Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Rak Kako živeti z rakom? adenokarcinom na vratu maternice z metastazami na pljučih

adenokarcinom na vratu maternice z metastazami na pljučih

Pozdravljeni!

Zanima me, če ima kdo isti primer oz. pozna podobno situacijo. Gre za mojo mamo (65 let). Aprila ugotovljen adenokarcinom na vratu maternice FIGO IIIB. Sledilo je 22 obsevanj + 2 dni brahiradioterapije. Na začetku so mislili, da je rak omejen, vendar je PET/Ct pokazal, da so že tudi bezgavke v predelu pljuč. To je bilo ugotovljeno že med samim obsevanjem, vendar je kljub temu dobila vsa obsevanja, le spremljajoče kemoterapije, ki poveča učinek obsevanja zaradi razširjenosti ni dobila, saj naj ne bi imelo smisla. Razmišljali so tudi o zmanjšanju obsevanj, ker naj se bolezni ne bi dalo več zaustavit. Kasneje sem izvedela, da so glede tega 2 zdravnika prišla celo v konflikt, vendar sta se zaradi čustvene (!) note (ker so videli, da cela družina sodeluje in hodi z mamo na OI) odločili, da dobi vsa obsevanja. Kasneje mi je zddravnik tako razložil, a da je bilo strokovno neutemeljeno, da je dobila toliko obsevanj. No, rezultat je bil izredno dober, saj je tumor izginil, krvavitev ni bilo več, mami tudi ni imela posebnih stranskih učinkov, razen driske. Sedaj je že lepo dobila nazaj 6 kg in vse dela doma in na njivi.

Ker je njen zdravnik enkrat omenil, da bo verjetno dobila potem še kemoterapijo, nas je začudilo, da se je odločil, da ne bo predstavil primera na konziliju, predvsem zaradi mamine depresivnosti in anksioznosti in ker ni trenutno simptomov. No, mislim da smo vsi okrog mami bolj depresivni in anksiozni in bi se v njeni situaciji precej slabše obnesli! Na moje tečnarjenje je vseeno dal na konzilij, ki se je odločil enako: da bi bila sistemska terapija relativno neuspešna in priporoča le observacijo. Ker je mami potem kar nekaj časa čutila bolečine na prsnici (bolela jo je kost), sva šli predčasno na pregled, slikali so ji pljuča in ugotovili okrogle lezije v levem pljučnem krilu. Dobila je vabilo k internistu na OI glede vprašanja sistemske terapije. Že na samem vabilu je bilo napisano, da se bo odločalo v skladu s priporočilom konzilija. Ko sva prišli tja, nama je internist samo želel dopovedati, da kemoterpije za mojo mami ni, da itak ne bila uspešna. Da jo dotični internist sicer rad da v primerih, ko je možna ozdravitev ali vsaj zazdravitev, vendar da mami ne paše v to skupino, ker je njen rak neozdravljiv in da ne bo nobene kemoterapije, ker bi šla bolezen vseeno naprej. Povedano je še bilo, da bolečine na kosteh niso povezane z rakom, da je verjetno revma. Da naj pride na pregled novembra in naj veselo opravlja svoja dela. In sva šli.

Jaz pa nimam miru! A je res možno, da se ne da nič naredit s tistimi 3 metastazami na pljučih? Kolikor tukaj berem, dobijo ljudje kemoterapijo, opracijo, obsevanje, pri nas pa nič, samo observacijo! Naslednja 2 dneva je mami veselo pobirala krompir, kot da ji nič ni, a oni napovedujejo samo še konec. Enostavno ne morem verjet, da se ne da zaustavit.

A imate izkušnje, znanje,… Kaj naj človek stori,a naj se loti alternative, ali gre v tujino, ali naj samo lepo živi, dokler še lahko, dokler je še dobra kvaliteta življenja, kot se izražajo na OI??

Seveda je tako, če se nič ne spremeni, potrem rak napreduje. Rak pri mami tudi ni bil sprva ozdravljen ali celotno odstranjen, si napisala, da je bil samo omejen. Že najpozneje tu bi bilo potrebno ukrepati. Kemoterapija po eni strani pomaga, po drugi pa škoduje, zato pričakujete preveč od oslabljenega imunskega sistema.
Vprašanje je kaj lahko človek sam naredi, že preden zdravniki omagajo in kaj še potem, da nas v našem trudu rak ne prehiti. Kaj nudi dodatno zdravljenje. Žal je slovenski trg tako nepregleden, da se ne da nič priporočati, razen zdrave prehrane in izogib bolezenskim povzročiteljem. Ker preveč dodatnega zdravljenja ali premalo, oboje lahko škodi. Za pravilno dodatno strokovno zdravljenje pa naše zdravstvo ni usposobljeno. Žal, ti tudi jaz ne morem svetovati kaj konkretnega, ker bi me pekla vest, če bi ne pomagalo.
Lep pozdrav!

Spoštovana in draga saneri!

Moram reči,da sicer ne poznam vaše mame in njenih spremljajočih bolezni, me pa zelo čudi,kako dandanes kar tako povpreko in na široko človeku vsijilo program-češ,saj ne bi pomagalo-tukaj mislim na KT-to,ali bo pomagalo ali ne,je odvisno od mnogih dejavnikov, tudi od izbire citostatika, je pa res,da nekako ni najboljšega citostatika, ki bi bil uspešen pri zdravljenju cervikalnega raka-vendar to je spet tako tako-cisplatin mislim da se daje, ali pa karboplatin in še kak drug-o tem ,zakaj ne in katero zdravilo ne, in zakaj morda ja, vse to bi morali izvedeti od lečečega onkologa!

Čuden mi je stavek,da je bolezen itak neozdravljiva-kdo pa lahko napove dejansko ozdravljenje bolezni pri nekem bolniku, saj je to v veliki meri odvisno od bolnika samega,ne samo od tumorja oz.raka!
Morda bi lezije na pljučih izginile ali šle v remisijo, …?!
Vsekakor vam svetujem,da pridobite drugo mnenje in ne nehate in se ne zadovoljite le in samo z enim mnenjem-ki tudi meni ni všeč in bi v primeru,da bi šlo za moje sorodnike, pomoč poiskal tudi v centrih v tujini ali pri kakem drugem našem strokovnjaku-želim vam dobro in poročajte,kako ste opravili-lahko napišete tudi kaj več o raku, tipu raka in podobno-če gre za sarkom matrnice,potem res ni zelo učinkovitih citostatikov, v nasprotnem primeru je potrebno drugo strokovno mnenje!

Z lepimi pozdravi Vam želim lep dan!

M.

Mladi zdravnik,

Hvala za mnenje. Rak je adenokarcinom na vratu maternice stadij FIGO IIIb. Mislim, da je sarkom druga oblika. A mi lahko svetuješ, kam naj se obrnemo po drugo mnenje oz. na katero kliniko v tujini naj se obrnemo?

lp

Mladi zdravnik,
Še nekaj: nobenih spremljajočih bolezni nima, saj je drugače za svoja leta izredno zdrava.

lp

Pona,

Hvala ti za mnenje. Naj samo pojasnim, da je bil rak takoj zdravljen z obsevanjem in je tumor tudi izginil, hkrati (takoj ob začetku zdravljenja) pa je bilo ugotovljeno, da je razširjen po bezgavkah v predelu pljuč. Sprva so resda menili, da je omejen samo na vrat maternice, a je preiskava pokazala drugače.

Prosim, povej mi kaj od dodatnega zdravljenja si imela v mislih, naj te ne peče vest, saj le zbiramo informacije.

Hvala in lp

Draga saneri!

Glede na to,da gre za karcinom, menim,da je vredno poskusiti s kemoterapijo.Seveda če je to mamina želja in volja-dajte povprašati na OI ginekološke strokovnjake,ki se ukvarjajo z rakom rodil,npr.spoštovano dr.Vrščajevo ali spoštovano dr.STRŽINARJEVO.Obe sta zelo prijazni in dobri zdravnici in veliki strokovnjakinji in prepričan sem,da bosta veseli vasega vprasanja ter vam podali mnenje-dostikrat ljudje na forumih pišejo površne in pomanjkljive podatke, zato potem odgovarjamo na slepo, ampak zdi se mi(!) in sem prepričan,da se tukaj ne sme obupati in se da še veliko narediti-kemoterapija je le sistemsko zdravljenje in omogoča sistemsko ozdravitev bolezni, rak je sistemska bolezen in ni ključno lokalno zdravljenje,ampak zdravljenje celotnega organizma-zopet se daje poudarek na razširjenosti bolezni, se pravi stadiju, in ne biološki agresivnosti raka,ki je odgovorna za nadaljnji potek bolezni, četudi je bolezen razsejana.

V kolikor ne bi dobili zadovoljivih odgovorov, mi sporočite in se slisimo!
S spostovanjem!

M.

Oprostite mladi zdravnik,
jaz pa sem malo radoveden, kako vas učijo to v šoli, kako se boste imenovali po končanem študiju?
Zakaj pišete spoštovano dr. xx in ali spoštovano dr. xy. Zakaj ne napišete dr. med.? ali nista te dve dr. doktorice medicine? To me predvsem zanima, ker slišim, da na onkološkem ne delajo samo zdravniki zdravniški posel.
Ali mora vsak laik sedaj vprašati, ali je to dr. med. ali mora samo verjeti, da je nekdo dr. med., če nekdo napiše samo dr.- kar bi potem veljalo tudi za dr. strojništva?
Zakaj povdarjate pri obeh izrazih obakrat „spoštovana“, saj to je stvar posameznika, kdor koga spoštuje ali ne, izobrazba pa je v tem primeru na prvem mestu.
Ne jemljite tega osebno, v prizadevanju, da bi bilo manj šarlatanarije, se trudim samo za korektne informacije. V izgovarjanju jih bo težje uresničiti kot v pisni obliki, vendar potem se itak poslužujemo besede zdravnik, da vemo da je nekdo medicinec in ne strojnik.
hvala za razumevanje
in s spoštovanjem:)


~ Nič ni bolj samoumevnega kot napačna sklepanja ~

Vsak po svoje izraža spoštovanje do ljudi in ima do tega vso pravico. Mladi zdravnik že dolgo sodeluje na forumu in s svojimi prijaznimi, spoštljivimi in dobrimi odgovori pomaga ljudem v stiski.

Na forumu se pravil glede imenovanja zdravnikov ne da zapovedati, saj piše vsak človek po svoje. Podatki, ki so objavljeni na forumu, so namenjeni splošnemu informiranju. In na vsakemu posamezniku je, ki brska po forumu, da preudarno razmisli o prebrani vsebini in si z njo pomaga ali pa jo preskoči.

Kdo točno pa je dr. med. in kdo dr.med. in zraven še doktor znanosti ipd…. pa bomo težko sledili. Za Slovenske zdravnike, ki končajo MF se bolj ali manj vedno najde na spletu kakšna info o njih. Ali celo njihovo diplomsko delo ali doktorska dizertacija.

Strinjam pa se, da mora strokovna oseba, novinar ali kdor koli, ki takšne nazive mora vdeti, pisati praviln. Nam – laikom – pa menda ne bo zameril nihče, če bomo zapisali napr. le dr. XY. Sicer pa ta forum spada med zdravstvene forume in če se pogovarjamo o dr.-jih napr. z OI, imamo vsi v mislih zdravnike, kajne?

Kristina Modic SLOVENSKO ZDRUŽENJE BOLNIKOV Z LIMFOMOM IN LEVKEMIJO, L&L http://limfom-levkemija.org/ http://nazajvzivljenje.si/ http://dajsenaseznam.si/ http://najboljsanovica.si/ FACEBOOK Skupaj na poti do zdravja: https://www.facebook.com/Skupaj-na-poti-do-zdravja-768520533244733/ [email protected]

Bravo Kristina
Očitno nekdo z imenom ;dami; na tem forumu išče samo dlako v jajcu.
Pozdrav M.

Mladi zdravnik,

a je možno, da na kakšen način stopiva v direkten kontakt?

lp

Draga Kristina,
Ko se govori o dr. Kobalu to ni očitno in samo za to se mi gre. Ker vsi laiki mislimo, da je dr. Kobal zdravnik. To je golo zavajanje bolnikov. In tako kot sem že nekje prebral, če bi se pravilno pisalo, bi se nikomur ne bilo treba hvaliti, katero fakulteto je obiskoval. Za dr. med. Klehra se ve, da je obiskoval medicinsko fakulteto, ker ima naziv dr. med. . Za dr. Kobala pa se ne ve. Zato sem vprašal mladega zdravnika, ker me zelo zanima, kako je to naučeno od vsega začetka.

lp

Ne mislim se zapletat v to debato o nazivih, rada bi samo opomnila, da obstaja tudi pravi doc.dr. Kobal, dr.med.

lp

New Report

Close