Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Nosečnost in obporodno obdobje dojenje in nosečnost

dojenje in nosečnost

Hčerka je stara 12 mesecev in jo še vedno dojim. Počasi pa že načrtujem tudi drugo nosečnost, zato bi rada pričela z jemanjem tifola, saj sem ga ob prvi nosečnosti začela jemati tudi nekaj mesecev pred zanositvijo. Zanima me, ali gresta tifol in dojenje skupaj.
In še vprašanje glede dojenja po 12. mesecu. Še vedno rada dojim, tudi hčerki še ustreza (sedaj se sicer dojiva le zjutraj in zvečer, do 6. meseca sem izključno dojila, še v 11. mesecu pa sem dojila tudi 1x čez dan). Septembra pa gre v vrtec, tako da ne vem, ali je bolje, da že sedaj počasi neham z dojenjem (razmišljma, da bi ukinila jutranjega), ali počakam, da mine prvi mesec v vrtcu. Moje razmišljanje je tako, da če želim nehati pred vrtcem, je bolje, da to naredim vsaj 2 tedna prej (zaradi možnega regresiranja in ponovne želje po dojenju) ali pa bi zaradi dojenja bil vstop v vrtec lažji in bi prenehala, ko se bo vrtca že navadila. Zanimajo me tudi izkušnje drugih mamic, ki so dojile, ko je bil otrok že v vrtcu, one pa v službi.
Kako pa je z dojenjem in novo nosečnostjo, verjetno je bolje, da do zanositve pa res preneham z dojenjem?
Ja, nikoli si nisem mislila, da bo prenehanje dojenja tako težka odločitev, saj poznam kar nekaj mamic, ki so komaj dočakale 6 mesecev in prenehale. Zaradi lastne izkušnje z dojenjem vaše delo pri LLL sedaj toliko bolj podpiram in vam želim še naprej uspešno delo in še en predlog: Ali obstaja kakšna možnost, da bi svetovalke LLL delale v porodnišnicah in pomagale mamicam pri začetnem dojenju, sama sem dobila komaj kaj pomoči od sester na oddelku, znajti sem se morala sama, tako da sem tudi že pomislila na adaptirano mleko in stekleničko. Na srečo pa je potem doma vse ok steklo.

pasha

samo moja izkušnja z nosečnostjo in dojejem. jst sem sicer zanosila ko je imel sine 6 mes (načrtno) in dojila dalje, čeprav mi je ginekologinja takoj skoraj zapovedala naj neham. moja pamet mi pravi, da najprej telo poskrbi za novega otročka, potem dela mleko, če bo kdo nastradal bom jst, to bom pa že čutila.

zgodi se ti pa lahko troje: ali mleka zmanjka (baje zelo pogosto tja do 6 mes nosečnosti) al te začnejo boleti bradavice in moraš zaradi tega prenehati, al se pa zaradi nosečniških hormonov spremeni okus mleka in se otrok odstavi sam in se noče več dojiti. to zadnje se je zgodilo meni. midva sva zaključila ko sem bila 3mes noseča.

TUT JST BI TAKOJ UVEDLA SVETOVALKE V PORODNIŠNICO … kok sem jst to pogrešala in rabila ko sem rodila prvič … drugič pa sem sama dajala nasvete punci zraven mene, ko je klicala sestro jo je pa ta nadrla …

Zanosila sem 8 mesecev po porodu, ob dojenju 4x na dan. Malo po tistem smo nacrtno (ampak cisto brez tezav skoraj cez noc) ukinili nocno dojenje, kmalu cisto sponatano popoldansko, jutranje sele pri 13 mesecih, ker se je pred odhodom v vrtec dogajalo prevec drugih zanimivih zadev, vecerno pa se malo kasneje. Nbbenih tezav ne s kolicino, ne z bradavicami. Na koncu je bila ovira le rastoc trebuh, ampak je slo tudi to. Za novo nosecnost in dojenje sta vedeli tako moja ginekologinja kot nasa pediatrinja, pa ista imeli nic proti. Morda bi imeli, ce bi bilo vprasanje zelezo, ampak tega pri nas nikoli ni bilo treba dodajat.

Pozdravljeni, pasha!

Imate enoletno deklico in še dojite. Načrtujete drugo nosečnost in imate nekaj vprašanj.

“Zanima me, ali gresta tifol in dojenje skupaj.”
***Gre za nadomestek folne kisline, enega od vitaminov skupine B. Ženske naj bi ga dobile s hrano (veliko folne kisline je predvsem v zelenolistni zelenjavi, tudi svežih sadnih sokovih…), ker pa jedilniki niso vedno idealni in je ta vitamin zelo pomemben, ginekologi priporočajo preventivno jemanje. To ni zdravilo, je vitamninski dodatek in je povsem združljiv z dojenjem.

Dojenje vama ustreza (zdaj še zjutraj in zvečer), sprašujete pa, ali je treba deklico odstavljati pred uvajanjem v vrtec. To je odvisno od tega, kako bi se na odstavljanje odzvala vaša deklica. Večina mamic, ko gre v službo ali/in otrok v vrtec, naredi tako, kot meni, da bo za otroka najlaže. Imate prav, da je najbolj stresno, če ima otrok več velikih sprememb hkrati. Prosim, poglejte, zelo izčrpno smo se o vrtcih, varstvu in dojenju malčkov razpisali tukaj.
Varstvo in dojen otrok:
http://med.over.net/phorum/read.php?f=94&i=1073&t=1073 (vrtec)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4526963 (varuška)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4838916 (varuška)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4701442 (težave pri babici)
http://med.over.net/forum5/read.php?11,128398,128449#msg-128449 (jasli, imunost)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4844928,4846789#msg-4846789 (jasli, nenehno bolan)

Večinoma malčki v tej starosti še niso pripravljeni na odstavitev od dojenja, vseeno pa nekateri nimajo nič proti. Če bi bil to po vaši oceni za deklico stres, potem morda raje nadaljujete skozi fazo uvajanja v vrtec in poskusite odstavljati kasneje. Če je deklica zadovoljna, ne glede na to, da se kdaj ne bi podojila ob standardnem času, potem je morda že zdaj pripravljena tudi na odstavljanje in boste lahko proces pohitrili. Vseeno pa se lahko zgodi, da če bi bil vrtec zanjo velika sprememba in težje obdobje, da bi se želela ponovno dojiti oz. da bi dojenje pomenilo zanjo občutek varnosti in umiritve v negotovem času. Nekateri otroci število podojev zato za nekaj časa tudi povečajo, npr. takoj, ko pridejo iz vrtca domov (ali že na klopici v vrtcu, v avtu, v parku…), ker želijo zagotovilo, da jih mamica ni zapustila.

Enoletnik hitro ugotovi, da se lahko doji, ko je mamica prisotna, z vzgojiteljicami pa naveže drugačen odnose in druge načine povezovanja in tolažbe.

“Kako pa je z dojenjem in novo nosečnostjo, verjetno je bolje, da do zanositve pa res preneham z dojenjem?”
***Le v izjemnih primerih, zelo rizičnih nosečnostih, ko bi tudi najmanjše sprožanje hormona oksitocina ogrožalo prezgodnje odpiranje materničnega vratu, bi bil razlog, da mora mati dojenje starejšega otroka prekiniti ali zaključiti. Tedaj bi bili še prej “prepovedani” tudi spolni odnosi. Dojenje je v zdravni nosečnosti sicer nekaj normalnega in nosečnost ni razlog, da bi morala mati prenehati z dojenjem. Nekatere matere dojijo vso nosečnost in po porodu morda tudi dojijo oba otroka, čemur rečemo tandemsko dojenje. O tem je na forumu že bogata zbirka izkušenj in napotkov. Dojenje v času nosečnosti in tandemsko dojenje:
http://www.dojenje.net/vprasanja.htm#_16._TANDEMSKO_DOJENJE (članek A. Benedik)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4362596 (prekiniti dojenje? domače in tuje povezave)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1980451 (čas nosečnosti)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,4277729,4283761#msg-4283761 (kolostrum, tandem)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979408 (kolostrum, zrelo mleko)
http://med.over.net/forum5/read.php?94,1979646 (zgodbica »Dojenček bo prinesel mleko«)

Popolnoma vas razumem. Eno leto dojenja je ob porodu morda slišati veliko, ko pridemo do tja in če smo s situacijo zadovoljni vsi, pa …. hm, nekako se zdi, da bi lahko še trajalo. To je zato, ker je tudi dojenje v drugem letu in še dlje popolnoma naravno in normalno.

Hvala za spodbudne besede in prijazne želje! Pa še pojasnilo na tole, kajne…

“Ali obstaja kakšna možnost, da bi svetovalke LLL delale v porodnišnicah in pomagale mamicam pri začetnem dojenju, sama sem dobila komaj kaj pomoči od sester na oddelku, znajti sem se morala sama, tako da sem tudi že pomislila na adaptirano mleko in stekleničko. Na srečo pa je potem doma vse ok steklo.”
***Porodnišnice med svojim osebjem, tako zdravniki kot medicinskimi sestrami, babicami,… šolajo profesionalne laktacijske svetovalce z nazivom IBCLC. To so njihovi kontakti- Laktacijski/e svetovalci/ke IBCLC v porodnišnicah in drugih zdravstvenih ustanovah: http://www2.arnes.si/~atekau/index.htm. Ti svetovalci so in bodo (čedalje več jih je) mamicam na voljo po porodu in tudi kasneje, upamo, da ji bo čedalje več tudi v zdravstvenih domovih, denimo. To je del njihove službe in so za svetovanje pri dojenju in pomoč plačani. Svetovalke za dojenje pri mednarodni zvezi za dojenje La Leche League smo prostovoljke, imamo svoje družine, mnoge tudi službe, pomoč in podporo materam nudimo le v prostem času. Šolane smo po mednarodnem programu, ki je prav tako zelo zahteven in nas ogromno nauči, znamo poiskati tudi pomoč specialistov, ves čas se izobražujemo in učimo, vendar je politika LLL taka, da je naše delo izrecno omejeno na srečanja, pomoč po internetu in seveda po telefonu (kličejo nas tudi matere iz porodnišnic, predvsem pa je naše delo pomembno tedaj, ko se same znajdejo v težavah v domačem okolju). Vsaka od nas letno sprejme okoli 300 klicev, odvisno od časa, in že to je za naš prosti čas in naše družine včasih kar velik zalogaj. Verjetno vidite, da je več kot le en razlog, zakaj trenutno ne bi bilo mogoče, da bi prišla svetovalka LLL k mamici v porodnišnico. Ne le zaradi pomanjkanja časa ali ker bi ji tega ne mogel nihče finančno in časovno povrniti, ampak tudi zato, ker v porodnišnicah vzpostavljajo svoje sisteme pomoči pri dojenju, v katere se svetovalke LLL ne moremo vmešavati nekako od zunaj. Je pa zanimivo, da so te potrebe, kakršno ste opisali (imeti svetovalko, ki bi mi pomagala in jo lahko pokličem ter se dogovorim za obisk), čedalje bolj glasne in da najbrž niso tako daleč časi, ko bodo nekateri, bodisi LLL bodisi IBCLC, imeli svoje zasebne prakse in jih bo mogoče poiskati (stroške pa bodo morda povrnili zdravstvena blagajna ali občine). Zasebne prakse imajo v tujini mnogi svetovalci/ke za dojenje. Da niso več daleč ti časi, sklepam po tem, ker so se je po ustanavljanju zasebnih patronaž zdaj začela oblikovati tudi ponudba pred/po porodnih pomočnic (doula; mimogrede, tudi te morajo biti usposobljene za pomoč pri dojenju) in tudi pri babicah se nekaj dogaja. Spremembe na vidiku, torej.

Mojca Vozel, svetovalka za dojenje pri La Leche League International Slovenska spletna stran http://www.dojenje.net Spletna stran organizacije LLLI http://www.llli.org Facebook https://www.facebook.com/pages/La-Leche-League-Slovenija/193282127382188 Članarino ali donacijo lahko nakažete na TRR društva LLL Slovenija pri NLB: SI56 0203 3025 3744 825

New Report

Close