Najdi forum

Naslovnica Forum Duševno zdravje in odnosi Družina Starševstvo in vzgoja dieta – post pri 15-letni hčerki – nasvet

dieta – post pri 15-letni hčerki – nasvet

Hčerka bo kmalu dopolnila 16 let. Že dalj časa govori, da je debela. Zavedam se, da je v obdobju pubertete, vendar se meni ne zdi debela in hkrati se mi dozdeva, da s tem močno pretirava. Pri velikosti 176 cm ima cca. 65 kg (oz. je imela pred dieto)- točno ne vem, ker ona svoje kg skriva, mi jih ne zaupa. Zdi se mi ravno pravih oblin, kar se pa tiče malce “oblogic” na trebuščku in ritki, pa bi po moje veliko bolj učinkovito uredila z obroki 5 x/dan in ukvarjanjem s kakšnim športom (ne ukvarja se z nobeno športno aktivnostjo, pa tudi sladkarije ji gredo pekomerno v slast.
Bistvo kar me pravzaprav teži pa je, da se je odločila za post, in sicer najprej kar 14 dnevnim, nato pa za eden teden. Na internetnih straneh je prebrala o postu in hujšanjem s pomočjo pitja sokov – zelenjavnih+sadnih – in to tudi počne. Vsak dan spije cca. 1 l soka in vodo. To je vse. Danes ima zadnji dan “svojega posto” (sama pravi, da je to zdravo, da sploh ne vem kaj govorim).Povedala in razložila sem ji, da se s tem ne strinjam, da lahko to zanjo potegne posledice, saj se sedaj najbolj razvija, vendar me žal ne posluša. Že na začetku mi je dejala, da bo 7-dnevni “post” izpeljala do konca, pa kakorkoli, ker se je ona tako odločila. do danes je shujšala 6 kg, vendar se bojim, da bo imela te manije s hujšanjem še v bodoče. Meni se to pri njenih letih ne zdi prav in normalno.
Prosim za vaše mnenje in pomoč.
Hvala!

Po tvojem opisu se bojim, da ne gre za pubertetniške muhe ali “manije a hujšanjem”, ampak za resno bolezen. Čudim se, da se še v teh časih najde starš najstnice, ki anoreksijo označi kot “muho”.

Svetujem ti, da se nujno oglasiš na forumu za motnje hranjenja ( http://med.over.net/forum5/list.php?43 ), kjer ti bodo verjetno znali bolj strokovno svetovati.

Polagam ti na srce, da ne čakaj in ne pometaj težave pod preprogo. Sicer iskreno upam, da so moja predvidevanja vendarle napačna, vseeno pa pojdi kar zdaj takoj tja in hčerino obnašanje glede prehrane dobro opazuj, da boš lahko pravočasno ukrepala.

Nisem strokovnjak za post, vendar to sigurno ni metoda za hujšanje, kar bi lahko prebrala vsepovsod, ker to zelo poudarjajo, sama se pripravljam za to, predvsem psihično. Po moje bistvenih posledic ne bo pustilo (če izvaja pravilno), bo pa razočarana že čez tri dni, ko bo črevo spet polno in teža zato večja. Nevarno je lahko, če ne bo pravilno postopala po dnevih posta, postopno uvajala hrano.
Dejstvo je, da ima težavo, ker ima skoraj idealno težo. Obstajajo strokovnjaki, pri katerih boš morala poiskati pomoč, jaz ti želim, da jo bo hčerka želela prejeti.

Dvomim da gre za anoreksijo. verjetno je na monu brala da se da s postom v enem tednu shujšat par kil in se znebit 7 cm špeha. jajca!

Itak da ni ne zdravo, ne uspešno. To so zdele neke modne muhe s temile posti.

No, post nikakor ne gre zamenjevati za anoreksijo.

Jaz panike ne bi delala, konec koncev ji post 1-2x na leto ne bo škodil. Če sicer s svojimi dietami ne gre v skrajnost, da je raznovrstno in zdravo hrano, jaz ne bi delala panike, dokler ima normalno kilažo.

Vsekakor pa bodi pozorna na to, da se ne bi začela prenajedati (basati z ogromnimi količinami hrane), kar bi lahko vodilo v bulimijo. Pretirano hujšanje in izgubljanje teže pa v anoreksijo.

Moja sestra je imela celo mladost (predvsem poleti) razne diete in poste, pa nikoli ni razvila prehranjevalnih motenj. Jaz pa nikoli nisem imela diet in postov, pa sem imela tako anoreksijo (pri 12-ih letih), kasneje pa bulimijo.

Vedeti je treba, da so motnje hranjenja psihičnega izvora. tako da če je z njeno psiho vse v redu, je nobena dieta ne bo kar potisnila v anoreksijo ali bulimijo.

Tako da moj nasvet je, opazuj, ne sitnari preveč, a ne paničari, če hči ne zaide v kako skrajnost (prenajedanje, bruhanje, skrajno zavračanje hrane ali izredna izguba teže).

Upam da se poleg posta tudi klistira vsaj 1x na dan in da se zaveda, da je še bolj pomembno od pravilnega postenja pravilen pričetek ponovnega uživanja goste hrane!
Bo pa te kile mela kar hitro nazaj, saj post ni namenjen hujšanju ampak čiščenju telesa.
Za svojo višino pa ima idealno kilažo

Hvala zaenkrat. Na predlaganem forum sem poslala, bom videla kaj bo.
Dodatno me jezi tudi to, da ji nekateri ljudje celo čestitajo za pogum, odločitev in odločitev. Bi bilo bolje, da bi bili tiho oz. kaj bolj pametnega povedali.
Sedaj, ko sem prebrala nekaj stvari iz vaših postov, sem še bolj zaskrbljena.

Prosim še za mnenja in nasvete.
Hvala!

Tak deklič za post vsekakor ni zrel. Izvajala ga je prijateljica – veganka, pa je imela še sama resne probleme z vnovičnim uvajanjem hrane. če bo pretiravala, bo imela težave. Upam, da ji bo dobra šola za v prihodnje. Ker živila moraš uvajati zmova postopno in pravilno. To je še skoraj tako pomembmo kot sam post. Da se bodo kilogrami vrnili, je pa samoumevno.

Ta post in pitje sokov je dobro edino za kakšno bolezen. Hujšanje ni bolezensko.

bodi vesela, da ti vsaj pove!!! jaz pojma nimam kaj počne. če jo kaj vprašam je tak bum nazaj, da me strese. če se posti sodeluj z njo in jo spremljaj. bodi zainteresirana za njeno hujšanje, bodi na tekočem. več ti ne znam povedat. očitno je trmasta, bo po njenem pa če hočeš ali ne.

Nekatere pretiravate s to anoreksijo. Se strinjam s katko, anoreksija in bulimija sta predvsem psihični motnji in načeloma nimajo nobene zveze s hrano, pač pa z nadzorom nad samim seboj. S tem, ko ima čovek (pa četudi najstnik) dieto, ker se sam sebi zdi pretežak, ne bo zašel v anoreksijo, lepo prosim. A potem so anoreksične vse bejbe, ki se poslužujejo diet?

Mi je zelo žal, ampak mamino mnenje, da je hčerka ravno prav zaobljena in da je v redu, da ima “tiste blazinice na ritki in bokih”, ni ravno merodajno, da punca ni res predebela. Medicinsko gledano sicer verjetno res ni debeluška, toda pri 176cm 65 kg za 15-letnico ni prav malo. Jaz jih imam pri več kot 20 letih več pri isti višini samo 5 več. Ko sem imela njena leta in bila ravno toliko visoka, sem imela 46 kg in sem se sama sebi v primerjavi z drugimi in tudi vsem drugim okrog mene zdela ravno pravšnja. Hočem povedati, da ima lahko punca res preveliko rit in preveč špehca na trebuhu in se je samo zato odločila shujšati, toliko bolj se mi to dozdeva, ker ji tudi vsi ostali čestitajo, da se je tako odločila. Torej menijo, da je res predebela, drugače ji ne bi čestitali.:)) Torej po moje gre samo za odločitev punce, da bo pač shujšala. Pomembno je, da zadosti pije, koristilo bi pa tudi to, da ji stojiš ob strani. Če ji ob vsaki priložnosti najedaš, naj neha in da to ni zdravo, bo še slabše.

Pa seveda opazuj, da ne bi zadeve zašle z zdravih tirnic. Če bo videla, da ji stojiš ob strani, bo veliko bolj resno jemala tudi tvoje eventualne pripombe glede hujšanja. Jaz bi izkoristila priliko in se ji pridružila, hehe. Razen seveda, če si sama preveč koščena.:))

No ja, sodelovati ravno ne morem z njo, ker se s tem načinom ne strinjam. Edino kar je, moram to nekako sprejeti in biti “na preži” kako se bodo zadeve odvijale naprej. Mi pa tudi sicer o sebi zelo skopo pove, bolj seveda zaupa prijateljicam, kar pa je tudi dobro, saj so kolikor jih poznam vredu punce. Sicer bo sedaj šla v 2. letnik gimnazije in je pridna učenka. Kar veliko se uči, za poklic še pa niti približno ne ve.
Prosti čas večinoma preživlja pred računalnikom in s prijateljicami. Pride obdobje, ko je zelo navdušena nad izdelovanjem iz fimo mase, spet kmalu pa popolno zatišje in niti ne naredi izdelkov do konca, tako da se nabira na njih samo prah. Ima velik smisel za to, škoda, da ne dela bolj na tem. Enako je tudi s kuhanjem. Ima obdobje, ko kuha same specialitete, spet večinoma, pa se ji ne da nič. Ima še dva mlajša bratca (4 in 6), ki pa ji gresta velikokrat “na živce”, sploh če prideta v njeno sobo ipd. Z nami na izlete več ne želi, tudi skupnih obiskov se že vidno otresa.
Do sebe je zelooo kritična, zase pravi, da ni lepa (v resnici je zelo luštna punca),…Pospravljanje sobe ji je španska vas, pravi, da nje ne moti, če pa mene (pogosto pravi kaos), pa lahko grem ven, da to je njena soba.
Upam na še mnenja in izkušnje.
Hvala in lp,

Glede hujšanja so ti povedale že predhodnice. Glede vsega ostalega je pa čisto običajna punca ; )))))))


Bistvo posta sploh ni dobro samo za kurativo, amprak predvsem za preventivo. Dejstvo je, da če bi to vsi počeli, bi bilo manj obiskov dr. To početje, če je pravilno, je zelo zdravo, je pa verjetno malo prehitro za ta leta. Potrebno bi bilo vprašati kakšnega strokovnjaka. Kot sem napisala, je pomembno, kako bo spet začela z gosto hrano, res postopoma, tri dni uvajanja. Hujšanje kot tako pa tako privede večino na prejšno težo, ker nadaljujejo z običajnimi navadami. Če bi bila kakšna dieta zmagovalna, bi bila absolutna in jih ne bi bilo v vsaki reviji deset različnih. Prej je hujšanje bolezensko kot post.
Drugače je čisto navadna pubertetnica, kateri se nič ne da, tako kot večini.

Post za tako mlado dekle zagotovo ni. To je jasno in tu ni kaj daebatirat. Post je kompleksen proces, katerega namen ni hujšanje, ampak se ga uporablja praviloma na poti osebnostne rasti in duhovenga razvoja. Vsako uporabljanje zgolj zaradi hujšanja samega po sebi nima zveze s postom, ampak je samo hujšanje. To je torej problematično v tej situaciji.

Druga stvar je, da ti je za post povedala. Ena ključnih značilnosti motenj hranjenja je, da jih oboleli skrivajo in zanikajo. Rekla bi, da je to plus v tej situaciji, ki je drugače dokaj problematična. In sicer iz tega vidika, da je prišla na idejo stradanja in jo izvaja. To bi lahko rekli da je neke vrste prehranjevalna motnja, ki je lahko – ne pa nujno – korak k razvoju motnje hranjenja. Na tvojem mestu bi se z njo pogovarjala in jo opazovala ter predvsem bila, tako kot si že dosedaj, pozorna. Raziskovala bi se o teh zadevah, skušala čim več izvedeti od drugih, potem pa se ravnala po svojem notranjem občutku, ker svojega otroka daleč najbolje poznaš oz. vsaj bilo naj bi tako. Zagotovo pa bi me skrbelo.

Kako ste prijazni. In ker vem, da moja hči “visi” na MON-u, obstaja velika možnost, da si bo to še kaj kmalu tudi prebrala (sedaj je namreč ni doma).
Zato prosim, da še njej kaj napišete.

Hvala še 1x in lep večer vam želim!

tole je zate, 15-letnica: poleti je zelo težko shujšat. meni ne gre!!! jem lahko hrano, solate, nobenih sladoledov, veliko vode… kot, da sem poleti vsa napihnjena in imam občutek, da se vsa zameščena.

kako sem shujšala: brala sem nasvete montinjaka, se jih 70 % držala in uspeh je bil kar dober. v bistvu nisem mešala škroba in beljakovin in sem imela 5 obrokov na dan, pojedla sem toliko, da sem bila pri naslednjem obroku lačna. brez športanja sem izgubila željenih 5 kg, kar me je navdihnilo, da sem šla z lepo postavo na fitnes. in sedaj, kadar se mi naredi špehec se držim montinjaka.

post: mislim, da si premlada. potrebna je neka “duhovnost”, joga, meditacija,… za post moraš biti dovolj zrel. ker to ni hujšanje. to je nekaj več. poznaš dr.drnovška in peterleta?

Se pridružujem ostalim mnenjem, da post ni način uravnavanja telesne teže, ampak metoda prečiščevanja telesa in duha. Vsekakor je pozitiven, a ne za dekle, katere telo se še razvija in potrebuje za to vse potrebne snovi. Priporočam kakšno dobro knjigo na to temo, ki post osvetli z različnih vidikov in upoštevanje pravil prehajanja na običajno hrano in izločanje odpadnih snovi, ki nastanejo pri postenju(npr.Razstrupljanje, J. Harper). Telo pa si bo najbolje oblikovala z rednim ukvarjanjem s športom (različnimi po možnosti) in rednimi večkratnimi manjšimi obroki.

To kar počne tvoja hči, niti približno ni postenje, kvečjemu en izmed mnogih šnelkurzov za prečiščevanje telesa pobranih z neta. Da je shujšala 6 kg? Na vagi mogoče res tako kaže. Dejstvo je, da telo v enem tednu lahko res postane lažje, oblike pa v tako kratkem času ne more spremeniti. In prav oblika-postava, je tista, ki si jo tvoja hči želi spremeniti, če sem pravilno razumela? No, za preoblikovanje telesa bo predvsem potrebno gibanje. Pilates recimo, daje krasne rezultate. Res pa ne v enem tednu.

No, spisano je zanjo, ker praviš da bere.

Mi je zelo žal, ampak oblika telesa je odvisna predvsem od dednosti. In samo v okvirih, ki ti jih določajo geni, lahko kaj spreminjaš. Preko teh okvirov ne moreš.

Gibanje ja, ker je koristno zaradi vrste drugih stvari. Gibanje, sploh pretirano, z željo po nemogočem, pa nikakor ne.

Dekle ima povsem zdravo težo in s tega stališča nobene potrebe po hujšanju. Zato je tudi ni treba spodbujati k spreminjanju postave, ampak jo raje na vse razpoložljive načine naučiti, da se bo v svojem telesu dobro počutila.

Res, da je to dar, ki ga obvladajo le redke ženske. Večina je raje večno nezadovoljna sama s sabo in porabi ogromno časa za “preoblikovanje postave” in ogromno denarja za preparate proti gubam, celulitu, pegam… Življenje gre pa medtem mimo. Ga ni škoda? Nihče ga ne bo nikoli vrnil in nihče ne bo zavrtel časa nazaj. Tisti čudoviti sončni zahod, ki ga zamudiš, ker ob umetni luči tečeš po gumijastem traku; ptičje petje, ki ga ne slišiš, ker se v trgovini drenjaš za neko super-truper kremico… so zamujeni za vedno.

Imeti moč, da spremeniš tisto, kar je mogoče spremeniti… in imeti razum, da sprejmeš tisto, česar ni mogoče spremeniti…

New Report

Close