomo rabili, držite pestke še vi.
SREČNO VSEM NOSEČKAM!

Jaz sem rodila konec maja letos in takrat so mi rekli da so še na začetku, nekaj jih je že bilo pred mano. Takrat je bilo to možno samo v LJ, bodo pa kasneje razširili na celo Slovenijo.
Ne vem ali so moje IC res shranili ali so jih imeli za ‘vajo’. Tudi te nekaj potrebujejo če so še na začetku. Zdi se mi da gre za dobro stvar in tako sem se odločila za to. Tako kot sem se odločila tudi za darovanje organov po smrti ( to vedo tudi moji bližnji).
Je pa ena pomanjkljivost: slaba komunikacija med zavodom za transfuzijo in porodnišnico. V P znajo vzet IC, samo niso dobili nobenega dopisa, tako da smo se med mojim porodom pogovarjal kako in kaj in koliko krvi naj mi odvzamejo (jaz sem si prebrala njihovo brošuro in sem jim povedala da morajo vzet 2 epruveti) in da morajo potem to odnest na transfuzijsko. Upam, da so sedaj to že uredili. Se je pa porodničarju in sestram zdel ful dobr da sem se za to odločla in podpirajo javno shranjevanje.

AnaAna: to je postopek shranjevanja IC, samo da je zastonj in je dostopen vsem ki bi ga potrebovali, ne samo mojim otrokom.

Pozdravljeni!
Tudi sama sem pred porodom in še intenzivno zbiram podatke o IC. Več ko vem, bolj ne vem kako se naj odločim. Trenutno se najbolj nagibam k hranjenju celic v Sloveniji, kjer je mogoče to opraviti privat ali pa v javni banki…Bega me le, ker ne vem ali je vse skupaj že utečeno ali ne…

bilka3, kam ste vi dali hranit IC?

A ima kdo izkušnje s hrambo izvornih celic preko podjetja BPK, d.o.o.?

A ima kdo izkušnje s hrambo izvornih celic preko podjetja BPK, d.o.o.?

Pozdravljeni

Ali mi lahko da kdo info koliko je firm v Sloveniji, ki se ukvarja s shrambo izvornih celic. In če ima kdo kakše izkušnje s katero.

New Report

Close